www.svethardware.cz
>
>
>
>
>
>

Dozvuky Buildu 2015: stal se Apple nudným a Microsoft zajímavým?

Dozvuky Buildu 2015: stal se Apple nudným a Microsoft zajímavým?
, , aktualita
Ten titulek je zčásti vypůjčený z článku na Engadgetu. Je tak dobrý, že stojí za převzetí. A ilustruje pocity, které asi mělo mnoho z nás, co jsme sledovali show Microsoftu na konferenci Build 2015. Opravdu jako kdyby se Redmond inspiroval v Cupertinu.reklama
Jasně, Windows 10 jsou zatím jen Insider Preview, okolní ekosystém je na počátku zrodu, ale ta vize v pozadí je působivá a pro vývojáře třetích stran, kteří sehrají klíčovou roli v úspěchu či neúspěchu „desítek“, snad i dostatečně chytlavá a racionální zároveň.


Logo Windows 10


Pryč jsou zdá se doby, kdy tahounem inovací byl Apple, který postupně vynalezl a pak i ovládl mobilní segment iPodem, iPadem a iPhonem. A který zářil a září na desktopu i v noteboocích úžasným designovým hardwarem spolu s nádherným a „vymazleným“ operačním systémem OS X. A k tomu vytvořil fantastický ekosystém aplikací a služeb v pozadí. Tedy ty doby trvají stále, ale další disruptivní inovace (rozumějte „zabijácká“) není na obzoru. Hodinky Watch opravdu nepočítám.

Dál samozřejmě trvá dominance Googlu v mobilním segmentu, Google Play je plný aplikací od super užitečných po super zbytečné, ale dostatečně „zabijácká“ inovace z Mountain View také není v dohledu. Chromebooky v roli lehkých klientů moc neprorazily, brýle Glass prozatím prodělávají restart a Project Loon s balóny ve stratosféře je dílem velmi ambiciózní a dílem velmi ztřeštěný.


Tablet Surface


Takže zbývá Microsoft, aby překvapoval a ohromoval. Zatímco za Steva Ballmera Redmond pomlouval Linux, nebo se mu vysmíval, zatímco neuspěl se speciálním operačním systémem pro mobily a naprosto prošvihl nástup tabletů, teď je všechno jinak. Především se v Redmondu poučili z vlastních chyb, vzali vážně okolní svět ICT a přestali před ním strkat hlavu do písku.

Microsoft se najednou kamarádí s Linuxem a Dockerem. Microsoft chrlí aplikace i pro konkurenční platformy iOS a Android. Ale přesto se nevzdává myšlenky na univerzální operační systém od mobilu, přes phablet, malý a velký tablet, konvertibilní i klasický notebook, desktop, herní Xbox, nástěnný Surface Hub a brýle HoloLens.


Brýle HoloLens


Zatím nikdo nic tak ambiciózního ani nezkusil. Ona to totiž není a nebude legrace – dnes už nestačí samotný systém, je třeba komplet ekosystém zahrnující vývojáře a spoustu aplikací a adekvátně nadšené zákazníky. Což znamená dát jim, co chtějí. Vypadá to, že Microsoftu to konečně celé došlo a celou vizi promyslel a začíná ji krok za krokem měnit na realitu. Už to nevypadá na výstřely od boku, jako byla Windows Vista a Windows 8/8.1.


Windows 10 - zařízení


Pojďme si zrekapitulovat to hlavní, co Microsoft zatím dělá správně:
  • Provokuje zpětnou vazbu od uživatelů a bere jí vážně – to přesně je Insider Program.
  • Myslí na dostatek aplikací – včetně přenosu těch z konkurenčních platforem (z iOSu a Androidu)
  • Myslí na vývojáře – nabízí jim (mnohdy zdarma!) dostatek kvalitních nástrojů pro vývoj nových nativních, nebo konverzi stávajících aplikací z jiných platforem s minimem úsilí.
  • Vytváří tržiště aplikací (Windows Store) v tom duchu, jako ho vybudoval Apple a jako ho vybudoval Google.
  • Nezanedbává zpětnou kompatibilitu (tj. respektuje na desktopu klasický desktop) – jak ve způsobech ovládání, tak v tržišti aplikací, kde budou mít otevřené dveře i ty desktopové.
  • Přidává dostatečně atraktivní funkce do systému – především jsou to Cortana a Edge.
  • Ukazuje sám cestu v oblasti hardware – tablety (či spíše 2-in-1) Surface, mobily Lumia, nástěnný Surface Hub a brýle HoloLens.
  • A konečně pracuje s emocemi zákazníků ve stylu Applu – nemají potřebovat Windows 10, mají je chtít.
Pokud jsem donedávna o Windows 10 zejména v mobilním segmentu docela pochyboval, teď začínám věřit, že určitě mají nějakou šanci. A začínám mít dojem, že Satya Nadella bude pro Microsoft jeho Stevem Jobsem.

Zdroj: Engadget
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  4 komentáře