Dron od MIT překreslí obrazy na plochy, které nejsou snadno přístupné

Dron od MIT překreslí obrazy na plochy, které nejsou snadno přístupné
, , aktualita
Drony si najdou velkou spoustu využití v různých odvětvích. Napadlo vás ale někdy, že by se daly využívat i v umění? Právě to je totiž úkol drona od MIT, který lidské kresby přímo překresluje na zeď nebo jiný povrch.reklama
Massachusettský technologický institut přišel s velmi zajímavým nápadem. Jedná se o drona, který funguje jako létající pantograf - je schopný překreslit obrazy ve zvětšeném podání nebo je nakreslit například na místa, kam by se umělec nemohl normálně dostat.

Zatímco umělec používá na kreslení pero, které je s dronem spojeno, a svůj obraz může vytvářet ve vodorovné poloze na podložce, létající stroj vše překreslí na vertikální podklad. Tím může být plátno, stěna, či jakýkoliv jiný povrch, na kterém má výsledný obraz být. Dron kopíruje pohyby lidské ruky s perem a přímo vytváří kresbu.

Pokud člověk pohybuje po podložce s perem pomalu, barevně blikající dron vše stihne v klidu překreslit. Když ale začnete rukou pohybovat příliš rychle, létající stroj už nebude tempu stačit a tah nedotáhne až do konce, ale bude pokračovat na dalším.

Nejedná se však o úplně přesně stejný obraz, jaký člověk nakreslí. Dron se při létání trochu třepe a čáry tak nejsou vždy úplně rovné nebo přesné. To si však vývojáři obhajují tím, že tvrdí, že tímto způsobem dává dron do umění i něco ze sebe, ze své "osobnosti", a jedná se tak o skutečnou spolupráci člověka a stroje. To je také hlavní myšlenka celého výzkumu.

Tento kreslící dron by mohl i dobře najít své využití v praxi. A to zejména když bude člověk chtít překreslit obraz na nějaké obtížně dostupné místo nebo když bude potřeba kresbu zvětšit - a nakreslit obrovský obraz například na stěnu budovy. Drona by také mohli využít umělci, kteří ze zdravotních důvodů nemohou před plátnem normálně stát nebo na něj dobře nedosáhnou.

Zdroj: engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek