Dron pomůže najít staré nášlapné miny, a tím přispěje k jejich likvidaci

Dron pomůže najít staré nášlapné miny, a tím přispěje k jejich likvidaci
, , aktualita
Problém s minami, které byly po válce ponechány svému osudu, je celosvětový. Likvidace těchto min je nákladná a zdlouhavá, a proto vědci vyvinuli dron, který má za úkol tento proces urychlit a udělat ho bezpečnějším.reklama
Po světě je rozeseto 110 miliónů starých nášlapných min, které tam zůstaly zapomenuté po válce. Představují velké nebezpečí, protože potom už stačí jen nešťastně šlápnout a stane se nehoda. Podle statistik je denně takto zmrzačeno nebo zabito deset lidí po celém světě. Proto je nutná likvidace min, ale ta není se současnými prostředky jednoduchá.

Většina min se nachází v rozvojových zemích a není snadné je odstranit. Se současnými technologiemi by k odstranění všech 110 miliónů nášlapných min bylo třeba 30 miliard dolarů (přes 716 miliard korun) a při současném tempu i více jak 1000 let.

Tým britských vědců proto vyvinul dron, který by tento proces dokázal značně urychlit a především ho dokázal udělat bezpečnějším a o něco méně nákladnějším. Tento projekt mají na starosti dvě společnosti, a to Bristolská univerzita a britská charita s názvem Find A Better Way.

Charita Find A Better Way sponzoruje právě bezpečné odstraňování nášlapných min a jiné nevybuchlé munice. Není proto divu, že se tato společnost pustila do vývoje dronu, který ze vzduchu dokáže snímat velké zaminované oblasti. Miny se tak dají najít bezpečně, rychle a dron schopný létat autonomně je pro tyto účely dobrou a levnou variantou.

Likvidátoři min díky tomuto dronu dostanou nový úhel pohledu, a to z oblohy. Dron snímání krajiny provádí ve velmi vysokém rozlišení a také pomocí infračervených snímků. Snímky se pak poskládají do 3D obrazu. Díky tomuto způsobu skenování krajiny se pak dá určit, kde je nebezpečná oblast a i kde konkrétně se mina nachází.

Přítomnost min má totiž vliv na okolní vegetaci, takže drobné nesrovnalosti půjdou vidět. To, jak mají výbušniny vliv na vegetaci vysvětlil Dr. John Day tím, že rostliny jde v infračerveném spektru dobře vidět. Pokud jsou zdravé, vypadají ovšem jinak než ty, které rostou v blízkosti nášlapných min, jež uvolňují do půdy chemikálie. Infračervené světlo nechá vystoupit i například miny schované v porostu.

Vědci demonstrovali schopnosti svého dronu na fotbalovém stadionu Old Trafford v Manchesteru. Tuto velkou plochu zvládl dron zmapovat za méně než dvě hodiny, žádné miny tam však samozřejmě nenašel. V terénu tomu ale už bude jinak.

Zdroj: IFLScience
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat? Šestá Civilizace se blíží, co budeme potřebovat?
Už za necelý měsíc si budeme moci zahrát šestý díl hry Civilization Sida Meiera. Vývojářské studio Firaxis společně s 2K Games nyní oznamuje, jaké jsou minimální a doporučené specifikace pro PC. Stačit bude i slabší sestava.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek