Dron se senzorem na methan úspěšně zvládl testování

Dron se senzorem na methan úspěšně zvládl testování
, , aktualita
I technologie, která je určená k měření plynů na Marsu, může najít své dobré uplatnění na Zemi. Výzkumníci testovali dron s čidlem od společnosti NASA, které má za úkol rozpoznávat přítomnost methanu.reklama
Jet Propulsion Laboratory (JPL), která spadá pod společnost NASA, testovala speciální dron, jenž je vybaven čidlem pro detekci methanu. Velmi podobnou technologii vyvinula Jet Propulsion Laboratory pro měření plynů na Marsu. Tato vesmírná technologie však našla své uplatnění přímo na Zemi, protože dokáže detekovat methan s mnohem větší citlivostí než přístroje používané v současnosti.

Tento projekt má za úkol zlepšit bezpečnost v oblasti plynovodů se zemním plynem. Testování drona bylo provedeno v Kalifornii a financoval je Pipeline Research Council International. Čidlo na methan se nazývá Open Path Laser Spectrometer (OPLS) a jeho cílem je především v oblasti plynovodů zjistit i nepatrné úniky methanu a lépe je lokalizovat.

Testování prováděli výzkumníci z JPL a z Mechatronics, Embedded Systems and Automation (MESA) na konci února tohoto roku. Lítali s dronem vybaveným OPLS senzorem kolem zdrojů methanu a zkoušeli jeho citlivost a přesnost, a to úspěšně.

Letos je naplánováno ještě jedno testování čidla na methan, ale tentokrát za použití drona s pevnými křídly, který bude schopný létat déle a dál. To je totiž ke kontrolování plynovodů podstatné, protože jsou dlouhé a vedou často i v odlehlých oblastech.

"Tyto testy jsou poslední kapitolou ve vývoji toho, čemu věříme, že bude univerzální systém monitorování methanu pro detekci úniků zemního plynu," prohlásil Lance Christensen, vedoucí výzkumník z JPL, společně s tím, že tento systém přispěje ke studiu klimatických změn. Pokud tedy budou i poslední testy úspěšné, mělo by to znamenat zásadní inovaci ve způsobu kontroly plynovodů.

Zdroje: engadget.com, NASA
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci? Google uvede Andromedu – dostanou Windows konečně relevantní konkurenci?
Podle všeho to vypadá, že společnost Google uvede v nejbližší době nový operační systém Andromeda, který je určený pro desktop. Cílem je využít to nejlepší z mobilního a desktopového světa. Mají se v Redmondu čeho bát?
Včera,  aktualita, Michal Hala
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  5 komentářů