Dron: zabiják i pomocník

Dron: zabiják i pomocník
, , článek
Bezpilotní letouny a jiné létající stroje již dávno nejsou tématem, které je spojováno především s armádou. V poslední době se objevují nové projekty, které nabízí jejich různé využití i v civilním sektoru a drony jako takové jsou čím dál dostupnější.reklama
Pokud budeme o dronech mluvit prostě jako o bezpilotních létajících strojích, pak nelze říci, že by šlo o nějakou novinku. Však první dálkové řízené stroje se objevily již v době první světové války a pokud jde o vojenské drony, které byly ve velkém počtu nasazeny v nějakém konfliktu, můžeme vzpomenout na známé V-1. Ty ale byly samozřejmě na dnešní dobu primitivní, neovladatelné a na jedno použití, ovšem zde jde především o myšlenku bezpilotního létajícího stroje.
- Predator odpalující střelu Hellfire -


V dnešní době vidíme vojenský drone jako letoun schopný vyhledávat a zasahovat cíle s využitím různé výzbroje, která se ani nemusí lišit od výzbroje pilotovaných letadel či vrtulníků. Asi nejznámějším takovým dronem je MQ-1, čili Predator, jenž může nést střely Stinger a Hellfire.
- veřejně dostupný dron Phantom-08 se závěsem pro kameru -


Civilní drony se od těch vojenských liší zpravidla v tom, že nejde o letouny, ale o "quadcoptéry", čili modely helikoptéry se 4 rotory (popřípadě i s 8 nebo jiným počtem). Takový stroj dokáže setrvat nehybně ve vzduchu, a je tak daleko snadnější jej ovládat. Ty nejjednodušší se ale v principu neliší od levných modýlků RC vrtulníků, jež můžeme sehnat doslova za pár stovek. To jsou ale prosté hračky a pokud mluvíme o dronech, přeci jen máme na mysli něco vyspělejšího, co může být ovládáno přes Wi-Fi, unese vlastní kameru nebo dokonce disponuje i schopností reagovat na určité podněty.

My se ve dvou článcích podíváme jak na ty vojenské drony, tak na ty civilní, jež k nám naštěstí mají přeci jen blíže. Zaměříme se i na různé způsoby jejich využití a také se podíváme na to, jak si lze takového létajícího společníka pořídit. Dnes tedy přichází na řadu vojenské drony, jejich vývoj i stav, v jakém se nachází dnes. V příštím článku už přijdou na řadu civilní, jež v poslední době zažívají velký rozmach a objevují se stále nové možnosti jejich použití.
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik