Drony se budou učit autonomně létat od hmyzu

Drony se budou učit autonomně létat od hmyzu
, , aktualita
Dnešní drony jsou nejčastěji ovládány člověkem, už se ale testují drony, které jsou autonomní - nikdo je neovládá. Průlom v této oblasti zaznamenali vědci na Lundské univerzitě ve Švýcarsku, drony se mohou orientovat v prostředí jako hmyz.



reklama
Vědci nejdříve zkoumali, jak se pohybuje ve velmi členitých terénech právě hmyz. Jako vhodné prostředí zvolili hluboké lesy a pralesy. V nich si hmyz musí najít velmi efektivní strategii, jak se vyhýbat překážkám. Některé jedovaté nebo masožravé rostliny by pro něj jednoduše znamenaly smrt.

Podle švýcarských vědců z Lundské univerzity používá hmyz velmi jednoduchou metodu. Tou je sledování intenzity světla. Pokud například chtějí z lesa ven, není nic snazšího než najít díru v listoví pomocí vysoké intenzity světla, které logicky velkou dírou prochází.

Emily Bairs, lundská výzkumnice, řekla: "Tento systém je velmi jednoduchý, je velmi pravděpodobné, že ho využívají i další zvířata. Dále je ideální například i pro malé a lehké roboty, jako jsou drony. Myslím, že budou podobnou technologií vybaveny do 5-10 let."





To se může zdát jako dlouhá doba, ale pro dnešní umělou inteligenci je to ještě celkem zásadní problém. Takový dron by musel být vybaven velkým množstvím snímačů, následně by z nich musel složit matematický model celého prostředí.

Ovládací systémy dronu musí přesně vědět, jakým způsobem a kudy musí letět. Pokud by dron viděl pouze kužel světla, mohl by například opomenout jednu větvičku, která netlumí světlo, ale zabrání mu proletět.

I tento systém je důležitou součástí toho, aby drony v budoucnosti mohly být zcela autonomní. Nyní je plánu, že drony Amazonu budou doručovat zásilky jen ve velkých městech, až se ale dostanou na venkov, s podobnými problémy se mohou setkat.

Zdroj: lum.lu.se
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars SpaceX vyzkoušelo Raptor, motor pro mise na Mars
Společnost SpaceX má s ohledem letů na Mars velice ambiciózní plány, do nichž spadá také využití silnějších motorů, než jaká má dnes k dispozici. Jedná se o vyvíjený Raptor, který byl nyní vůbec poprvé vyzkoušen.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019 AMD Zen Plus: 7nm APU Gray Hawk přijde v roce 2019
Nyní je aktuální generace APU Bristol Ridge, ale my už se můžeme podívat do budoucnosti, kde se rýsují již 7nm APU založená na procesorové architektuře Zen Plus. Jde o Gray Hawk chystané na rok 2019.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit Twitter nejspíše hledá, kdo by jej mohl koupit
Agentura Reuters přinesla zprávu, že Twitter vyjednává s hned několika technologickými společnostmi a hledá mezi nimi tu, která by jej byla ochotna koupit. Není to ani tak moc překvapivé vzhledem k tomu, jaké finanční výsledky Twitter má v posledních letech.
Včera,  aktualita, Jan Vítek