Edge zatím jenom paběrkuje, prohlížečům stále dominuje Chrome

Edge zatím jenom paběrkuje, prohlížečům stále dominuje Chrome
, , aktualita
Microsoft věnoval nemalé úsilí vytvoření nového prohlížeče Edge a má s ním nemalé ambice. Ale podle údajů společnosti Quantcast se mu zatím nepodařilo získat zajímavý tržní podíl a spíše jen paběrkuje na okraji zájmu uživatelů.reklama
Microsoft vytvořil Edge, respektive jeho jádro EdgeHTML důkladným osekáním jádra Trident z Internet Exploreru. Obětoval zpětnou kompatibilitu, vše staré hodil přes palubu a získal tak nové, velmi rychlé jádro. Jenže prohlížeč jako takový je stále jaksi v rozpracovaném stavu a zatím mnoho nových uživatelů k sobě nepřitáhl. V porovnání se zavedenou konkurencí (Chrome, Firefox) působí stále jako chudý příbuzný.

Potvrzují to data společnosti Quantcast, která udávají podíl Edge mezi prohlížeči někde pod pěti procenty (viz první graf níže). Chrome, který Microsoftu leží nejvíc v žaludku, přitom má 65-70 %. Dokonce i starší bráška Edge Internet Explorer se drží zhruba kolem dvaceti procent. A Firefox se pohybuje nad patnácti procenty. Takže oslnivý nástup nového prohlížeče se nekonal.

Lepší skóre zaznamenává Edge v rámci platformy Windows 10 (viz druhý graf), na kterou je ostatně vázaný. Takže je možná relevantnější analyzovat jeho nástup jen v rámci segmentu desítek. Ale ani tady to není žádná sláva. Edge v červenci rychle nastoupil, ale pak jeho podíl klesl a ustálil se nad deseti procenty. Firefox se drží na patnácti a Chrome kolem sedmdesáti procent. Microsoft může utěšovat snad jen to, že v tomhle segmentu Edge výrazně překonává svého předchůdce (tj. IE).
Čím je malý tržní podíl Edge způsoben a co bude dál? Předně, nový prohlížeč je stále spíš polotovar než hotový produkt. Myslím, že si Microsoft vydáním takto minimální verze skutečně moc nepomohl. Ale jak budou Windows 10 postupně dostávat aktualizace, bude nové funkce postupně snad dostávat i Edge. A mohla by mu hodně pomoct třeba očekávaná podpora rozšíření.

Pokud Microsoft přidá opravdu potřebné a zajímavé funkce, dost možná Edge časem zaujme další a další uživatele. Zatím rozhodně má za Chromem a Firefoxem co dohánět. Také je pravda, že počítačů s Windows 10 je zatím jen 110 miliónů. A jelikož je Edge vázán na desítky, řada uživatelů starších verzí Windows nemá možnost s ním přijít do kontaktu. Jakmile budou průběžně upgradovat, existuje šance, že podíl Edge půjde nahoru.

Ale Microsoft na něm musí každopádně ještě hodně zapracovat. Zatím je to spíš sice hodně rychlá, ale pořád jen hračka. K seriózni práci toho celkem dost chybí.

Zdroj: BetaNews, Neowin
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře