www.svethardware.cz
>
>

Elektrická formule pokořila světový rekord v akceleraci 0-100 km/h

Elektrická formule pokořila světový rekord v akceleraci 0-100 km/h
, , aktualita
Světový rekord v akceleraci z rychlost 0 na 100 km/h byl pokořen elektrickou formulí Grimsel, která to zvládla za méně než 1,6 sekundy. K tomu byly potřeba pokročilé algoritmy rozdělování točivého momentu na jednotlivá kola.reklama
Spolupráce pokročilého softwaru může z hardwaru vymáčknout netušené možnosti. Dnes to vidíme u aut, která jsou už z velké části řízena elektronikou včetně jejich jízdních vlastností v podobě nejrůznějších stabilizačních systémů. Algoritmy se dají využít i k pokoření světového rekordu v akceleraci z 0 na 100 km/h. Doposud byl tento rekord 1,779 sekundy, nicméně tým Academic Motorsports Club Zurich (AMZ) jej dokázal docela znatelně pokořit.


AMZ Grimsel


Jejich formule Grimsel totiž byla schopna dosáhnout rychlosti 100 km/h za pouhých 1,513 sekundy a touto rychlostí jela už za pouhých 30 metrů od startu. Tímto se tak stává nejrychleji akcelerujícím autem na planetě a překonává i auta se spalovacími motory. Tyto extrémně nízké hodnoty byly dosaženy z velké části díky nízké hmotnosti formule, která váží pouhých 168 kilogramů.

Má 1 motor pro každé kolo. Každý z motorů dává 37 kW (50 koní) a váží 3,4 kilogramu. Celkový výkon tak dosahuje zhruba 148 kW (200 koní), což je výkon auta střední třídy nebo malých hot hatchbacků. Přestože samotný výkon není zas až tak obrovský, poměr výkonu na hmotnost je enormně vysoký a točivý moment dosahuje až neuvěřitelné hodnoty 1630 Nm. Nicméně zatímco doposud tato formule byla schopna z 0 na 100 km/h zrychlit za nějakých 1,8 sekundy, po vyladění algoritmů, které řídily dodávku točivého momentu na každé kolo zvlášť dle aktuálních podmínek, se tým dostal až na rekordní hodnotu 1,513 sekundy. Softwarové zásahy a ladění parametrů dokázaly stlačit dolů téměř tři desetiny sekundy.Tento úspěšný pokud o zlomení rekordu byl proveden na vojenském letišti v Dübendorfu. Aby byl výsledek uznán, jde o průměr dvou pokusů v obou směrech, což má vyloučit vliv případného sklonu tratě i větrné podmínky.

Zdroj: phys.org, extrahw.com

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik