www.svethardware.cz
>
>
>

EmDrive, motor bez paliva, bude otestován ve vesmíru

EmDrive, motor bez paliva, bude otestován ve vesmíru
, , aktualita
Elektromagnetický motor známý prostě jako EmDrive v minulých letech vyvolal velké pozdvižení. Popírá totiž jeden z Newtonových zákonů, a přitom dle testů funguje, a tak se brzy dočká svého prvního ostrého testu ve vesmíru.reklama
EmDrive si můžeme představit jako velkou mikrovlnnou trobu otevřenou na jedné straně. Označován je také jako radiofrekvenční rezonanční dutinová tryska. Funguje tak, že do měděné trychtýřovité dutiny jsou vysílány mikrovlny, které v ní neznámým způsobem vyvíjejí tah. To však porušuje zákon o zachování hybnosti, neboť EmDrive nemá žádné výfukové plyny či zplodiny, zkrátka nic. Jeho tah má přitom být ve srovnání s iontovým motorem vyšší, pokud je na vstupu stejná energie.
prototyp EmDrive


Za motorem EmDrive stojí Roger Shawyer, který s tímto nápadem přišel v roce 1999 a nyní si zamluvil místo v raketě vynášející do vesmíru zařízení CubeSat. Jde o malé satelity, jež v přepravním stavu nemají překračovat rozměry 100 x 100 x 113 mm a hmotnost 1,33 kg. Výsledný náklad se ale nyní může skládat až ze šesti takových kvádrů.

Motor byl již v roce 2010 vyzkoušen v čínských laboratořích, kde dokázal s příkonem 2,5 kW vyvinout tah 72 gramů, čili 720 mN (milinewtonů), zatímco iontový motor vytvořený americkou NASA potřebuje 39,3 kW pro tah 670 mN, přičemž k tomu ještě potřebuje jako palivo xenon. Poté motor v roce 2014 otestovala samotná NASA, která dosáhla při příkonu 17 W tahu 91,2 µN (mikronewtonů), takže musela chtě-nechtě uznat, že funguje. I tak ale nikdo v NASA nevysvětlil, jak je možné, že motor funguje. On totiž tvořil tah i v experimentu, který byl navržen přímo k tomu, aby žádný nevyvíjel. Jediná konkrétní myšlenka je taková, že jde o interakci s "quantum vacuum virtual plasma", čili s částicemi a antičásticemi, které se neustále objevují a mizí.

Do roka se snad dozvíme, zda je EmDrive vhodný kandidát pro pohon budoucích sond nebo snad i lodí pro lidskou posádku. Potřebuje totiž "jen" dostatek energie a pak by měl být schopen pracovat neustále bez potřeby paliva.

Zdroj: KitGuru, NASA Spaceflight.com, Newatlas
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky USB-IF oznamuje USB Audio, náhradu za jacky
USB Implementers Forum oznamuje nový standard pro využití moderního konektoru USB Type-C. Jedná se o USB Audio Device Class 3.0, který má posloužit jako hlavní řešení pro připojení rozličných zařízení.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu Samsung o budoucnosti SSD: NVMe pošle HDD k ledu
Společnost Samsung nedávno představila své nové produkty, ale při té příležitosti se také rozpovídala o své vizi budoucnosti SSD. Jak mají tedy tato úložná zařízení postupně nahrazovat pevné disky a co jim k tomu pomůže?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře