www.svethardware.cz
>
>
>

Eric Schmidt: Google je bezpečnější díky odhalení dokumentů NSA

Eric Schmidt: Google je bezpečnější díky odhalení dokumentů NSA
, , aktualita
Předseda společnosti Google, Eric Schmidt, komentoval aktivity americké organizace National Security Agency (NSA) odhalené Edwardem Snowdenem. I díky němu jsou dnes služby firmy Google bezpečnější.reklama
Edward Snowden, dnes bývalý pracovník amerických tajných služeb, se již před časem rozhodl zveřejnit řadu tajných dokumentů, jež odhalily také fakt, že interní síť Googlu byla napadena americkou organizací NSA. To znamenalo, že veškerá data, která prošla skrz servery firmy Google, mohla NSA sledovat. Firmu Google to pochopitelně nenechalo v klidu a dle vlastních slov značně zapracovala na vylepšení svého zabezpečení, takže již po pár měsících mohl Google oznámit, že začal šifrovat, takže i když se někomu podaří síť napadnout, získá jen zašifrovaná data.

Eric Schmidt se na nedávné konferenci opět vyjádřil k celému problému. Připomněl, že kvůli zmíněným odhalením mají americké firmy ve světě ztíženou pozici, protože cizí společnosti jim už nechtějí svěřovat svá data. Kvůli tomu začaly ve světě stále častěji vznikat datová centra, která jsou tak mimo jurisdikci Spojených států. Nicméně Schmidt podotkl, že díky provedeným vylepšením v zabezpečení je cloud firmy Google v současnosti nejbezpečnějším místem pro ukládání dat, ale od předsedy firmy Google ani nemůžeme čekat jiná slova.

Je tedy pravda, že se zabezpečení googlovského cloudu zlepšilo, ale před Snowdenovými odhaleními Google také věřil, že má své servery dobře zabezpečeny. V té době ale také Google možná nepředpokládal, že jeho síť napadne jeho vlastní vláda a její agentura, i když to možná bylo dle některých poněkud naivní.

Schmidt také uvedl, že priority firmy Google jsou z hlediska zabezpečení stejné jako priority jejích zákazníků. Záměrem firmy je prý vytvářet věci ku prospěchu zákazníků, do čehož patří i ochrana před ilegálními snahami vlády o přístupu k jejich datům. Dále se zmínil i o tolik diskutovaných zadních vrátkách a v podstatě řekl, že jejich zřízení i s dobrým záměrem znamená, že mohou být zneužita v podstatě kýmkoliv. Jinými slovy, zadní vrátka jsou špatná.

Je třeba také připomenout, že Google na novém systému Android 5.0 zprovoznil šifrování dat jako výchozí funkci (a podobně k věci přistupuje i Apple u iOS 8), což se pochopitelně autoritám příliš nelíbí. Ty se snaží veřejnost přesvědčit, že pokud toto firmám Google a Apple projde, pak "záporňáci vyhráli". Argumentem je pochopitelně to, že bezpečnostní agentury nebudou moci tak dobře sledovat aktivity teroristů a jiných zločinců. Máme tu tedy obvyklý souboj mezi svobodami občana a pravomocemi vlády.

Google ovšem ještě zdaleka není hotov. Již dříve v tomto roce ohlásil, že přijde s rozšířením pro Gmail, které bude šifrovat mailovou korespondenci, ale od té doby jsme se nic nového nedozvěděli. Něco podobného by mělo potkat i Google Hangouts.

Zdroj: Tom's Hardware
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek