www.svethardware.cz
>
>
>
>

EU uvažuje o celoevropském "zdanění" odkazů na internetu

EU uvažuje o celoevropském "zdanění" odkazů na internetu
, , aktualita
Snižující se příjmy médií na internetu vedou k paradoxním situacím. Hovoří se, že EU brzy prozkoumá možnosti "zdanění" odkazů na internetu, které dle médií pracují s obsahem pod copyrightem. Chtěla by, aby za ně agregátory zpráv platily.reklama
Lobování různých společností vede občas k tak absurdním zákonům (nebo návrhům zákonů), že až člověku zůstává rozum stát. Poslední záležitostí, která je hodně na hlavu postavená, je plánované přezkoumání hyperlinků (odkazů) na internetu jako nástroje, který porušuje copyright a za jeho umístění na internet by se tak mělo platit. Aby nedošlo k mýlce, zatím nic navrženo nebylo, ale uniklé materiály prozrazují, že jsou na evropské půdě tendence projednat linkování jako záležitost copyrightu a případně podat návrh na změnu.


Google logo


Oč tedy jde a o čem se uvažuje? Pokud nějaký agregátor zpráv (např. Google News) prezentuje přehled zpráv včetně perexu, což je autorská práce daných médií, považují to mnohá média za neoprávněné použití jejich textu. Chtějí tedy po Googlu (nebo jiných agregátorech) peníze za to, že mohou na internetu uvést link na jejich web. V normálním světě by médium za reklamu platilo, tady ji má na agregátoru dokonce zdarma (za což by mělo být rádo), jenže některá média chtějí dokonce to, aby jim agregátory za reklamu na jejich stránky ještě platily.

Evropští úředníci tedy uvažují o tom, že by přišli s legislativou, která by linkování zavedla jako práci s autorsky chráněným obsahem, za nějž by se mělo platit a mělo by to médiím zajistit jistější financování. Dá se určitě souhlasit s tím, že je tu snaha o zamezení linkování na stránky, které jsou za paywallem, tedy nejsou veřejně přístupné (toto by ale zároveň měl řešit sám platební systém webu). Toto odsouhlasil Evropský soudní dvůr už v únoru 2014, který řekl, že linkování na stránky poskytující danou informaci zdarma, není porušením autorských práv (nově příchozí mají stejné podmínky k přístupu k obsahu jako kdokoli jiný), ale linkování na placené články už je problém. Jistě se dá souhlasit i s tím, že špatně je i zkopírovat do agregátoru celý článek nebo jeho větší část. Otázkou je tedy nastavení správné míry, zejména, zda perex je už přes čáru nebo ne (zkušenosti ukazují, že uvádění části perexu je pro weby přínosné a nikoli naopak).

Velká část problému je v tom, že výdělky médií se poslední dobou dramaticky snižují. K tomu dochází z více důvodů. Ceny reklamy se obecně spíše snižují a naopak dramaticky roste počet lidí s blokováním reklamy, což způsobuje pády příjmů o desítky procent. Média chtějí tyto výpadky příjmů nějak zalepit. Proto v některých zemích lobovala za zákony, které jim dle jejich naivních představ měly přinést větší zisky např. od Googlu v tom, aby jim platil za to, že v jeho agregátoru Google News bude uvádět odkazy na stránky médií.

Toto prošlo např. v Německu, Belgii nebo Španělsku. Pro všechny kromě zmíněných médií udělal Google nepřekvapivě jednu logickou věc. Buď přestal zobrazovat zpoplatněné perexy (snippety) nebo rovnou Google News vypnul, což se týká např. Španělska (pokuta za porušení byla stanovena na 600 tisíc EUR). Najednou média nejenže nedostala peníze od Googlu (které naivně očekávala), ale také přišla o traffic ze stránek Google News, což činilo v průměru zhruba 6 % u větších a 14 % u menších vydavatelů.

Pak tatáž média (přesněji řečeno asociace španělských vydavatelů novin AEDE) naopak lobovala za to, aby stát přinutil Google opětovně spustit jeho Google News i s perexy, neboť při dominantním postavení Googlu (okolo 90 %) to prý ohrožuje svobodu internetu a možnost snadného přístupu k informacím. Jinak řečeno, chtěla, aby byl Google legislativně přinucen spustit službu pro lidi zdarma, za kterou ale bude platit médiím. Ta by měla traffic a ještě navíc peníze za přivedenou návštěvnost, to vše ze zákona.

Připomeňme, že v Německu a Belgii je na rozdíl od Španělska možnost z tohoto systému "vystoupit" a nabídnout perexy zdarma, což provedla většina médií po zjištění, jaký bič si na sebe vlastně upletla, a že zmíněný jimi vymodlený zákon jim více ublížil než pomohl. Problémem je nyní to, že nyní se uvažuje o podobném zákoně s celoevropskou působností. Konkrétně jde o komisaře Günthera Oettingera a prezidenta Evropského parlamentu Martina Schulze. Podle Julie Redy, která se kriticky vyjadřovala k návrhům o omezení svobody panoramatu, by mělo dojít k podání návrhu 9. prosince (návrh na přezkoumání situace pro případnou práci na zákoně, nikoli návrh zákona).

Zdroj: techdirt.com, juliareda.eu, bloombergview.com, arstechnica.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek