www.svethardware.cz
>
>
>

Evropská mise ExoMars začala, TGO odstartoval na cestu

Evropská mise ExoMars začala, TGO odstartoval na cestu
, , aktualita
Dnes dopoledne odstartovala raketa Proton-M, která na své palubě nese družici Trace Gas Orbiter. Začíná tak především evropská mise ExoMars, jejímž úkolem je hledat na Marsu známky života.reklama
Právě o misi ExoMars se zmiňujeme v dnešním článku, ze kterého můžete vyčíst, že nejdříve odstartoval na svou cestu Trace Gas Orbiter. Ten začne vybírat vhodné místo k přistání a pokud vše půjde dobře, za dva roky se na cestu vydá také Schiaparelli EDM lander, který poté na povrchu vysadí své vozítko.

Jeden z hlavních a kritických kroků byl dnes úspěšně proveden, když v půl jedenácté středoevropského času odstartovala ruská raketa Proton-M. Již ve 4:50 dala státní komise startu rakety zelenou na základě příznivé předpovědi počasí. Tedy příznivé zrovna ne, ale zamračená obloha s možností deště nebyla pro start překážkou. Ještě dvacet minut před tím začala být raketa Proton-M napouštěna palivem, což bylo ukončeno v půl osmé.

Zástupkyně ESOC (European Space Operations Centre) po deváté hodině potvrdila, že TGO (Trace Gas Orbiter) je v dobrém stavu a připraven, takže poté už mohla na Bajkonuru odrolovat od rakety servisní věž a vedoucí letu v ESOC ohlásil, že všechny systémy jsou připraveny. Po desáté hodině byl TGO odpojen z podpůrného napájení, takže už začal brát energii z vlastních baterií, které mu musí vydržet po dalších 12 hodin. V 10:26 byla potvrzena připravenost na start, který proběhl v 10:31.


Raketa Proton-M se úspěšně zbavila prvního, druhého i třetího stupně a pak už bylo další urychlování na stupni Breeze-M. Ten má nyní za úkol postupnými zážehy akcelerovat TGO pro cestu na Mars, přičemž aktuálně zbývají ze čtyř zážehů dva.

Sami můžete průběh mise sledovat v online vysílání zde a pak je k dispozici ještě stránka s popisem nejdůležitějších událostí.

Zdroj: ESA

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
O koupi Twitteru má zájem i Disney O koupi Twitteru má zájem i Disney
Samotná společnost Disney dle serveru TechCrunch nyní má vyjednávat s bankami, aby zjistila, zda si může dovolit akvizovat Twitter, jehož hodnota na burze nedávno prudce vzrostla. Co by z toho takový Disney ale mohl mít?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3 Xbox One S v edici Audi R8: autokonzole pro Forza Horizon 3
Herním světem v těchto dnech hýbe nová závodní hra Forza Horizon 3, kterou vydává Microsoft, a tak není ani divu, že se objevila speciální edice konzole Xbox One S. Ta je laděna do tvarů automobilu Audi R8, ovšem koupit si ji nemůžeme.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné EIZO CG2730 a CS2730: 27" dvojka pro náročné
Společnost EIZO si připravila dva nové monitory z řady ColorEdge, které umožňují hardwarovou kalibraci obrazu a jsou určeny pro zpracování fotografií, videa a vůbec práci s grafikou. Co všechno nám nabídnou?
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek