www.svethardware.cz
>
>

Evropský soud rozhodl ve prospěch firmy sledující soukromé zprávy zaměstnance

Evropský soud rozhodl ve prospěch firmy sledující soukromé zprávy zaměstnance
, , aktualita
Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že vedení podniků může číst soukromou koresponenci zaměstnanců, kterou vyřizují v pracovní době. To ale nemusí platit pro všechny případy, neboť ten precedentní byl přeci jen v jistých ohledech specifický.reklama
Pokud tedy v práci používáte k soukromým účelům Facebook messenger, přímou korespondenci na Twitteru nebo služby jako ICQ, Skype či prostě e-mail, zaměstnavatel může dle Evropského soudu pro lidská práva tuto aktivitu sledovat a dívat se, co si s kým píšete.

Ve vyjádření soudu stojí, že "od zaměstnavatele není nerozumné chtít si ověřit, že jeho zaměstnanci skutečně v pracovní době plní svěřené úkoly". Šlo přitom o už osm let trvající spor jistého rumunského muže, který pohnal k štrasburkskému soudu svého bývalého zaměstnavatele, který si četl v jeho chatu na Yahoo a na základě zjištěných skutečností jej propustil. Argumentoval tím, že tato komunikace byla soukromá a zaměstnavatel neměl právo se jí probírat. Soud ale rozhodl v jeho neprospěch a uvedl, že jeho aktivity byly monitorovány ještě v přiměřeném rozsahu. Onen účet na Yahoo si navíc zaměstnanec měl zřídit kvůli tomu, aby mohl komunikovat s firemními zákazníky, čili mělo jít o pracovní nástroj, který byl v podstatě zneužit k soukromým účelům, a to k chatování se snoubenkou.

Rozhodnutí soudu tak není dobré pro všechny zaměstnance, kteří mají či budou mít někdy pocit, že jejich vedení strká nos do jejich soukromé korespondence. Jenomže takto jednoznačné to zase není. Soudce se tak prý rozhodl především proto, že propuštěný zaměstnanec dříve tvrdil, že veškerá jeho komunikace na Yahoo byla pracovní, takže zamlčel důležité skutečnosti. Čili v případě, že by si někdo založil v práci účet čistě pro soukromé účely a vedení firmy by provoz na něm sledovalo, mohlo by být rozhodnutí soudu odlišné.

Zdroj: KitGuru
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence Největší IT firmy vytvořily partnerství kolem vývoje umělé inteligence
Velké světové technologické společnosti Google, Microsoft, Facebook, Amazon a IBM se rozhodly, že vytvoří partnerskou organizaci, která bude sledovat a usnadňovat vývoj technologií umělé inteligence. Co to znamená?
Včera,  aktualita, Jan Vítek
D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity D-Wave už má kvantový počítač se 2048 quibity
Kanadská společnost D-Wave si nárokuje prvenství jako prodejce komerčně dostupného kvantového počítače. Podívejme se na to, co má v rukou nyní, neboť se pochlubila s modelem využívajícím 2048 quibitů.
Včera,  aktualita, Jan Vítek
NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta NVIDIA Xavier: AI superpočítač s GPU Volta
Již nějaký ten pátek víme, že NVIDIA se chystá po generaci GPU Pascal přijít s čipy Volta. Ty ještě v případě grafických karet zdaleka nejsou aktuální, ovšem to NVIDII nezabránilo představit nový produkt Xavier, který je na GPU Volta postaven.
Včera,  aktualita, Jan Vítek