www.svethardware.cz
>
>
>

Facebook pracuje na zařízení pro diktování myšlenkami

Facebook pracuje na zařízení pro diktování myšlenkami
, , aktualita
Vypadá to, že rozhraní funkčně spojující přímo mozek s počítačem už brzy nebude sci-fi nebo záležitost pokusných laboratoří a zdravotnických výzkumů. Vedle Elona Muska se do něj pustil také Facebook Marka Zuckerberga.reklama
Facebook by asi moc rád věděl, co si myslíme, ovšem mluví především o rozhraní mezi mozkem a počítačem, které bude využitelné pro psaní testů a také byl zmíněn poslech kůží (skin-hearing). Lidé ve skutečnost pro sluchový vjem nevyužívají pouze uši, ale také kůži. Nejde jen o očividnou hlasitou hudbu, která dokáže rozvlnit i trenky, ale třeba o pouhou řeč s využitím přídechu. Ten lze při blízké komunikaci zaznamenat na kůži jako závan vzduchu a díky tomu prý můžeme lépe rozpoznat to, co druhý říká. Ovšem v tomto případě půjde přeci jen o něco jiného.
Jde ale především o rozhraní, které má umožnit pomocí myšlenek diktovat počítači text rychlostí i sta slov za minutu. Mark Zuckerberg k tomu řekl, že "jednoho dne nám tento systém umožní cíleně sdílet myšlenky, stejně jako dnes sdílíme fotografie a videa". Bude se ale lidem chtít pustit počítače až tak hluboko do svého soukromí, jaké představují vlastní pocity? Nám se to možná bude příčit, ale nové generace třeba ani nemrknou.

Facebook pracuje na neinvazivní metodě, takže nepůjde o elektrody voperované do mozku, ale zařízení, jež má využít jistou formu vysokorychlostního skenování mozku, aby zachytilo, co si v duchu říkáme. Na tom již Facebook začal pracovat a aktuálně má za sebou první půlrok vývoje. Vypadá to také, že je toto zařízení pravděpodobně založeno na výzkumu univerzity Stanford, která s ním zkouší komunikovat s kompletně paralyzovanými pacienty. V jejím případě ale jde o senzor umístěný přímo v hlavě.

Kdy asi tak můžeme očekávat nástup této nové technologie? Facebook dnes mluví o cíli uvést ji na trh do dvou let. Na obavy o soukromí nám firma sděluje, že toto zařízení bude zachytávat pouze slova, které jsme se již "rozhodli sdílet jejich odesláním do řečového centra našeho mozku". Čili myslet si můžeme cokoliv, jen to nesmíme formulovat do slov.

Co se týče zmíněného poslechu kůží, jde o další technologii, která už existuje ve stádiu prototypů. Umožnit má kousku kůže fungovat podobně jako hlemýžď v uchu, čili jako membrána, která bude mozku předkládat to, co ze zvukového vlnění zachytila. Prozatím tento systém pracuje jen v omezené míře a bude vyžadovat další vývoj, ale jde o slibnou technologii především pro lidi, kterým vlastní uši přestaly sloužit, nebo nikdy nesloužily. Fráze "Talk to the hand" tak může dostat i zbrusu nový význam.

Zdroj: Hexus.net
reklama
Nejnovější články
Vývoj teleskopu JWST pokračuje dle plánu, za anomálii může západka Vývoj teleskopu JWST pokračuje dle plánu, za anomálii může západka
Vývoj James Webb Space Telescope je ostře sledovaný, neboť jde o velice nadějné zařízení, které nám umožní se podívat na vzdálené hvězdy a planety tak, jak dosud nebylo možné. Je tak dobrá zpráva, že testování probíhá dle plánu i přes vibrační anomálii.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
id Software chválí AMD za Ryzen a těší se, až je využije id Software chválí AMD za Ryzen a těší se, až je využije
AMD si za své procesory Ryzen vysloužilo pochvalu od společnosti id Software, které se líbí jejich cenová dostupnost, mnoho jader. id Soft se tak už chystá pro tyto procesory upravit své technologie, které toho budou moci nabídnout více než dříve.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  1 komentář
Intel X299 se představí 30. května, přijde až ke konci června Intel X299 se představí 30. května, přijde až ke konci června
Plán je takový že nová HEDT platorma Intelu založená na čipových sadách X299 bude představena na sklonku května. To bude ale pouze papírové představení, neboť na trhu bude k dispozici až o cca měsíc později a mezi tím budou k dispozici nezávislé testy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
V Pripjati se 31 let po katastrofě opět rozsvítilo V Pripjati se 31 let po katastrofě opět rozsvítilo
Jadernou katastrofu v ukrajinské elektrárně Černobyl dobře známe, však se nás v roce 1986 přímo dotkla stejně jako velké části celé Evropy. Nyní se v blízké vybydlené Pripjati opět rozsvítilo, což jde na vrub polským nadšencům.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  7 komentářů
Lyrebird umí zkopírovat hlas kohokoliv z minutového záznamu Lyrebird umí zkopírovat hlas kohokoliv z minutového záznamu
Montrealská společnost Lyrebird prezentovala svou technologii syntetizace hlasu, která umožní v krátké době "ukrást" hlas kohokoliv. Můžeme si tak poslechnout třeba rozhovor známých politiků v krátké ukázce.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  8 komentářů