www.svethardware.cz
>
>
>
>

FBI se podle soudu může lidem nabourávat do počítačů bez odůvodnění

FBI se podle soudu může lidem nabourávat do počítačů bez odůvodnění
, , aktualita
Toto soudní rozhodnutí však není důležité pouze pro Ameriku, ale i pro ostatní soudy, protože by se mohly řídit stejným soudním precedentem. Znamená to skutečný konec soukromí na internetu?reklama
FBI se totiž zaměřila na dětskou pornografii, a to na anonymních stránkách, kde se pedofilové mohli cítit bezpečně. Jenže FBI začala používat hackerské nástroje, aby odhalila až 1.500 pedofilů v USA, Čile, Dánsku a Řecku. Potom ale hackerský systém nestáhla a posbírala dalších 1.500 IP adres návštěvníků dalších podobných stránek.

Proti tomuto jednání se ale zvedla vlna nevole, protože FBI hackovala uživatele bez jakéhokoliv odůvodnění. Na anonymních sítích se totiž nepohybují pouze pedofilové, ale i normální lidé, kteří si takto mohli stěžovat.

Americký soudce Henry Coke Morgan Jr. nicméně prohlásil, že toto jednání neporušuje americké zákony. "Soud zjistil, že FBI neporušila zákony, protože vláda nepotřebuje odůvodnit schraňování IP adres žalovaných," napsal soudce Morgan. A důvod?

"Obecně by nikdo neměl očekávat nějaké soukromí, co se IP adres týče, pokud používá internet, a to i v případě, když navštěvuje anonymní weby," pokračoval Morgan. "Nárůst hackerských útoků změnil názor uživatelů internetu na problém soukromí," řekl Morgan.

"Nyní je velmi nerozumné si myslet, že počítačové připojení k internetu je imunní vůči zásahům do soukromí. Opak se zdá pravdou: V dnešním digitálním světě to je spíše jistotou, že počítače mohou být hackovány a potenciálně budou hackovány," zakončil Morgan.

Jinými slovy když mohou hackovat počítače teroristické organizace, nevidí důvod k tomu, aby tak nemohla činit FBI. Uživatelé se mají chránit a očekávat, že jsou v potenciálním nebezpečí. Problémem ale může být, pokud takové rozhodnutí změní pohled na věc osobního soukromí. V tomto konkrétním případě se jedná sice o americké zákony, ale byl jim vtisknut liberální výklad, který by mohl fungovat i jinde ve světě.

Takže v blízké budoucnosti může přijít ještě větší nejistota, zdali se uživatelům někdo nehrabe v počítači, a to zřejmě zcela legální cestou. Má to sice výhody, v dnešní celkem nejisté době kontrolování počítačů může odhalit teroristické útoky. Na druhou stranu každý běžný člověk bude mít obavy o své soukromí, zdali si někdo ve vzdálené kanceláři právě neprohlíží data v jeho počítači.

Zdroj: Engadget
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC Nanoxia Project S: skříň pro hi-end HTPC
Společnost Nanoxia už na Computexu 2015 představila svůj 'NanoXia Project', který připomněla ještě také letos na Gamescomu. Jeho výsledkem je skříň Nanoxia Project S označená za hi-end skříň pro HTPC sestavy.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov Astronomové potvrdili teorii neúspěšných supernov
Astronomové mohli sledovat vůbec první případ hvězdy, která byla tak masivní, že přeskočila stádium supernovy a rovnou se zhroutila do podoby černé díry. Můžeme tak mluvit o první zaznamenané neúspěšné supernově.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu Elon Musk představuje plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk má se svou společností SpaceX velké plány. Vývoj znovupoužitelných raket vede k hlavnímu cíli: dobýt rudou planetu. Na včerejší konferenci Making Humans a Multiplanetary Species Elon Musk představil své plány.
Dnes,  aktualita, Kateřina Hoferková,  1 komentář
Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou? Desky Gigabyte s AM4 vyfoceny, co nabídnou?
Můžeme se těšit na novou generaci základních desek se socketem AMD AM4, která bude určena pro procesory Zen i nová APU BristolRidge. Na dvě takové se už můžeme podrobně podívat, na svědomí je má společnost Gigabyte.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě Nissan ProPILOT Chair: jak sedět i ve frontě
Ve firmě Nissan někoho napadllo, že by se dal využít systém ProPILOT vyvíjený pro autonomní vozidla i jiných způsobem. Vytvořil tak autonomní židle, které se mohou se svými pasažéry řadit do fronty.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek