Firefox 38 přichází s podporou DRM pro přehrávání chráněných videí

Firefox 38 přichází s podporou DRM pro přehrávání chráněných videí
, , aktualita
Mozilla před pár dny uvolnila novou verzi svého internetového prohlížeče Firefox 38. Kromě upravených menu nabídek pro nastavení přináší zejména novinku v podobě podpory DRM ochrany např. pro přehrávání chráněného videa.reklama
Před pár dny se objevila nová verze internetového prohlížeče Firefox 38. Z menších změn můžeme zmínit přepracované manu nabídky pro nastavení aplikace nebo opravy 15 bezpečnostních chyb, z nichž 5 bylo kritických. Z těch větších změn je to zavedení podpory DRM ochrany přes HTML5, která je vyžadována pro přehrávání chráněných videí např. přes Netflix nebo jiné streamovací služby. Doposud k tomuto bylo nutno instalovat plugin Silverlightu, což je také jedno z funkčních řešení. Nově si Firefox 38 sám stáhne Content Decryption Module (CDM) od Adobe, který je pak aktivován při prvním použití.


Mozilla logo


To se ale může setkat i s vlnou nevole, neboť Firefox se profiluje jako prohlížeč s otevřeným zdrojovým kódem (open source), takže každý může přesně vidět (pokud tomuto kódu porozumí), co se kdy děje a co Firefox kdy dělá. Do DRM modulu se ale nedostanete. Konkurenční prohlížeče jako Safari, Internet Explorer nebo Chrome však mají DRM rovněž nainstalováno. Aby Mozilla tolik neslevila ze svých zásad, DRM modul běží v sandboxu a má tak omezené možnosti komunikace se samotným prohlížečem. A komu by něco takového naprosto vadilo, může si stáhnout verzi, která DRM nestahuje. Verze pro Linux a Mac OS X pak DRM neinstalují vůbec, týká se to pouze verze pro Windows.

Zástupci Mozilly se vyjádřily, že podporu DRM dlouho zvažovali, neboť jde proti zásadám otevřeného softwaru, nakonec ale svolili. Kdo ji nechce, má možnost si stáhnout verzi, která DRM neobsahuje a ti ostatní budou mít prohlížeč, jehož funkčnost odpovídá požadavkům moderní doby.

Zdroj: computerworld.com, pcworld.com
Nejpopulárnější operační systémy
reklama
Nejnovější články
Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD Samsung Polaris: nové kontrolery zajistí vyšší kapacitu SSD
Samsung na Global SSD Summit v Koreji vedle nových modelů SSD 960 PRO a EVO odhalil také nové kontrolery, které mají změnit možnosti modelů SSD pro formát M.2. Jde o kontrolery Polaris, jež přicházejí s designem PoP (Package on Package).
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake Asus ohlásil první desku s Intel Apollo Lake
Společnost Intel nedávno vypustila do světa procesory generace Apollo Lake, čili nová slabá Pentia a Celerony navazující na Braswell. Nyní přichází Asus, který jeden z nich využívá na své nové základní desce.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry Hubble našel na Europě nejspíše silné vodní gejzíry
NASA včera uspořádala videokonferenci, před níž ohlásila důležitý nález týkající se měsíce Europa obíhajícího kolem Jupiteru. Hubble na něm zachytil nejspíše silné vodní gejzíry, díky nimž bude daleko snadnější hledat známky života.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže Falcon 9 vybuchl kvůli porušení héliové nádrže
Na samotném začátku tohoto měsíce explodovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX a ta se od té doby snažila zjistit především to, co tuto nehodu způsobilo. Nyní už to vypadá, že "viník" byl nalezen, a to héliová nádrž.
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody Autonomní vozidlo Googlu se zapletlo do zatím asi největší nehody
Ani samořízeným vozům se čas od času nevyhne nehoda, ale naprostou většinu z nich způsobí řidič běžného automobilu. Nejinak je tomu i v případě poslední nehody, která je nejspíš jednou z největších, do jaké bylo zapleteno SUV od Googlu.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik