Firmy si připravily levnější R9 390 se 4 GB paměti

Firmy si připravily levnější R9 390 se 4 GB paměti
, , aktualita
Aktualizováno: AIB partneři firmy AMD se rozhodli, že na trh dostanou levnější verzi karty Radeon R9 390, která bude mít namísto obvyklých 8 GB paměti pouze 4 GB. Jak se to odrazí na ceně a výkonu této karty?reklama
Aktualizace: Společnost AMD bohužel oznámila, že 4GB karty Radeon R9 390 budou prodávány exkluzivně na čínském trhu. Dále už zpráva pokračuje v původním znění.

Jde o poměrně překvapivý tah firem Sapphire, XFX a PowerColor, které na vlastní triko přináší 4GB verzi Radeonu R9 390, ale na druhou stranu je s podivem, že je to nenapadlo již dříve. Vždyť hi-endové modely s čipy Fiji se musí spokojit jen se 4 GB paměti, které na dnešní dobu v drtivé většině případů stačí, tak co by se s takovou kapacitou nemohl spokojit i slabší Radeon?

Radeon R9 390 je založen na čipu Grenada Pro přímo vycházejícího z Hawaii Pro a nabízejícího lepší management spotřeby s ohlledem na teplotu. Nová karta Sapphire Radeon R9 390 4 GB má tedy stejný čip s 2560 Stream procesory, 160 TMU a 64 ROP, který pracuje na referenčních taktech. Má tedy až 1000MHz GPU a 1500MHz paměti (6 GHz efektivně) na 512bitové sběrnici s propustností 384 GB/s. Je tedy zřejmé, že jediné, co Sapphire a ostatní udělali, byla výměna čipů GDDR5 za verze s poloviční kapacitou. 4GB karta si také ponechala původní TDP, tedy 275 W a je napájena 8+6pinovými přídavnými konektory.

Nové Radeony se 4 GB paměti jsou zatím k dispozici v regionu APAC, čili v regionu Asie a Pacifiku, takže v našich obchodech na ně zatím ještě nenarazíme. Jaké ceny ale můžeme očekávat? Zpráva uvádí, že 4GB modely by měly být k dispozici za cenu 299 USD a možná ještě nižší, přičemž původní 8GB R9 390 přijde na 329 USD. Dnes jsou přitom 8GB Radeony R9 390 u nás na stejné cenové hladině jako GeForce GTX 970, která má právě 4 GB paměti (přesněji 3,5 GB + pomalejších 0,5 GB). Pokud tedy přijde 4GB Radeon s cenou o nějakých 750 Kč nižší, bude to pro tyto karty nezanedbatelná výhoda a NVIDIA bude možná muset opět reagovat snížením ceny.

Co se týče samotných modelů, můžeme očekávat nástup karet jako Sapphire Radeon R9 390 4 GB Dual-X OC, XFX Radeon R9 390 4 GB Black Edition OC nebo PowerColor Radeon R9 390 4 GB OC Edition, tedy i přetaktovaných modelů. Ovšem zvýšení taktů týkající se pouze GPU je jen mírné, a to o nějakých 10 až 15 MHz. Některé karty mají také paměti s výchozím taktem pouze 5000 MHz efektivně, ovšem je tu možnost přetaktování a nastavení původního taktu 6000 MHz.

Server Expreview už stačil provést testy, dle nichž je 4GB Radeon R9 390 asi o 10 procent rychlejší než Radeon R9 390, přičemž pracuje při nižších teplotách a s nižší spotřebou.

Nyní si tedy musíme už jen počkat na to, až se tyto novinky objeví na našem trhu. Doufejme tedy, že se objeví.

Zdroj: wccftech
Nejpopulárnější grafické karty
reklama
Nejnovější články
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  1 komentář
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek
Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony Google otevřel vývojářům VR platformu Daydream, ale zatím chybí smartphony
Tento týden došlo k vydání VR SDK 1.0 pro platformu virtuální reality Google Daydream. Vývoj aplikací tak může naplno začít ještě předtím, než se na trhu objeví více než jeden podporovaný smartphone.
23.9.2016,  aktualita, Jáchym Šlik