www.svethardware.cz
>
>

Flexibilní hliníková baterie slibuje bezpečnost a rychlé dobíjení

Flexibilní hliníková baterie slibuje bezpečnost a rychlé dobíjení
, , aktualita
Čas od času se objeví zpráva o nové technologii pro výrobu baterií, za níž se obvykle zavře voda a víc o ní neslyšíme. Nyní se můžeme podívat na nový typ Hliníko-iontových baterií, které nabízí oproti klasickým Li-ion určité výhody, ale také nevýhody.reklama
Hliníko-iontové (Aluminium-ion) baterie byly vyvinuty výzkumníky ze Stanfordovy univerzity a mají v porovnání s dnes široce využívanými Li-ion články nabídnout řadu výhod. Především jsou levnější na výrobu, nabíjejí se mnohem rychleji a jsou bezpečnější jak pro uživatele samotného, tak pro životní prostředí. To jsou velmi důležité výhody, ovšem vedle jinak srovnatelné baterie Li-ion dokáží zatím poskytnout jen cca poloviční napětí.

Lithium-iontové baterie nemusí být pro uživatele bezpečné vzhledem k tomu, že mohou způsobit požár, respektive se samovolně vznítit, nebo rovnou vybuchnout, což prý u hliníkových nehrozí, ty můžeme klidně provrtat a nestane se nic. Hliníkové baterie také mohou být i flexibilnější, což je důležité především u nových typů mobilních a nositelných zařízení.

Nový typ baterie využívá hliníkovou anodu a uhlíkovou katodu, přičemž elektrolyt je "v podstatě sůl, která v pokojové teplotě zůstává tekutá". Všechny tyto součásti jsou uzavřeny v plastovém pouzdře, které tak může být celé ohebné, což ostatně ukáže následující video.


Čas dobití takové baterie se má pohybovat i pod hranicí jedné minuty, ovšem samozřejmě záleží na vlastnostech takové baterie. Další zajímavou vlastností je počet nabíjecích cyklů, které hliníková baterie dokáže ve zdraví přežít. Jde o 7500 cyklů, a to prý bez ztráty kapacity, takže jde v porovnání s předchozími pokusy o výrobu hliníko-iontové baterie o výrazný pokrok. Ovšem vyrobený prototyp byl schopný poskytnout napětí pouze 2 volty, zatímco Li-ion srovnatelné velikosti nabídne 3,6 voltů. Podobné je to i s měrným výkonem (watty na kilogram), takže zatímco Li-ion dosahují 100 až 200 W/kg, hliníkové zatím pouze 40 W/kg. Tyto vlastnosti se mohou ještě zlepšit, pokud se zapracuje na materiálu pro výrobu hliníkové katody. Nezbývá tedy než počkat na to, jestli se někdy v budoucnu s hliníko-intovými bateriemi setkáme.

Zdroj: Hexus.net

Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech Chystá se nový Ethernet: 5 Gb/s na stávajících kabelech
Ve spotřebitelském sektoru jsme už mnoho let odkázáni na 1Gb/s Ethernet, což se má brzy změnit. Můžeme se těšit až na propustnost 5 Gb/s, přičemž té bude možné dosáhnout na stávajících kabelových rozvodech.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  3 komentáře
K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů K čemu vůbec jsou karty Founders Edition? Prý k řešení problémů
NVIDIA s představením generace Pascal odstartovala také kontroverzní program, když začala vydávat na trh karty série Founders Edition. Ty mnoho výrobců vidí jako snahu slíznout smetanu, ale tak to prý není.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC ADATA SX8000: první běžné SSD s Intel 3D MLC
Dle Samsungu už mají brzy získat převahu SSD vybavená pro rozhraní PCI Express a protokol NVMe. Nástup nových ADATA SX8000 to jen dokazuje a jde prý také o první spotřebitelské modely vybavené 256Gbit paměťmi Intel / Micron 3D MLC.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek
HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím HP vrací možnost využívat neoriginální náplně, prozatím
Společnost HP nedávno k nelibosti mnoha svých zákazníků aktivovala DRM, které už delší dobu bylo připraveno ve firmwaru inkoustových tiskáren OfficeJet. Znemožnila tak využití neoriginálních náplní a vysloužila si hlasitou kritiku.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek,  2 komentáře
No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě No Man’s Sky vyšetřována kvůli klamavé reklamě
Vypadá to, že zájem o hru No Man’s Sky jen tak nevyprchá, jen ten zájem nebude takový, jak by si její tvůrci přáli. Advertising Standards Authority ve Velké Británii už prošetřuje to, co lidé z Hello Games slibovali i slibují a co hra opravdu poskytuje.
Dnes,  aktualita, Jan Vítek