Floridská univerzita uspořádala závod dronů řízených pomocí mozkové aktivity

Floridská univerzita uspořádala závod dronů řízených pomocí mozkové aktivity
, , aktualita
Drony jsou čím dál víc v oblibě, a tak není divu, že přibývá i akcí, kde jsou tyto bezpilotní letouny používané jako lákadlo. Floridská univerzita uspořádala první závod dronů, které se ovládaly mozkovou aktivitou.reklama
Vědci se stále snaží vymyslet další inovace, které vypadají jako vystřižené ze sci-fi filmů a seriálů. V poslední době se rozvíjí například i technologie BCI (brain–computer interface), která slouží ke komunikaci mezi počítačem a lidským mozkem.

Tuto technologii použila i Floridská univerzita, když nedávno předvedla své drony, které se neovládaly standardním ovladačem, ale lidským mozkem, a to s pomocí speciálního headsetu. Univerzita uspořádala první závody dronů, které piloti řídili pomocí svých "myšlenek".

Nejedná se však o žádnou novinku, zařízení s technologií BCI, která se dala ovládat mozkovou aktivitou s pomocí speciálního headsetu na hlavu, se už objevila dřív. Byly mezi nimi protézy, ale i tímto způsobem řízené drony. Například v roce 2013 Minnesotská univerzita předvedla první dron ovládaný pomocí mozkové aktivity.

A jak celý tento proces spolupráce mozku a dronu funguje? Na zaznamenání mozkových signálů použili vědci z Floridské univerzity EEG čtečku - speciální headset Emotiv Insight. Přesněji řečeno, drony nejsou ovládány pomocí myšlenek, ale pouze pomocí EEG aktivity. Data shromážděná headsetem pak zpracuje počítač a následně jsou odesílána k dronu, který se podle příkazů pohybuje.

Závody dronů probíhaly vevnitř v menším sále a drony létaly pouze pomalou rychlostí a pohybovaly se jen na krátké vzdálenosti, jednalo se tedy skutečně spíš jen o ukázku, nikoliv o divoký závod. Studenti, kteří si neobvyklé ovládání drona zkoušeli se soustředěnými výrazy, byli nadšení. Nejedná se o první drony ovládané mozkovou aktivitou, ale studenti potvrdili, že když si to člověk vyzkouší sám na vlastní kůži, je to silný zážitek.

Floridská univerzita tyto nevšední závody dronů uspořádala s cílem především trochu navnadit veřejnost a studenty. Univerzita nabídla k vyzkoušení pouze základní ovládání dronů, protože technologie ovládání zařízení pomocí mozkové aktivity má ještě velký kus cesty před sebou.

Ještě si nějaký ten čas počkáme, než se objeví skutečně použitelné řízení dronů pomocí lidského mozku. Technologie se ale neustále vylepšují a vědci z Floridské univerzity věří, že tento způsob ovládání bude budoucností závodů dronů.

Zdroj: engadget.com
Nejpopulárnější tablety
reklama
Nejnovější články
Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října Trust představuje herní myš GXT 177, v obchodech bude od října
Známý výrobce periferií Trust si pro nás připravil herní myš, která má uspokojit i náročnější hráče. Design je symetrický, takže si na své přijdou praváci i leváci. Dále se myš chlubí snímačem Avago 9800, RGB podsvícením a osmi tlačítky.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik
Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem Algoritmus odhalí i skryté projevy nenávisti na Twitteru a umožní zabránit násilnostem
Univerzita Cardiff pracuje na algoritmu, který umožní vyhledávání nenávistných příspěvků na Twitteru a především jejich spojování s reálnými trestnými činy. V budoucnu by tak policie mohla snáze předpovědět výbuchy násilí spojené například s rasismem.
Dnes,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI Přelepení webkamery páskou doporučuje i šéf FBI
Sám šéf FBI James Comey se nedávno nechal slyšet, že má webovou kameru na svém notebooku přelepenou kusem pásky. Dělá to prý pro svou bezpečnost a doporučuje stejný krok učinit i všem ostatním.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik,  2 komentáře
První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu První vlak na vodík začne jezdit příští rok v Německu
Alstom se pochlubil prvním osobním vlakem využívajícím vodíkové palivové články. A nejedná se o žádnou technologii daleké budoucnosti, moderní jednotky začnou brázdit německé koleje už koncem roku 2017.
Včera,  aktualita, Jáchym Šlik
Biostar má svou první myš, levný model AM2 Biostar má svou první myš, levný model AM2
Společnost Biostar známe především jako výrobce základních desek a grafických karet, přičemž v tomto ohledu patří vedle firem Gigabyte a Asus mezi trpaslíky. Nyní se tato firma rozhodla, že zavede výrobu i počítačových myší.
23.9.2016,  aktualita, Jan Vítek