reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

vyber HDD

lexxxa (714)|18.9.2009 03:05
Potreboval bych poradit z vyberem HDD,tak nejak tihnu k samsungu,nevim jak je na tom western, zatim 2 kandidati

WESTERN DIGITAL Caviar Black 500GB, SATA II, 32MB cache, 7200ot, PMR, 8.9ms, WD5001AALS
http://www.alza.cz/western-digital-caviar-black-500gb-d101847.htm

anebo "novinku"

SAMSUNG SpinPoint F3 500GB, SATA II NCQ, 16MB cache, 7200ot., 8.9ms, HD502HJ
http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=67943

je podstatny rozdil 32MB a 16MB cache? pro normalniho uzivatele?
nejake jine navrhy ke koupi,prosim pro a proti a zhodnoceni techto 2 kandidatu, diky moc
rousini (17)|29.11.2009 15:00
Jsem v podobné situaci...
WD Black/blue má plotny 334GB (tak nějak), čili 2. V tomto případě je lepší koupit kapacitu 640GB a plně využít obě plotny. Black na rozdíl od Blue je nepatrně rychlejší jen v některých oblastech, ale je hlučnější.
Samsung F3 má 500GB plotnu, čili vyšší hustotu zápisu a lepší papírové předpoklady, které se v testech úplně neprojevily, ale není horší než uvedené WD. Zato je tišší.
Cena/kapacita je nejlepší WDblue. Já dlouhodobě beru Samy, ale něco mi říká, že WD je lepší (vyváženější) volba... WD mají trochu nepříjemnou fičůru, že při nečinnosti občas jejich řídící firmware něco vyvádí na pozadí a to může rušit. Sám si nejsem jist volbou :runaway

Edit: tady to moc nežije, nenapadlo mě, že na 1. stránce je 2 měsíce starý post...
ICEBOSS (3435)|4.12.2009 00:53
Po par zkusenostech se samsungy F1 jsem zustal u WD. F3 je v necem lepsi a v necem horsi nez F1 a rekl bych nevyrovnany. Ted mam 1TB WD Black a je to dobry disk. Toceni ploten neslysim, slysitelny hluboky seek mam vylozene rad. Ma taky 2 cipy na zpracovani pozadavku, takze v okamziku, kdy ma delat vic veci naraz je pomerne dost svizny. Jednou jsem to nekde opravdu brutalne vypisoval...

a nasel jsem to:
http://www.bit-tech.net/hardware/storage/2009/10/06/samsung-spinpoint-f3-1tb-review/1

Protoze jsem si procetl cely ten test a ne jenom zaver.

Tak postupne:
HD Tach - WD black lepsi v pristupove dobe o celych 2,2 ms!!! (11.6 vs. 13.8)
HD Tach - WD Black o fousek horsi ve cteni o trapnyh 7 MB/s (117 vs. 124)
HD Tach - WD Black o hodne horsi nez Samsung pri zapisu
HD Tach - Burst speed je nezajimavy udaj (248 vs. 256 MB/s)

FC Test - mp3 create - 10.9 vs. 11.4 pro Samsung - malinky rozdil
FC Test - mp3 copy - slusny naskok samsungu, presto Black nema spatny vysledek
FC Test - mp3 read - slusny naskok samsungu, presto Black nema spatny vysledek

FC Test - ISO create - maly naskok samsungu
FC Test - ISO copy - maly naskok samsungu
FC Test - ISO read - maly naskok samsungu, Black i F3 lepsi nez Velociraptor

IOmeter - Random read speed - F3 horsi nez F1, WD Black o hodne vpredu, hned na Velociraptorem
IOmeter - random read time - WD black opet o hodne lepsi, F3 na urovni F1
IO meter - random read time max - WD black opet o hodne lepsi, F3 horsi nez F1

IO meter - random write - speed - F1 i Black o neco lepsi nez F3
IO meter - random write time - Black o 40% lepsi nez F3, F1 taky lepsi nez F3, ale horsi nez Black
IO meter - random write time max - Black o neco horsi nez F3, ale F1 o hodne lepsi nez F3

IO meter combined speed - black o dost lepsi nez F3
IO meter combined time - black o dost lepsi nez F3
IO meter combined time max - black i F1 o dost lepsi nez F3

Boot time a crysis load - STEJNE CASY (prakticky test)


Takze to co napisu o Samsungu je, ze je dost rychly o malinko vic nez WD black, kdyz kopiruje 1 soubor, ale nedejboze po nem chtit vic veci naraz. To se pak projevi spatne optimalizovany firmware (imho, na tohle bylo vzdycky zlaty Hitachi) a 2 cipy WD Black se taky ukazaly, ze tam nejsou na okrasu.