reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pájení, plošné spoje apod.

Pavel Boček (4169)|9.12.2007 03:27
Sem by se mohly psát dotazy k tomuto témaru...

A hned začnu: čím je nelepší desku po vyleptání FeCl očistit ? A po pájení čím zase ošetřit, ať to něco vydrží...?
johny__g (6387)|9.12.2007 09:32
Na pájeni jsem lama, necháván to zkušenějším, ale tady je pár (snad) dobrých návodů.

http://www.mlab.cz/Articles/HowTo/How_to_make_PCB.cs.html

http://ok1uga.nagano.cz/foto_dps.htm
Pavel Boček (4169)|11.12.2007 23:34
Dikec. Abych se pochlubil, tu jsou fotky té mé slavné filtrace :) Spoje nemusí vypadat nijak extra, ale hlavně tam zdá se není žádnej studenej, zaplať za to. Taky teprve deska sem pořádně ten svůj drát v páječce očistil a začalo to konečně pájet :runaway příště spoj navrhnu líp, aby se dvě věci nepájely k sobě (jako tuhle kondík ke spoji a na to všechno to lano vedoucí do molexu) a i díky tomu zase počítám s menší spotřebou pájky :) Myslím že na amatéra gut, ne :notsure






Plán je to postupně vylepšit přidáním pojistky a obousměrnýho transilu pro zanezpečení dísků. Dodávat to budu s nebo k shit zdrojům, takhle vylepšený by to mělo disk ochránit před vším :) Pak se tam možná dodají i další součástky pro vyhlazení proudu :notsure
tequilla (1015)|12.12.2007 12:44
[QUOTE=Pavel Boček;71021]Myslím že na amatéra gut, ne :notsure[/QUOTE]
No, covece, pekna prasarna :) Ale hlavne ze to funguje...
Pavel Boček (4169)|12.12.2007 13:19
[QUOTE=tequilla;71123]No, covece, pekna prasarna :) Ale hlavne ze to funguje...[/QUOTE]

Když to vidíš na živo, tak hrozný to není...ja vím, ty lana napojený s kondíkama vypadají děsně, ale to si zrovna páječka dávala voraz, kdyby jela celou dobu naplno bude tam o cívku pájky míň :D nakonec, ve zdrojích taky bývá kýbl pájky :p napříště tam plánuju udělat pokračování cesty a lana napojit až za kondíky
tequilla (1015)|12.12.2007 13:32
[QUOTE=Pavel Boček;71144]Když to vidíš na živo, tak hrozný to není...ja vím, ty lana napojený s kondíkama vypadají děsně, ale to si zrovna páječka dávala voraz, kdyby jela celou dobu naplno bude tam o cívku pájky míň :D nakonec, ve zdrojích taky bývá kýbl pájky :p napříště tam plánuju udělat pokračování cesty a lana napojit až za kondíky[/QUOTE]

JJ, vydas novou a samozrejme lepsi revizi. Pokud ale neni pajeni tvy hoby a pokud to funguje, tak neni co resit :).
Pavel Boček (4169)|21.12.2007 00:03
[QUOTE=tequilla;71151]JJ, vydas novou a samozrejme lepsi revizi. Pokud ale neni pajeni tvy hoby a pokud to funguje, tak neni co resit :).[/QUOTE]

No, nemůžu říct, že je to moje hobby, když s tím právě začínám, že ano. Myslím ale, že dělám pokroky, takže časem kvalita půjde nahoru ;) Všichni jednou začínali a vytvářeli prasárny :idea
Wlcek (379)|21.12.2007 00:41
Nevim jestli to patři zrovna sem, ale když už to tu je...
Potřebuju snižit napěti na CPU, přes bios to nejde a jinak taky ne. Takže sme se rozhodl, ž ebych zařadil do napajecich obvodu potenciometr (řika se tomu tak, ne??).
Prvni otazka zni. Je uplně fuk jakej použiju?? Nebo je v tom nějakej rozdil když vezmu jeden ze staryho radia či koupim nějakej v elektru??
A ještě druha otazka, když ma deska dvoufazovy napajeni (mylsim) tak je třeba zařadit odpor do obou větvi?? Někam před civky?? Za ně...??

O tomhle nevim vubec nic. Tak mě nešetřete, aspoň se něco dozvim.
Pavel Boček (4169)|21.12.2007 00:48
[QUOTE=Wlcek;73849]...[/QUOTE]

Já toho taky nevím nijak moc, ale mám dojem, že se o řízení toho napětí starají speciální čipy a složité obvody. Výsledné napětí se získává z 12 V větve, hodně se filtruje etc., ale jak asi víš, při zátěži na všech zdrojí napětí klesá, což musí deska vyrovnat. Pokud ale snížíš napětí moc, tak se to asi bude vyrovnávat do nějakého bodu, kdy to už za ním nenaběhne. To bych řekl já. Možná to je jinak provedeno, ale IMO vrtat se do napájecích obvodů procesoru je pěkně zhoubná myšlenka :shut
boboco (1987)|21.12.2007 00:56
[QUOTE=Wlcek;73849]Nebo je v tom nějakej rozdil když vezmu jeden ze staryho radia či koupim nějakej v elektru??....[/QUOTE]

Dám Ti radu nad zlato - běž spinkat, mysli při tom na něco hezkýho a takovýhle myšlenky HODNĚ RYCHLE dostaň z hlavy!!!!! Ráno až se probudíš, tak si na tohle určitě nevzpomeneš a jestli jo, dej si studenou sprchu nebo si představ jak Ti boboco tluče hlavou o zeď a říká: NE WLČKU, TAKHLE TO NEJDE UDĚLAT, NEMŮŽEŠ SI NAPĚTÍ DO CPU REGULOVAT POŤÁKEM!!!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D

to Pája Boček: V tom pájení opravdu ještě potřebuješ praxi, ale takhle začínal každej, takže držím palce:-)
Pavel Boček (4169)|21.12.2007 01:02
Ty hele ale v praxi to fakt nevypadá tak hrozně, to jen když je to takhle o 300 % větší :D Prostě je tam "trochu" víc pájky a kalafunové pasty :shut (ale teď už mi zase chvíli funguje páječka na 100 %, příště to bude určitě lepší :thumb:thumb:thumb).
Wlcek (379)|21.12.2007 01:03
Nj, myslel sem si že dostanu podobnou odpověď :-D

A co třeba jen obyčejnej odpor?? ;-)
Pavel Boček (4169)|21.12.2007 01:04
Pokud ti chudák malej vůbec naběhne, tak jeho život bude mít krátké trvání...
Wlcek (379)|21.12.2007 01:07
Potřebuju srazit vysledne napěti z 1,65 na 1,45 nebo 1,4. Už sem to tu řešil kdysi jednou. Ale skončilo to tak... že to skončilo. Nepořidil sem si XP-M 2600+ kvuli přetaktovani.

EDIT: Btw, ten poťak bych nepoužival k zmněně napěti za chodu, byl by tma jen abych měl možnost vratit taky někdy napěti na puvodni hodnotu bez dalšich uprav desky.
speedsnail (4876)|21.12.2007 01:18
Wlcku jaky ma ten tvuj procesor ted startovni napeti (idealne celej kod za 2600 na pouzdru jestli znas)
//resp jaky ma mit. vim ze ti to deska spatne detekuje.
Wlcek (379)|21.12.2007 01:23
Jo, znam. Startovni ma 1,65, protože bios nepozna CPU a ASUSacky nastavovaly defaultně 1,65V.

CPU je to tohle http://www.cpu-world.com/CPUs/K7/AMD-Mobile%20Athlon%20XP-M%202600%2B%20-%20AXMG2600FQQ4C.html

EDIT: V tomhle tamatu prosim pokračujte tady https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=8918&page=2. Ať Pavlovi nezapatlame thread OTčkem (už tak je ho tu až moc a od pajeni se to vzdaluje, sry za to).
rs (104)|21.1.2008 01:15
Pájení hliníku (a jeho slitin): V amaterských podmínkách je možné vytvořit vakuum, nutné k pájení hliníku, pod vrstvou kalafuny, pod kterou jsou i seškrábnuty zoxidované kontaktní pájené plochy (pomocí hrotu pájky, stále pod vrstvou kalafuny, samozřejmě). Funguje to. Kalafunu je po pájení nutno odstranit, pokud to považujete za podstatné z estetického hlediska. Konservaci takových spojů je možné udělat (stejně jako ochranou vrstvu plošných spojů) v roztoku lihu a kalafuny.
Pr0g3n (2)|11.3.2009 17:52
Dobry den prosim Vas moc o radu, potrebuju vyrobit USB do PCI slotu dostal jsem to za ukol na dlouhodobou praci ve skole a potrebuju s tim poradit kde sezenu nejake veci k tomu uz jsem se dival a nic jsem nenasel jsem uplne bezradny prosim Vas o pomoc dekuji
na [email]jan.priky@seznam.cz[/email]
nebo na ICQ 311695456
kdyby jste vedeli o cemkoliv jak to vyresit tak budu moc rad, prosim Vas vsechny o rady diky