reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

problémy s Windows XP na Aceru

centurion_CZ (141)|4.1.2008 19:11
dobrý den, tak mám zase nějaké problémy.
Ve vší moudrosti jsem se rozhodl na svůj notebook Acer Extensa 5620 (původně s vistou x32, která mi, jak popisuji v jiném tématu, odešla) nainstalovat XP, konkrétně se service packem 2. Problém ale je, že mi XP při instalaci z CD stále píše, že nelze instalaci provést, protože nebyl nalezen žádný pevný disk (což samozřejmě není pravda, můj acer má hned 2, jeden je 70 gb, druhý tak podobně)...
Napadlo mě, že si musím nejdříve nainstalovat bios pro XP, ale pak mi zase přestane fungovat Vista, ze které právě píši. Proto bych se chtěl poptat na radu, čím by tento problém mohl být způsoben.
tgfh (2985)|4.1.2008 19:13
S tím jsem nikdy problémy neměl, ale když na začátku instalace po stisknutí F6 hodíš drivery pro SATA, problém by měl zmizet (tak jsem to četl :) )
Nemá náhodou ten notebook spíše 1 disk rozdělený na 2 oddíly? Ohledně toho BIOSu: píšeš kraviny :)
matyyy (2527)|4.1.2008 19:25
budes muset pres nlite pridat do instalacky xpcek ovladac pro sata radic (jak psal tgfh) jelikoz asi disketovku nemas abys moh pridat ovladace pomoci F6 pri normalni instalaci
pavel_p (993)|4.1.2008 19:27
No problém může být, že drivery jsou vyžadovány na disketě :-( Takže googlit klíčová slova jako slipstream a vytvořit CD s ovladači pro XP. Ještě musíš vědět s kterými (výrobce a typ řadiče)
centurion_CZ (141)|4.1.2008 19:44
no jo, jsou to dva oddíly a disketovou mech. nemám, ale to mám jako při instalaci z cd disk klidně vyndat a vložit jiný s drivery pro Sata? Jo a ještě otázka: Již jsem zmínil někde jinde v poradně, že jsem si zničil při obnovení systému svojí Vistu na notebooku acer. Je nějaká možnost, když mám orig. product key, získat vistu zpět? (pozn. na DVD přiložena k notebooku nebyla a kdybych použil jinou, kterou mám z velkého počítače, myslím, že bych neprošel registrací produktu...(protože je to x64ka, ne 32x). Jinak promiňte, že pletu pátý přez devátý, ale už bych na dal rád ten počítač do kupy. Děkuji za pomoc.
Intri (3490)|4.1.2008 20:22
Ohledně těch ovladačů - import to chce přes disketovou mechaniku, když ji v notebooku nemáš ( což je u dnešních nových notebooků v podstatě jisté ), budeš nejspíš potřebovat mechaniku připojitelnou přes USB. Vyzkoušet můžeš i flashku, z té by to mohlo fungovat taky, i když si tím nejsem jistý. CD bych z mechaniky nevytahoval.

K Windows: Klíče jsou mezi verzemi x64 a x86 přenositelné, neměl bys tedy mít žádný problém ani s aktivací, ani s instalací samotnou.
centurion_CZ (141)|4.1.2008 20:25
nejsou s klíčem problémy, ale neprojdu aktivací, protože to napíše, že OS nelze aktivovat, protože je již používán na jiném počítači. Co je nejlepši je to, že mi to napíše to samý i když tam dál product key z nálepky na notebooku...
centurion_CZ (141)|4.1.2008 20:26
no a když vistu do 30 dní po instalaci nezaktivuji tak přestane fungovat...o důvod víc opustit XPčka....
pcmaker (354)|4.1.2008 20:36
Tento notebook vyžaduje během instalace Windows XP vložení ovladače pro SATA řadič (jinak není detekován HDD). Jelikož notebook nemá FDD mechaniku, ze které by bylo možné vložit ovladač, je nutné pro instalaci Windows XP vytvořit instalační CD s integrovaným ovladačem pro daný řadič. Níže najdeš v souboru ZIP podrobný návod na vytvoření daného CD a stažený ovladač ze stránek výrobce.
Pokud je v NB BIOS ve verzi 1.17 a novější (verzi naleznete uvedenou na krabici nebo v BIOSu), tak je možné v BIOSu přepnout SATA řadič z AHCI do IDE módu a poté již není nutné použít instalační médium s integrovaným ovladačem pro SATA. V BIOSu najdeš nastavení v Main - SATA Mode .

http://www.alfacomp.cz/epodpora/acerex~1.zip
centurion_CZ (141)|4.1.2008 20:40
děkuji za pomoc, dám vědět, jak jsem dopadl. Jinak pokud by někdo věděl, jestli se ještě dá něco dělat s tou vistou, tak bych byl moc rád.
pcmaker (354)|4.1.2008 20:46
[QUOTE=Intri;78247]Ohledně těch ovladačů - import to chce přes disketovou mechaniku, když ji v notebooku nemáš ( což je u dnešních nových notebooků v podstatě jisté ), budeš nejspíš potřebovat mechaniku připojitelnou přes USB. Vyzkoušet můžeš i flashku, z té by to mohlo fungovat taky, i když si tím nejsem jistý. CD bych z mechaniky nevytahoval.

K Windows: Klíče jsou mezi verzemi x64 a x86 přenositelné, neměl bys tedy mít žádný problém ani s aktivací, ani s instalací samotnou.[/QUOTE]

Instalaci driveru do XP nelze provest pres zadnou jinou, nez klasickou mechaniku. USB FDD je k nicemu a flashky taktez. Jsou pouze 3 moznosti. Vypnuti AHCI v BIOSu, pokud to je mozne (obsahuji az nejnovejsi BIOSy), pres nLite nebo pomoci bezobsluzne instalace (unattend.txt).
Intri (3490)|4.1.2008 20:54
[quote=centurion_CZ;78253]Jinak pokud by někdo věděl, jestli se ještě dá něco dělat s tou vistou, tak bych byl moc rád.[/quote]

O licenci na Vistu samozřejmě přijít nemusíš, ale implementované ochrany jsou v tomto daleko víc na škodu než k užitku. Pokud se ti nepodaří Vistu donutit aktivovat, budeš muset zavolat na zákaznickou podporu Microsoftu a tam s nimi problém aktivace vyřešit.

Ve zkratce jde o to, že máš OEM licenci, která se váže jen a pouze na tvůj notebook. V MS ale asi moc nepočítali s tím, že člověk bude reinstalovat, takže to nechce provést novou aktivaci stejného product key a licenčního klíče - servery se domnívají, že jsou falešné.

Nicméně na zákaznické lince MS jsou prý pracovníci hodně přívětiví a ochotní, snad bys neměl mít problém s rychlým řešením ( i když jsem tam nikdy nevolal, naštěstí ).
centurion_CZ (141)|4.1.2008 21:19
no, v sobotu tam asi nemá smysl volat, ale zkusím to. Jinak jsem přepnul v biosu SATA ze AHCI do IDE a instalace XPček skutečně šla (takže děkuji za pomoc) , ale po zkopírování souborů do instalační složky se pc restartovalo a začíná právě znova s tím samým.... tak nevím jestli je to normální ale k výběru disku pro instalaci jsem se zatím nedostal
centurion_CZ (141)|4.1.2008 21:22
hm, tak je něco špatně. Už potřetí to začíná s načítáním souborů...myslím, že to není v pořádku (jinak píšu samozřejmě z jiného pc). nevíte někdo co s tím?
centurion_CZ (141)|4.1.2008 21:25
tak je to v pořádku, napotřetí to naběhlo a vypadá to dobře
Intri (3490)|4.1.2008 23:36
U instalací Windows je pravidlem, že se z CD bootuje jen jednou. Pak můžeš v BIOSu zpět změnit první bootovací zařízení na HDD a instalace bude v pohodě pokračovat.

Je sice zvláštní, že se znovu načítaly instalační soubory ( začátek instalace je vždycky žádost o stisk tlačítka pro instalaci systému z CDčka; nestiskneš-li tlačítko, mělo se bootování hledat na ostatních zařízeních ), ale pokud to funguje, je to dobré.
centurion_CZ (141)|5.1.2008 00:17
funguje to. Musel jsem stáhnout spoustu driverů, ale XPčka jedou. Mám ale jiný problém, přstože si ho asi nechám na ráno. Nedaří se mi stáhnout drivery na VGA (jmenovitě se jedná o Ati Rad. HD2400XT). Přestože jsem si z aceru stáhnul driver, nejde mi ho nainstalovat. Vždy to napíše, že:instalační program nenalezl žádný ovladač kompatibilní s vaším hardwarem nebo operačním systémem. Nevíte někdo prosím co s tím.
Intri (3490)|5.1.2008 00:24
Máš ovladač pro Vistu. Odsud si stáhni ovladače pro XP: http://support.acer-euro.com/drivers/notebook/ex_5620.html ( ovladač VGA_ATi_v8.371_XP ).
centurion_CZ (141)|5.1.2008 00:36
ba ne, ještě to jednou zkontroluju, ale složka, ze které mi to instaluji je "VGA_ATi_v8.371_XP" a stejně to nejde...
Intri (3490)|5.1.2008 00:41
Že by nějaká vazba na BIOS? Když jsem celkem nedávno přeflashoval svou Toshibu, měl jsem na výběr ze dvou verzí BIOSu, z nichž jedna prý byla pouze pro XP, druhá pro Vistu. Sice nevím, v čem tkví tohle rozdělení, nicméně bylo tam. Přeflashovat BIOS si můžeš, tím nic nezkazíš.
centurion_CZ (141)|5.1.2008 00:52
tak teď jsem zamtenej. Takto vypadá readme k XPčkovému biosu ze stránek aceru:
1. Unzip under windows vista mode.
2. Click under /HFB122US/Winflash32 folder as an administrator.
3. System will do automatically update bios version to v1.22.

to by mě tedy zajímalo, co je to rozbalit něco pod vista modem a co to dělá v XP biosu
Intri (3490)|5.1.2008 00:56
Vítej v zákaznické podpoře Aceru... Víc k tomu asi není co říct. XP určitě žádný "Windows Vista mód" nemá, zrovna tak jako možnost spustit něco jako administrátor. To jsou vlastnosti Visty, řekl bych, že tím milý Acer předpokládal, že XP chceš použít jako dual-boot k Vistě, takže zároveň předpokládal, že Vistu máš a můžeš spouštět. Pokud nenajdeš žádné přímé instrukce, jak BIOS flashnout ( což musí jít, mimo jiné, i dokonale nezávisle na OS, čili obvykle z diskety ), pak nelze říct nic jiného, než "Acer sucks".
centurion_CZ (141)|5.1.2008 01:00
je pravda že políčko biosů u visty je prázdné, tak to asi překopírovali vedle. koukal jsem se do různých starších verzí, ale všude je o spouštění pod vistou. Ovladače nefungují, vistu na CD člověku nedaj (a product key je naprosto k ničemu) takže jsem zase tam, kde jsem onoho krásného dne před 2 týdny začal... to je k vzteku...
Intri (3490)|5.1.2008 01:01
Ten notebook je 2 týdny starý?
centurion_CZ (141)|5.1.2008 01:03
ne, ale před dvěma týdny jsem si zk****l svoji předinstalovanou vistu...
Intri (3490)|5.1.2008 01:12
Aha, škoda, už jsem myslel, že ti svitla naděje, že bys ten krám mohl vrátit. Vistu jako takovou si můžeš stáhnout odkukoliv. Je to sice mimo zákon, nicméně Acer ti DVD nedodal ( když já měl Acer, s předinstalovaným XP, chtěl po mě při prvním spuštění 4 CD nebo 1 DVD, aby mi ho vypálil - nechci vědět, na kolik DVD by přišla Vista ) a licenci máš ( OEM ), takže si klidně nějakou stáhni a nainstaluj. Když tomu notebooku rozšíříš paměť na 2 GB, poběží Vista solidně, i když ani tak rozhodně nepatří na notebook této třídy. S aktivací ti pomůžou na té zákaznické lince MS.


Jinak pokud jde o XP, můžeš zkusit ještě ovladače jiného výrobce ( když se zadaří, odkaz na nějaký ti pošlu ), ale tam úspěch nemáš zrovna zaručený. Na XP můžeš jinak použít třeba alternativní Omega drivery.

EDIT: Konečně něco: http://global.msi.com.tw/index.php?func=downloaddetail&type=driver&maincat_no=135&prod_no=1316 Tady by snad byl použitelný driver pro HD 2400, je ale od MSI. Nicméně ( zcela nečekaně ) je ten driver novější, než jaký Acer nabízí. ).
ioannis (99)|5.1.2008 13:56
Zkousel jsi originalni ATI driver http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=xp/radeonx-xp ?
Opravdu bych ze stranek Aceru nepouzival ovladace, ktere je mozne stahnout jinde(Intel,ATI,nVidia...).
Intri (3490)|5.1.2008 14:27
Ty ovladače nefungují pro mobilní radeony, to mám vyzkoušené už mnohokrát. AMD se jasně odkazuje na stránky výrobce, odkud prý máme tahat grafické ovladače. Což je u Aceru adrenalinový zážitek.
centurion_CZ (141)|5.1.2008 14:42
hm, to jsem zkusil, ve vší touze to rozběhat jsem zkusil dokonce i ovladač pro vistu...asi tam dám x64 vistu na 30 dní, než vyprší doba pro aktivaci a pak se uvidí. Prakticky totiž vlastním kód pro další vistu (ale 32kovou) který je mi bez inst. CD nanic a vistu z netu stahovat nechci, protože je to jednak hodně horké zboží a zadruhé to bude asi v angličtině (a stahovat češtinu....eh, asi jsem prostě línej). Holt budu volat na infolinku microsoftu ČR
ioannis (99)|5.1.2008 14:42
[QUOTE=Intri;78455]Ty ovladače nefungují pro mobilní radeony, to mám vyzkoušené už mnohokrát. AMD se jasně odkazuje na stránky výrobce, odkud prý máme tahat grafické ovladače. Což je u Aceru adrenalinový zážitek.[/QUOTE]

Na foru http://www.driverheaven.net/mobility-radeon-drivers-support/145827-ati-mobility-radeon-hd-2400-xt-problem.html doporucili instalaci orig. driveru ale RUCNE:
"Then install, then it will say it doesn't recognize the driver, then go to your device manager, then click on the graphics you wanna install, then choose reinstall driver, then click install from sepcific, then dont search, i will choose, then choose display adapters, then click have a disk. point it to the dir where you installed the above file - ending has to be "7-9_xp32_dd_ccc_wdm_enu_52443\Driver\Driver\XP_INF" and OK. Then search for your video card driver. Trust me it is there. Click yes to continue and ENJOY!"

Jinak tahat z ftp://ftp.work.acer-euro.com/notebook/extensa_5620/driver/
centurion_CZ (141)|5.1.2008 14:59
no, tak jsem se dostal do device manageru (správce zařízení, že jo?) jenže tam tu grafiku nevidim...dělám něco špatně, nebo té instalaci musí předcházet neúspěšný pokus o instalaci z toho driveru, co na něj odkazuje?
centurion_CZ (141)|5.1.2008 15:02
dobrá, dostal jsem se až ke správci zařízení, ale tam tu kartu zkrátka nemůžu najít...nevíte, čím by to mohlo být, případně kde dělám chybu?
ioannis (99)|5.1.2008 15:08
Jestli tam nevidis "Graficke adaptery", tak tam musis mit neco jako "nezname zarizeni". Poklikej dvakrat -> preinstalovat nebo aktualizovat ovladac -> instalovat ze seznamu ci daneho umisteni -> nevyhledavat, zvolim ovladac k instalaci -> Z diskety -> Prochazet (najdi slozku s ovladacem a vyber soubor s priponou .inf) -> vyber spravny ovladac, HD 2400 series
centurion_CZ (141)|5.1.2008 15:09
no, ten problém je ten, že když se dostanu k výběru grafického adaptéru pro aplikaci ovladače, je jich tam asi 50 (Ati AGP4X acer, dell, bůuhvícovšechno...tak nevím, který mám vybrat)
centurion_CZ (141)|5.1.2008 15:14
aha, už vím, v čem je chyba. Napoprvé se mi to nepovedlo a teď už tam neznámá zařízení nejsou. Nevíte, jak bych je tam mohl vrátit?
ioannis (99)|5.1.2008 15:22
[QUOTE=centurion_CZ;78466]aha, už vím, v čem je chyba. Napoprvé se mi to nepovedlo a teď už tam neznámá zařízení nejsou. Nevíte, jak bych je tam mohl vrátit?[/QUOTE]

Jestli se neobjevili ve spravci zarizeni Graficke adaptery, tak zkus restart.
BTW:jses si jistej, ze tam mas HD 2400 a ne Intel GMA 3100?
centurion_CZ (141)|5.1.2008 15:28
ne, je tam HD2400 a myslím, že vím v čem je ten problém. On totiž ten HD24OO XT ani neni v seznamu hardwaru pro instalaci (tedy v tom okně, kde poté zvolím načítání z diskety a vyberu složku s inf. souborem). je tam pouze HD2300, X2500 a X1250...tak teď opravdu nevim, co s tím. Jinak na vistách fungovalo vše bez problému a byla to zaručeně HD2400
ioannis (99)|5.1.2008 15:31
[QUOTE=centurion_CZ;78472]ne, je tam HD2400 a myslím, že vím v čem je ten problém. On totiž ten HD24OO XT ani neni v seznamu hardwaru pro instalaci (tedy v tom okně, kde poté zvolím načítání z diskety a vyberu složku s inf. souborem). je tam pouze HD2300, X2500 a X1250...tak teď opravdu nevim, co s tím. Jinak na vistách fungovalo vše bez problému a byla to zaručeně HD2400[/QUOTE]

OK, a zkousel si ovladac od ATI, nebo ten od Aceru?
centurion_CZ (141)|5.1.2008 15:46
nejdřív ten od aceru, tam ani 2400 nebyla na výběr. Ten od ati mi to zase stáhlo jenom instalačku (žádný vedlejší soubory)... Poté jsem zkusil ještě jeden od Aceru a tam se teda HD2400XT dalo, ale zase nešel při instalaci inf. zkopírovat soubor atimtag.sy_. to je neuvěřitelný, ale tenhle notebook asi na XPčkách nikdy bez problému nepojede.
ioannis (99)|5.1.2008 15:51
[QUOTE=centurion_CZ;78476]nejdřív ten od aceru, tam ani 2400 nebyla na výběr. Ten od ati mi to zase stáhlo jenom instalačku (žádný vedlejší soubory)... Poté jsem zkusil ještě jeden od Aceru a tam se teda HD2400XT dalo, ale zase nešel při instalaci inf. zkopírovat soubor atimtag.sy_. to je neuvěřitelný, ale tenhle notebook asi na XPčkách nikdy bez problému nepojede.[/QUOTE]

Ale pojede, vcera jsem jeden podobny rozchodil, taky to dalo praci...

Ve spravci zarizeni mas nezname zarizeni, nebo polozku ve grafickych adapterech s vykricnikem?
Kdyz ji otevres, najedes na podrobnosti melo by tam byt ID instance zarizeni neco jako PCI\VEN_1002&DEV_94C1&SUBSYS_0D021002. Napis to sem.
Ten ovladac od ATI je samorozbalovaci archiv, tak ho spust a tim se rozbali do C:\ATI\SUPPORT\7-12-igp_xp32_dd_ccc_wdm_sb_gart_55811\Driver\Driver\XP_INF
centurion_CZ (141)|5.1.2008 15:53
PCI\VEN_1002&DEV_94C8&SUBSYS_011F1025&REV_00\4&239D83FF&0&0008
tak tohle tam je
centurion_CZ (141)|5.1.2008 16:08
super, nechal jsem ten ovladač rozbalit, poté jsem zkusil celý proces znovu a mám XPčka i s ovladačem na VGA funkční! Potvrdilo se mi to hned tím, že jsem mohl zvýšit rozlišení displeje na 1280x800 nebo tak nějak....takže všem moc děkuji za pomoc, hlavně tobě, Ioannisi... teď už funkčnost potvrdí jen hodiny používání počítače...
ioannis (99)|5.1.2008 16:08
[QUOTE=centurion_CZ;78478]PCI\VEN_1002&DEV_94C8&SUBSYS_011F1025&REV_00\4&239D83FF&0&0008
tak tohle tam je[/QUOTE]

Budes muset editovat instalacni .inf soubor a pridat tam dva radky do sekce [ATI.Mfg.NTx86]:

"ATI Radeon HD XT 2400" = ati2mtag_RV610, PCI\VEN_1002&DEV_94C8
"ATI Radeon HD 2400 XT" = ati2mtag_RV630, PCI\VEN_1002&DEV_94C8

Tak tohle ignoruj!
centurion_CZ (141)|5.1.2008 16:11
jo a ještě mi jako "další zařízení" zbyl řadič sběrnice SM, nevíte, co by to mohlo být?
ioannis (99)|5.1.2008 16:15
[QUOTE=centurion_CZ;78487]jo a ještě mi jako "další zařízení" zbyl řadič sběrnice SM, nevíte, co by to mohlo být?[/QUOTE]

Nainstaloval si ovladac chipsetu Intel? Treba odtud http://downloadcenter.intel.com/confirm.aspx?httpDown=http://downloadmirror.intel.com/14528/a08/infinst_autol.exe&agr=N&ProductID=2529&DwnldId=14528&strOSs=All&OSFullName=All Operating Systems&lang=eng
centurion_CZ (141)|5.1.2008 16:40
no zkusim to...
schmeringa (1)|9.1.2008 08:44
Ahoj, dnes by mi mal presne taky isty acer dojst.
Objednal som ale verziu, kde je predinstalovany win xp pro.
Hdd je/by mal byt rozdeleny na 3 particie, kde dve su datove c/d a jedna skryta, kde je preinstalacia windows, ktora sa da obnovit pri bios obrazovke.