reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Interni venku?

barbarKonan (2)|19.10.2009 10:55
Dobrý den,

potřebuju pevný disk na zálohu dat z notebooku. Moc ho přenášet nebudu, řekl bych, že spíš
vůbec. Je dobrý nápad pořídit si normální interní pevný disk a zapojovat ho přes USB? Za méně peňez bych tak získal více prostoru. Co proto budu potřebovat aby mi takto disk fungoval?

Můžete mi nějaký doporučit? Záleží mi na kapacitě a na kvalitě, nějaký neporuchový :-)
Hodlám do toho investovat kolem 2000, max 2500. Do ceny počítám i nějaké kabely, které budou potřeba.

Tohle je věc, ve které se fakt nevyznám, takže jestli je to hloupost, tak mi aspoň řekněte proč a doporučte prosím něco jiného.
johny__g (6387)|19.10.2009 11:10
IMHO kravina. 1 TB disk přijde na cca 1600 - 1700, plus kabely atd, jseš skoro na ceně externího 1 GB disku.
jedenlev (6)|19.10.2009 11:11
Je možnost pořídit si externí pevný disk nebo rámček plus do něj interní pevný disk. Osobně bych volil první řešení. Cenově to vyjde skoro nastejno.Může být 3,5" s externím napájením nebo 2,5" s napájením přes USB (samozřejmě menší, skladnější....).Nejprodávanější jsou tyhle WD - http://www.7stars.sk/?Mode=Sti&StiId=54771 , jestli jsou nejlepší si netroufám říct.
Smeli (2302)|19.10.2009 11:12
Logout (4018)|19.10.2009 11:24
IMHO obojí má svý výhody a nevýhody.

- Externí disk je většinou odolnější, je s nim míň práce, vhodnější na přenášení.
- Interní disk v boxu je zas většinou rychlejší (zaprvý můžeš koupit dobrej disk, externí disky maj ve svejch útrobách často starší generace disků, zadruhý levný externá disky nemívaj e-SATA připojení) a má výhodu lepší upgradebility (příště koupíš jen vnitřek). Taky se z něj v případě problémů líp zachraňujou data. Cena se ale už skoro (až na pár korun) vyrovnala.

Já osobně bych asi v případě 2,5" disk koupil allinone (ten se hodí na přenášení) a u 3,5" bych se rozhodoval podle použití - pokud má ležet doma pod stolem a jednou za tejden se naň zálohuje, tak bych koupil interní+box, pokud ho chceš občas někam nosit, tak externí.

Odkazy na externí disky tu byly, já doplnim odkaz na imho dobrej levnej HDD box (osobně vyzkoušenej):
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=105143006000000AG6&Search=lc%20power&SearchType=1
xmarek (1676)|19.10.2009 12:04
http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514307H09609MCQT Řešení disku + koupě rámečku taky nepovažuji za moc šťastné řešení vzhledem k ceně hotového zařízení.
johny__g (6387)|19.10.2009 12:04
No já bych řekl, že rychlost externího a interního disku + box je naprosto stejná (u stejné kategorie disků). navíc, pokud ten notebook ke kterýmu to má nemá eSATA tak limitem bude rychlost USB. Rychlost bych neřešil.
Vhodnost na přenášení a odolnost je otázkou konstrukce boxu, opět je tu jedno jestli koupím "hotový" externí disk nebo si ho složím doma.
A zrovna ten 1 TB samsung má v sobě disk F2, což určitě není starší generace.
Logout (4018)|19.10.2009 12:26
No právě že málokdy výrobce externích disků deklaruje, co je vevnitř za disk. U samsungu je to pravda asi jasný, ten jiný desktopový 5400 disky nedělá, ale u takovýho WD, seagate bych se hodně divil, kdyby do nich občas nedával "přebytky". Např. WD dával (jak je to teď nevim) do mybook essential AAJS disk s 8MB cache a 4x125MB povrchy, zatimco šel koupit AAKS s 16MB a 3x166.

Esata sice jeho současnej notebook nemá, ale časem bude mít třeba jinej ntb.... Takže do budoucna se E-sata hodí. Přecijenom když pak kopíruješ celej disk, tak se to dost pozná.

[quote]
Vhodnost na přenášení a odolnost je otázkou konstrukce boxu, opět je tu jedno jestli koupím "hotový" externí disk nebo si ho složím doma.
[quote]
No, imho homemade boxy jsou dělaný tak, aby tam člověk moh disk snadno dát či vyndat - což je určitej limit, kterej se na odolnosti imho projeví. Nemůžu moc generalizovat, tolik rozkuchanejch externích disků ni rámečků sem neviděl, ale to co jsem viděl moji hypotézu potvrzuje. Udělat externí box tak, aby zároveň dobře chladil, zároveň byl odolnej a zároveň se z něj dobře disky vyndavaly neni úplně jednoduchý a imho ani levný.

Ono je to i u allinone řešení většinou nějakej kompromis, na homemade řešení se mi líbí, že si můžu vybrat box, kterej se mi hodí (tzn. např. dobře chladí jako ten LC).
johny__g (6387)|19.10.2009 12:45
[quote=Logout;304170]No právě že málokdy výrobce externích disků deklaruje, co je vevnitř za disk. U samsungu je to pravda asi jasný, ten jiný desktopový 5400 disky nedělá, ale u takovýho WD, seagate bych se hodně divil, kdyby do nich občas nedával "přebytky". Např. WD dával (jak je to teď nevim) do mybook essential AAJS disk s 8MB cache a 4x125MB povrchy, zatimco šel koupit AAKS s 16MB a 3x166.[/quote]

On se tím ani Samsung nechlubí, chce to hledat recenze nebo fotky od uživatelů.

Počkáme si co autor řekne že je pro něj priorita, rad tu má dost.
barbarKonan (2)|19.10.2009 16:21
Díky za rozjetou diskuzi. Nakonec to opravdu vypadá na nějaký externí 3,5 palec. Samsung nezní špatně. 1TB za něco kolem 2200 je pro mě dost ok. Nikde jsem ale o něm nic nenašel, jenom jeden pětkrát zkopírovaný článek o tom, že má při standby neuvěřitelně nízkou spotřebu.

Nějaké další návrhy? Asi se teda omezíme na externí 3,5 od 2000,- do 2500,-
Logout (4018)|19.10.2009 16:28
Ber samsunga, ta F2 co je v něm je pro Tvoje účely nejlepší disk na trhu.
Gulde (92)|23.10.2009 12:03
Zdravím. Rady co jsem obdržel na tomto fóru v posledních dnech mne přesvědčily k tomu, abych se poohlédl po nějakém tom disku na zálohování, a rozhoduji se rovněž mezi klasickým externím HDD, či "interním" externím HDD (na druhou stranu nevím jistě, jestli bych disk používal výhradně jen pro zálohování, co se týče toho interního HDD v boxu, přeci jen ho kupuji kvůli mému notebooku, a jako takový nevylučuji, že bych jej měl připojený častěji, než jen na zálohu, už jen proto, že by byl rychlejší).
Zatím to tedy vypadá že si asi pořídím nějaký ten interní disk do boxu. Přeci jen přenášet jej víceméně nehodlám, takže nepotřebuji aby byl nějak praktický a mobilní. Jde mi hlavně o spolehlivost.
Rozpočet jsem si stanovil na maximálně 2000kč, a vybral jsem tak mezitím tyhle dvě věci:
Disk Samsung SpinPoint F3 HD502HJ - 500GB SATA II
( http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=67943 )
a box
LC Power EH-35BSII 3,5" USB 2.0 Black SATA
( http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=42034 )
(pokud koukám správně tak ten box má e-SATA připojení, to bych přeci jen preferoval před pomalejším USB)

Můžete mi tedy tuto moji volbu schválit či naopak zkritizovat? :-)
Logout (4018)|23.10.2009 14:08
Na zálohování jsou spíš vhodný "eco" disky - nehřejou tolik a nedělaj rámus, na kontinuální čtení jsou v podstatě stejně rychlý, míň žerou. Takže bych doporučil spíš F2 disk než F3.
F3 by měla smysl, pokud bys chtěl s tim diskem pracovat přímo jako se systémovym diskem, nebo na něm kompilovat C++ programy.

Ten rámeček je dobrej. Jednoduchej a spolehlivej.
Gulde (92)|23.10.2009 15:04
Tedy raději tenhle?
Samsung EcoGreen F2 HD502HI - 500GB
( http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63286 )