reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zaseky po startu win a PIO mod

Georginek (2957)|22.12.2009 16:01
Zdravim, resim ted jeden problem a nevim si s nim rady.
P4 Prescott 3Ghz,4x512Mb Kingston DDR400, Intel 915 GAV/PGN, Ati EAH 2600XT, Seagate Baracuda 320GB

V posledni dobe proste najednou po vypnuti pocitace a znovu nabehnuti druhy den, disk se prepl z DMA6 na PIO. Po odebrani IDE zarizeni, restartu, vse v normalu, opet DMA, ale po nejake dobe se to zase preplo do PIO.........

Krom toho, zkusil jsem nastavit v Biosu natvrdo DMA5 (jak bylo ve winu za doby fungovani), chvili to slo, ale posleze se pusti windows, nabehnou vsechny aplikace, ale windows se zasekne, pomuze jen restart........... Bios hlasi ERROR 115 ( coz nevim co je).... Pri nastaveni Default, system najede, ale opakuje se to s tim zasekem ve winu.


Nevite co s tim mam delat???? Disk je starej maximalne rok.......

PS: Jak se to zasekne, tak se funguje jen kurzor, a HDD led neustale sviti....

Bios je myslim Phoenix CY91510A.86A.0040

EDIT: Dal sem disk do jinyho kompu. A spustil HD TACH......Vysledky Samsung 1TB burst speed 285
Seagate 160GB burst speed 262 ( a to ten disk je starej tak 6 let)

TESTOVANY(ten s tim PIO) Seagate 320GB burst speed POUZE 134
Znaci to neco????
Jandaskunk (2330)|22.12.2009 16:53
Zkusil bych kontrolu plochy disku (Error scan) v HDTune (ne ten Quick), jestli nejsou vadný sektory....někde tady na foru jsem četl, že když se přepíná disk do PIO modu, tak to může signalizovat to, že se odebírá do křemíkového nebe...
hl.hl (1387)|22.12.2009 16:53
Priloz sem vypis SMART preba z HD Tune nebo neceho podobneho. Ta chyba 115 by mohla byt neco kolem CRC chyb pri DMA prenosech a treba proto system shodi prenos do PIO modu.

Pokud mas na desce sekundarni IDE, tak bych to vyzkousel pres nej co to bude delat.
A taky by to mohlo byt i vadnym kabelem. Zkus ho vymenit.
Georginek (2957)|22.12.2009 16:58
[quote=hl.hl;329429]Priloz sem vypis SMART preba z HD Tune nebo neceho podobneho. Ta chyba 115 by mohla byt neco kolem CRC chyb pri DMA prenosech a treba proto system shodi prenos do PIO modu.

Pokud mas na desce sekundarni IDE, tak bych to vyzkousel pres nej co to bude delat.
A taky by to mohlo byt i vadnym kabelem. Zkus ho vymenit.[/quote]

Kabel jsem menil, zkousel to davat do vsech moznych portu, nejede ani primarni, ani sekundarni.....Test v HD tune jsem dopsal na zacatek postu


PS: Spustil jsem SEA tools, vysledky.....
SMART OK
Short Drive self test FAIL
Long Drive self test FAIL
Jandaskunk (2330)|22.12.2009 17:02
[quote=Georginek;329432]Kabel jsem menil, zkousel to davat do vsech moznych portu, nejede ani primarni, ani sekundarni.....Test v HD tune jsem dopsal na zacatek postu[/quote]

Já myslel HD Tune a ne HDtach....a pusť tam test v záložce Error scan (NESMÍ být zaškrtlý to Quick) a předtím se ještě koukní na záložku SMART jestli tam není nějaká chyba
kevin00 (10238)|22.12.2009 17:35
Máš řádně instalované ovladače k základní desce ? Klidně bych provedl reinstall driverů, zkontroloval řádně konektory základní desky a HDD. Pevný disk testuj pomocí utility výrobce.
Není ta chybová hláška popsaná v manuálu :notsure
Georginek (2957)|22.12.2009 18:06
Pro Kevinn00, testoval jsem Seatools( utilita vyrobce) s timto vysledkem
SMART OK
Short Drive self test FAIL
Long Drive self test FAIL

Posleze test z HD TUNE viz screenshoty......Prosim o Vas komentar......
HDTune_Error_Scan_ST3320613AS.png HDTune_Health_ST3320613AS.png
kevin00 (10238)|22.12.2009 18:14
Okamžitě zazálohuj data na pevném disku a disk vyměň/reklamuj.

Reallocated Sector Count - počet přemapovaných sektorů z původní části do záložní části disku (rychle rostoucí hodnoty značí odcházející disk)
Spin Retry Count - počet pokusů o roztočení ploten disku (musí se rovnat nule)
Georginek (2957)|22.12.2009 18:18
[quote=kevin00;329482]Okamžitě zazálohuj data na pevném disku a disk vyměň/reklamuj.

Reallocated Sector Count - počet přemapovaných sektorů z původní části do záložní části disku (rychle rostoucí hodnoty značí odcházející disk)
Spin Retry Count - počet pokusů o roztočení ploten disku (musí se rovnat nule)[/quote]

Mohl bys presneji definovat ty hodnoty????

Current (soucasny) Worst (nejhorsi) Treshold(?) ale status je OK..... Jak jsem to pochopil tak 100 je nejhorsi mozna hodnota???

Proc se SPIN RETRY COUNT musi rovnat nule????
kevin00 (10238)|22.12.2009 18:26
Threshold je prahová hodnota. Pod tuto hodnotu by se neměl žádný parametr dostat.
Spin Retry Count udává počet pokusů o roztočení ploten disku, jak jsem již napsal. Pokud se plotny disku neroztočí napoprvé, je něco v nepořádku ? doporučeno zálohovat data a disk nepoužívat - rozhodně bych jej nepoužil jako systémový či na důležitá data, protože nikdy nevíš, kdy se plotny neroztočí vůbec.
DrZelenka (2491)|22.12.2009 18:31
[quote=Georginek;329490]Mohl bys presneji definovat ty hodnoty????

Current (soucasny) Worst (nejhorsi) Treshold(?) ale status je OK..... Jak jsem to pochopil tak 100 je nejhorsi mozna hodnota???

Proc se SPIN RETRY COUNT musi rovnat nule????[/quote]

SPIN RETRY COUNT znamena "Počet opakovaných pokusů o roztočení ploten". Ted to roztaci na 3. pokus. Tu hodnotu 100 bych bral spis maximum, ktery SMART rozpozna. Ale to se spis neroztoci vubec nez na 100. pokus (i kdyby jo, tak spis BIOS nebo Win hodej chybovou hlasku nez aby x minut cekaly nez se disk uraci roztocit)

Me by stacil uz jen pohled na vadny sektory, vykaslal bych se na SMART a reklamoval, nebo v prip. stari >2roky bych ten disk rovnou vyhodil.

Kamos mel posledni dobou problemy s win - jentak se zhroutily, reinstall a za tejden znova - moh za to jedinej vadnej sektor a ty jich tam mas 6! Ze zkusenosti vim, ze cim vic vadnejch sektoru tim rychlejc pribyvaj dalsi. Sezen si novej disk dokud neprijdes o nejaky data, protoze tenhle disk podle me uz dlouho zit nebude (aspon nebude v takovym stavu aby na nem moh bejt system-ty sektory sou tam kde bejva system)
Georginek (2957)|22.12.2009 18:32
No tady je to v HD Scan SMART, ale lisi se od toho HD TUNE, nebo nelisi???
Bez názvu.JPG
johny__g (6387)|22.12.2009 18:34
Prosímtě neřeš SMART, snad vidíš že na disku už JSOU vadné sektory, disk je prostě jednou nohou v hrobě.
Georginek (2957)|22.12.2009 18:35
[quote=johny__g;329506]Prosímtě neřeš SMART, snad vidíš že na disku už JSOU vadné sektory, disk je prostě jednou nohou v hrobě.[/quote]

Me to je fuk, proste si koupi novej disk, ale rad bych to pochopil abych si to priste zjistil sam a nemusel otravovat.....
johny__g (6387)|22.12.2009 18:38
[quote=Georginek;329507]Me to je fuk, proste si koupi novej disk, ale rad bych to pochopil abych si to priste zjistil sam a nemusel otravovat.....[/quote]

Tak si přečti tohle, je tam vysvětleno co většina položek znamená.
kevin00 (10238)|22.12.2009 18:39
[quote=Georginek;329507]Me to je fuk, proste si koupi novej disk, ale rad bych to pochopil abych si to priste zjistil sam a nemusel otravovat.....[/quote]

V tom případě je tak těžké použít google ?
Georginek (2957)|22.12.2009 18:41
Echch, na me todle nezkousej.
Hihi, ale pravda je ze tohle sem si mohl dohledat. Ja jsem totiz zvyklej googlit porad, ale resim casto problemy, ktere jaksi Goohle nenabizi... No ale tohle sem si dohledat mohl. Jen me trosku udivuje ze ty grafy se neshodujou....