reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Problém s Win 7 + HW ???

Neregistrovaný (0)|14.11.2011 04:14
Tazatel: Jiří Strnad

Znění dotazu: Dobrý den
Prosím o vyřešení mého divného problému.
Mám PC:
AMD Sempron 3000+
2,5GB Ram
HDD(SCSI) 18GB označen "D"
HDD(ATA) 80GB rozdělen na 3 disky "C,E,F"

Historie pro pochopení.
Oba disky jsou bezchybné a plně funkční. Na disku "E" mám Windows XP 64bit Pro, na disku "D" Windows 2000 Pro. Mám dva Windows vzhledem k tomu, že emulace 32bitů ve Win XP 64bit není až tak dokonalá a některé programy si vynucují skutečný 32bitový Win..

Vše plně funkční spousty let. Bohužel některým novým programům je Windows2000 již zastaralý... Bylo tedy nutno ho vyměnit za nějaký novější. Rozhodl jsem se(asi najivně) pro Windows 7 Ultimate.

Současnost.
Zformátoval jsem disk "D" a nainstaloval tedy Win 7 Ultimate.
A ejhle, Win 7 je schopen pracovat pouze s disky "C,D,E". Disk "F" sice vidí a statečně ho zobrazuje v průzkumníku, ale po kliknutí na něj se objeví hláška "F:\není přístupný" "Přístup byl odepřen". Při kliknutí na "Vlastnosti" disku se objeví tabulka, kde se píše třeba: Využité místo 0 bajtů, volné místo 0 bajtů, kapacita 0 bajtů atd... Nevím, která data by bylo potřeba sem napsat. Případně dopíši.

Ve Win 64bit vše funguje správně...

Kromě tohoto, že Win 7 není schopen(ochoten? asi chce úplatek :-)) pracovat s diskem "F", tak vždy, když před ním byl spuštěn Win 64bit, po několika málo minutách práce padá do modré obrazovky s radou "zkontrolovat RAM" či ostatní NOVĚ nainstalovaný HW. Po tomto restartu(tedy nebo když nebyl před tím spuštěn Win 64bit), Win 7 pracuje již většinou bez pádů... Jen občas. Situace zoufalá.
Win 2000 a Win 64bit nikdy nepadaly...

Pokusil jsem se tedy disk "D" opět zformátovat a nainstalovat Windows 7 Ultimate ještě jednou v jakémsi zoufalém očekávání, že se situace zlepší. Bohužel situace je úplně stejná.

Zajímavosti
Přestože Win 7 s diskem "F" nepracuje, třeba program Defraggler(defragmentace disku) nainstalovaný ve Win 7, s tímto diskem "F" pracuje bez problémů...
Nebo například při rozběhnutí PC LINUXEM z CD vše funguje...
Je to šílené...

Sice chápu, že mé PC je z doby ledové, ale když na něm funguje Windows 2000 Pro, Windows XP 64bit Pro, Linux, Tak snad i ten Win 7 by si mohl poradit. Ne?

Nevím, zda důležité, ale disky "E" a "F" jsou skomprimované ve Win 64bit. Nikomu to nevadí, jen tomu Win 7. Ale jen disk "F". S diskem "E" pracuje OK.

Děkuji moc za rady a názory.
Jirka

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: AMD Sempron 3000+
2,5GB RAM (DDR400)
HDD IBM DDYS-T18350N SCSI (18GB)
HDD ST380011A ATA (80GB)
Richmond (8084)|14.11.2011 05:38
Předpokládám, že disk F: je naformátovaný na NTFS a komprimovaný ve Win2k s čímž může mít W7 problémy (má jiný formát NTFS než 2k nebo NT4.0, v obou případech byl použit formát od IBM a ne od Mrkvosoftu, *nixové systémy využívají k přístupu jiný driver, který narozdíl od MS funguje při čtení bezchybně)

Zkontoloval bych, zda jsou obě partišny ve stejném formátu (velmi častá chyba u dualbootu), případně je nastavil manuálně pomocí TestDisku (měla by to umět BellaVista a určitě GRUB - ten by jí měl umět diagnostikovat a opravit). NTFS by měl mít kód 07 nikoliv A0