reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kovový nebo plastový povrch

Adam Pulec (5)|17.4.2012 22:14
Jaký máte povrch notebooku v místě kde jsou položeny ruce? Kov nebo plast?

Já plast, kov by studil

Adam Pulec
Richmond (8084)|17.4.2012 22:57
Plast je pro lamy, hliník pro tlamy, hořčík pro ženský a my profíci držíme notes jednou rukou :cool:
VencaX (3686)|17.4.2012 23:10
Zrovna teď mám pod rukama dubové dřevo - ten stůl je fakt pěkně těžkej :D

Hliník má naopak jiný problém než to že by nějak výrazně studil. Spíš naopak se potom o to víc zahřívá. Opěrky mám z hliníku, ale tak mě je úplně jedno, co mám pod rukou, hlavně že se na tom dobře píše.
Richmond (8084)|17.4.2012 23:27
[quote=VencaX;500252]...hlavně že se na tom dobře píše.[/quote]
Souhlas, stačí kus klacíku nebo nehet a popíšu v jednom zátahu klidně celej displej :)

BTW když člověk ten hliník nezačne olizovat v -20 tak by snad neměl bejt problé, ne?
VencaX (3686)|17.4.2012 23:42
[quote=Richmond;500256]Souhlas, stačí kus klacíku nebo nehet a popíšu v jednom zátahu klidně celej displej :)[/quote]

Mě dost často k mému notebooku (za 50Kč z Tesca) stačí jenom propiska a popíšu během jedný přednášky několik A4ek :D
16cmfan (2153)|17.4.2012 23:44
[quote=VencaX;500260]Mě dost často k mému notebooku (za 50Kč z Tesca) stačí jenom propiska a popíšu během jedný přednášky několik A4ek :D[/quote]

Acer ? Počul som, že sú to tie najlepšie multifunkčné (samoprehrievacie a vypínacie (BSOD)) podložky na svete :D
VencaX (3686)|17.4.2012 23:46
Ale když se ti urve displej, tak se potom po klávesnici blbě píše :(.
Salamander (6177)|17.4.2012 23:54
jedině titan

:D
Richmond (8084)|17.4.2012 23:56
No ale vždyť já píšu po displeji :notsure Z utrhnutí klávesnice strach nemám, víc jsem se bál pilin a trochu i když jsem na tom zapomněl cígo... Jinak je to u mě jako ve vatičce :p
alfah4ns (1040)|18.4.2012 00:17
ideální = plast a pod tím kovová kostra, jako výztuha.
Hliník pod rukama = nejhorší, co může být.
když je ntb studený, studí to, když je déle vytížený, hřeje jo.
Samozřejmě, čím je ntb tenčí, tím to zahřívání hrozí více.
Salamander (6177)|18.4.2012 00:24
[quote=alfah4ns;500267]
Hliník pod rukama = nejhorší, co může být.
když je ntb studený, studí to, když je déle vytížený, hřeje jo.
Samozřejmě, čím je ntb tenčí, tím to zahřívání hrozí více.[/quote]

Zajímavá teorie :D
Většinou mám ze začátku práce omrzliny, který postupně přechází do spálenin 2 a 3 stupně :slug
alfah4ns (1040)|18.4.2012 00:32
prostě to není příjemný no :)

Je to vidět i u mne... plná zátěž při CAD, zvrchu ntb max lehce vlažný... zespodu slitinová vana... no dooopr... :D
Jeden z důvodů, proč se D630 s quadrem nedá pohodlně delší dobu používat na kolenou, ono stačí když jede prohlížeč, kde je flash (třeba zkouknout pár YT videí), tím pádem valí více grafika a už to není dobrý pro moje budoucí děti...
(a to mám podvoltováno a překopáno chlazení grafiky -copper mod)

co jsem měl vypůjčenou kamarádovu Portege R700 a zkoušel tam různé věci (zajímalo mě tehda, co zmákne ta integrovaná grafika), bylo to i zvrchu teplé až to nebylo příjemné...
Richmond (8084)|18.4.2012 00:32
Tak si dáme malý testík...
Přiřaď k obrázkům materiál (plast, hliník, hořčík)

edit: jinak když už jsme u toho tak jsem se setkal spíš s tím, že ty lidi nepoznaj, že je to kov dokud jim to neřekneš. Jak XPS tak Latitude zní úplně stejně jako bakeliťáky když na něj klepneš. Navíc zespoda jsou bakelitový aby sis náhodou nepopálil/nezmrazil ko(u)línka ;)

edit: Salám to dal bez chyby za necelý 2 minuty a to s opařenýma rukama ;)
Výst?ižek1.PNG Výst?ižek2.PNG Výst?ižek3.PNG
alfah4ns (1040)|18.4.2012 02:57
Těžko říct, když je každej ntb úplně jinej.
S určitostí bych jen tvrdil, že č. 2 je plast s hodně prasácky udělaným chlazením. Rozpálí se to, ale jelikož je to tepelný izolant, nerozvede teplo dále do těla, jako u kovových materiálů.

1 vs 3 je už těžší, teoreticky hliník nejlépe rozvádí teplo do okolí. Na druhou stranu se teoreticky klidně může jednat o některý z thinkpadů T (= povrch plast), ale předpokládejme, že plast je fakt č.2.

1. bych tipl spíše hořčík než hliník.


Vždycky hodně závisí na tom, co za HW se tam nacpe a jak moc výrobce to chlazení ošidí.
Já pouze tvrdil, že je příjemnější mít pod rukama plast, a ano, pokud přijdeš v zimě zvenku, hliníkový ntb studí víc. Stejně tak je pravda, že plast umí lépe odizolovat od tepla, které ntb produkuje. Bavil jsem se ale o tom, co máš přímo pod rukama, ne o konstrukci jako takové a o tom, jestli výrobce zprasil chlazení či nikoliv.
(Je jasné, že např. Asus K50, který má plastové tělo (= izolant) a současně zprasené chlazení (CPU i, byť lowendová, grafika na jediné heatpipe) bude mít uvnitř jako v sauně a jelikož se ten ntb nestíhá chladit, teplo se mu pochopitelně někde kumuluje)
alfah4ns (1040)|18.4.2012 11:44
test - no tak skoro no :D

Co se týče K50 - jn, na povrchu pod rukama nehřeje, právě kvůli tomu, že je poměrně tlustý + z plastu.
Samotné chlazení je ale opravdu poddimenzované, uživatel měl sice ruce patřičně "odizolovány", no použité chlazení nestačilo k bezproblémovému odvodu hromadícího se tepla, konfigy s hd4570 v zátěži throttlovaly a CPU dosahovalo 90tek (což u dvoujádra + lowend grafiky nechápu). V místech, kde je heatsink (vzadu uprostřed) topila k50 docela dost i na povrchu šasi. I když pořád lepší, než třeba XPS 16 s hd3670.

Problémy s teplem neměly tak možná verze s integrovanou grafikou.

U většiny špatně chlazených plastových ntb se teplo kumuluje u heatsinku, jinde jsou jen vlažné, u kovových ntb se špatným chlazením je to teplé na podstatně větší části šasi, příp. to prochází i nahoru.
VencaX (3686)|18.4.2012 13:32
Měl jsem K50 právě s AMD dvoujádrem a 4570. To že by byl nějaký extra tichý se říct nedá, zvlášť tak po půlhodince provozu, kdy už grafická karta patřičně ohřála procesor. 70°C v Idle, 85°C v loadu, po delší době v loadu fakt atakovaly 90°C a po 2,5 roku používání notebooku už klidně 95°C.
Mimochodem dost topil do klávesnice zvlášť v oblasti okolo enteru, kde byl tuším procesor.
alfah4ns (1040)|18.4.2012 13:45
Jj, cca tam je CPU + od něj jediná heatpipe skrz grafiku až k výdechu.
Btw. intel verze na tom byly o malinko líp (ne o moc).
post-25364-1247825657_thumb.jpg
Richmond (8084)|18.4.2012 14:11
Já měl 3-4ks K50 s nV205, potom to buď přejmenovali nebo upgradly na nv210 - hlučný jo, třeba i topily, ale ne na pacinky. Ostatní mě moc nezajímá - 15" přenosná neni a stůl jsem propálenej taky neměl. Jestli topí gpu/cpu na 90 je to jeho problém a ne můj. Každopádně žádný z nich netrotloval (možná protože v nich nebylo AMDéčko?) nebo aspoň ne v Everest burnu kde ta čárečka s throthlingem je. Na druhou stranu třeba UX21 když se ucpe nohou intake tak po půl hoďce začal nepříjemně hučet, ale i přesto neměl klávesy nijak výrazně horké (pro macbooku má je kovový)

BTW obrázek pěknej, ale opět je to chlazení na opačné straně než jsou opěrky...

http://www.notebookcheck.com/Test-Asus-K50IJ-SX-Notebook.25483.0.html
http://www.notebookcheck.com/Test-Asus-K50IN-Notebook.18837.0.html

Jasné nebo se tu mám i pokakat? :)
alfah4ns (1040)|18.4.2012 14:44
Samotné CPU to zmáklo vpohodě, k throttlingu docházelo tehdy, když se kromě něj hodně vytížila i grafika, tehdy to už nezvládalo odvádět to teplo.
Přitom je to škoda, jedna heatpipe navíc by tam udělala divy. Ale co by člověk nechtěl od lowcost multimediálu.
Na druhou stranu je nutno přiznat, že s throttlingem v zátěži mají naprosto běžně problémy i dnešní "výkonné" multimediální ntb za ne moc peněz. Možná to k tomu i nějak patří...Přežije to? přežije, tak chlazení stačí, néééé....

S palmrestem souhlasím, opěrky netopí -> na stole se ten ntb používat dá, všude jinde jedině s podložkou (do klína, na kolena, do postele..)
Richmond (8084)|18.4.2012 14:53
[quote=alfah4ns;500345]Přežije to? přežije, tak chlazení stačí, néééé....[/quote]

Právě, že ta cenová válka dospěla až do bodu, kdy M$ musel osekat Visty aby to rozdejchaly netbooky za bůra. Teď se výrobci diví, že lidi nechtěj kupovat ultrabooky za 15-20k ikdyž je to už konečně ten produkt, který za ty prachy stojí. Do palice už to těm lidem nenalejou, BFU vidí cenu - řekne si "já tenkrát kupoval notes za 10k a má to, to a tamto, tentokrát chci levnější" a můžeš jim to vtloukat horem, spodem, bokem... Ve finále přijde ATI, zaplevelí trh srač*ama spolu s GB, kterej si nechává vyrábět notesy v Arimě :D Inu pokrok nezastavíš, ale vlny BFU slepě investující do kravin snad dáme ne? :)
alfah4ns (1040)|18.4.2012 15:13
Jj, přesně, plno lidi vidí jen ty GHz a GB a pak ty ntb podle toho vypadaj.
Výrobci to zazlívat moc nemůžeme, dělá to, co lidi chtějí aby dělal - "výkonný" a levný...

upřímně, notebooků, které pokládám vyloženě za povedené, až mě nějakým způsobem zaujaly, z toho všeho co na trhu je, je asi tolik, že bych je spočítal na prstech...

Btw. okolo ultrabooků je myslím jen zbytečně nafukovaná marketingová bublina. prostě normální notes, kerej je tenčí (což nemusí být vždy plus) a vypouští pro většinu lidí zbytečné porty...
Plusem ale je fakt, že to ztenčování na druhou stranu donutila výrobce trochu více zapracovat na konstrukci základny, mám pocit, že i levné ntb jsou dneska pevnější, než před pár lety (samo že výjimky byly a jsou i dnes)
Richmond (8084)|18.4.2012 15:22
Tak on se k ideálu blíží právě ten UX series Aušus... Možná protože je vyrábí stejným způsobem jako Macbook a teď si sední - dokonce i ve stejné firmě (Catcher Technology).

Jako zas sem můžu dát malý testík:
Kdyby se ti tvůj notes rozbil, koupil by sis ho zítra znovu kdybys na něj měl peníze?
alfah4ns (1040)|18.4.2012 15:40
Jako D630?
těžká otázka.
momentálně jsem aktuálně v situaci, kdy nemám přesně vyhraněné požadavky, ty se uvidí za pár měsíců, podle práce.
Na jedné straně by mě lákalo něco menšího a nehledě na peníze -> X220 s IPS.
Na druhé straně pokud bych měl mít něco, na čem bych pracoval po delší dobu v terénu, nerad bych se vzdal vyššího rozlišení -> T420.
Něčemu jako D630 bych se v tomto případě nebránil, jsem s tím ntb spokojenej, až na grafiku, málo výkonná, moc žere, moc topí.
Ale rád bych se posunul trochu dále výkonově, kvůli HD videím, atd... FHD na externím panelu jsou pro něj už dost oříšek. Jinak bych ale ani neměl důvod měnit.
Do dalšího ntb chci integrovanou, pokud dedikovaná nebude vyloženě nutná.
Richmond (8084)|18.4.2012 15:49
Hmmmm, 20minut a vesměs "kdyby" nebo "lákalo by"...

Sal za necelý 3 minuty napsal "určitě" - jako zazlívat mu to nemůžeme protože je to popálená vofce :D
alfah4ns (1040)|18.4.2012 15:55
ještě jsem to trochu editnul.
Jde taky o to, že ten ntb je skoro 5let starej a ne na vše už dneska stačí.

Druhá věc je, že netrávím čas jen zde, ale dělám u toho plno dalších věcí :)
Richmond (8084)|18.4.2012 16:05
Ale jo, já to chápu. Na druhou stranu ten Sal tohle řešit nemusí, na novej/jinej model se přestěhuje do půl hodiny a 10x klikne - a to je podle mě přesně to co z dělá z kopy součástek kvalitní produkt ;) (a samozřejmě je taky patřičně kopírován)
alfah4ns (1040)|18.4.2012 16:29
Jn, to má fajn. Já jsem ale holt na win odkázaný, krom toho na ntb na ven vyžaduju matný displej a NBD záruku, tudíž pro mne jablko padá. I když teď to s tou NBD už asi nebude tak horké, ale jak jsem psal, zatím nevím, co budu dále potřebovat. Je klidně možné, že už nebudu mít ntb jako hl. prac. nástroj, ale pouze na lození po internetu a filmy, pak ani nebudu mít důvod za to utrácet nějak moc.
Richmond (8084)|18.4.2012 17:02
Jako kdyby se Japko nedalo Windowsama degradovat :rolleyes: (a naopak - vlastně je to jediná "nevýhoda" :D) NBD OnSite je za příplatek, to jo ikdyž je jen otázka času kdy se i u nás dostanou Japka do firem
IMG_1953.jpg
alfah4ns (1040)|18.4.2012 17:14
Apple u nás dříve NBD poskytoval. Teď už ne. Souhlas s tím, že pokud by tu záruku vrátili, mohlo by si to získat pár nových zákazníků.

Jak je to s driverama a podporou win u macu, je už to lepší? respektive dříve bylo plno názorů, že to má nižší výdrž, apod. Jelikož jsem nikdy mac nevlastnil, pouze měl párkrát půjčený, nevím. Dá to těch 6-7hodin? (což považuju za adekvátní danému hw a 63Wh baterce při win7)

Jo, ještě jedna věc mě vždycky zajímala... Jak je na tom jejich touchpadu simulovaná fce - držení středokliku + současné tažené kurzoru?
Richmond (8084)|18.4.2012 17:31
Špatný čoveče, dostaneš je na cdčku/flešce a BootCamp je nainstalovanej v aplikacích takže prostě musíš kliknout :D
http://support.apple.com/kb/HT3986

3y NBD pokud vím je, ale za příplatek. Držení středokliku... Mno takhle mít třeba na ruce jeden prst tak je to problém :D

edit: no vlastně neni - v nastavení by se to mělo dát třeba přemapovat na klávesu (já to používal když mě odpadlo kolečko u myši ve SketchUpu, je to v nastavení, žádná aplikace needed, čecko build-in)

BTW nebylop by od věci napsat do googla iAtkos S3 + Latitude D630 případně iAtkos S7 + Latitude D630 ;)
alfah4ns (1040)|18.4.2012 17:36
Jáj, já vím, že ty ovladače dostaneš a že tam win7 normálně vpohodě valí. Ale zajímalo mě spíše jak je to s jejich kvalitou, četl jsem pár názorů, že win nemá na macu dobrou výdrž, protože nevyužívá efektivně všechny šetřící funkce. Vlastní zkušenost s tím, kolik to žere, bohužel nemám.
prostě jestli je reálné dostat se na těch 6-7h, co by win7 měly na podobném hw dávat.
Richmond (8084)|18.4.2012 17:38
Počkej, počkej... Podobnej HW nebo stejnej (stejnej chipset, stejnej cpu, stejná vga, stejná zvukovka, stejnej disk... ono je to od Leoparda totiž vlastně normální pcčko :))?
alfah4ns (1040)|18.4.2012 17:52
Klasika sandy i3/i5, hd3000, a řekněme SSD.
např. vezměme E320, má podobně silnou baterii. Ono se na ty hodnoty dá dostat i s HDD, ale to už se musíš snažit.
Jakou má mac přesně síťovku, zvukovku, atd. nevím.

EDIT:
že bych si ten iAtkos po státnicích nahodil, abych si s tím pohrál? Volné disky doma jsou... hmmm :)

středoklik - j, já si právě říkal, čím si třeba pak posunu výkres/model... Na dellu to mám řešeno jako současný stisk L+P touchlad + posouvat, moc pohodlný to teda zrovna není, ale někdy se mi nechce vytahovat myš...a přemýšlel jsem, jak to dělají multitouch tochpady...)
Richmond (8084)|18.4.2012 18:02
Síťovky Intel, zvukovky Realtek jako drtivá většina notesů ;) Co jsem si tak všiml na XPS a Latitudu E5300/E6500 tak ty baterky vydrží o půl hoďky+ víc pod OSX. Nejspíš kvůli tomu, že mac tolik nehrabe na disk a všecko cpe do ram.

Kdyby sis OSX chtěl zkusit na svym tak je ten iAtkos easy, všechno je na médiu, ovladače taky. Třeba na shit starým bílým aceru se Sempronem se to rozběhlo krom touchpadu pouhým klikáním na Next a OK :cool:

edit: když už jsme u těch toupadů atd. - mission control, exposé, show desktop atd. jsou TĚŽCE návyková záležitost, přitom to funguje bez jedinýho kliknutí (namapuješ na rohy). Na brouzdání + třeba Excel je to to nejkrutější co jsem kdy používal a nejde to nahradit ničím pod Windows
alfah4ns (1040)|18.4.2012 18:19
výdrž - j, díky, to jsem chtěl vědět. Jedni vždycky tvrdili, že to je méně náročné, druzí i to, co jsem psal já...

v létě to možná zkusím :-)