reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nefungují externí disky WD MY BOOK World edition (White)

PickNick (1)|26.4.2012 14:09
Ahoj,

prosím o radu jak postupovat. Mám tu na síti 2x 1TB My Book World Edition (verze z roku 2008). Dvě jednodiskové verze.

http://www.hardware-software.cz/data/navody/WD%20My%20World%20Full%20Manual%20CZ.pdf

Před pár dny začaly být na sítí střídavě nepřístupné. Power button nereagoval - jediné co pomohlo bylo disk vytáhnout z elektriky a opět zapnout. Bohužel ale jen na chvíli. Po pár stejných odpojeních se jeden disk už nerozsvítil vůbec a druhý stejně tak dnes.

Je na nich zřejmě LINUX partition, já mám jen WIN 7 32b - takže je možné na ně kouknout přes některý spec. soft:

Když jsem je rozdělal tak v PC se zapojené chovají takto:

DISK1)
Bios: ANO, je tam vidět
WinDlg (WD Lifeguard): ANO (extended test hodí chybné sektory - oprava hrozí ztrátou dat)
DiskInternals Linux Reader: ANO, ale nejdou svazky otevrit – nevidim data.
R-Studio: ANO, právě probíhá scan.

DISK2)
Bios: ANO, je tam vidět
WinDlg (WD Lifeguard): NE
DiskInternals Linus Reader: NE
R-Studio: NE

Blby je, ze ta dulezita data mam na tom DISK2), který mi zatím žádný software nedetekuje a potrebuji je nejak dostat ven.

Nevíte někdo, prosím, jak lépe postupovat, abych data nějak mohl zálohovat?

Díky Honza
strapaty12 (55)|26.4.2012 19:28
ked vytiahnes disk 2 a pripojis ho priamo do PC vidis nieco .... moze byt chyba v puzdre a disk moze byt ok.....
Dojigiri (1629)|26.4.2012 21:08
Zkusit možno ještě hdd regenerator (hirens boot cd) jestli disk uvidí, ten umí i recovery vadných sektorů bez ztráty dat (je mi zatím záhadou jak to dělá, ale funguje to).

Dobrej nástroj je TestDisk, lze použít minimálně pro detekci, jestli jsou tam diskový oddíly (umí všechny možný).

Případně zkusit otevřít v disk editoru (např. WinHex) jestli je tam něco vidět, dá se pak i poznat co je tam za FS, jak velkej atd.

Ideální by samozřejmě bylo, pokud to bude možný, minimálně ten 2. disk kde jsou důležitý data (pokud se podaří načíst) před jakýmakoliv opravama zkopírovat na jinej (např. pomocí linux příkazu dd) a až pak si s tim hrát.

Btw. Linux příkaz "fdisk -ul" by moh taky poskytnout pár zajímavých informací (z nějakýho livecd linuxu, např. Slax).
john (877)|26.4.2012 23:12
BIOS je vidi se spravnym typovym oznacenim a kapacitou?