reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Víkendová diskuze: Je Linux mrtvý?

Pavel Kovač (374)|27.4.2012 08:50
Tímto Vás zveme na Víkendovou diskuzi na téma:


[SIZE="5"]Je Linux mrtvý?[/SIZE]



V devadesátých letech a na začátku nového tisíciletí byl Linux velmi zajímavou alternativou k Windows. Je však dnes Linux vůbec perspektivní a životaschopný desktopový systém? Nebo už nemá díky roztříštěnosti distribucí na trhu vůbec žádné místo? Zapojte se do diskuze!


Zúčastnit se mohou i neregistrovaní, stačí stisknout tlačítko Odpověď u levého okraje stránky nad a pod příspěvky.
Danny1234 (0)|27.4.2012 12:11
flame???

nasledujuca tema moze byt: je windows mrtvy?
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 12:28
Proc flame? Na tohle se clovek nemusi hlasit ani k jedne, ani k druhe strane - staci se pouze podivat na cisla obsazeni desktopu. Jelikoz pracuji v IT oboru, znal jsem kolem sebe mnoho, mnoho lidi, kteri tu, ci onu desktopovou distribuci Linuxu vyzkouseli a trebas i chvili povazovali za svuj primarni OS. Do dnesniho dne jich u Linuxu nezustal vubec nikdo. Nerikam, ze dal nejsou fanousci Linuxu - jen ho jednoduse nepouzivaji.

A tim desktopy Linux vlastne chcipnul. Stejne jako chcipli bohove, jez ztratili sve uctivace. Stejne tak jako chcipne jakykoliv vyrobek, ktery lide nepouzivaji. A je celkem jedno, jake mel featury, jak byl uzasny, pripadne genialni. Co neni pouzivano je mrtve, chciple, odrovnane, vyrizene.

R.I.P. desktop linux
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 12:43
OK, takže na jedné straně Linux na desktopu nikdo nepoužívá, na druhé straně před pár dny Valve potvrdilo port Steamu a Source Enginu na tento nikým nepoužívaný desktop (viz http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=valve_linux_dampfnudeln&num=1). Zajímavé.

Každopádně můžeme být klidní, téma Linux vs. zbytek světa zůstane jedno z nejvděčnějších témat framewarů ještě dlouhé roky :-D
mpohanka (1)|27.4.2012 12:51
Souhlasím, že desktop Linux není příliš rozšířený (neznám nikoho, kdo by ho běžně používal), na druhou stranu u serverů je situace dosti odlišná. U nás všechny větší servery běží pod Linuxem a další poštovní, www a diskový server budeme z Windows serveru předělávat na Linux. A není se čemu divit, když nenažraný Windows server chce minimálně 10GB a Linuxovému stačí pro běžný provoz 2GB.
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 12:54
[quote=Neregistrovaný;501328]OK, takže na jedné straně Linux na desktopu nikdo nepoužívá, na druhé straně..........[/quote]
Tohle mi prijde vazne na kazde obdobne debate vtipne. Na jakoukoliv hlasku nekdo z diskutujicich zareaguje tim, ze nalinkuje nejaky skolsky projekt, projekt verejnych instituci, pripadne neco podobneho, co nyni padlo zde. Takze od zajimavych clanku k realite. Dokud bude mit Linux kolem jednoho % obsazeni v oblasti desktopu, tak je to radne hnijici smradlava poctiva mrtvolka. Nic vic, nic min - ani kdyby prezident spojenych statu vydal tiskove prohlaseni, ze vsechni americane smeji pouzivat jiz jen linux ;D
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 13:08
Napisu to na plnou hubu ono to ani nijak nejde, autor teto vikendove diskuze je vul, nebo pred deseti lety zalezl do kanalu, ted vylezl a zjistuje soucasny stav na OS scene, coz by se dalo brat jako polehcujici okolnost, az na to ze se to napadne kryje s vydanim noveho Ubuntu.

Nazev diskuze v cetne jejiho popisu jasne ukazuje ze autor vubec nevi o cem pise, snazi se vyvolat flame, je celkove nesvepravny a patri do ustavu!!!
šarik. (6)|27.4.2012 14:20
Jedu výhradně na Linuxu. Naopak si myslím, že wokna jsou mrtvá, pokud M$ bude mít takové chování jaké má dosud. Naopak v mém okolí se Linux rozmáhá a každý ho má aspoň v dualbootu. Protože každý si uvědomuje, že jednoho krásného dne skončí podpora woken a co dál? Koupit nová za nekřesťanské peníze? Nebo přes Linux fungovat na netu a ostatní udělat ve woknech, která nejsou připojená k netu. Tím pádem nevadí, že wokna už nejsou záplatovaná a ani M$ nezjistí, že jsou kreklá. Tuto otázku zkuste položit po 8.dubnu 2014 a potom uvidíme.
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 14:21
Vikendova diskuze: "Je autor clanku mrtvy?" Odpoved: Ano, po odborne strance zcela. Navazuji tak na predchozi prispevek a souhlasim !
Karel Polívka (1485)|27.4.2012 14:28
[quote=Neregistrovaný;501333]Napisu to na plnou hubu ono to ani nijak nejde, autor teto vikendove diskuze je vul, nebo pred deseti lety zalezl do kanalu, ted vylezl a zjistuje soucasny stav na OS scene, coz by se dalo brat jako polehcujici okolnost, az na to ze se to napadne kryje s vydanim noveho Ubuntu.

Nazev diskuze v cetne jejiho popisu jasne ukazuje ze autor vubec nevi o cem pise, snazi se vyvolat flame, je celkove nesvepravny a patri do ustavu!!![/quote]
Copak autor této Víkendové diskuze uvedl něco, co by si zasloužilo nějaké výpady proti němu? Nadpis diskuze je otázkou a perex obsahuje také otázky pro vyvolání zpětné vazby. Když si to porovnám s Vaším příspěvkem, nemusím moc dlouho přemýšlet nad tím, kdo spíše je nesvéprávný :rolleyes:.
Pavel Kovač (374)|27.4.2012 14:39
[quote=Neregistrovaný;501333]Napisu to na plnou hubu ono to ani nijak nejde, autor teto vikendove diskuze je vul, nebo pred deseti lety zalezl do kanalu, ted vylezl a zjistuje soucasny stav na OS scene, coz by se dalo brat jako polehcujici okolnost, az na to ze se to napadne kryje s vydanim noveho Ubuntu.

Nazev diskuze v cetne jejiho popisu jasne ukazuje ze autor vubec nevi o cem pise, snazi se vyvolat flame, je celkove nesvepravny a patri do ustavu!!![/quote]

Děkuji za konstruktivní a věcný příspěvek.
Jen pro příště až budete něco psát: Zkuste si po sobě přečíst svůj příspěvek a než ho odešlete, tak se zamyslete, zda je příspěvek vůbec k něčemu.

Zaraguji také na [quote]Nazev diskuze v cetne jejiho popisu jasne ukazuje ze autor vubec nevi o cem pise[/quote] Prosím tedy o vysvětlení co je špatně a trošku to rozvést.

P.S. Jedličkův ústav mě bohužel nechtěl přijmout. Omlouvám se a posílám žádanku znovu.
berysek (3)|27.4.2012 14:40
Pokud je otázka položená "Je Linux mrtvý", tak je odpověď rozhodně NE. Linux běží na tolika zařízeních, že se o tom Microsoftu ani Applu ani nesnilo.
Jiná otázka je Linux na desktopu. Ani tady se nedá říct že by byl mrtvý, ale spíše hodně opomíjený. Z mnoha stran jsou Linuxu (a většině OSS) házeny klacky pod nohy. Výrobci HW (ale i SW) často nepodporují tento systém svými ovladači a ve světě x86 je navíc dodržování nějakých standardů pomalu sprosté slovo, takže co zařízení, to jiná implementace. V současné době je Linux na desktopu pro běžnou práci naprosto bezproblémový, většině uživatelů však chybí nejnovější hry. Zde Windows samozřejmě exceluje (holt je to výborný zavaděč her :D ) Jsem zvědavý na Steam pro Linux, Desura je fajn, ale moc her tam není...
Co se týče Windows, svoji vedoucí pozici si u nás, ale i jinde ve světe, vydobyl díky dostupným pirátským kopiím. Fakt by mě zajímalo, co by lidi opravdu používali, kdyby nebylo možné Windows a programy na ně ukrást :devil .
NHKG (1136)|27.4.2012 14:42
Linux není mrtvý a ani v blízké době neumře. Ale na desktopu živoří a pokud se nestane nějaký zázrak, tak bude živořit dál. Na počítač pro rodiče (pokud nehrají náročné hry :D ), nebo vyloženě na filmy a internet Linux stačí.
Na servrech jede dál, na telefonech dominuje ...

[quote=?arik.;501343]Jedu výhradně na Linuxu. Naopak si myslím, že wokna jsou mrtvá, pokud M$ bude mít takové chování jaké má dosud. Naopak v mém okolí se Linux rozmáhá a každý ho má aspoň v dualbootu. Protože každý si uvědomuje, že jednoho krásného dne skončí podpora woken a co dál? Koupit nová za nekřesťanské peníze? Nebo přes Linux fungovat na netu a ostatní udělat ve woknech, která nejsou připojená k netu. Tím pádem nevadí, že wokna už nejsou záplatovaná a ani M$ nezjistí, že jsou kreklá. Tuto otázku zkuste položit po 8.dubnu 2014 a potom uvidíme.[/quote]

A chápete, že lidi jako jsem třeba já, se bez "woken" neobejdou ani v práci (prostě na linux nejsou všechny programy co potřebuju) a ani doma (pro stabilní a plynulý chod her je linux nepoužitelný). A hlavně ve firmě nikdo 3000Kč za okna neřeší, když na každém počítači jsou jiné programy za desetisíce až statisíce...

A téma to je dobré, rozproudí diskuzi. Sice to bude z větší části flejm, ale lepší než by tu bylo 0 odpovědí...
JindraPce (69)|27.4.2012 14:55
No podle mě je "hovězí" ten, který se snaží jiného urážet a ani se nepodepíše :thumbdown

No a k tématu: asi neni nic co ještě dodat. Dokud nebude Linux 100% kompatibilní alespoň co do datových formátů s převládajícím OS a programy v něm, nemá pořádně šanci se prosadit.

Na druhou stranu třeba v TV, MMC a jinejch podobnejch krabičkách je poměrně často a úspěšně používán. Tak že mu držme palce, alespoň vždy bude nějaká cesta, jak to dělat jinak.

Já sám ho teď poměrně často používám v podobě LiveCD s CloneZillou
randomidea (0)|27.4.2012 14:55
IMHO windows zije iba kvoli korporatnym klientom a hracom.
1. Vdaka Apple and Androidom, je coraz viac hernych vyvojarov orientovanych na OpenGL(teda je mozne hry spustat aj na linuxe - vid port Steamu od Valve).
Druha vec je, take ubuntu alebo redhat napr. sa teraz dost tlaci do vladneho sektoru a vsetko bude zachvilu stejne bezat na Cloude a tam je situacia uplne ina. Linux je neohrozene no.1.
Do toho si vezmite, ze 99% vsetkej elektroniky bezi na nejakom linuxe - telka, pracka, auta...
Takze nie, linux nie je mrtvy, skor by som povedal ze je na tom lepsie ako kedykolvek predtym :)
Staci si pozriet statistiky o mnozstve vyvojarov ktori pracuju na kerneli.
P.S. pouzivam Linux, Windows aj OS X
Dojigiri (1629)|27.4.2012 15:00
Osobně si myslím, že Linux zdaleka mrtvý není. Není mi ovšem úplně jasný, proč autor otázky v podotázce uvádí "životaschopný desktopový systém", neboť Linux není mrtvý právě díky tomu, že se jedná o systém velmi vhodný na servery.

Osobně mám Linux i na desktopu jako hlavní systém (ačkoliv to určitě není zcela běžný případ), mám tam sice v dualbootu i XP na hry (ale Linux mám primární proto, že 32-bit XP neumí využít celých 6GB paměti a Win7 zatím nemám potřebu kupovat - tj. XP je tam opravdu jenom na příležitostný hraní her - hraju pouze vyjímečně, když nemám na práci nic lepšího, což není moc často). Dále jsem dal Linux na svůj starý ntb, který má přítelkyně (neboť pro něj nemám licenci Win), a na brouzdání po netu a vytváření dokumentů v OpenOffice s tím není problém.

Dále mám Linux na NAS boxu (homemade, sám jsem sestavoval a instaloval, zvolil jsem Linux a ne např. Windows Storage Server nejen kvůli ceně, ale i z důvodů funkčnosti).

V práci jedu na Linuxu tak napůl - vývoj probíhá pod Linuxem ale vzdáleně z Windows.

A poslední oblast, kde má podle mě Linux stále více navrch, je segment mobilních zařízení (Android).
Pavel Zubatý (7)|27.4.2012 15:15
Pomalu největší pobočka amerického Red Hatu není větší, než okolní budovy (např. Fakulta strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně). Ani zisk 146 milionů dolarů není bůhvíjaký v porovnání s Microsoftem. Lépe je v tomto odvětví Google s jejich osekaným OS Android, který opět běží na linuxu.

Linux, to jsou především: servery (kde soupeří s Unixem), inteligentní elektronika nebo superpočítače
Windows na desktopech pořád vede, protože linux si moc nerozumí s Direct X a to bohužel i s Wine, které je zaměřeno na mainstreamové hry a aplikace (nejnovější verzi Red Alert: A Path Beyond jsem pod Wine nerozjel). Problém bývá rovněž s novější verzí linuxu (tj. jádra, striktně ani Fedora ani Ubuntu nejsou linux, ale OS na něm postavený), která si často nerozumí se staršími ovladači nebo třeba pár dní starým modelem grafické karty.

Výrobci HW (a především prodejci elektroniky) totiž radši budou podporovat OS se zastaralým jádrem, který je pro červy, jak stvořený. Přestože např. Xubuntu je stejně "klikoidní", jak Windows.
Desktopové distra rozhodně nejsou mrtvé, akorát běžný uživatel se SŠ vzděláním radši bude používat Windows a MS Word, protože jej tak na školení/ve škole učili.
Výběr je na vás, linux totiž vůbec není jen o konzoli a nemá takovou podporu ani malwaru, jak Windows.
Milan Šurkala (160)|27.4.2012 15:18
Vzhledem k tomu, ze se pohybuju ve skolstvi na vysokoskolske informatice, tak mi prijde Linux jako naprosto bezny system a divny je ten, kdo bezi na Windows. Osobne pracuji tak z 98 % ve Windows a ze 2% v Linuxu. Myslim si, ze Linux ma ted sanci se trochu vice rozsirit. Jednak se prodava s mnoha netbooky (verim vsak, ze velka cast lidi si tam placne nelegalni Windows), jednak zacina byt uzivatelsky prijemnejsi. Kdyz si pamatuju silenou kompilaci grafickych ovladacu, abych vubec rozjel grafiku (no nechal jsem to na znamem, ktery se v tom vyzna, jen jsem nevericne sledoval milion ruznych vypisu) a dnes to v Ubuntu nainstaluju uplne stejne jako ve Winech... mohlo by se to nekam posunout. Linux sice moc rad nemam, ale pro nektere veci je docela fajn.
jarod72pm (46)|27.4.2012 15:32
Jak pro koho a jak na co.
[SIZE="4"]Pokud se na to podíváme v masovém měřítku pak ANO je mrtvý.[/SIZE]
Jeho rozmach se asi před 10-7 lety předvídal ,ale situace dnes ukázala že žádný větší nárust nemá a stagnuje.
Své uplatnění si jistě najde ale nepočítám že by měl někdy nahradit windows na PC .
Dnes už je to prakticky nemožné.
Ivo Mašek (507)|27.4.2012 15:36
[quote=NHKG;501351]Linux není mrtvý a ani v blízké době neumře. Ale na desktopu živoří a pokud se nestane nějaký zázrak, tak bude živořit dál. Na počítač pro rodiče (pokud nehrají náročné hry :D ), nebo vyloženě na filmy a internet Linux stačí.
Na servrech jede dál, na telefonech dominuje ...



A chápete, že lidi jako jsem třeba já, se bez "woken" neobejdou ani v práci (prostě na linux nejsou všechny programy co potřebuju) a ani doma (pro stabilní a plynulý chod her je linux nepoužitelný). A hlavně ve firmě nikdo 3000Kč za okna neřeší, když na každém počítači jsou jiné programy za desetisíce až statisíce...

A téma to je dobré, rozproudí diskuzi. Sice to bude z větší části flejm, ale lepší než by tu bylo 0 odpovědí...[/quote]

S tím se naprosto stotožňuji.
každý OS, který je dnes rozšířen, jen tak neumře. bude žít dál a své zákazníky si vždy najde. .....nedovedu si představit, že bych si svoji oblíbenou trilogii STALKER zahrál na Linixu. :D Ale dovedu si představit, že co se týče videa a práce s ním, tak tam bude Linux vyhovovat. Jenže to umí i ten Windows a tak si nutně položím otázku: Proč mít dva operační systémy, když na tom jednom zvládnu obojí, ovšem na tom druhém už to bude skřípat
Aytech (475)|27.4.2012 16:09
Linux normalne pouzivam radu let a jsem s nim spokojen. Myslim si ze 90% uzivatelu by klidne vystacilo s linuxem, ale tim ze Win je predinstalovany na 99% prodavanych PC a ntb, tak to nikdo moc neresi.
To ze obcas nejsou ovladace nebo aplikace neni ale vina vyvojaru Linuxu ale firem co ty ovladace/aplikace vyrabeji, a ty samozrejme analyzuji situaci na trhu a je pro ne vyhodnejsi vyrobit SW pro OS co pouzivaji skoro vsichni, tim padem za to zcasti muzeme i my vsichni :)
Osobne jsem ale vsechny aplikace co jsem pro domaci pouziti potreboval, na Linuxu nasel, s proprietarnymi drivery sice problem obcas vyskytne, ale vetsinou se da najit nejakou open-source alternativu...
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 17:06
Jistě, Linux na desktopech a noteboocích je mrtvý. Komunita kolem Linuxu totiž fatálně zaspala a místo základní funkčnosti řešila milion distribucí Linuxu a kvadrilion podružných detailů, ale zásadní věci nejsou vyřešeny dodnes.
Kdyby Linuxáci koncentrovali svoje síly do jednoho produktu a vypotili něco na úrovni Windows XP a to by nepochybně zvládli, mohlo být všechno jinak, jenže oni tráví většinu času v hádkách a nikam to nepostupuje.
Ale všechno špatné k něčemu dobré, vzniklo z toho ponaučení, že open-source komunita reálně není schopna vyprodukovat něco významného, vždy to budou takové drobky na okraji společnosti.

Zda Linux přežije na serverech se teprve ukáže, zatím se na low-endových systémech drží, ale s přechodem na cloud ještě budou velké změny.
šarik. (6)|27.4.2012 17:25
NHKG a spol.
dave_007 (0)|27.4.2012 17:57
To je mi ale zajimava diskuse!

Jeden by si myslel, ze ta "roztristenost", nebo chcete-li (nebio)divezita, je dukazem cileho evolucniho vyvoje linuxu a existence zive linuxove komunity. Ne tak ovsem jeden ze zdejsich redaktoru.
JUCE (6)|27.4.2012 19:44
Zdravim vsetkych. Ja si skor myslim, ze tato tema je velmi dobra, pretoze by sa do nej mohlo zapojit mnoho uzivatelov, pretoze tema Linux si vzdy najde svoje pre a proti. Zaroven suhlasim s vyssie uvedenym, ze Linux urcite nie je mrtvy s tym oddovodnenym, ze v beznej domacnosti cloveka, ktory ma rad IT zariadenia a audio-video techniku sa nachadza viacej zariadeni, ktore bezia na Linuxe (alebo jeho odrodach) ako tych, ktore bezia na Windowse, prip. na niecom inom. Presne ako tu bolo napisane, tak ci su to uz WiFi zariadenia (AP), sietove zariadenia (routre, NAS), mobilne telefony/tablety, "inteligentne" TV, biela technika a mnoho dalsich zariadeni o ktorych vam v zivote ani nenapadlo, ze mozu bezat na Linuxe. Podla mna je toho na Linuxe postaveneho este viacej ako ma v rychlosti napadlo.
Samozrejme je pravda aj to, ze desktopove Linux distribucie su na tom dost biedne, co sa tyka ich dennodenneho pouzivania. Je to smune, ale je to tak. Zial masivne rozsirenie Windowsov, vdaka ich velmi vysokej podpore vacsiny vyrobcov, vytlacilo Linux z beznych osobnych pocitacov. Aspon ze na tych serveroch je Linux vyuzivany :)
Proste cele je to o peniazoch a je to na dlhsiu debatu. MS ma vela penazi na ich podla mna velmi dobry marketing a aj kvoli tomu tu mame tolko PC s predrazenym Windowsom :(
Pavel Kovač (374)|27.4.2012 19:49
[quote=dave_007;501367]To je mi ale zajimava diskuse!

Jeden by si myslel, ze ta "roztristenost", nebo chcete-li (nebio)divezita, je dukazem cileho evolucniho vyvoje linuxu a existence zive linuxove komunity. Ne tak ovsem jeden ze zdejsich redaktoru.[/quote]

Ale co z té roztříštěnosti má koncový uživatel? Chápu, že pro servery to je to výhodou, ale k čemu to je u desktopu? A právě tak zněla otázka.

Rozšiřuji tedy o další otázku: K čemu mě je ona živá Linuxová komunita? :-D
kutil03 (2)|27.4.2012 20:38
Dělal jsem v IT a celou dobu jsem používal Win (95, 98, 2000, XP, Visty včetně 64 bit verze a nakonec 7), ale průběžně jsem pokukoval po linuxu, otestoval jsem řadu distribucí, ale nezdály se mi dost použitelné. Jenže situace kolem linuxu se stále zlepšuje, zatímco u Windows právě opačně. Přestalo mě bavit starat se o antivir, a vůbec bezpečnost, mohlo mě naštvat pokud aktualizace zbořila systém a vadily mi malé možnosti konfigurovatelnosti. Dorazily mě informace o Win 8 a nepodpora skeneru HP ve Vistách a sedmičkách, který pod linuxem vesele používám dál. Takž nakonec nejen že je linux primární na mém počítači, ale také JE JEDINÝ.
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 21:09
[quote=kutil03;501373]mohlo mě naštvat pokud aktualizace zbořila systém[/quote]

V Linuxu jsou aktualizace co 2 týdny a 1x za čtvrt roku se mění jádro. S každou aktualizací hraješ betla o to, která aplikace díky aktualizaci nějaké knihovny přestane fungovat tentokrát, protože Linuxáky nezajímá nějaká zpětná kompatibilita. Po aktualizaci jádra to dost často nenabootuje a místo na pivo jedeš do serverhouse na noční šichtu. Po této zkušenosti chápu nahodilé zoufalé výkřiky doprovázené trháním vlasů "Zlaté Windows".
jirza (2)|27.4.2012 21:45
Linux je určen pro práci.Je celkem spolehlivý.To jenom na okraj a stručně.
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 21:48
[quote=Neregistrovaný;501377]V Linuxu jsou aktualizace co 2 týdny a 1x za čtvrt roku se mění jádro. S každou aktualizací hraješ betla o to, která aplikace díky aktualizaci nějaké knihovny přestane fungovat tentokrát, protože Linuxáky nezajímá nějaká zpětná kompatibilita. Po aktualizaci jádra to dost často nenabootuje a místo na pivo jedeš do serverhouse na noční šichtu. Po této zkušenosti chápu nahodilé zoufalé výkřiky doprovázené trháním vlasů "Zlaté Windows".[/quote]

Nikomu neberu jeho presvedceni ale dost lidi tu lze, ne umyslne ale z vlastni nevedomosti. Takovou snusku kecu by clovek starajici se o vetsi pocet serveru nemohl vypustit z klavesnice. Pokud se starate o svuj vlastni nekde doma a neumite s Linuxem je to vase vec, ale neglobalizujte svoji neschopnost.
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 21:57
[quote=Neregistrovaný;501377]V Linuxu jsou aktualizace co 2 týdny a 1x za čtvrt roku se mění jádro. S každou aktualizací hraješ betla o to, která aplikace díky aktualizaci nějaké knihovny přestane fungovat tentokrát, protože Linuxáky nezajímá nějaká zpětná kompatibilita. Po aktualizaci jádra to dost často nenabootuje a místo na pivo jedeš do serverhouse na noční šichtu. Po této zkušenosti chápu nahodilé zoufalé výkřiky doprovázené trháním vlasů "Zlaté Windows".[/quote]

[quote=Neregistrovaný;501381]Nikomu neberu jeho presvedceni ale dost lidi tu lze, ne umyslne ale z vlastni nevedomosti. Takovou snusku kecu by clovek starajici se o vetsi pocet serveru nemohl vypustit z klavesnice. Pokud se starate o svuj vlastni nekde doma a neumite s Linuxem je to vase vec, ale neglobalizujte svoji neschopnost.[/quote]

nebo aby nikdo nerekl ze jen placam prazdnou slamu, laskave prosim o vyjadreni co konkretne se musi na servrech kazdych 14 dnu aktualizovat a proc se musi kazdeho ctvrt roku menit jadro... snad nejsem sam koho to zajima ale asi jsem hodne pozadu kdyz dnes mame stable vanillu 3.3.2 a nejnovejsi co spravuju je 2.6.32 +-
Neregistrovaný (0)|27.4.2012 22:24
[quote=berysek;501349] Fakt by mě zajímalo, co by lidi opravdu používali, kdyby nebylo možné Windows a programy na ně ukrást :devil .[/quote]

A proč krást něco, co se dá snadno koupit? Drtiva vetsina normalnich domacich uzivatelu vystaci dnes s operacnim systemem, officem pro domacnosti (pokud se nechteji rozcilovat s open source vaiantou), a to neni za zadnou zvlast prehnanou cenu. Zadara to neni, ale ve srovnani s cenou HW je to zcela prijatelne. a kdyz bude chtit hry, tak si za dve stovky vzdycky nejakou koupi, pokud nechce spechat na novinky...
czhunter (775)|27.4.2012 22:47
[quote=dave_007;501367]Jeden by si myslel, ze ta "roztristenost", nebo chcete-li (nebio)divezita, je dukazem cileho evolucniho vyvoje linuxu a existence zive linuxove komunity.[/quote]
To by si jeden myslet mohl. Ale kdyby se ten jeden zamyslel o trochu víc, zjistil by, že diverzita Linuxu je důkazem samolibosti a egocentrismu tvůrců Linuxových distribucí.
country1 (2)|28.4.2012 00:01
Není mrtvý a každý to ví.

Jen masáž od Microsoftu v ČR v podobě zavedení do škol (Indoš), zavedení do úřadů, státní správy apod. se jistě musela nějak projevit.

Např. Hlášky typu:
Napíšu to ve Wordu!!! Proč - napíšu to v texťáku... Writer,
Dodej to v PowerPointu!!! proč - v prezentaci... Impress
udělej to v Excelu...v tabulkovém procesoru... Calc

Je to jako "Přijeď do Prahy v Žiguli" - proč Žigulíkem, já mám doma Hondu!!!

A to počkejme na masáž typu všechno od MS do čeho se to vleze ...

t.j. Windows 8 na nás bude číhat v PC, v tabletech, ve smartfonech... (bojím se pak otevřít konzervu!!!)

Že MS zaspal za Googlem, Facebookem apod je jasné...

Proč kupoval SKYPE taky jasné - na mesenger mu téměř každý ...

Bohužel český Pepa si zvykl na MS, tak se mu to zažralo pod kůži, že si jiné platformy nedovede představit....

Jinak fandím dobrovolníkům na rozvoji linuxu. Trochu je mi líto jejich žabomyších válek a těží z toho moloch typu MS.
Naith_cz (3)|28.4.2012 01:11
Přešel jsem na Ubuntu před 3 měsíci a zatím se zdá že přechod proběhl v pořádku. Motivací k přechodu byl fakt, že mi současný NTB dostačuje, ale Win XP se po 3 letech i přes údržbu opravdu hodně zpomalili. Po přeinstalování na čstté XP se situace moc nezlepšila a všiml jsem si že aktualizace, systém čím dál více zpomalovaly.

Protože jsem k Dellu dostal i Visty zvažoval jsem, že přejdu na ně, ale u manželky na jejím Dellu jsem narážel na problémy se stabilitou připojení, otravný UAC a další věci.Dále i když je to novější OS, tak přeci jen už zastaralý. Kupovat Win 7 do starého NTB mi nepřijde rozumné a navíc je za dveřmi Win 8.

Právě W8 mi přijdou jako riziko, neboť MS bude prosazovat Metro co to dá, aby si zajistil rozšíření na tablety a ARM platformu. Tím pádem se podporou W7 dostanou opět na druhou kolej a navíc W8 mohou dopadnout stejně, jako Visty s tím že prostřednictvím služeb budou tlačit uživatele na přechod (aplikace, nebo nové verze jen pro W8 a pod.). Vzhledem k výrazné odlišnosti si myslím, že až W9 bude kompromisem mezi tím, co chce MS a tím co budou chtít uživatelé po zkušenostech s W8, jenže to je ještě daleko.

Takže mam WXP který už nestačí, upgrade mám na Visty, které můj problém neřeší a koupit mohu jen W7, které odstaví W8 na podzim s tím, že to můžou být další Visty. Takže moje dilema vyřešil přechod na Linux.
enzo24 (28)|28.4.2012 02:51
Tak GNU Linux na desktope urcite svoje miesto ma, ale este stale nedozrel na user friendly system.
Naopak v spotrebnych zariadeniach (kde sa s nim priamo nerobi) nasiel siroke uplatnenie (navigacie, telefony..)

Nejaky cas som mal doma Fedoru na notebooku (tusim od verzie 9 do 13). Na bezne veci od pozerania filmov, cez surfovanie az po kancelarske veci a programovanie to bolo fajn. Problem ale nastal, ked som napr. chcel robit nieco pre system nestandardne napr. aktualizovat navigaciu TomTom.

Dalsie problemy boli pri prechode medzi verziami.. 3 dni som stravil hladanim spravneho modulu na kompilaciu driveru pre tlaciaren. inokedy bol problem s grafikou a pod.

[quote=Pavel Kovač;501369] K čemu mě je ona živá Linuxová komunita? :-D[/quote]

No pre mna bola ona komunita akurat obcasny adrenalinovy sport ;-)
Napr. Odpovede typu RTFM, alebo "ked to tam nemas tak si ten modul doprogramuj", pripadne "verzia 1.0 to mala tak, ale vo verzii 1.1 sme to od zakladu prepisali"

Ak to ma clovek OS ako hobby alebo vyvija softver je to fajn. V opacnom pripade to len dost to zdrziavalo od prace.
mamlasos (0)|28.4.2012 06:14
Já si beru z obou stran to lepší. Jedu na w7 a používám free a open source SW - 90%, 10% jsou koupené hry...
Linux jsem zkoušel několikrát ale není to ono, je to moc slabé. Podle čísel je stejně linux na desktopu mrtvej tak o čem vlastně...
airlive (0)|28.4.2012 08:08
ahoj ..

nechci flejmovat, ale chci se ve vsi vaznosti na neco zeptat ::

myslite si, ze Linux (a treba *buntu klidne) je pro hloupe a line lidi?
.. ze maji sanci to ovladnout?
.. ze je vhodne vest populisticke kecy, ze Linux je pro vsechny?
.. ze ma smysl psat superblbuvzdorne wrappery/moduly/rozhrani ke vecem, kde to neni potreba, aby tyto nadstavby produkovaly chyby, ktere budou frustrovat lidi co je pouzivaji?

.. ja si to uz nemyslim ..

znam 3 typy lidi, co pouzivaji Linux :

1) prvni typ jsou lide, co maji dobry duvod pro to ho pouzivat (potrebuji ho v praci, trpi jako ja nejakou konspiracni schizofrenii, jsou idealiste a svoboda je pro ne zakladni premisa apod ..) .. tito lide, hnani motivaci zpusobene duvody kterym se nelze branit, zakratko zvitezi a Linux jim uz nedela problemy ..

Priklad :
Na skoleni se seslo 10 lidi z ruznych firem .. byli spolu tyden. Vsichni meli Linux. Kazdy ruznou distribuci. Na fora nechodi. Vsechno jim nejde hned od zacatku, ale nevzdaji se, takze maji ruzne vychytavky a nakonec co chteji udolaji ..

2) druhy typ jsou lide, ktere to jednoduse zajima .. jejich motivace nejni nijak explicitne zalozena .. casto maji okecane duvody z prvni skupiny, ale to neni az tak horke.. tito lide, protoze nejsou nijak hnani ani nuceni okolnostmi do tematu proniknout hloubeji, rekneme v 50% pripadu uspeji a nauci se zit se systemem, ktery vyzaduje alespon trocha premysleni a z 50% se vrati po nejake dobe (?tydny, mesice, roky) z5 k tomu na co si uvykli v mladi, casto se zdrchanymi nervy ..

Priklad:
90% lidi, kterym ja osobne nainstaloval Linux .. treba moji kamaradi pajin a venca .. hosi dalece pres 30cet let .. zajimalo je to .. dokonce i tak nejak chapou, jak to ve svete chodi takze i intelektualni duvod si nasli .. predchozi zkusenosti s !win zadne .. vuala .. trfil jsem se .. bylo to tech lepsich 50%..

3) treti skupina lidi jsou :: lenosi, ruzna hovada, blbci, excentrici a jim podobni .. linux je pro ne neco jako modni vystrelek .. jsou lini, veskrze tupi, tezko domestikovatelni, casto uhroviti ale jedno maji spolecne :: vubec nevi co chteji, potrebuji a jak toho dosahnout ..

Priklad:
Mlade, uhrovite, line, drze a nevychovane hovado, co jsem onehda potkal v internetove kavarne .. cumelo mi pres rameno a vsimnuv si, ze nemam w7, pritocilo se ke me a zacalo ze me tahat rozumy .. bohuzel na ty nejelementarnejsi veci .. grrr

zaver :: myslim si, ze v soucasne dobe je Linux opravdu zhruba pro 1% postizenych .. ostatni Tomesove, Hulani, ruzna hovada, line obtloustle deti a excentici si s nim akorat pridelavaji starosti .. linux neni pro vsechny ..

.. mozna neni ani pro Tebe...
Tronmkiheda@seznam.cz (18)|28.4.2012 08:49
Linux pro desktopy je mrtvá záležitost. Ať se to totiž odborníkům a jeho propagátorům líbí nebo ne, rozhodující je v tomto případě názor uživatele. Nemyslím, že by jakákoliv počítačová aplikace (operační systém nevyjímaje) byla navrhována pro několik nadšenců. Je vždy vyvíjena pro běžného uživatele. A zde bohužel linux pro desktopy zásadním způsobem selhal. Běžní uživatelé jej prostě nepoužívají. Není vůbec důležité řešit to, zda za to může Microsoft (jak tady bylo víceméně řečeno), stačí fakt, že tomu tak je. Je asi na velmi dlouhou diskuzi (a myslím, že by stálo ji tady i vyhlásit, ale to by asi p. Pavel Kováč už nemohl vystrčit nos z domu) proč neuspěl. Já osobně si myslím, že důvody jsou dva. První je dominance MS platformy (pozor, považuji ji za zcela zákonnou) a dále je to ta skutečnost, kterou řada Linuxáků považuje za výhodu. A to je jeho svoboda, což má za následek obrovské množství různých distribucí. Jenže ve výsledku je v tom zmatek. Obyčejný uživatel potřebuje jednoduché řešení - fakticky netouží po volbě, potřebuje to, co je snadno dostupné, všeobecně akceptované a funguje bez jakýchkoliv odborných znalostí. Nechám na posouzení jiných to, zda tomu tak v případě Linuxu je (či v době jeho zrodu bylo). Než začnete s tímto nesouhlasit, uvědomte si, že prostý fakt toho, že píšete na toto fórum naznačuje, že běžným uživatelem není nikdo z vás. Přestavte si však svoji 50letou maminku či přítelkyni...
Já osobně jsem zkoušel ubunutu a kubuntu, revoluční rozhraní ubuntu mne spíše naštvalo, kubuntu se však uhníznilo v mém PC jako druhý operační systém (mimochodem poté, co jsem po hledání na fórech našel řešení na to, proč instalátor nevidí disk, na který Linux chci instalovat. Nabízené řešení: použij instalátor s textovým rozhraním... V roce 2011...) Velmi se mi líbil a mnoho vychytávek, které jsem tam našel, mi ve W7 chybí. Ale, když opadlo počáteční nadšení a zájem, tak jsem stejně zjistil, že ho nepoužívám, prostě nemám důvod.

Něco jiného jsou ostatní aplikace Linuxu či operační systémy založené na Linuxovém jádru, vím že těch mám ve svých zařízeních asi několik, ač jsem to nestudoval (Android v telefonu, WiFi router, IP...). Tam je to bez diskuse, tam žije a prosperuje.
Tronmkiheda@seznam.cz (18)|28.4.2012 09:02
[quote=airlive;501400]ahoj ..

Mlade, uhrovite, line, drze a nevychovane hovado, co jsem onehda potkal v internetove kavarne .. cumelo mi pres rameno a vsimnuv si, ze nemam w7, pritocilo se ke me a zacalo ze me tahat rozumy .. bohuzel na ty nejelementarnejsi veci .. grrr

zaver :: myslim si, ze v soucasne dobe je Linux opravdu zhruba pro 1% postizenych .. ostatni Tomesove, Hulani, ruzna hovada, line obtloustle deti a excentici si s nim akorat pridelavaji starosti .. linux neni pro vsechny ..

.. mozna neni ani pro Tebe...[/quote]

S veškerou úctou: mladé, uhrovité, liné a drzé hovado je zejména ten, kdo musí svoje argumenty takovýmito výrazy vůbec prokládat. Já bych se bez nich obešel. "... linux není pro všechny ...", ano, to je jeho zásadní problém a jeden z důvodů jeho aktuálního stavu klinické smrti.
Neregistrovaný (0)|28.4.2012 09:16
LINUX NENÍ MRTVÝ!
Naděje umírá poslední. :-)
Jsme na tom špatně - musíme šetřit - tady je možnost. :-)
Dokud na něm bude pracovat jeden člověk, může se vzkřísit.
Je diskriminovaný, jako mnoho jeho uživatelů.
Nejsem Guru, a nechci být BFU, ale Guru mě odkáže na diskuzi, kde je 1000 ce stran a než se tím prokouši, přestane to bavit. Rada by zabrala pár minut - znalci problému.
Ale jako vždy na internetu se ozvou Ti co vás odkáží na příslušné místa. A jste za blbce!

Po 6 hodinách* jsem ztáhl 738MB Ubuntu 12.04, a pustil /Live(?)/ - ukázku a hned přehled novinek, čtěte poznámky k vydání = Anglicky.
(*Klidně bych dal 20 cku za CD) :-)
Porovnat to s okny a vzít vždy to dobré, co se osvědčilo. A umožnit všem aby si to vyzkoušeli.
Když může přehravač z Asie mít češtinu, proč by to nemohlo být i v OS. Naco je konkrétně mě Arabština, Čínština, Svahilština - na CD v Kancelářském balíku, když nabídka v mnoha balících počeštěna není. Hlášky jsou od druhého kolena zase v Angličtině. (Když nevládnu Ruštinou, Angličtinou! /Ani domácím jazykem lépe, než za dobře?/)
A příkazový řádek má anglické zkratky (Některé nejsou ve slovníku) - mohly by tam být vysvětlivky co se stane, když dám O.K. :-) Nebo nápověda v češtině(?)

Jinak je skvělý a funguje, a i já jsem spokojený a jedu na něj. Možná je nás málo, ale ti co pomlouvají, mohou si taky zkusit. :-) A nejen vézt plané diskuze zda je nebo nenímrtvý - stále je živý. Možná trochu nemocný? :-) Nepochopený? Přehlížený?
enzo24 (28)|28.4.2012 11:06
[quote=airlive;501400]
znam 3 typy lidi, co pouzivaji Linux..

1) prvni typ jsou lide
2) druhy typ jsou lide, ktere to jednoduse zajima ..
3) treti skupina lidi jsou :: lenosi, ruzna hovada, blbci, excentrici a jim podobni ..

[/quote]

To je velmi zjednodusene vnimanie sveta, nepochopenie potrieb okolia a arogancia. Teda ak niekto od Linuxu prejde napr. na FreeBSD tak je lenoch alebo blbec? :-)

Rozumny clovek casom dospeje k nazoru "Right tool for the right job". Vybera si teda platformu podla aplikacii, ktore potrebuje a nie opacne.

Stracat cas s opravovanim OS, ak clovek chce pouzit konretne aplikacie podla mna nema zmysel. A moze ist o narocny uzko specializovany softver (vedecky, graficky, multimedialny alebo technicky atd.)
mamlasos (0)|28.4.2012 11:55
airlive: LOL, uvědomuješ si že děláš linuxu medvědí službu ? I takto vypadá "komunita"...

PS:Linux by zabral v případě že by byl defakto (z uživatelské stránky) ve všech ohledech kopií windows (+ něco navíc) - zadarmo. A to se nestane. Kdyby alespoň existovali "killer" apps, buhužel většina opensourcu je taková nedomrlá (neberu v potaz profesionální SW za těžký love), co za něco stojí je dostupné i pro windows... (autoři nejsou blbci aby si zbytečně zmenšovali uživatelskou základnu omezením se jen na linux).
Neregistrovaný (0)|28.4.2012 15:00
4@ [email]Tronmkiheda@seznam.cz[/email] - ano,máte pravdu ten post je proložen nevhodnými výrazy,ale jsou jen pro dokreslení situace a tudíž pro obsah jako takový irelevantní.
- nezdá se mi,že linux je ve stádiu klinické smrti ,ale jako správný uživatel windows,tedy Vy jste nemohl ani nic jiného napsat,já se na Vás nezlobím na tomto topicu se nemusíme řídit nějakými pravidly aka neznalost zákona neomlouvá... a to přeneseně na linux

4@ enzo24 - do tohoto pojetí jsem zahrnul linux souhrně i s unix-like systémy tudíž se zlobíte trošku neoprávněně.

4@ mamlasos - linux nebyl,není a nikdy nebude jako windows,to jen úvodem,pokud nevidíte přidanou hodnotu používejte dál win.
- a ještě jako bonus Vám tu dám jednu recenzi (z dílny ntz)

RPG jménem Linux..

Ostříleného hráče RPG žánru dnes již těžko něco uspokojí. Staré evergreeny typu fallout se často zdají zmlsanému oku poněkud "předpotopní" a ruku na srdce, vyvraždit Diabla i se všemi jeho příbuznými (vč. těch vzdálených) je zábavné párkrát (za rok (prvních pár let)), ale živit se tím nedá. Situace je tak zlá, že k chvilkovému zabavení postačí vzhledem k výše uvedeným druhořadé novější tituly typu TitanQuest aj, a to potom v člověku ve 3 ráno, nastavujíc si budík na půl osmou, maje vstávat optimálně v sedm, zahlodá potupný pocit. Jsou tu samozřejmě i poměrně zábavné tituly, s dobrou grafikou, hratelností, masivní online hráčskou základnou.. ale jedná se stále o to samé. Jdi a zab.
Nicméně dnes si představíme jedno z nejlepších RPG všech dob, bohužel relativně málo známé, které kromě vedlejšího singlplayeru teží hlavně z multiplayeru s prvky MMORPG. Hra je to velice neotřelá a má množství naprosto specifických vlastností a momentů, o kterých si troufám tvrdit, že je nenajdete v žádné jiné. Ano, jedná se o Linux (celým jménem GNU/Linux).

Začnu nejdříve letmým popisem vlastností a vychytávek této hry na úrovni enginu, potom si lehce popíšeme základní herní mechanismy a povolání.

Nejdříve ze všeho nás potěší, že hra je zcela zdarma. Bude nás to těšit do té doby, než začneme přepočítávat čas u ní strávený na peníze, a než zaplatíme po několikáté felčarovi za vyšetření očí. Hardwarové nároky jsou také relativně akceptovatelné, přičemž platí, že s lepší sestavou to samozřejmě vypadá mnohem lépe a zhusta to i lépe chodí, zvláště po grafické stránce. Hra využívá ve 3D efektech knihovnu openGL a zobrazovací engine X-Window-System alias X11 (jako například apple), přičemž skeptik namítne, že openGL je dnes překonané, ale při intenzivní pařbě si toho jednak nevšiměte, protože atmosféra hry je skutečně pohlcující a druhak efekty jsou vesměs velice líbivé, na hardware a zatížení počítače nenáročné a v neposlední řadě o dost promakanější než v konkurenčních hrách (viz. v mizerné grafice a s přehnanými nároky na hw konkurenční Vista). Nicméně z vlastní zkušenosti doporučuji pro plnohodný zážitek 512Mb paměti a více, procesor generace P4/K7 a lepší a grafickou kartu srovnatelnou s řadou 5x od nvidie a lepší. Hra má také poměrně solidní optimalizační systém, takže v dnešní době je pro běžný hardware zcela použitelné a vyhovující defaultní nastavení, často bez jakéhokoliv zásahu. Hra je navíc z dlouhodobého hlediska velice stabilnía bezpečná, přičemž budiž jí ke cti, že konkurenční hry v tomto ohledu jednoznačně válcuje. Běžná kouzla typu antivir, firewall a nebo registr v ní nehledejte. Jediná její nevýhoda v této oblasti jest snad jen ta, že nemusí být vždy plně kompatibilní se všemy multimediálními zařízeními. Např. moje usb vakuová pumpa "Multi-Suck" ze začátku kladla odpor a při rychlosti vyšší než 6 byl její výkon značně nekalibrovaný a mohl tak poškodit hráčovy periferie. Nicméně pro toho kdo jí nezná, má hra neomezené možnosti nastavaní a ovládání. Kdo to nikdy nikdy nezkusil (to není urážka) nemůže vědět o čem je teď řeč. Možnosti nastavení a kontroly nad hrou jsou tak veliké, že jsem viděl několik otrlých pařanů plakat hanbou nad promarněnými léty života s jinými tituly.

Online komunita je jako lidstvo samo. Občas potkáte padoucha, který touží po vaší krvi a chce vás co nejrychleji odeslat do křemíkového nebe, a občas potkáte naopak arcikladného hrdinu, se kterým tento typ hráčů snadno porazíte.

Nyní si popíšeme základní herní mechanismy.

Na začátek je třeba poznamenat, že hra je pro angličtinou dotčeného hráče slušně dokumentovaná a kouzla, které se zde nazývají 'příkazy', jsou dobře popsaná. Mezi základní kouzla, jež ovládá zprvu každé povolání, patří příkaz 'man'. Možná to zní neuvěřitelně, ale příkaz man nám zprostředkuje nápovědu k téměř všem aspektům hry a to nejen k ostatním kouzlům (jak je mylná představa), ale i k vyšším zaklínacím formulím jako jsou tzv. 'hlavičkové soubory', speciální útoky, charakteristiky všech mechanismů hry a jiné. Díky základnímu kouzlu man můžeme prohlásit, že máme k dispozici kompletní průvodce celou hrou a všemi jejími aspekty, a jak s nadsázkou říká jeden z jejích autorů::
"Budeme-li šílení hráči a svou postavu dostaneme na opravdu vysokou úroveň, můžeme jednoduše stvořit kouzlo nové a nebo kompletní modifikaci, která nám umožní ovládnout nejen online herní svět a hlavní roli tam můžou hrát třeba žraloci s lasery na hlavách. A já mám rád žraloky s lasery na hlavách.."

Osa hlavní zápletky není paradoxně shromáždit žraloky s lasery na hlavách, ale v počátcích stačí pouze přežít. Dál je to pouze na Vás. Máte k dispozici rozlehlý virtuální svět plný ostatních hráčů, bossů a NPC. Protože nechci být zavádějící, neprozradím jednu z hlavních zápletek už teď, budete si muset na ní přijít sami, přičemž většina hráčů se prvních pár let stejně zajímá o prozaickou slávu, bohatství, úspěch, dovednosti, nová kouzla a magické předměty. A to vše v ideálně co největším množství.

Na začátku si tedy vyberete povolání. Máte zprvu následující možnosti, které se ale postupem po úrovních znatelně rozšiřují:

BFU :: Někdo překládá do češtiny jako "Bežný Franta Uživatel", ale ve skutečnosti je to převzato z anglického originálu "Big Fat User", což bylo dříve neklamné poznávací znamení Unixového nadšence. Nyní je tato zkratka znama spíše jako "Big Fucking User". S tímto povoláním doporučuji začít, protože tak snadno pochopíte mechanismy hry a koneckonců si ho můžete dle libosti později změnit. Toto povolání má v onlajnové verzi několik dalších větvení dle zaměření sady základních dovedností :: newbie, llama, aggressive-llama, geek, BFG (Big Fucking Geek) .. zkušnost praví, že začínající hráči v rámci seznamování se hrou procházejí BFU sety právě v tomto pořadí. S tímto povoláním si užijete spousta srandy na kolbištích, která se v této hře jmenují fóra. Ze začátku je navíc pravda, že vám umělá inteligence předhodí často neřešitelné questy, které vzhledem k vašim dovednostem a úrovni naprosto neodpovídají zákonům základní slušnosti (nepřeju vám dostat ze začátku za soupeře HAL-demona, což je pěkně tuhá stvůra a může i odradit), jinak je ale AI na dobré úrovni.

PBU :: Což se díky mravenčí práci pana xxx na překladu do češtiny vžilo jako "Pubescent", který se od BFU liší tím, že má často větší schopnosti a některá pokročilejší kouzla už od začátku. Toto povolání je pro hráče neobeznámeného se hrou zkraje docela obtížné. Jako BFU má samozřejmě své další větvení :: UPBU (uřvaný pubescent), junior-idiot, idiot, ČS (člen stáda). Pořadí je opět zapsáno tak, jak jím hráči obvykle postupují.

ADMIN :: Toto povolání je zkratkou od administrátor. Na začátek nemohu doporučit, ale abych nebyl pokrytec, já osobně, když jsem se před mnoha lety (updaty) s touto hrou seznámil, začal s naprosto nulovou znalostí hrát právě jako ADMIN. Samozřejmě i zde se skilly větví do bohaté kakofonie stylů magie a způsobu boje. Nejznámější asi jsou :: malicious-user, sys-admin, net-admin, make-admin a jiné. S tímto povoláním už na kolbištích můžete relativně vládnout a kosit vzteklé aggressive-lamy po desítkách a za to se těšit poctám geeků, BFGs a ostatních členů stáda (máte-li samozřejmě kladné přesvědčení).

DEVELOPER :: občas se překládá podivným termínem jako "vývojář". Toto je první magické povolání, jemuž jsou od určité úrovně otevřeny i další lokace, jež jsou pro ostatní hráče nepřístupné. Vývojáři obvykle nazývají svá kolbiště "mailinglisty" a na bežná fóra si chodí akorát pro pobavení zlepšit náladu. Toto povolání je velice těžké (hra by hohla být v tomto směru vyváženější) a ze začátku také často nedoceněné. Ostatní Vývojáři s opačným přesvědčením jsou často tužšší než někteří bossové a dokáží raidům odolávat třeba i léta, než konečně zdechnou a vysypou ze sebe poklady, které nastřádali. Protože nechci kazit překvapení ze hry, nebudu už dále uvádět větvení na jednotlivé kategorie.

HACKER :: To jsou ti nejlepší z vývojářů. Neznamená to to, co si pod tím dle méhosoudu 90% lidí vybaví, ač i podobné specializace se k tomuto oboru samozřejmě váží také. Doporučuji si najít tento termín ve wikipedii. Hackeři jsou skutečně elita na vysokých úrovních. Netřeba dodávat, že pro začínajícího hráče je toto povolání téměř nehratelné. Já sám jsem měl ve vší skromnosti možnost si s několika takovýmito hackery zahrát. Následující citát se mi skutečně stal a dlouho jsem se po tom ještě bavil::

"Ahoj kluci, co to děláte?", ptám se, sledujíc několik postav na raidu.
"Ále, hackujeme ten novej kávovar, co nám koupilo vedení.." ('koupilo vedení' je takový žargon, pro setkání s nestvůrou, jíž se přezdívalo kávovar. Docela pěkná obluda..) odpovídá nejsilnější z bojovníků. "Bude se to jmenovat GNUvar.." doplní.
"A jak jste daleko?" ptám se..
"Kafe to ještě vařit neumí, ale ssháčko na tom už beží.."

Nevím jak to nakonec dopadlo, ale snad tu zrůdu dostali..

Hra je celkem svižná, questů je docela dost a jsou zde i malé a příjemné mezihry, jako tc:elite, doom 3 aj, a vesměs je sem integrovaný motiv každého herního titulu vydaného do roku 2000 na 90%.
Hra má tu (ne)výhodu, že svojí nakažlivou náladou ("hraní je jako sex, když je zadarmo, je to lepší" // opět citát jednoho z autorů) vyvolává poměrně silný návyk, takže nejeden pařan 3D akcí, jakým jsem byl třeba já, se zhusta přistihne, že dny, týdny a snad i měsíce nikoho "neodpráskl" a co je horší, že mu to ani nechybí..

Zápletky jsou dostatečně variabilní, na stereotyp nebo nudu si nelze stěžovat také. Bude bojovat proti démonům, core-dumpum (něco jako "vampové", ale mnohem horší), segfaultum, bufferům .. a samozřejmě proti ostatním hráčům. Finální bossové jsou na straně NPC pěkně tuhé příšery (viď Bille) a někteří nebyli zatím historicky pokořeni. Třeba to dokážete vy.

Hodnocení :: nechám na vás

//++ :: solidní grafika, poutavý příběh, celkové technické provedení a možnosti nastavení.

//-- :: nekompromisní AI co vám do cesty postaví klidně na začátku zrůdu nad vaše schopnosti, špatná kompatabilita s exotickými multimediálními zařízeními

//?? :: Bezvadná RPG hra vyžadující pomerně dost energie na zvládnutí vyšších levelů. Protože se k ní patche vydávají jako "o život", je to furt jinak, ale celově stále a stále lepší. Vynikající jsou možnosti jednotlivých postaviček a vůbec možnosti samotného světa, který vám dovolí zasahovat do dějů a událostí v něm dle vaší vůle a schopností.

Stupeň lokalizace:: 99% kouzla pro BFU / 1% vyšší magie
Doba osvojení :: v závislosti na mentálních schopnostech hráče jsou to dny, týdny, měsíce, roky a i generace
Doporučený věk :: 7+
Jazyková náročnost :: "Use That Fucking Google.."
Jezevec (607)|28.4.2012 16:37
Měl jsem před drahným časem nainstalované různé linuxové distribuce. Bohužel jsem narážel na řadu problémů a vrátil jsem se k Windows. Je možné, že dnešní už mají tyto mušky z větší části vychytané... v každém případě přechod zpět už neplánuji. Naučil jsem se s okny žít a celkem mi vyhovují, dovedu si v nich leccos zjistit, upravit, opravit, kdybych měl všechnu tu znalost a zkušenosti zahodit a začít se učit zákoutí nového OS od nuly, tak bych asi zešedivěl :)

K otázce, zda-li je Linux mrtvý - nemyslím si to. Má svou skupinu fandů a uživatelů a žije dál, svým životem, ale žije. Samozřejmě to není a asi dlouho (nebo nikdy) se nestane mainstreamovou platformou. Díky své nekomerční povaze, pokud jde o desktop, to má prostě podstatně těžší.:runaway
Maxtor (321)|28.4.2012 16:47
Dlouhe debaty o ho*ne.. jsem IT a jsem tamhleto a jsem tamhleto.. Linux nikdo nepouziva.. njn.. zase takovy IT lid tady asi nebudou..
Reknu to jednoduse.. pohybuju se corporate prostredi a marne vzpominam, kde na produkcnich aplikacich bezi neco jineho nez linux.. stavi se na tom dneska polovina veci, ktere tady na netu pouzivate..
Takze jakepak mrtvy.. interne do firmy WinServer, na produkcni systemy velmi casto linux..

Linux neni mrtvy.. linux je proste jen OS delany na praci a ne na hry.. proto jej vetsina pobertu z diskusnich for nikdy nevidela..
Neregistrovaný (0)|28.4.2012 18:01
Ano, na desktopu ano! Spáchal sebevraždu roztříštěností prostředí, množstvím chyb a hardwarovou ne-podporou (hl. wi-fi). Poslední systém, který nepadal, byl funkční a snesl instalaci všech mých oblíbených programů bez týdenního řešení záseků s kompromisy byl Ubuntu 10.10..
Nynější systémy jsou vhodné k pouze jako nostalgická připomínka v simulaci pod Win 7 v adresáři amiga_aj např.
Myslím, že linux promeškal jít cestou jakou se vydal Apple - tedy vlastní hardware s plnou podporou a odladěným systémem, či alespoň pokusem o něj. Co předvádí prostředí unity patří do muzea, nové KDE svou rychlostí startu mezi šneky a Gnome III římanům místo pírka k dráždění krku...
Z windows desktopovému linuxu sbohem
GaN
bb41 (1)|28.4.2012 23:28
Mrtvý určitě neni :-) a myslím že se má docela k světu . Jestly byl někdo od začátku pracovat na windows tak mu může dělat trošku problém si zvyknout na trochu jiný ovládání , ale zas to taková námaha neni , když to v pohodě zvládly i moje rodiče ( 65 a 70 ) . To že ti na linuxu nebeží všechno co na windows , je docela logický protože na windows ti taky nejede všechno co jede na linuxu :-) . Ted přijde oblíbené téma hry , nemějte strach nějak tu prosákla zpravička že už by nemusel bejt windows hlavnim OS na hry . Proč si nevytvořit vlastní herní distribuci linuxu?
Neregistrovanýz (0)|29.4.2012 07:02
Nehrám hry - absolutne ich nepotrebujem a velakrat som vyskusal linux, ale je to bieda. Povedzme konecne po mesiaci sa naucim ako vsetko funguje, a potom budem potrebovat nejaky program a je problem - napr photoshop, funguje aj pod linuxom, ale stravite nad rozbehanim tolko casu, ze je vam aj smutno - samozrejme ze to nefunguje na 100% . Potom som nikdy nevidel 100% nahradu Total Commandera - existuju rozne nahrady, ale zo vsetkych je mi na grc...A vela dalsich programov takto funguje - urcite existuju, ale potrebovali by ste o moc viac casu na najdenie a naistalovanie. Microsoft Word je katastrofa, ale open office este horsie.

Ale vobec v com je teda lepsi linux ? - ze je zadarmo - piratsky XP je tiez zadarmo; - ze nedostanete virus - ja na XP nemam antivir a nikdy som nemal virus, lebo neklikam na reklamy typu "Free porn". ; ze je rychlejsi ? - o tom velmi pochybujem - XPcko + nove SSD start za par sekund ; zahlcovania systemu ? - osobne mam speci upravene XP, instalacka ma 100MB - vsetky zahlcovace a nepotrebne sluzby su vymazane :P ani po 2 rokoch pouzivania nie je rozdiel v rychlosti - v linuxe isto tiez bezia zbytocne sluzby, a kym by sa dostal k tomu ako to nastavit, tak by som aj zostarol - - - Povedal by som ze linux nikdy nebol urceny pre normalnejsieho uzivatela, a svoju ulohu v specialnych aplikaciach plny dokonale, takze neviem preco ho tlacit do desktopu. Desktop linux nemoze byt pre cloveka s normalnym IQ - cim nam ostane velmi malo ludi, potencialnych uzivatelov, a aj dalsia velka mnozina geniusov ma aj ine veci na praci ako sa trtkat s nastavenim linuxu...
Neregistrovaný (0)|29.4.2012 09:07
Jako system pro klasicke domaci pc je linux definitivne mrtvy.