reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém po flashi grafické karty s Radeon 7950

radek.kovacik (96)|27.4.2013 12:10
Zdravím,
mám problém s grafickou kartou Gigabyte 7950. Provedl jsem bezproblémový flash BIOSu grafické karty a po rebootu mi odmítá naběhnout PC - zasekne se to někde při POST testech a nezobrazí se ani Setup, ani nezačne bootovat systém. Chtěl jsem se zeptat, jak postupovat, abych tam mohl vrátit ten původní BIOS, který mám uložený? Dá se u této desky také použít tento postup? Proč vůbec k tomuto došlo, když flash proběhl bez problému? Stejný problém se mi objevil hned na začátku po zakoupení karty a základní desky (Gigabyte GA-Z77-D3H), kdy PC také odmítalo nabootovat a řešením byl až flash BIOSu základní desky. To jsem fakt nečekal, že se základní deska a grafická karta stejného výrobce nedomluví.
r34ktor (7477)|27.4.2013 13:32
[QUOTE=radek.kovacik;531764]Zdravím,
mám problém s grafickou kartou Gigabyte 7950. Provedl jsem bezproblémový flash BIOSu grafické karty a po rebootu mi odmítá naběhnout PC - zasekne se to někde při POST testech a nezobrazí se ani Setup, ani nezačne bootovat systém.[/QUOTE]
Jaký BIOS si flashoval? Proč?

[QUOTE=radek.kovacik;531764]Dá se u této desky také použít tento postup?[/QUOTE]
Nedá.

[QUOTE=radek.kovacik;531764]Proč vůbec k tomuto došlo, když flash proběhl bez problému?[/QUOTE]
Viz první otázka.
radek.kovacik (96)|27.4.2013 18:15
Flashoval jsem originální BIOS pod označením FY1 stažený přímo ze stránek Gigabyte pomocí atiflash pod DOSem, který byl na bootovací USB paměti. Proč? Aby byl nejnovější.
Jak tedy postupovat, pokud se ten výše uvedený postup nedá použít? To se u každé karty dělá jinak?
r34ktor (7477)|27.4.2013 18:36
Uložil sis původní BIOS? Proč jsi nepoužil @BIOS? Byl atiflash v poslední dostupné verzi (pokud vím, tak 4.07)?

Jinak buď sehnat druhou kartu (klidně stačí i jakákoli PCI), nebo zkusit nabootovat z integrované (pokud máš CPU, který ji obsahuje), a flashnout zpět původní. Postup si vygoogli.
hugostieglitz (907)|27.4.2013 20:45
u těch biosů na stránkách výrobce je poznámka "Release for HYNIX Memory"-nevyráběla se tato karta též s videoram Samsung? Kdysi jsem takhle flashnul nesprávným biosem hd 5950 taky od Gb
r34ktor (7477)|27.4.2013 21:05
Správný postřeh. Zde je důkaz:

[ATTACH=CONFIG]28442[/ATTACH]
GIGABYTE_GV-R795WF3-3GD_Rev_1_0.jpg
radek.kovacik (96)|28.4.2013 11:25
r34ktor:
@Bios jsem zkoušel jako první, ale z nějakého důvodu to nechtělo jít flashnout. Pak jsem se na netu došetl, že flashovat pod Windows není nejlepší metoda a proto jsem si na základě doporučení z několika různých zdrojů stáhl atiflash pracující pod DOSem. Byla to nejnovější verze, tj. 4.07. Původní verzi BIOSu mám uloženou.

Postup jsem si vygooglil, ale je stejný jako ten, který jsi mi nedoporučil (viz výše) a já nevím proč.

hugostieglitz:
Co to HYNIX memory znamená? To není pro karty Gigabyte?
hugostieglitz (907)|28.4.2013 11:49
jiný výrobce=problém,pokud to bude možné vrat zpět původní bios ,jinak pravděpodobně tato konkrétní karta má asi nějaký výrobní problém nebot původní bios dovoloval boost frekvenci 1250 Mhz kdežto nový co jsi nahrál pouze 1000 Mhz v boostu,což mě vede k myšlence pokud máš nainstalovány ovladače spolu s CCC tak může být probém v tom že právě CCC dovoluje použít boost 1250Mhz ale nový bios nikoli,odinstaluj pomocí driversweeper ovladače včetně CCC a pak vyzkoušej tvou kartu(měla by naběhnout na driverech windows(se základním rozlišením)-pro tento postup si budeš muset půjčit jakkoukoliv jinou kartu(pokud máš cpu nebo základní desku s integrovanou grafikou tak nemusíš-jen ji zapneš v biosu desky)
r34ktor (7477)|28.4.2013 13:32
[QUOTE=radek.kovacik;531826]@Bios jsem zkoušel jako první, ale z nějakého důvodu to nechtělo jít flashnout.[/QUOTE]
Patrně ti nechtěl dovolit flashnout nekompatibilní BIOS.

[QUOTE=radek.kovacik;531826]Postup jsem si vygooglil, ale je stejný jako ten, který jsi mi nedoporučil (viz výše) a já nevím proč.[/QUOTE]
Na záchranu použít samozřejmě jde. Z původního dotazu jsme měl dojem, že chceš udělat ze 7950 7970.

[QUOTE=radek.kovacik;531826]Co to HYNIX memory znamená? To není pro karty Gigabyte? [/QUOTE]
Pravděpodobně použít půjde, protože jiný Gigabyte nenabízí. Ale nevšiml sis této důležité poznámky:

[CODE]Please note:

You can only update to a VBIOS version of the same series.
If your VBIOS version is:
F1, it can only be updated with VBIOS versions F2-F9.
F10, it can only be updated with VBIOS versions F11-F19.
F20, it can only be updated with VBIOS versions F21-F29.
etc.[/CODE]

Čili pokud např. měla původní karta BIOS F1, verzi FY1 nelze použít (přepínač -f (= force) u atiflash kontrolu verze ignoruje, takže můžeš flashnout do karty i BIOS, který pro ni není přímo určen).

Pokud nabootuješ z jiné GK, je potřeba pomocí parametru -i zjistit číslo té, kterou chceš flashovat. To následně použiješ v příkazu pro zápis.

Zabal a pstni sem původní zazálohovanou verzi, ať víme, co jsi tam měl.
radek.kovacik (96)|28.4.2013 18:05
Tak už je tam pomocí uvedených návodů vrácený zpět původní BIOS (je to verze FW0 a je tuším ze 17.12.2012) a karta je opět funkční. :thumb

Jenom pořád nechápu, proč ty BIOSY, které Gigabyte zveřejňuje na svých stránkách, jsou nefunkční. Pro koho jsou teda určeny? Zkoušel jsem verzi FY1 a potom i FX1 a žádná z nich nefungovala. Jediným východiskem byl tudíž návrat k původní verzi, kterou jsem tam měl.

hugostieglitz:
Ano je to tak, původní (a nyní i současný) BIOS umožňuje takt jádra 1 GHz a takt pamětí 1250 MHz. Jenom nevím, zda jsme se správně pochopili - já jsem neměl problém s Windows, ale s náběhem celého PC. Po flashi těch nefunkčních BIOSů mi prostě vůbec nenaběhl počítač ani do Setupu (zřejmě se to zaseklo při inicializaci grafické karty BIOSem základovky) a nerozsvítila se obrazovka.
r34ktor (7477)|28.4.2013 18:38
S křížkem po funuse, ale jestli to pomůže - poněkud pozdě jsem si uvědomil, že kart má dva BIOSy, které se přepínají switchem vedle CF konektorů. :mistake Pokud tedy pokazíš flash, stačí přepnout na druhý BIOS, nabootovat, přepnout zpět a přeflashovat.

Jinak na netu lze nalézt i jiné verze (např. FZ0, FZ1). Čili pokud chceš zkoušet, stačí pročíst příslušná fóra.
hugostieglitz (907)|28.4.2013 21:36
a mám dojem že jde ,když se zadaří,flashnout na HD 7970
radek.kovacik (96)|29.4.2013 14:30
Vzhledem k tomu, že z nějakého nepochopitelného důvodu nefungují ani BIOSy přímo od výrobce určené pro danou kartu, nebudu pokoušet čerta a budu rád, že ta grafika vůbec funguje...:devil

Tímto to můžeme uzavřít. Díky za rady.