reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zasekávání PC/Nevypíná se

Jindrisak (12)|21.3.2014 02:32
Zdravím, mám problém se svým stolním pc. Dochází u něj k zasekávání (nejde kurzor, kouslej num lock) na pár sekund a pak zase jede dál. Někdy se kousne na tvrdo a je nutnej reset. Pocituju taky kousavej zvuk u videjí z webovek. A pak se stává, že se nechce vypnout. Vše se ukončí, zhasne monitor a pc běží dál a je nutné ho ukončit podržením tlačítka. Vypozoroval jsem, že se to nejspíš děje, když pc běží dělší dobu, řekněme více jak 20 minut. Problémy začali asi cca současne. Nejdřív jsem to nějak řešil.. ale nakonec jsem skončil u čisté reinstalace win, přitom jsem komplet odprašnil skřín a zdroj, celkem to chtělo. Po instalaci to běhalo naprosto v pohodě. Ale po týdnu to dělá zase. V podstatě tam není téměř nic nainstalované, takže podezdřívám už jen HW nebo nevím.. Dělal jsem test HDtune, hlavní disk ok, s novu instalací sem přihodil ještě jeden, kterej ma par vadnejch sektorů, ale je to spíš jen takové uložitě a plánuju to pak opravit. Dálé Furmark, ten nejdřív dělal problémy, pak jsem oběvil, že se mi stáhly nové ovladače a asi si nesedí s GK, ale jiné ovladače vyřešili jen problém s GK. Plánoval jsem ještě memtest, ale už nevím, jak se dělá bootovací flashka.. Poslední co podezdřívám je zdroj, mám ho už celkem dlouho, ale běhal na slabší sestavě a ted pouštím pc už 4 roky jen jednou do tydne. Ale zase nechápu, proč by vynechával ve 2D režimu při prohlížení webovek a utáhl zatížení GK od furmarku.

Sestava je:
Dual-Core 2,7ghz
Gigabyte GA-G41M-ES2L
2x 2 GB RAM
Nvidia GTX550Ti
Fortron Blue Storm II 400W
Jindrisak (12)|4.4.2014 01:25
Tak to trochu bumpnu. Zatím jsem vyřešil zasekávání zvuku. Vyhodil jsem zvukovku a přepl na integrovanou. Zvuk už jede v pohodě.. Možná byli špatné ovladače, kdoví, řešit to nebudu. Nicméně se pc pořád zasekává.
bastlir (328)|6.4.2014 12:23
Takže, pokud na takové chování PC narazím, lezu hned do bedny.
Kontroluji:
1. Zda nejsou povytažené konektory i napájecí od HDD, DVD ... na obou koncích (vylučovací metodou nechám zapojený jen sys. HDD)
2. Zkontroluji doražení karet do desky (občas zlobí dlouhé grafiky). Tady bych chtěl upozornit, že je občas potřeba přihnout čelíčko karty, protože jeho dotažením ke "kejsu" se nám páčí karta ze slotu základní desky.
3. Kontroluji, zda sedí chladič procesoru, respektive zda je přilepený pastou a zda se točí ventilátor. Zaseklé ventilátory také bývají zdrojem poruch.
4. Vylučovací metodou ze základní desky vytáhnu karty a nechám jen grafiku.
5. Změřím větve zdroje na desce i mechanikách. Změřím jeho zvlnění (nutný osciloskop).
6. U nových PC u výrobce zákl. desky zkontroluji kompatibilitu pamětí, u starých PC jednu z pamětí střídavě vytáhnu a sleduji, zda pokračují problémy.
7. Pak se teprve zabývám instalací, viry apod.
Jindrisak (12)|10.4.2014 18:37
Tak než jsem se k tomu dostal, abych to znovu prohlídl, tak se závada projevila sama.. blbne GK stejně jak před reklamací, nicméně jí skončila záruka.. kámoš opravuje GK, tak se mi na ni mrkne, asi reflow nebo reball.. a brzo křemíkové nebe..
bastlir (328)|10.4.2014 20:09
[QUOTE=Jindrisak;555349]Tak než jsem se k tomu dostal, abych to znovu prohlídl, tak se závada projevila sama.. blbne GK stejně jak před reklamací, nicméně jí skončila záruka.. kámoš opravuje GK, tak se mi na ni mrkne, asi reflow nebo reball.. a brzo křemíkové nebe..[/QUOTE]
Netušil jsem, že to někdo opravuje. Každopádně takovou GK bych ale už nechtěl. Každopádně bych se ještě zabýval chlazením skříně a kvalitou zdroje. Ono totiž není zase tak obvyklé, aby tyto karty hned po záruce odcházely.
Jindrisak (12)|11.4.2014 00:30
No dovalil jsem mu celej komp a u něho to zase jelo, jen vytáhl a zase zandal GK a jede.., neříkejte, že jsem takový pako a měl jsem ji danou špatně ve sběrnici. Musím asi chvili testovat.. Ono se to chvíli tvářilo že jede a pak zase nanovo.. Nicméně tedka jela ve furmarku bezproblemu přes 30 minut.. 3x.. fakt nevím co si myslet. Ale se stejnou závadou jsem ji už jednou reklamoval, stačilo ji tenkrát podtaktovat o 2mhz a jela dál.. nějak to opravili a karta jela..
bastlir (328)|11.4.2014 22:52
[QUOTE=Jindrisak;555366]No dovalil jsem mu celej komp a u něho to zase jelo, jen vytáhl a zase zandal GK a jede.., neříkejte, že jsem takový pako a měl jsem ji danou špatně ve sběrnici. Musím asi chvili testovat.. Ono se to chvíli tvářilo že jede a pak zase nanovo.. Nicméně tedka jela ve furmarku bezproblemu přes 30 minut.. 3x.. fakt nevím co si myslet. Ale se stejnou závadou jsem ji už jednou reklamoval, stačilo ji tenkrát podtaktovat o 2mhz a jela dál.. nějak to opravili a karta jela..[/QUOTE]
Tak funguje to nebo ne? Povytažená karta (jakákoliv) u desktopu patří k nejčastějším závadám. Příčinou bývá svíraný uhel mezi základní deskou a zadním čelem skříně. Pokud tento úhel je větší jak 90°, přišroubováním čelíčka karty k zadnímu čelu skříně je vlastně karta v tahu a jen jen otázkou času, kdy se sama povysune. Proto se při montáži PC vždy přesvědčím, zda toto sedí. V opačném případě povolím dva malé šroubky, kterým je k plošnému spoji karty připevněno její čelíčko. Naohýbání čelíčka totiž málokdy pomůže.
A podtaktovat grafiku?! To považuji za zoufalé řešení, pokud právě nemám na novou.
Jindrisak (12)|12.4.2014 01:18
No už to dělá zase.. zasekávání pc.. pustil jsem přitom furmark a karta se vyšplhala jen na 55°C a fps bylo 11, psala gpu load 0%, reset.. 75°C, 37FPS, GPU load 99%, ale chvílema to teda kolísalo.., když je v plné kondici, tak 85°C a gpu load drží 99%.. nevím co s tím je, zkusil jsem podtaktovat zase jádro, ale budu to muset nějak řešit. Tenkrát jsem ji podtaktoval, protože jsem potřeboval dělat na diplomce a potřeboval jsem na to výkonou GK, na notasu už to přestávala stíhat. Až jsem diplomku odevzal, tak jsem ji zanesl na reklamaci.. a karta fakčila, podle kontroly čísla mi vrátili tu samou. No a ted je to asi 3 měsíce po skončení záruky a karta zas kiksla..
bastlir (328)|12.4.2014 12:46
Takže ušetřme si čas, nejdříve si kup nějakou levnou grafiku třeba z bazaru a od toho se můžeme pak odpíchnout. Jinak je to debata o ničem, protože nikdy nikdo do té doby fungující PC neopravil tím, že měnil takty. Tím se akorát dostaneš do nekonečné smyčky neidentifikovatelných stavů.
Jindrisak (12)|20.4.2014 18:38
Tak jedu na jiné, slabší GK z druhýho kompu a je to ok. Takže je to grafika. A nechápu proč.. ale když jsem ji demontoval, všiml jsem si, že je celkem vařící chladič pamětí.. a to jela jen na 2D režimu..
r34ktor (7477)|20.4.2014 19:23
Grafika nemusí být nutně na vině. Pokud je možnost, otestuj ji v jiném PC. Podle různorodosti problémů bych tipoval zdroj. Jak je starý? Také zkontroluj stav kondenzátorů na desce.
Jindrisak (12)|21.4.2014 00:54
Zkusím ji zanés kamarádovi at si ji týden testne ve svym kompu. Má mj. i mnohem silnější a kvalitní zdroj, tím ho aspoň vyloučím. Jinak zdroj je starej cca 8 let? Ale poslední 4 roky jsem pouštěl pc max 1 tydně tak na hodku.. Jinak kondíky na desce nejsou nafouklý, k měření kapacity a esr jsem se nedostal, ale asi budou ok. Deska to podle mě není, když to ted jede. Buďto ten zdroj, nebo GK. Taky by mi vyhovoval víc ten zdroj...
bastlir (328)|21.4.2014 23:21
Jak vyloučíš zdroj, když kamarád má silnější? Naopak, kdyby měl slabší jak ty a utáhl by tvou GK, pak by to bylo zdrojem, ale to je jen teorie, protože komponenty nejsou stejné. Chápu dobře, že GK má pasivní chlazení? Není přetaktovaná? Nemáš špatně chlazenou skříň a nemáš ji trvale oddeklovanou? ....
Jindrisak (12)|23.4.2014 12:23
Tak grafika je zatím od pondělí u kámoše a jede, beží na ní cca 12 hodin denně, tak uvidím, jestli se něco projeví, zatím ale klid. Půjdu asi nějakou vylučovací metodou. Říkal mi, že pokud mi GK pojede, tak můžem udělat výměnu zdrojů. Jinak GK má aktivní chlazení, je to OC verze, takže je o něco přetaktovaná z výroby a tak na ní běžím, dál jsem ji netaktoval. Skřín je taková oldschool, jeden větřak zepředu, jeden vzadu + zdroj nahoře skříně.., v bočnici 2 neosazeny otvory pro větráky.., teploty celkem v pohodě. Když se GK sere, nechce jít přes 50°C.. což je divny.. jediny, čeho jsem si všim je, že 2. jádro procesoru má vždy cca o 10°C vyšší teplotu, než 1. jádro.. nevím proč.. zkoušel jsem přepastovat, ale furt stejny..
dzandra (1368)|23.4.2014 13:24
Pusť na pc http://www.ocbase.com/ dej tam test psu a uvidíš co to udělá
r34ktor (7477)|23.4.2014 13:47
On by chtěl osmiletý zdroj vyměnit tak jako tak.
dzandra (1368)|23.4.2014 13:56
[QUOTE=r34ktor;555701]On by chtěl osmiletý zdroj vyměnit tak jako tak.[/QUOTE]

No asi tak nějak.
Jindrisak (12)|23.4.2014 14:31
To už jsem zkoušel a nic se nestalo.. běželo to tak cca hoďku a to po delším provoze, takže všechno už bylo zahřáty..
bastlir (328)|23.4.2014 20:56
Já když si už někdy nevím rady, vezmu si prázdný HDD, nainstaluji na něj čistý systém s novými ovladači a tím vyloučím neduhy systému. Kolegové mně dají jistě za pravdu, že pro nejběžnější sestavy je dobré archivovat předinstalované image se systémem a ovladači a pak to jde ráz na ráz.
Jindrisak (12)|23.4.2014 22:23
No jak jsem psal, první co jsem udělal byl format a novej systém.. Vyloučil jsem SW, takže je to někde v HW. Kamoš mi zatím psal, že se mu pc jednou zasekl, tak čeká, co to bude dělat dál, ale asi fakt ta GK..
Jindrisak (12)|24.4.2014 10:22
Alespoň jednu pozitivní věc jsem ještě zjistil... Začal jsem trochu uklízet a objevil fakturu za GK, má záruku ještě 1 rok, takže jesi se projeví na kámošově pc, tak jde okamžitě na reklamacu :)
Jindrisak (12)|27.4.2014 22:21
Tak jsem si donesl zpátky od kámoše grafiku, jel na ní týden bez sebemenších problémů... Vzal jsem si od něj teda zdroj, 700W, je to nějakej kvalitní, značku si nepamatuju, je 2 měsíce starej.. zapnu to a komp okamžitě chytá záseky... už fakt nevím...
62kokos (156)|28.4.2014 17:04
Podud jsi vyčerpal všechny možnosti tak už to může být jedině vadná základovka. Něco podobnýho jsem řešil u kámoše, deska gigabyte GA-MA74GM-S2H asi něco přes 3 roky v provozu. Házelo mu to modrou smrt, nebo se to kousalo. Výpis minidumpu odkazoval pokaždé na jinou závadu, pomohla až výměna desky, podotýkám že všechny ostatní komponety v Pc zůstaly původní.
bastlir (328)|29.4.2014 23:32
S tímto názorem souhlasím.