reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

přehřívá se procesor Pentium E6300

marpie (220)|28.7.2014 18:37
Poslední dobou mi začal PC pískat většinou chvíli po startu sem tam i později, někdy poměrně dlouho, ale přijde mi že čím déle je puštěný tím méně častěji píská. Dnes jsem zkusil nějaké testy a sledování stavu a zjistil jsem že v okamžiku kdy procesor přejde přes 61 stupňů - alespoň 1 jádro tak to začne pískat. Takže asi se chvílemi přehřívá. HWmonitor mi ukazuje u nějakého větráku Fanin3 (nevím který to je otáčky kolem 1200 ale chvílemi to skočí na 675000) No a ještě nějaký Fanin1 je na 0 ale maximum má taky 675000. Co jsem vyčetl tak možná to chce obnovit pastu ale na to si sám netroufám (PC technik z práce má zrovna 14 dnů dovolenou). Co ještě bych jako laik mohl zkusit?

Jinak mám tuhle sestavu: http://www.alfacomp.cz/php/basket.php?items=_0FNH010HMJ010BME010ST1010IHH010P9N010P5T010OQL010GRU010YO601
johny__g (6387)|29.7.2014 09:03
Jsi schopný alespoň otevřít case a vyčistit chladič od prachu? Tím bych začal. A co přesně ti tam píská? Jde to z repráků, speakeru nebo máš nějaký monitorovací panel v case?
marpie (220)|29.7.2014 13:11
Je to stejný zvuk jako potvrzovací pípnutí při startu PC jen se to ozývá stabilně po dobu co je alespoň jedno jádro nad 61 stupni. Ale odkud se to ozývá jsem nebyl schopen určit ani po otevření case. Když jsem pustil zátěžový test procesoru (Stess my PC) tak ta teplota šplhala už přes 90st. víc jsem neměl srdce zkoušet tak jsem test vypnul. Jinak zkusil jsem včera po zátěži a vypnutí PC sáhnout na chladič a byl studený tak jsem nakonec chladič demontoval ale protože už bylo pozdě tak jej dnes vyčistím stavím se v PC prodejně jestli budou mít minibalení pasty a zkusím to přepastovat sám. Jen se chci zeptat, starou pastu odstraním lihem nebo technický benzínem ale jak nejlépe nanést novou pastu?
johny__g (6387)|29.7.2014 14:35
Záleží jaká ta pasta je. Jestli obyčejná silikonová, konzistence zhruba pasty na zuby, tak dát malý kousek velikosti menšího hrášku na CPU a prstem obaleným mikrotenovým sáčkem opatrně rozetřít, aby byla po celé ploše. Hlavně jí nedat moc, vrstva musí být tenká, skoro průhledná.
bastlir (328)|30.7.2014 14:29
Klasika ... horký procesor/studený chladič = chladič nesedí. Před přepastováním zkontroluj úchycení chladiče, zda na procesoru vůbec pevně sedí. Jinak škoda práce i pasty. V bedně v podstatě pískají jen dva ventilátory. 1. ventilátor na chladiči procesoru a 2. ventilátor ve zdroji. Řídčeji ještě ventilátor na GK. Ventilátory sice sám opravuji, ale pokud nemáš zkušenosti, bude pro tebe rychlejší koupit nový. Tady doporučuji nešetřit na penězích.
marpie (220)|31.7.2014 16:46
Tak jsem koupil stlačený vzduch a pastu Acutake silver therm mini. Chladič i celý PC jsem očistil, pastu jsem teda nanesl do malého křížku - našel jsem takový videonávod kdy se sklíčkem ukazovali jak se pěkně roztlačí do stran, chladič pevně přitiskl a uchytil a při běžné práci to už nepíská. Když jsem pustil Stress my PC tak teplota procesoru stoupala mnohem pomaleji a až dosáhla teplota procesoru 62 stupňů tak to začlo opět pískat. Zlepšení je tam ale podstatné tak uvidím jestli to bude běžnou činnost na PC zvládat.
zsdx (2098)|31.7.2014 17:51
Kdyz stale piska, tak mas v BIOSu aktivovano upozorneni na prehrati. Hranicni teplotu zvys nebo zrus upozorneni.
bastlir (328)|31.7.2014 20:35
Snad pozná rozdíl mezi pískáním a signálem piezo-bzučáku na desce. To mě vůbec nenapadlo.
marpie (220)|31.7.2014 20:43
Však jsem psal : Je to stejný zvuk jako potvrzovací pípnutí při startu PC.
a že existuje nějaký piezo-bzučák jsem netušil možná jsem to napsal blbě asi výstižnější by bylo bzučení a ne pískání, no ale to je jedno, jak to v tom Biosu nastavím na vyšší teplotu a kolik mám teda nastavit?
Jech Josef (206)|31.7.2014 20:52
Já to mám v biosu vypnuté, není to k ničemu, když přehřeješ procesor tak se ti počítač vypne. V biosu si najedeš na záložku kde ti to ukazuje teplotu a pod ní by si měl mít nastavení ventilátoru CPU, a varování pro přehřátí. Měl by si to mít v manuálu od základní desky.
marpie (220)|31.7.2014 21:18
Tak to šlo celkem jednoduše, restartoval jsem počítač po restartu a na obrázku co při startu je od základové desky jsem zahlédl pro bios del ale nestihl to tak jsem restartoval znova u už držel delete a v biosu byla v základní nabídce myslím volba PC health tak jsem do ní vjel a tam bylo nastavení na 60 stupňů tak jsem to zvednul na 70.
Když bych to chtěl otestovat na jakou teploty by to při ztěžovém testu procesoru mělo max. vylézt a jak dlouho by měla ta zátěž procesoru běžet?
bastlir (328)|31.7.2014 22:00
No já jsem tam v dobách přetaktovávání starých pentií dával teploty až 80°. Ono přehřívaní proceru, byť se sám vypne, vůbec mu nesvědčí. On sice nejspíš po vychladnutí poběží dál, jenže může už mít nenávratně pozměněné parametry (z praxe!).
Proto nemám rád přetaktovávání čehokoliv a odmítám to dělat.
marpie (220)|8.8.2014 20:36
Přetaktovávání čehokoliv já příznivec nejsem, obdobný názor mám na čipování auta (kde mi stačí 55kW od výrobce) takže v PC volím komponenty tak aby mi fungovaly bezproblémově i bez taktování. Jinak po vyčištění a přepastování je klid. I když pustím zátěž procesoru a zároveň grafiky tak se to drží do 70 stupňů a po vypnutí zátěže teplota velmi rychle klesá tak myslím chladič i pasta fungují dobře. Předtím to velmi rychle i při samotném stresu procesoru velmi rychle stoupalo k 90 stupňům.