reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

CPU_FAN Nelze regulovat

JirikH (4)|18.10.2014 21:06
Ahoj, tak před 14 dny jsem si kupoval novou sestavu.

Důležité části pro můj dotaz:
Deska Gigabyte Z97-D3H
CPU i5 4690k
Chladič Noctua NH-U12P SE2

Když jsem si v Easytune hrál s nastavením ventilátorů, narazil jsem na problém, že jakýkoliv ventilátor ve zdířce CPU_FAN (box, noctua, fractal) nelze regulovat. SYS_FANy, i CPU_OPT jdou regulovat krásně, ale protě hlavní chladič na procesor nelze. Pokud si zklabruju v Easytune všechny ventilátory, tak se tam nastaví podle podle 100-0% různé otáčky, podle dodávaného proudu. U všech to funguje pěkně až do nuly, jen na cpu fanu jsou na všech hodnotách přibližné stejné (maximální) otáčky, jakoby prostě stále šel max proud do něj. PSal jsem i do tech support gigabyte, a odpověděli mi že mám aktualizovat bios - nepomohlo. Ten cpu v idle (office, internet) s odpojenými ventilátory má 29° - aby ještě noctua jela na max otáčky mi přijde trochu zbytečný, rád mám ticho a když všechny fany stojí, ten cpu fan je fakt slyšet,proto bych to chtěl nějak vyřešit. Neměl někdo z vás stejný problém? Nevíte co stím?

Díky za každou radu,
Jirka
robky (3195)|18.10.2014 21:43
Ventilátory sú 3-pin alebo 4-pin? Koľko ich máš?
V biose si vyskúšal nastaviť reguláciu? Nie je tam nastavené Full speed?
JirikH (4)|19.10.2014 00:17
Všechny ventilátory jsou 3piny, mám celkem 4 (2x noctua na chladiči, 2x fractal v case; in - out), v biosu jsem zkoušel nastavit manual, full speed i normal (což podle návodu k desce je profil, při kterém mají jít ovládat otáčky), všechno se chovalo stejně.

Ostatní 3pin ventilátory zapojené v cpu opt a sys fan konektorech se dají regulovat parádně, pouze cpu fan si nedá říct
Jech Josef (206)|19.10.2014 01:10
Já mám podobnou desku Z97X-UD3H a stejnej chladič chladič musím zapojit do pinů CPU_OPT a potom to funguje v pinu CPU- Fan mi to také nejde regulovat.
Jech Josef (206)|19.10.2014 02:04
Ještě ostatní větráky zapoj do fan 1,2,3 amělo by to fungovat vše mě to aspoň tak funguje, k chladiči si musel dostat dvě redukce s odporama jeden jde na 800 otáček a druhý na 500 otáček, bios mám F7, jinak větráky chladiče při brouzdáním po internetu mi běží tak na 530 otáček. Zkoušel sem test CPU v OCCT a větráky chladiče se vyšplhali kolem 1100 otáček. Mám staženou utilitu AP Center a Systém Information Viewer a v této utilitě to nastavuji.
JirikH (4)|19.10.2014 14:38
Díky Jech Josef za reakci... takhle přesně jako to máš ty jsem to nakonec taky zapojil a funguje to přesně jak říkáš. Akorát mi nešlo do hlavy proč ten cpu fan nejde regulovat. Vidím, že nejsem sám a vypadá to aspoň z mého pohledu, že to je fail ze strany Gigabyte :-)
kevin00 (10238)|19.10.2014 17:45
Pokud je ventilátor 3pinový, tak PWM regulace nebude fungovat. Je nutno v BIOSu nastavit regulaci na volbu Voltage.
Jech Josef (206)|19.10.2014 21:54
V biosu u desek Z97 od Gigabite není možnost nastavit Voltage proto tam je ještě jeden pin CPU_OPT pro připojení 3pinového konektoru.
kevin00 (10238)|19.10.2014 23:39
Konektor CPU_OPT neslouží defaultně k obsluze třipinových ventilátorů. Konektor na základní desce slouží k připojení ventilátoru vodní pumpy či druhého ventilátoru chladiče procesoru, pokud je jím chladič vybaven. Aby bylo možno ventilátor připojený do konektoru CPU_FAN regulovat z utility Gigabyte Smart Fan 2, je nutno mít tento konektor v BIOSu nastaven na hodnotu Normal. Případně lze nastavit hodnotu Manual a pomocí položky Fan Speed Percentage nastavit manuálně rychlost ventilátoru.
Nemožnost regulace čtyřpinového ventilátoru v konektoru CPU_FAN je daná samotným zapojením, které je popsáno v manuálu základní desky. Konektor CPU_FAN je určen pouze pro PWM regulaci, zatímco konektor CPU_OPT je určen jak pro PWM, tak i pro Voltage regulaci.
Oba konektory jsou určeny pro zapojení ventilátoru chladiče procesoru, takže se nejedná o chybu. Základní deska je vybavena dvěma konektory s různým principem fungování.
JirikH (4)|20.10.2014 15:09
Díky kevin00,
díky za odpověď. Konečně jsi do toho vnesl trochu světla :). Na tvůj popud jsem se podíval do manuálu k desce a máš naprostou pravdu, zatímco na sysfan konektroech je 2. pin i pro regulaci tak na cpufanu je na regulaci pouze 4. pin pro pwm. Nelogičnost tohoto řešení asi nemá cenu nějak rozebírat, koukal jsem že i msi to tak má. Pro mě je to fakt zvláštní. Takže to vypadá že časem koupím noctuu s pwm. Díky za rady a konečně už vím proč to nefunguje :)
kevin00 (10238)|21.10.2014 12:28
IMHO vychází to z toho, že většina ventilátoru na chladičích procesorů je čtyřpinová a u výkonnějších chladičů je další ventilátor "pouze" třípinový. To samé je AIO řešení.
lacream3 (142)|30.10.2014 10:36
Prepacte no ja som to pochopil asi tak,ze chladic z 4 pin.konektorom mam zapojit pre regulaciu otacok do CPU_FAN OPT a nie do CPU_FAN ? No moja doska Gigabyte nema pripojenie z oznacenim CPU FAN OPT , no Systém Information Viewer mi to nastavenie zobrazuje. Na doske mam iba 4pin zapojenie pre CPU_FAN , SYS_FAN1 , SYS_FAN2 a 3pinove zapojenie pre SYS_FAN3

Pisem o svojom probleme tu : https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php/79520-Nastavnie-otacok-vent-v-biose-UEFI?p=564257#post564257
kevin00 (10238)|30.10.2014 14:08
V tvém případě se jedná o jinou základní desku s jinou výbavou. Nelze vycházet z logiky zapojení této základní desky ;)
lacream3 (142)|30.10.2014 20:29
Viem,ze je ina,no aplikacie pouziva tie iste a problem je v podstate ten isty. Nechapem to,myslim ten moj problem. Nastavim otacky na pevno a pekne mi to funguje aj po restarte. Ked nastavim otacky podla grafu taktiez to pekne funguje ,no po restarte ,nastavujem znova. Zda sa to ako nejaky jednoduchy problem,no neviem na neho jednoducho prist,poradte co este skusit. V Biose som nastavil na normal,pre riadenie cez EasyTune podla navodu k doske.