reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Notebook Acer Aspire 5820TG, nefunguje grafická karta a monitor

Jacques27 (2)|24.10.2014 21:03
Ahoj, mám notebook Acer Aspire 5820TG se systémem Windows 7 a se dvěma přepínatelnými grafickými kartami (ATI mobility Radeon 5650 a integrovanou Intel). Počítač je z roku 2010.

Co se stalo:
Včera se mi při obyčejném procházení internetu (nebyla spuštěná žádná graficky náročná aplikace) objevily na obrazovce grafické artefakty a během pěti sekund notebook zamrzl. Při běhu počítače jsem měl zapnutou výkonnou grafickou kartu. Po restartu jsem se dostal až k Spouštění systému Windows, ale místo přihlašovací obrazovky se nic neukázalo. "Cinknutí", značící spuštění Windows, se ozvalo, takže Windows naběhly.

Co jsem udělal:
Počítač jsem spustil v nouzovém režimu, ve kterém jsem ve Správci zařízení odinstaloval ovladač grafické karty. Po dalším spuštění se již přihlašovací obrazovka zobrazila a počítač normálně fungoval na integrované grafické kartě.
Rozhodl jsem se zkusit přeinstalovat ovladače k oběma grafickým kartám. Systém jsem kompletně vyčistil od předchozích ovladačů a nové ovladače jsem stáhl z leshcatlabs.net, kde jsou oba pohromadě. Instaloval jsem je ale ručně, bez použití upraveného instalátoru. S integrovanou kartou vše proběhlo v pořádku. Při instalaci ovladače na výkonnější grafiku opět zčernala obrazovka (přestože systém jel na integrované kartě).
Postup jsem zopakoval (tj. smazání předchozích ovladačů, postupná instalace nových) s jedinou změnou, a to s notebookem vytaženým z elektrické sítě, aby se systém nesnažil automaticky přepnout na výkonnou grafickou kartu. Bohužel, opět se během instalace vypnul monitor a už nenaběhl. Tak jsem se smířil s tím, že karta Radeon je v křemíkovém nebi a šel do BIOSu zkusit nalézt možnost vynucení startu systému na integrované kartě. Notebook měl BIOS značně okleštěný, ale našel jsem možnost Graphics (přesný název si nepamatuju) a podmožnosti Switchable a Discrete. Zvolil jsem Discrete a změny uložil. Po této změně ale notebook po spuštění počítače ani nezapne monitor. Nemohu se tedy dostat ani do BIOSu, ani do nouzového režimu Windows. Počítač patrně nic nedělá, protože se neozývá ani zvuk spuštění Windows. Má ovšem několik minut mírně vyšší otáčky větráku. Kontrolka harddisku blika asi pět sekund.

O co vás žádám:
Prosím vás o radu, jak se alespoň dostat do BIOSu, abych tam vrátil možnost Switchable. Za každou radu budu opravdu moc vděčný. S tím, že karta Radeon patrně nebude fungovat, jsem už smířený, tak bych potřeboval notebook provozovat alespoň na integrované grafické kartě. Napadlo mě, že bych notebook otevřel a kartu Radeon odpojil, aby počítač věděl pouze o integrované grafické kartě a spustil se na ní. Ale notebook jsem nikdy nerozebíral a ani nevím, jestli toto může nějak pomoci. Spustí se notebook potom vůbec, když mu bude chybět jeden kus hardwaru?
Dále by mě zajímalo, zda a případně jak lze zjistit, že grafická karta opravdu nefunguje. Toto ale není nijak prioritní, rada, jak se dostat do BIOSu, pokud to vůbec lze, mi úplně stačí.
robky (3195)|24.10.2014 21:48
Discrete znamená použitie práve "neintegrovanej" grafiky - v tvojom prípade toho radeonu ...

Predpokladám, že defaultné nastavenie biosu bude práve hodnota Switchable - takže reset biosu, napr. odpojením batérie
Jacques27 (2)|25.10.2014 01:38
Jo, to je dobrý nápad, to mě nenapadlo. Ovšem to nepomohlo. Nechal jsem to hodinu bez baterie a reset určitě proběhl (hodiny se restartovaly), ale volba zůstala na Discrete. Ale vyřešil jsem to připojením externího monitoru na VGA port. Sice obraz nebyl úplně v pořádku, ale BIOS se s nějakými artefakty spustil. Jak to je možné, to nevím :D . Tak už mám alespoň použitelný notebook.

Teď bych se ještě chtěl zeptat, jak bych měl postupovat dále? Grafika je patrně fakt v háji (ty artefakty v BIOSu to asi jen potvrdily), tak jsem tedy nainstaloval ovladače k integrované kartě a Radeon ve správci zařízení odinstaloval a zakázal. Mám tu kartu fyzicky odebrat z počítače, nebo tam ničemu nevadí?
Je nějaky způsob, jak bych si mohl stoprocentně potvrdit, že ten Radeon odešel?