reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

GTX980 Matrix Platinum - monstrum je doma

flanker (1579)|17.12.2014 14:20
Je to tu :-). Hurá, wow, do 390X bude to má nejvýkonnější karta :) Matrix 980GTX Platinum. Určitě nebdue vlákno o tom, honit si ega kterej výrobce je lepší či není, ale čistě k této grafice. Obecně pak později mohu pomoci i jiným s GTX980 OC...

Na úvod trošku srandiček :)




:-D




:D





LN2 mód, a zepředu pak odmrazovač paměťových čipů






Vedle SAFE tlačítka je vidět maličký přepínač na odmražování skrz PCB poblíž paměťových čipů a napravo pak body pro měření napětí a nebo i MOLEX pro napájení odmražování.

PS:prosím o strpení, protože v pátek se už musím chystat na OC akci ve Svitavech, přes víkend budu tam a poté budu 14 dní u našich s ozemeným přístupem na net (pomalým netem). Takže většina bude po Novém roce.
flanker (1579)|18.12.2014 23:34
Zřejmě slušnej oddíl :-D , aneb ASIC 81%

flanker (1579)|16.1.2015 16:22
Tak konečně alespoň nějaké výsledky na defaultu a software. Co je na kartě vynikající jsou teploty. Ta karta téměř nehřeje, ještě pak zkusím 30min v přímo zátěžovém testu, pro změření spotřeby sestavy a teplot grafiky. Ale v běžném provozu a benchamrích jsou teploty neskutečně vynikající....

Info z GPU-Tweaku a GPU-Z, všimněte si informací o verzi BIOSu (jiné, novější verze BIOSů jsme zatím nezkoušel) a samotných taktů grafické karty. Ta disponuje základním taktem jádra 1241 MHz a s Boostem povyskočí maximálně na 1342 MHz. Avšak i díky teplotám se tyto takty drží stále nahoře. Paměti jsou taktovány na 7010 MHz efektivně, typ GDDR5 Hynix.


Už jsem před časem ukazoval ASIC, ale není ASIC vše, čím je karta dobrá a nebo není a navíc typ od typu se ASIC bere trochu jinak. Michal Vobozil řekl, že kvalitní GTX980 jsou s ASIC 80+% a nebo naopak ASIC 67% a nižší. V tomto jsem se tedy zmýlil. Můj ASIC je 81% a to by pro LN2 mělo být zajímavé. Uvidíme.


Asus má i svou utilitku spjatou s GPUZ, samotný GPU Tweak je pro Matrix verze odemčený. A tudíž stačí přepnout na LN2 mód a softwarově máte pak přístup ke všem položkám. Můžete nastavit nejen napětí jádra a to bez limitu, takty pamětí, takty boostu a PL (powerlimitu), ale také teplotní limit, napětí pamětí a PCIe napětí VDD PEX. Dokonce i frekvenci řídícího kontroléru (VRM).



nastavení GPU Tweak, záložka pro taktování a ladění


Další nastavení a hotkey. Profily lze uložit do 4 ikonek a také tu jsou dva přednastavené profily - tichý a druhý výkonný.



Podobně je řešený i monitoring


Na výsledky se podíváme třeba zítra. Dnes už mě čekají jiné povinnosti spjaté s kulturou, takže jsem zvědavý, zda i tato blbost ohledně softwaru vás nenechala úplně chladnými :).
flanker (1579)|19.1.2015 12:17
Takže než se půjde na OC, alespoň z povinnosti defaultní výsledky:). Všemu předchází tetsovací sestava, kterou je třeba si představit alespoň v krátkosti.

-core i7-5960X@4 GHz a cache jsem ponechal také na 4 GHz.
-Samotné paměti běží skoro na XMP profilu 2400 MHz s časováním 15-15-16-1T. Změnil jsem tedy 2T na 1T.
-chlazení jest pomocí Noctua NHD14
-monitor je asi to nejhorší z celé sestavy :-), starý LCD 24" s FHD rozlišením, dnes by měl cenu tak tisicikoruny :)
-nvidia drivery jsou ve verzi 344.48
-testy jsem nijak neoptimalizoval, tzn nevypínal jsem jádra (např pro starší 3D Mark), nedával prioritu procesu a nebo nepřenastavoval kvalitu zobrazení

Testy
Starší 3D Mark2006, ke stažení například zde: http://downloads.guru3d.com/download.php?det=1297


3D Mark11, ke stažení zde: http://www.guru3d.com/files-details/3dmark-11-basic-edition-download.html
Testoval jsem jak klasický test Performance, tak také v provedení Extreme (1080P).




Poslední 3D Mark v sobě zahrnuje několik testů, i nedávno přidaný Cloud Gate, který má povedenou efektní scénu, náročnostně je někde pod 3D Markem 11, hodí se tak na testování karet nižší střední třídy a moderního lowendu a nebo nejvýkonnějších integrovaných řešení. Můžete si ho odzkoušet v následujícím odkazu:http://www.guru3d.com/files-details/3dmark-download.html


Nemůže chybět ani náročnější Fire Strike


A Fire Strike Extreme (1080P)


Unigine benchmarky patří také mezi oblíbené. Unigine Heaven slušně potrápí vaši grafickou kartu a částečně ověří i stabilitu (odkud se odpíchnout), je totiž poměrně dlouho trvající...Stáhněte si poslední verzi zde: http://www.guru3d.com/files-details/download-unigine-heaven-benchmark.html



Osobně mám však raději Unigine Valley, prostředí hor, horského lesíka a luk se zkrátka povedlo.

Benchmark si stáhněte tady:http://www.guru3d.com/files-details/unigine-valley-benchmark-download.html



Z herních testů a enginů jsem pro začátek vyzkoušel jen AVP (http://www.guru3d.com/files-details/aliens-vs-predator-directx-11-benchmark-tool.html) a bechmark postavený na Crysis enginu. časem mohu doměřit pár her, které mám, ale prvně je budu muset na benchtable znovu stáhnout :)...
AVP jsem měřil na rozlišení 1920X1080 na maximální detaily a se všemi aktivovanými efekty+4AA/16AF. To přineslo průměrných 115,1 FPS :)


A druhým testem je Monster Hunter.
Svět draků, monster, druhohorních ještěrů a hrdinných bojovníků.

Crysis Engine plus podporuje pokročilou funkci renderingu, HBAO+ a další nvidia efekty.
Přednastavený test probíhá v rozlišení 1280x720



Průměrné FPS jsou znovu silně nad stovkou.

Při FullHD jsou průměrné FPS 71.6 FPS a minima klesají na 40.6 FPS, nejspíš by bylo hratelné i se slabší kartou, ale mainstreamovky se už budou potýkat s pocitovou plynulostí...


A teploty? Karta má vynikající chladící potenciál. Rozetření pasty je skvělé už v základu, což si ukážeme paradoxně až v poslední části :). Větráčky jsou i relativně tiché.


Teploty během testů nepřekročily 45 stupňů.
flanker (1579)|23.1.2015 13:27
Tady jsou teploty ve Furmark na stock nastavení..Regulaci ventilátorů jsem ponechal na automatice, i přesto byly hlučnostně na tom dobře, teploty se vyšplhaly a ustálily okolo 78 C. Karta i v této zátěži drží boost na velmi vysokých 1405 MHz !

flanker (1579)|23.1.2015 22:37
Máme tu OC část, prvně jsem otestoval, co karta umí s defaultním napětím a s otáčkami ventilátorů na "auto" nastavení. Při něm je karta velmi tichá, až téměř neslyšná, otáčky ventilátorů kolem 30-36%. Můj kus má VID 1.21X voltu, a s ní karta boostuje na jádru až na slušných 1444 MHz. Paměti se potom vyhouply na 7590 MHz efektivně.
OC default napětí, výsledky

3D Mark 11


3D Mark 11 Extreme


3D Mark Sky Diver


3D Mark Fire Strike


3D Mark Fire Strike Extreme


Unigine Valley - HD Extreme


Alien vs Predator FHD, 1920x1080, 4x AA, 16x AF, efekty zaplé


Monster Hunter 1280x720, DX11, 4x MSAA


Monster Hunter 1920x1080, DX11, 4x MSAA, minima 42,1FPS, průměrně 74.3 FPS



Při Furmarku karta držela svůj boost 1444 MHz a teploty se při stále nízkých otáčkách ventilátorů držely kousek nad 80 C. Je však vidět, že přeci jen už v důsledků taktů stouply a stoupla i spotřeba PC. O Spotřebě si však povíme více v poslední části měření. Čeká nás ještě OC s rozumným napětím a pak OC s vyšším napětím, leč stále použitelným pro delší provoz...

VencaX (3686)|23.1.2015 22:46
Celkem pěknej kus plechu :) :thumb
flanker (1579)|25.1.2015 21:22
to jo, zítra nahodím dalěí subtesty, předposlední část OC :)
flanker (1579)|26.1.2015 21:34
Další část taktování byla s rozumnou hodnotou 1.26V na jádře, 1.65V na pamětech a PEX na 1.1V

S ní jsem dosáhl na kartě stálého praktického Boost clocku až na 1474 MHz na jádru a 7920 MHz na pamětech efektivně. To je slušná porce výkonu. Ale nebudu dlouho obkecávat a mrkneme se na testy, otáčky ventilátoru byly víceméně stejné, pouze pro Furmark jsem je manuálně navýšil.

3D Mark 11 Performance a Extreme




3D Mark Sky Diver


3D Mark Fire Strike


3D Mark Fire Strike Extreme


Populární Unigine Heaven Extreme
¨

A mně oku lahodící Unigine Valley v Extreme nastavení



Aliens vs Predator už měl na maximální detaily a FHD rozlišení 127.5 FPS


Monster HUnter v přednastaveném 720P


A v herním FHD, kdy kartě stále dává docela zabrat. avšak i minima jsou v plynulé hranici snímků...



Furmark s otáčky ventilátoru na 75%, to už docela hučí, ale teploty to drží zatraceně nízko :)


V testech pak teploty s autoregulací byly na přijatelnéí hodnotě okolo 55 C, to je velmi dobré, ventilátor byl na cca 40% otáček stále tichý


Možná již zítra se můžete těšit na poslední část běžného přetaktování, přes 1500 MHz na jádru se nejspíše dostanu, takže nakonec spokojenost. Poté se podíváme na chování karty s napětím, její tpeloty a spotřebu souhrně a v rychlosti si rozebereme i pár detailů samotné grafické karty. Zatím za mě spokojenost :thumbup: , jen škoda, že to není Radeon :lol:
flanker (1579)|16.2.2015 13:48
Po delší době přinbáším update. Omlouvám se za zpoždění, ale měl jsem dovolenou, pak jiné povinnosti než si hrát s GPU :)

Maximální stabilní OC - výsledky
Aktuálně jsme skoro u konce, dnes ukáži maximální stabilní přetaktování. Nutno říci, že hlavní problém jsou teploty a hraniční napětí, které lze uchladit v takové šílenosti, jako je Furmark test :). Otáčky ventilátoru jsem musel už navýšit ke 100% a teploty v afternbburnu zpočátku velmi prudce rostly, než se ustálily kolem 85-87 C. S napětím okolo 1.325V jsme nebyl v tomto testu stability sto uchladit kartu, to se zapla teplotní ochrana karty na 90 C :).

Takže finálně jsem nastavil:
GPU napětí 1.3 V
GDDR napětí 1.67 V
PEX napětí 1.1V
PowerLimit pro jistotu na max (ale bohatě by stačilo kolem 150%)
LLC na 90%

tomu potom odpovídaly i samotné výsledné takty. Jádro se nakonec neukázalo až tak špatné, benchamrky zvládne ještě o kousek s vyššími takty. Naopak od pamětí jsem čekal právě o něco více. Ale o tom zas příště.
Boost clock jádra: 1534 MHz
efektivní frekvence pamětí: 7937 MHz


Jak se to projevilo na výsledku jednotlivých benchmarků?

3D Mark11 Performance


3D Mark11 Extreme


Unigine Valley na HD Extreme - slušných 85.1 FPS!


3D Mark Sky Diver


3D Mark Fire Strike


3D Mark Fire Strike Extreme


AVP na maximální možná nastavení = 129.5 FPS


Nižší rozlišení a Monster Hunters - 132.1 FPS průměrně


Na vysoké rozlišení je hra stále docela náročná, i když ne pro kartu Matrix GTX980 :). 78 FPS průměrně a mninima téměř 44 FPS.


Teploty karty v testech pak byly příznivější než v šíleném Furmarku - okolo 54 stupňů. Sice otáčky byly vlemi vysoké a tudíž i hluk karty už působil nepříjemně, ale teplotně tu byla velká rezerva. V běžném provozu bych klidně nechal otáčky na automatiku (ale nechtělo se mi je snižovat po Furmarku).


Pro mnohé bude zajímavý celkový přehled teplot a spotřeby sestavy.
Uvidíte, jak karta škáluje s napětím nejen po stránce frekvence a výkonu, ale hlavně teplot a spotřeby. Chtěl bych jen ujasnit, co které měření znamená. V tabulce vidíme 4 profily frekvencí. Ty jsem postupně testoval v minulých příspěvcích až po ten dnešní. První idle je myslím jasné, zhruba po 10 minutách sestavy v klidu ve WIndows jsem odečetl spotřebu na měřáku. Třetí sloupec ukazuje spotřebu v tetsu 3D Mark 11 Extreme (podtest 4). Následující sloupec je spotřeba ve Furmarku asi po 5-10 minutkách. Teploty jsou pak posledním sloupcem a jedná se o teploty v prvním případě pro 3D Mark a v druhém ve Furmarku. Vedle mám ještě komenty z měření o artefaktech apod, ale to není důležité :)



spotřeba s napětím v posledním kroku roste dost rapidně a to k tomu si někdy připočíst ještě příkon CPU v zátěži...Osobně bych využíval asi předposlední nastavení, to je ještě akceptovatelné :)
johny__g (6387)|16.2.2015 14:19
Rozumím tomu tedy dobře, že se povedlo přetaktovat kartu o 130 MHz a výkon popolezl ani ne o 10 %? Možná mi něco uniká, ale to mi přijde dost bída, ne? Chápu že je karta "vyhoněná" už od výrobce, takže už není kam jít. Jestli bylo cílem jen vlastní taktování, nebylo by lepší si hrát s nějakým základním modelem, kde je větší rezerva a slibuje tak víc zábavy?
flanker (1579)|18.2.2015 23:07
Procentuálně by mělo cca sedět OC% vs %OC výkon, cca lineárně. ALe je jasné, že pravé limity jdou pak s LN2, tedy tekutým dusíkem, pro který je karta primárně určena. A k tomu se dostanu nejspíše až v červnu na Asus Finals :) Navíc je třeba brát v potaz i OC pamětí, kde z 7000 to šlo na 7937 MHz
johny__g (6387)|19.2.2015 14:39
Jo to je pak jiná, jestli jde hlavně o ten dusík, tam ta karta asi bude lepší než nějaká referenční.