reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problémy s PC (HW/SW): Zpomalené PC při žádném vytížení procesoru ani pam

Neregistrovaný (0)|27.1.2015 21:08
Tazatel: Crash

Znění dotazu: Zdravím, lámu si hlavu nad tím, proč mám zpomalený PC. Systém jsem přeinstalovával 9.10.2014 - Windows 7 Home Premium - originál - nainstalovány všechny aktualizace. Vytížení procesoru je 10-20%. Operační paměť mám 4GB, využito je z ní třeba 50% a stejně, když otevírám nový tab u Google Chrome, nebo okno průzkumníka, otevírám film, překliknu na plochu... čekám na to několik vteřin. U Google Chrome mi dokonce těch pár vteřin aplikace neodpovídá. Kontroloval jsem disky přes Crystal Disk Info - systémový je nový a je v pořádku, druhý disk, který slouží jen na data, hlásí počet chyb čtení = 1. Teploty jsou ok. Deska 37°C, CPU 34°C, PCH dioda 59°C, GPU je nově koupená - 44°C, disky 44°C. Diagnostika pamětí ve Windows nenahlásila žádnou chybu. Místa na systémovém disku je dostatek (200 GB). Kontroly Esetem, Malwarebytes, Spybot nic neodhalily. Fakt nevím, co s tím. Jsem zvyklý na PC pracovat rychle, ale tohle mě hrozně brzdí. PC je staré něco přes 4 roky. Můžete mi někdo prosím poradit, co se dá ještě dělat? Děkuji za každou radu...

HW a SW počítače, jehož se dotaz týká: OS: Windows 7 Home Premium
MB: GIGABYTE GA-P55-USB3 - Intel P55
CPU: Intel Core i5-760
GPU: SAPPHIRE R7 265 DUAL-X
Paměti: Kingston HyperX 4GB (2x2GB) DDR3 1600 XMP CL8
Zdroj: Seasonic S12II-520 520W
Systémový disk: Seagate Barracuda 7200.14 - 2TB
Disk na data: Samsung SpinPoint F3 - 1TB
johny__g (6387)|28.1.2015 10:30
Tohle začalo samo od sebe, nebo to tak (ne)funguje už od instalace? Nemáš zapnutý nějaký scan v antiviru? Jaký máš vlastně antivir?
CrashCZ (0)|28.1.2015 14:02
Samo od sebe. Začne to po nějaké době od nainstalování systému. Myslel jsem si, že je to vadným diskem (později se objevila několikrát modrá smrt), tak jsem koupil nový, ale problém přetrvává. Návaznost na instalaci nějaké aplikace jsem nezaznamenal. Automatický scan mám vypnutý, provádím ruční. Antivir používám Eset Smart Security 7 vždy s nejvyšší aktualizací. Pro čištění systému používám Malwarebytes, CCleaner a Spybot. Viděl bych v tom nějaký HW problém, ale diskem to není a RAMky jsem kontroloval přes Windows a kontrola proběhla bez chyb. Grafickou kartu mám novou. Je možné, že je něco s MB? Nebo je lepší zkontrolovat operační paměť ještě něčím jiným, než Microsoft nástrojem?
johny__g (6387)|28.1.2015 15:37
Paměť se zásadně testuje mimo operační systém, třeba memtestem. Zkus ho, aspoň 6 hodin. Ale spíše si myslím že to pamětí nebude. Když jsi koupil ten nový disk, jak jsi přenesl systém?
Georginek (2957)|29.1.2015 15:28
Crystal disk nemusi najit chyby sektiru na disku. Otestuj oba disky pomoci HDtune, Error scan, quick scan nesmi byt zaskrtnuty. Me prijde jako by ten system zpomaloval disk, ale to samozrejme poznas v dobe zaseku, kdyz disk chroupe nebo sviti HDD led. Je tez mozne, ze i druhy disk na data s vadnyma sektorama zpusobuje zpomaleni. To sem ted resil u brachovi prehistoricke sestavy s Prescottem. Pripadne muzes disk otestovay pomoci HirensBoot cd a nastrojem HDDregenerator. Pameti zasadne testovat pouze. V Goldmemory nebo Memtestu86+ nabootovane z CD nebo Flash. To proveri pametovy subsystem jako celek tedy RAM, CPU, i desku.
Neregistrovaný (0)|30.1.2015 20:35
Tak MemTest86+ nenašel žádné chyby, nechal jsem ho běžet přes noc. Viz. screen: http://s4.postimg.org/9ksji5om5/DSC_1512.jpg

Po koupi disku jsem systém nainstaloval znovu, takže žádné přenášení.

Systémový disk je v pořádku, druhý disk hlásí chybu Raw Read Error Rate:

Current: 1
Worst: 1
Threshold: 51
Data: 38771
Status: failed
johny__g (6387)|31.1.2015 10:54
Odpoj ten načatý disk. Pořád se to kouše?
Neregistrovaný (0)|4.2.2015 13:08
Vypadá to, že po odpojení disku je to v pořádku. Takže ten disk mohu hodit asi do koše, že? Nebo by na to snad byl nějaký program, který by to dokázal dát do kupy?