reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozdvojeni kabelu switchem

HFX9 (276)|28.2.2015 08:41
Zdravim vsechny,
mam takovy problem:
Do mistnosti kde mam NAS mam privedeny dva kabely Cat5e, na jednom je pripojeny NAS a druhej je volnej. Chtel jsem na nej pripojit dalsi NAS, ale ukazalo se ze je kabel nefunkcni (NAS se nepripoji k routru - kontrolky neblikaji).
Co kdybych na funkcni kabel dal switch a zapojil do nej dva nasy? Snizim tim prenosovou rychlost (jako ze jeden kabel by nezvladnul 2 Gbit zarizeni).

Jde mi taky do budoucna o to, ze bych koupil jen jeden NAS s dvema sitovkama a jestli by toto reseni slo pouzit i na tento pripad a zvysila se mi prenosova rychlost.

Jen doplnim ze router i zarizeni jsou vse 1Gbit.

Hledal jsem na netu jakou ma propustnost jeden Cat5e kabel ale nejak jsem to nenasel, proto se ptam mozna tak blbe.
j.albi (476)|28.2.2015 09:58
- Maximální dosažitelná rychlost na UTP Cat5e je 1Gbps. Při jakémkoliv rušení aktivní prvek přepne rychlost na nejbližší nižší rychlost - 100Mbps. Proto je výhodnější na 1Gps používat UTP Cat6.
- Nefunkční kabel se musí proměřit, případně zjistit, jestli je na druhé straně připojen do aktivního prvku.
- Na funkční kabel lze zapojit switch. Potom se šířka přenosového pásma dělí počtem připojených zařízení. Skutečnost ale bude taková, že rychlost bude nižší než 1Gbps/počet zařízení.
- Zvýšení rychlosti při použití dvou síťovek u NAS se konat nebude, spíše naopak. Druhá síťovka se používá na připojení druhé sítě, nebo na přímé připojení k serveru nebo PC.
HFX9 (276)|28.2.2015 17:02
No ten nas co mam ma stejne max prenosovku 30MB/s takze bych se o to deleni pasma bat moc nemusel, kdyz ho nas ani nevyuzije cele.
S tema dvouma sitovkama v nasu jsem myslel, ze kdyz pisi ze se daji spojit pro zvyseni prenosove rychlosti, tak to rychlost zvysi
DrZelenka (2491)|28.2.2015 17:18
Cat5e na Gbit používám běžně a ani napříč fabrikami (délka cca 60-80m, několik kabelů vedených podél sebe v jednom husím krku) nebyl u žádného kabelu problém. Stačí používat slušný kabely.

Switchem samozřejmě rozšířit počet kabelů lze, aniž by se snížila rychlost (ale pamatuj si, že do NASu ti povede jeden Gbit kabel - když tam poleze víc lidí najednou, tak se o ten Gbit musej "podělit")

Co se týče 2 síťovek na 1 NASu, tak existuje funkce, že se sečtou rychlosti, takže teoreticky by mohly k NASu přistupovat 2 PC najednou a oba plnou Gbit rychlostí (ale nikdy jsem to nepoužíval a nejsem si jistý, zda to nemusí podporovat i switch a dohledávat se mi to nechce). Pokud máš pomalejší NAS (30MB/s není nic moc), tak to ani nemá smysl řešit, ztráta času.
j.albi (476)|28.2.2015 21:43
[QUOTE=j.albi;569031]
- Na funkční kabel lze zapojit switch. Potom se šířka přenosového pásma dělí počtem připojených zařízení. Skutečnost ale bude taková, že rychlost bude nižší než 1Gbps/počet zařízení.
[/QUOTE]
Samozřejmě bylo myšleno, že se dělí šířka pásma z jednoho zdroje počtem přístupů.

[QUOTE=DrZelenka;569044]Switchem samozřejmě rozšířit počet kabelů lze, aniž by se snížila rychlost.[/QUOTE]
U profi switchů ke spomalení nejspíše nedojde, u home to tak docela neplatí.

U levných a home switchů se to má totiž tak, že udávaná rychlost je u obsazení dvou portů. To znamená, že i vnitřní rychlost se pohybuje okolo udávané rychlosti switche - ještě jsem neviděl u home switchů tuto hodnotu udávat. U profi switchů je vnitřní rychlost daleko větší. Například 24 port switche CISCO s rychlostí 1 Gbps mají vnitřní rychlost 48 Gbps. Informace jsou ze školení na CISCO switche. Navíc u plánování switchů se má počítat s obsazením na 60%. Zbývajících 40% se počítá na případné rozšiřování (samozřejmě pokud jsou na to peníze).