reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Hiberfil.sys vo Windows7 - kolko sa zapisuje

vlado44 (2)|27.3.2015 16:28
Zdravím, mám dotaz:
Mám 16 GB RAM, tomu zodpovedá veľkosť hiberfil.sys súboru. Keď mám ale podľa Task Manageru aktuálne využité napr. 3 GB a dám PC hibernovať, koľko dát sa ukladá na HDD/SSD? 3 GB alebo 16 GB? (teda nie je to celých 16, ten hiberfil je o niečo menší (neviem úplne prečo, to ale teraz neriešim)). Ide o principiálnu otázku: ukladá sa len toľko ako ukazuje správca Task manager alebo všetko? Vie niekto? Dík.
P.S: A načo je to dobré vedieť? Ak je disk typu SSD, je rozdiel, či sa pri hibernácii zapisuje objem napr. 3 GB alebo 12 GB ( a teda, či disk vydrží napr. 5 rokov takéhoto používania (musím riešiť) alebo 15 rokov (nemusím)).
Dík.
johny__g (6387)|27.3.2015 17:17
Při hibernaci se na disk uloží obsah RAM. Tedy jen tolik dat, kolik je v RAMce v okamžiku hibernování. Ten soubor ale musí mít velikost stejnou jako je RAM, aby hibernace mohla fungovat bez ohledu na zbývající místo na disku. V podstatě je to jen rezervovaný prostor na disku.
Ty hibernuješ počítač třeba 20 x za den? Protože rozdíl v těch pár GB zápisu denně je opravdu nepodstatný. SSD ustojí zápis řádově desítek až stovek TB. Viz třeba zde.
Gouranga (699)|27.3.2015 18:51
[QUOTE=johny__g;569867]Při hibernaci se na disk uloží obsah RAM. Tedy jen tolik dat, kolik je v RAMce v okamžiku hibernování. Ten soubor ale musí mít velikost stejnou jako je RAM, aby hibernace mohla fungovat bez ohledu na zbývající místo na disku. V podstatě je to jen rezervovaný prostor na disku.
Ty hibernuješ počítač třeba 20 x za den? Protože rozdíl v těch pár GB zápisu denně je opravdu nepodstatný. SSD ustojí zápis řádově desítek až stovek TB. Viz třeba zde.[/QUOTE]
Jeste bych dodal, ze se RAM pri ukladani komprimuje (prototreba vychozi nastaveni hiberfil je 75 % celkove kapacity RAM. Toto jsem pri prechodu na SSD take resil a lze to dost snadno zjistit pres utilitu, ktera ukazuje pocet zapsanych GB (napr ssdlife). Dalsi alternativa je pocitac pouze uspavat.. jeho spotreba je stejne minimalni..
vlado44 (2)|28.3.2015 16:21
No, ako píšem mám 16 GB RAM, ale súbor hiberfil.sys mal presne 12 836 442 112 bytov (neviem prečo). Po jeho nastavení tuším na 70% (dočítal som sa na webe) sa zmenšil na 8 557 629 440. Riešim to preto, lebo ak by som hibernoval PC v priemere denne povedzme 3x a zapisovala by sa celá RAM (nielen zaplnená), znamenalo by to len z titulu hibernácie cca 10 TB zapísaných dít za rok. Ak by sa využívala len voľná časť partície (čo mám 25 GB), bolo by to 400 zápisov. Za rok. Takže možné odídenie po 2-3 rokoch. A to je hodne skoro. Ak by sa zapisovalo na celú partíciu (wear levelling), tak by to bolo cca 3x viac. Ale stále 6 ročná životnosť ešte nie je celkom OK. Ak by sa ale naozaj zapisovalo len to, čo je obsadené v RAM (a bežne pri hibernácii je to cca 3 GB), tak to je niekde úplne inde.