reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

AMD Radeon R300 série - infa, zkušenosti, rady

flanker (1579)|17.6.2015 11:28
Tak co říkáte na Radeon Fury?:)







Včera bylo na kalendáři 16. června a podle plánu uspořádalo AMD na výstavě E3 živé odhalení své nové generace grafických karet. Firma poprvé prezentovala nové grafiky pojmenované Radeon Fury a také jejich garde v podobě nižších Radeonů řady R7 a R9 300. Nový highend založený na čipu Fiji a pamětech HBM přijde tento a příští měsíc za ceny od 549 do 649 USD, chystají se ale ještě další dva další speciální modely na pozdější dobu.

Abychom si nechali to nejlepší na konec, pojďme se nejprve podívat na karty řady 300, které budou vyplňovat nabídku na nižších cenových příčkách. AMD včera oznámilo pět z nich, ačkoliv později mohou přijít ještě další. Zatím se jedná o Radeon R7 360, Radeon R7 370, Radeon R9 380 a Radeony R9 390 a R390X. Jedná se o karty založené na čipech Tobago (označený dříve Bonaire), Trinidad (Pitcairn), Antigua (Tonga) a Grenada (Hawaii). Výrobci budou jako obvykle nabízet své vlastní chladiče, jak ale můžete vidět na obrázku, také referenční karty dostaly nové provedení, jehož design je podobný tomu, jaký přinesou Radeony Fury.

AMD odhaluje Radeony R7 a R9 300, Radeon Fury X a Radeon R9 Nano

Fiji bude ve čtyřech kartácch
Nad cenovkou 429 USD už se konečně dočkáváme do vod, které bude brázdit Fiji. Na E3 AMD odhalilo, že nepřijde jen s dvěma modely (Radeon R9 Fury a Radeon R9 Fury X, o nichž mluvily neoficiální zdroje), ale rovnou se čtyřmi. Přidá se k nim jednak dvoučipová karta, což se asi dalo čekat. Úplná novinka ale bude čtvrtý model, nazvaný Radeon R9 Nano. Tato karta nebude mít vodní chladič s externím radiátorem, naopak umožní nacpat GPU Fiji do velmi malých kompaktních PC.

AMD detailní parametry Radeonů s čipy Fiji ještě nezveřejnilo (takže si ještě chvíli budete muset posloužit jen nepotvrzenými údaji z pokoutních zdrojů). Potvrzeno nicméně je, že Radeon R9 Fury X (Fiji v plné palbě) má 4096 stream procesorů na 1050 MHz a 4096bitovou paměťovou sběrnici s 4 GB paměti HBM (propustnost by měla být 512 GB/s). Čip má být masivní, obsahuje 8,9 miliardy tranzistorů a vyvine teoretický výkon 8,6 TFLOPS. Radeon R9 Fury X má mít podle toho, co zaznělo v prezentaci, o polovinu lepší poměr spotřeby a výkonu než Hawaii a R9 290X, takže pokud by TDP bylo stejné, byla by karta také o polovinu rychlejší.


více info:
http://www.techpowerup.com/213528/radeon-fury-x-outperforms-geforce-gtx-titan-x-fury-to-gtx-980-ti-3dmark-bench.html
http://www.techpowerup.com/213535/amd-also-announces-radeon-r7-300-and-r9-300-series-gpus.html
http://www.techpowerup.com/213527/amd-dual-gpu-fiji-graphics-card-pcb-pictured.html
http://www.techpowerup.com/213517/amd-announces-five-new-products-based-on-the-fiji-silicon.html
http://www.techpowerup.com/213513/amd-unveils-the-radeon-r9-fury-x-ready-for-5k-gaming.html
http://www.techpowerup.com/213512/amd-announces-project-quantum.html
http://wccftech.com/amd-radeon-r9-fury-teardown-pcb-liquid-cooling-pump-block-pictured/
http://wccftech.com/amd-radeon-r9-fury-r9-nano-fury-unveiled-fiji-gpu-based-hbm-powered-649-priced-small-form-factor-powerhouse/

videa:
http://wccftech.com/amd-officially-launches-radeon-300-series-lineup-429-390x-329-390-8-gb-cards-official-sight-r9-fury/

recenze 380X Strix:
http://wccftech.com/asus-radeon-r9-380-strix-gaming-2-gb-graphics-card-reviewed-performance-similar-128bit-gtx-960/
trodas (1753)|17.6.2015 23:43
Říkám na to to, že snad AMD vyladí trošku drivery. Protože pokud jsou tyhle testy reálné:


http://www.techpowerup.com/213528/radeon-fury-x-outperforms-geforce-gtx-titan-x-fury-to-gtx-980-ti-3dmark-bench.html

Tak výkon jen chlup navíc nad Titanem X tedy nic moc. To je pomalu v rámci chyby měření. Navíc od 5k rozližení Titan X vyhrává...

Docela doufám, že se výkon zvedne s oficielními drivery, protože je docela trapné, aby Fury X byla rychejší než Titan X jen o tak málo, že je to skoro v rozmezí chyby měření... Přeci má Fury X 4096 stream procesorů, 128 ROPů (ne 64, nebo se pletu?) a 4096 bitů širokou sběrnici. Titan X má ubohých 384 bitů širokou směrnici, zastaralé GDDR5 a jen 3072 stream procesorů... Něco mi tady nesedí :rolleyes:
wolf007 (653)|2.7.2015 09:57
budou nebo jsou od rady 2*** pripadne 3*** profi derivaty jako je firepro a podobne .. ? obcas se objevi vga ktere pro me jsou docela prekvapenim,viz ruzne speciality pro hp/dell nebo podobne firmy
dom324 (306)|2.7.2015 21:38
Taky mi nesedí to že Fury X má 4096 SP a Titan X 3072 SP,podle mě to může být dvěmi věcmi.A to je buď chyba v GCN (horší varianta,protože nemůže změnit architekturu u GPU které jsou už u koncového zákazníka).Chyba softwaru,vyladění driverů (lepší varianta,protože tu může AMD opravit).
flanker (1579)|3.7.2015 12:50
john (877)|3.7.2015 17:07
skoda ze na OC HBM se prislo az po recenzich, pac +10% jen po zakladnim OC neni vubec spatne.....
trodas (1753)|4.7.2015 18:58
...jako vždy, když se moc spěchá, tak výsledky stojí za prd... Nu což. Už budeme příště chytřejší...
flanker (1579)|24.9.2015 10:49
Vzhůru k testům na stock nastavení. Prvně sestava:

Intel core i7-6700K 4GHz, chlazen Gelid Tranquillo
2x 4 GB RAM Corsair Vengeance Performance XMP 3200 MHz
Asus Radeon Strix R9-390X DCIII OC
zdroj Corsair AX 1200
SSD HyperX 120 GB
HDD Seagate 3TB

software:
Windows 10 Home Edition 64-bit
AMD Catalyst driver 15.8 beta

Info CPUZ a GPUZ


co se týče kvality, vypadá to na dobrý kompromis, který by mohl být slušný jak na vzduchu, tak i na extrému (i když dle obecného hodnocení ASIC je toto spíše méně vhodné na LN2, realita však může být i jiná) 78,8% je po stránce teorie takový lehký nadprůměr.



Samotné testy a hry:
3D Mark11 Performance
3D Mark11 Extreme
3D Mark Sky Diver
3D Mark Fire Strike
3D Mark Fire Strike Extreme
Catzilla 720P
Catzilla 1080P
Catzilla 1440P
Unigine Valley - přednastavený
Unigine Valley Extreme HD
Resident Evil 6 (max nastavení FHD)
Heavensword:Final Fantasy XIV (max DX11)
AVP test (max DX11 FHD)
Sleeping Dogs
Tomb Raider
GTA V
Sniper Elite 2
Total war Shogun 2

Nejsem vyloženě hráč a tudíž můj výběr her je omezen na to, co vlastním. K měření jsem využil integrované testy a nebo FRAPs. Pro hrubý přehled to bude postačovat, cílem je ukázat obecný výkon karty a overlcocking, který je mi mnohem bližší než rozbor jednotlivých herních lokací a průběhů snímků (ačkoliv ty jsou v praxi pro hráče podstatné)

3D Mark11 - testy performance a Extreme



3D Mark Sky Diver, Firestrike, Firestrike Extreme




Unigine Valley a Extreme HD




Catzilla 720P, 1080P a 1440P




Heavensword FF XIV benchmark
-samotné nastavení bylo následující


Kdo by chtěl přehlednější zobrazení nastavení a to včetně výsledků tohoto testu, využije náhledu tohoto obrázku a pod ním již výsledné bodové skóre:



Resident Evil 6 - nastavení a pod ním výsledek



Sniper Elite 2 - nastavení a výsledek




Tomb Raider - nastavení a samotný výsledek testu





Alien vs Predator -nastaveni a výsledek




Sleeping Dogs - nastavení a výsledek




GTAV - část průletu stíhačky a město




Total War Shogun 2, nastavení a výsledky dvou nastavení, první je z obrázku a druhý výsledek je na Extreme DX11



extreme DX11 výsledek:


Později shrnu výsledky do přehlednější tabulky i s OC výsledky v jednotlivých testech. Nyní se ještě zbývá podívat na teploty. Teploty v pokoji se pohybovaly okolo 22 C. Ventilátory grafické karty jsem ponechal na automatiku a nutno říci, že chování i v zátěži bylo velmi tiché. Ostatně, na otáčky ventilátoru se podívejte sami. To stejné na teploty. Je vidět, že vyšší ASIC je o něco hřejivější, přesto jsou teploty při dané hlučnosti dobré, karta má rezervy ještě pro taktování (ale chce to dobrý zdroj, což AX1200 je). Teploty v zátěži se pohybovaly do 84 C ve špičce, jinak okolo 80 C. Akustický projev karty byl vcelu příjemný. V klidu nedocházelo k točení ventilátoru a karta fungovala v pasivním režimu. Na takové monstrum jakým je jádro Fiji a jeho novější derivát je to chvályhodné. Pokud karta běžela v lehčí zátěži v 3D režimu, bylo patrné slyšet jemné pískání cívek, jakmile však karta přepnula do vyššího vytížení, akustický projev cívek ustal a bylo slyšet jen lehké ševelení ventilátorů.


Příště se podíváme na zoubek overlcockingu, zde už nebude mít hlavní roli akustický projev-overlcocking je u mě prostě overlcocking a ne nějaká nudná hrátka o pár MHz a zároveň tichý projev. Podívm se taky na samotné PCB a vyměníme pak původní pastu za Gelid Extreme a porovnáme si teploty před a po :). A nakonec výsledky shrnu do tebulky, která bdue přehlednější než jednotlivé početné obrázky.
flanker (1579)|25.9.2015 15:11
Zapomněl jsem ještě na spotřebu, ta bude také uvedená v celkové tabulce později...V klidovém stavu, aniž jsem s PC jakkoliv pracoval a po ustálení mi měřák ukazoval 76W. V běžné činnosti jako pohyb na ploše a zkoumání softwaru GPU Tweak II to bylo okolo 87-89W. V CPU zátěži pak 206W a pokud byla kombinovaná zátěž CPU a GPU, tak činil příkon 392W wattů.
flanker (1579)|5.10.2015 15:26
Přetaktování s defaultním napětím

Konečně tu máme první OC výsledky. Prvním úkolem bylo dosáhnout takové to denní běžné přetaktování, s defaultním napětím a za únosné hlučnosti a spotřeby. Na napětí jsem tudíž nesahal a stačily pouze dvě věci. Prvně navýšit pro jistotu power limit až na jeho maximum (ať mám klid) a poté posuvníky nastavit ten správný takt pro grafické jádro a paměti. A také to chtělo nechat ventilátory stále zaplé cca na 50%. Pokud jsme nechal na automatice, docházelo občas k artefaktům v zátěži.
Řekl bych, že se jedná o lehce nadprůměrný kus karty 390X. Jádro se mi podařilo dostat na 1150 MHz (na 1160 MHz v některých testech byly již artefakty) a paměti na efektivních 6600 MHz.


Jak se to projevilo na výkonu? Začnu znovu syntetickými testy a postupně přejdu k několika hrám. Až zcela na závěr celého testování uvedu komplexní a přehlednější tabulku měření. Veškerá nastavení jsou totožná, jako jsem uvedl v předchozí "kapitole", tam si je můžete prohlédnout.

3D Marky






Unigine Valley Extreme HD



Catzilla testy (720P, 1080P a 1440P)




Resident Evil 6


Final Fantasy XIV HeavenSword


AVP


Sniper Elite 2


Tomb Raider


GTA V (most, letadlo a město)


Sleeping Dogs


Total War Shogun (vlastní nastavení+DX11 preset)



Výkonově karta evidentně stoupla, s ní však stoupla mírně i hlučnost, přesto je to pro mé uši přijatelné (např ventilátor na CPU FX-9590 mám hlučnější). Díky vyšším otáčkám ventilátorů a nebo snad zapečení pasty se výrazně změnily teploty karty. Ty nyní v loadu dosahovaly jen okolo 68 C! Spotřeba se taky beze změny voltáže moc nezměnila. Chlazení prostě dělá dost a naopak může příkon sestavy i klesnout.

Dalším krokem bude navýšení napětí a maxima karty (odhaduji okolo 1200-1250 MHz jádro a 6800-7000 MHz paměti). A pak se podíváme na samotnou výměnu pasty a nové teploty:)
flanker (1579)|7.10.2015 11:27
Na přání jsem doměřil také Unigine Heaven Extreme, prvně výsledek na default a poté výsledek s OC1-tedy takty z minulé kapitoly s default napětím


Musel jsem také přeměřit lépe GTA V na výrobní nastavení karty a všiml jsem si taktéž chyby u Sleeping Dogs, kde jsem na stock nechal zaplé v-snyc. Zde tedy výsledky. (V tabulce budou všehcny správné)





[size=150]Overclocking s navyšováním napětí[/size]
Jdeme do posledního kola a to overclocking se zvýšeným napětím. A následně ještě pokusně přetaktování pro pár 3D Marků. Předem je nutno zmínit, že jádro Grenada a Hawai jsou docela náročné na proudový odběr (jsoiu to hlavně s OC celkem žrouti) a vyplatí se mít nejen kvalitní zdroj, ale i dobře chlazené VRM obvody karty. Na ně se dnes podíváme v krátkosti také, ale prvně samotné testy...

Maximální stabilní takt karty se završil na 1188 MHz pro jádro a 6752 MHz pro paměti efektivně. Napětí jsem nastavil na 1.325 V, s vyšším nebylo VRM uchladitelné. Po restartu PC se však takty v softwaru nedržely a v rámci jednotek byly jiné (např 6756 MHz pro paměti apod). Ventilátory jsem však nyní měl na 100%, to není komfortní, nicméně za cenu maxima to bylo nutné...


A nyní na výkonové testy

3D Mark11 Performance+Extreme



3D Mark Sky Diver, Fire Strike a Extreme




Unigine Heaven a Valley



Catzilla 720P, 1080P a 1440P




Resident Evil 6


Final Fantasy XIV Heaven Sword



AVP


Sniper Elite 2


Tomb raider


GTAV (most, stíhačka a město)


Sleeping Dogs


Total War 2: Shogun
-vlastní nastavení

DX11 high nastavení



Takže komplet měření máme za sebou a vás budou zajímat provozní vlastnosti, teploty i teploty VRM a přehledná tabulka. Než k tomu přistoupíme, podíváme se ještě na výsledky karty pro 3D Marky, o moc více už z karty nebylo možné dostat.
[size=150]Maximální 3D Marky[/size]
S napětím 1.35V, tedy maximem co software GPU Tweak II dovoluje, jsem se vyšplhal na 1203 MHz na jádru a 6780 MHz efektivně. Doufal jsem v 6800 MHz na pamětech, ale s tímto nastavením jsem byl odměněn artefakty a pádem aplikace. Na těžší testy bylo nemožné uchladit VRM, samotné chlazení zvládá jádro velmi dobře, ale na VRM je to prostě už moc...


A tady několik dílčích výsledků:





O něco později (dnes) přidám tabulky, info o teplotách a malý bonus na závěr. Snad se vám článek zamlouval :)
flanker (1579)|7.10.2015 21:27
Slíbil jsem poslední část. Ta se týká samotného chování karty co do teplot, otáček ventilátorů, výkonostních tabulek a také přepastování jádra karty. Hned na úvod musím říci, že karta je velmi, velmi tichá. Možná až moc a cca +10% výkonu otáček by jí přidalo tak odhadem 2dB a rozhodně snížilo teploty. Teploty na automatiku totiž díky pozvolnému a poměrně pomalému otáčení ventilátorů se tak vyšplhá na 84 C. To je sice v pořádku a ještě s rezervou od toho, co karta vydrží, ale samotné mosfety a celý komplex napájení dostává "zabrat" a nestíhá se efektivně chladit. VRM jsou na automatiku kolem 90 C v plné zátěži. Tento stav nastane, jak jsem vysledoval, během postupného stavu navyšování otáček, kdy karta reaguje na stav teploty jádra, nikoliv na VRM (pozvolna rostou otáčky, ale karta již "dávno" dosáhla na vyšší teploty VRM i jádra).
Změna nastane, když jsem nastavil už od začátku ručně ventilátory cca na 40-50% otáček, výrazně klesnou teploty jádra karty a také teploty VRM.

Podíváme se, jak to vůbec celé vypadá. Můžete zkontrolovat i backplate, které drží menší šroubky. Ty větší slouží k odjištění hliníkového komplexu a odkryjou vám kartu v celé své kráse.


Vidíme, že základní pasty je na jádru více než dost. Není ani špatná, ale kvalitě drahé Gelid Extreme se rovnat nemůže...


Grafické jádro je obdélníkové a kolem něho jsou osazeny paměťové čipy od firmy Hynix s kapacitou 512MB


Konkrétně se jedná o model H5GC4H24AJR


Bude nás také zajímat, jak je vyřešené chlazení napájení pro grafické jádro a paměti. Teplovodivá páska sedí na mosfetech doslova brilantně. Komplex chlazení je pak propojen do hliníkového, společného pasivu. Mohl být pouze více přitažen v této části k PCB (což jsem později učinil a trošku to pomohlo teplotám na VRM). Škoda, že kontakt s VRM není třeba také přes heatpipe, to by bylo u takových karet skvělé řešení (i když za cenu zvýšení nákladů).


Původní pastu jsem opatrně odstranil a náhradou měla být Gelid Extreme



Nyní se ještě ve stručnosti podíváme na to, co tvoří kartu kartou. Součástky na této kartě jsou osazovány roboticky, takže jsou přesně v rovině, žádná není ani o půl mm nakřivo. Je to jedna z vlastností Asus auto extreme technologie. Detailní náhled na mosfety, cívky a kondenzátory kaskády.


Zde již samotný rozvrh karty. Zelenými ohraničeními jsem vyznačil paměťové čipy karty. Ty dohromady dělají 8 GB kapacity. Růžovou barvou jsem zvýraznil napájecí kontroléry. Větší z nich je digitálně řízený a stará se o většinu fází. Karta má celkem osmifázové napájení. Červeně ohraničené (6 fází) slouží pro grafické jádro a zbylé dvě v modrém obdélníku pro grafické paměti. Neoznačil jsem ještě PLL fáze, které má na starost nejspíše menší kontrolér. Ty jsou nicméně v softwaru nepřístupné k řízení. Samotná napájecí kaskáda je velmi kvalitní, jsou zde drmosfety, vysokokapacitní pouzdřené cívky s feritovým jádrem a slušné kondenzátory.


Přepastováním jsem získal zhruba o 4-5 C nižší teploty na grafickém jádru. Ty však rozhodně nebyly limitem samotného taktování grafické karty. Ale byly jím teploty VRM okruhu. Ten je sice nadmíru kvalitní, naddimenzovaný, jak je u Asus zvykem, ale pokud jsou teploty okolo 105 C, zapne se ochrana okruhu. Přísnějším stáhnutím šroubků v inkriminované části jsem dosáhl u VRM obvodů také nižší teploty zhruba o 4 C v záteži. A to se hodí :-). Být tam měděná heatpipe s přímým kontaktem, možná by karta dovolovala taktovat na jádře nad 1200 MHz stabilně.

[size=150]Výsledky v tabulce - výkonové i teplotní měření[/size]

Zde máte přehlednou tabulku s výsledky, na nastavení k jednoltivým testům se podívejte v kapitole "měření na stock nastavení".


A zde tabulka s teplotami a spotřebou