reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sítě: Dotaz trochu mimo, ale už nevím kam se obrátit

Neregistrovaný (0)|25.5.2016 21:53
Tazatel: Marcela

Znění dotazu: Dobrý den, mám dotaz poněkud OT, ale už nevím, kam se obrátit, zjištuji všude možně a narazila jsem na tyto stránky.
V domě, kde bydlím (činžovní, plně elektrizovaný) pořád slyším hučení, někde jsem narazila na výraz brum. Slyším to jen já, syn ne. Majitelka domu tvrdí, že v domě závada není. Při hledání na vašich stránkách mně napadlo, jestli to nemůže být nějaká závada v elektrice, něco předimenzované, poddimenzované, špatně zapojené, prostě něco nesprávně udělané. Syn rozebíral větrák na zácodě a nadával na zapojení, že je to zprasené.
Do elektriky v domě se pouštět nemůže, ale pokud bych věděla, co by mohlo být příčinou, zkusila bych požádat o opravu. Přijde mi to lepší, než se stěhovat.
Děkuji.
VencaX (3686)|25.5.2016 22:04
Tak ono by vpodstatě stačilo, pokud máte pro svůj byt oddělené pojistky, pak shodit pojistky a zkusit, zda ten zvuk uslyšíte nebo ne. To by Vám mohlo napovědět, jestli je problém v elektřině, či není.

Pokud ho neuslyšíte, možná bych pak zkusil jednotlivě poodpojovat samotné spotřebiče (lednička, televize, atd.) a zjistit, zda je problém v některém ze spotřebičů nebo přímo někde ve vedení.
durib (1141)|25.5.2016 22:36
Stejně jako přede mnou - vylučovací metoda, co nejvíce zúžit okruh hledání.
V elektrice se občas stává, že to "bručí" vlivem špatně dotažených šroubů, které drží vodiče.
Jinak je zajímavé, že to syn neslyší a vy jo. Obvykle co vím, tak právě starší lidé mají hluch vůči těmto exotičtějším frekvencím :)
Ventero (1280)|26.5.2016 13:50
Tech variant je opravdu vice. Me delala takovy slaby brum i vez.

Stezejni otazka: Brum je porad bez prestani - slysite ho kdykoliv nebo se objevuje a prestava?

Je treba zkusit urcit zda-li je brum ve vasem byte ci ne. Hledejte s uchem po vsech spotrebicich a odpojujte je od elektriky a zapojujte. Kdyz neurcite, tak zkuste ty pojistky. Kdyz brum ani tak neustane poslechnete si rozvodnu ( skrin s elektromery ) ve vasem patre. Ten vas i sousedu. To same o patro dve niz i vys. Pak muzete zkusit hlavni rozvodnu ve sklepe, dale vytahovou rozvodnu atd. Brum vznika tam, kde jsou vinuti - civky. Kdyz nic nezjistite, ptejte se sousedu a jestli vam dovoli naslechnout i u nich vevnitr. Nejake zvyseni ci snizeni nebo nezmenu poznate uz jen strcenim hlavy do dveri. I to vam napovi jak moc je to lokalni.

Take, kdyz nic nezjistite, muzete zkusit jit nekam ven do lesa kde je ticho, sednout si a zaposlouchat se, zda-li se nahodou nejedna o nejaky tinitus :) Kdyz toto vyloucite nezbyva nez patrat dal. Tedy napiste, co zjistite ...

Hezky den.
marcela7 (2)|29.5.2016 22:50
Tinitus to není, začalo to, co jsme se přestěhovali.
Zvuk je pořád, ve dne v noci. Přijde mi to, že občas na minutku přestane, a pak začne znova.
Je to nejvíc ve středu místností, nejsilnější j ato v místnostech, které sousedí s vedlejším domem. Když dám hlavu do rohu, tak to neslyším. "Přerazím" to nějakým zvujem, ale to není řešení.
Řekla bych, že to je pod hranicí slyšitelnosti - když přijdu z venku, chvilku trvá, než se na to naladím.
Nemá to žádný směr, odkud to jde, když dám ucho na zeď, neslyším nic.

Je možné, že bych "slyšela" elektřinu? V domě je všechno na elektriku.

A čím je způsobeno to hučení, které je slyšet pod dráty vysokého napětí?
Salamander (6177)|29.5.2016 23:40
Nam treba v dome hucel starsi stykac, pokud to neni nova instalace, nechal bych to prekontrolovat. Muze hucet i klasicky elektromer, ale ty uz jsou vetsinou digitalni.
durib (1141)|29.5.2016 23:53
Já tedy nevím uživatelko "Marcela", ale dotaz jste podala 25-05-2016, 21:53 a návod, jak problém řešit vám byl poskytnut o pár minut později hned prvním příspěvkem. To jste jako nebyla schopna za ty 4 dny vyhodit jističe ve svém obydlí a lokalizovat zdroj zvuku? Tady se problémy řeší a na tlachání co by kdy by o ničem jsou jiné fóra.
Jinak velmi vysoké napětí "hučí" kvůli (nežádoucí) ionizaci vzduchu koronovými výboji podél vedení. Vzduch se v tom místě roztáhne a to pak slyšíte.
Ventero (1280)|30.5.2016 09:50
Uznavam, ze u nizkych frekv. je tezke urcit smer, zvlaste jednali se o prahovou hlasitos. Nicmene, jak rika Durib. Jestli nepomaha chozeni a poslouchani, tak je na miste selekce a vypinani na zdar Buh, pak vzdy dele nez minutku poslouchat. Je tedy dost zvlastni , ze to slysite z prostredku mistnosti a z rohu ne. Akustika je komplikovana zalezitost. Ptal bych se take po zarizenich, ktere mohou rozvibrovat cely dum i u toho vedlejsiho. Nejake cerpadlo, agregat atak. Mimochodem treba ve starych vytahovych strojovnach byly obrovske civkove zarizeni (ani by jste ho neunesla, kolik je tam zeleza a medi - to bylo tenkrat penizku :D ) ktere by dokazaly generovat pomerne silny hukot ...

Muzete se v krajni nouzi obratit na MU ci na CEZ at to vysetri. Ale to budete muset mit sakra lokty, protoze dneska je to vsude samej lenoch a tupec v jednom ...
marcela7 (2)|2.6.2016 14:59
Vyhodila, poslouchala, nic. I do sklepa jsem pronikla (je zamčený a nájemníci nemají klíče). Tam to je slyšet všude (strčila jsem hlavu do každé místnosti) a není tam nic, co by bylo podezřelé. Přitom jsem zjistila původ jiného zvuku, který se ozývá občas a slyším ho jakoby shora - ždímání pračky. Majitelka ji má ve sklepě.
Ve vedlejším domě jsou dvě hospody, v žádné nemají nic, co by bylo v provozu pořád. Majitelka domu žije v cizině, kontakt na ni zatím nemám.
Dům je prý postavený na břidlici, ve stěnách jsou vzduchové komory a obvodové stěny jsou prý jako skořepina - tvrdé - podle majitelky. Ale to už je téma někam jinam.
Děkuji všem za pomoc:)
Ventero (1280)|2.6.2016 22:59
Ze by vibrace vznikle proudenim komorami ? ...