reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tak co nové PhysX Pack #1?

Deee-aN (3834)|8.8.2008 10:32
Tak jsem stáhl GeForce ForceWare 177.79, na něž se pějí už předem ódy, jako na přelom v grafice počítačových her. Stáhl jsem také rovnou Warmongera, který by s nima měl být kamarád. 10-20FPS podle FRAPS, ať jsem nastavil, co chtěl. Podle rady na jiném fóru jsem stáhl PhysX 8.07.18 a v poho - 40FPS a i víc. A vypadá to opravdu pěkně! :thumb A co vy, už jste někdo zkoušel?
P.S.: dal bych to do sekce Download, ale nerad bych, aby mě někdo zjebal, že to tam dávám špatně, nebo, že už to tam je.
Pro zájemce: http://downloads.guru3d.com/GeForce-ForceWare-177.79-XP-(32-bit)-download-2012.html, www.vaguetech.com/forum/downloads.php?do=file&id=313 (PhysX 8.07.18), www.porse.cz/Warmonger_Operation_Downtown_Destruction.html
noegoncz (319)|8.8.2008 12:03
Zajímavé. Podle games.tiscali.cz měli tyto ovladače vyjít až příští týden :) Nicméně nevadí. Už to mám postahované a odpoledne to určitě zkusím.
Jsem docela zvědav...;)
Deee-aN (3834)|8.8.2008 12:33
[quote=noegoncz;149619]Zajímavé. Podle games.tiscali.cz měli tyto ovladače vyjít až příští týden :) Nicméně nevadí. Už to mám postahované a odpoledne to určitě zkusím.
Jsem docela zvědav...;)[/quote]
Já vím 12.8. Zkusil jsem to vyGooglit a podařilo se. Jenom mám pocit, že jsem u toho někde zahlídl slovíčko "beta".
Teď jsem zkusil trošku víc toho Warmongera a jsem z toho trochu rozpačitej. I při FPS kolem 60 je to takový ne úplně dokonale plynulý, skoro bych to svedl na inputlag monitoru. Snad se přihlásí někdo s 2ms TN-kem.
Jinak je to celkem pěkný, jak tam povlávaj ty kusy hadru a to, jak reagujou na zásah kulkou. Na druhou stranu, celkem jednouduše projdeš velkym kusem betonu a ani nezakopneš:runaway
husky14 (4214)|8.8.2008 12:37
[QUOTE=deeean;149598]P.S.: dal bych to do sekce Download, ale nerad bych, aby mě někdo zjebal, že to tam dávám špatně, nebo, že už to tam je.[/QUOTE]Nemusíš, stačí se podívat.... drivery 177.79 máme v sekci download už cca 14 dní a nový PhysX driver asi týden.... klik ;)
Deee-aN (3834)|8.8.2008 12:45
[quote=husky14;149627]Nemusíš, stačí se podívat.... drivery 177.79 máme v sekci download už cca 14 dní a nový PhysX driver asi týden.... klik ;)[/quote]
No, vida, co jsem říkal!:D
husky14 (4214)|8.8.2008 12:53
[QUOTE=deeean;149630]No, vida, co jsem říkal!:D[/QUOTE]Jj stačí jen tu sekci otevřít.... :)

Btw. jen pro upřesnění, drivery 177.79 jsou pořád ještě "WHQL Candidate", což samozřejmě nebrání tomu je používat, ale některým lidem prostě vadí, že to při instalaci povídá něco o nepodporovaným HW a vyžadujou pouze WHQL drivery. Měly by snad být podepsaný příští týden (12.08.08) ;)
noegoncz (319)|14.8.2008 07:28
omrkl bych toto:
THE FORCE WITHIN
je tam pár aplikací, ve kterých lze využit PhysX :notsure
Deee-aN (3834)|14.8.2008 08:42
Hm...:o
Už jsem zkoušel Great Kulu (podotýkám, že mám FW 177.83, PhysX 8.08.01, poslední Direct). Celkem hezký, ale že bych kvůli tomu mlátil hlavou o zeď...:notsure Particle fluid demo se zasekne po cca 60000 particlech. PhysX fluid mark se mi nerozběhne vůbec. MKZ benchmark se zasekne ve chvíli, kdy vojáček raketometem rozstřelí hejno Humvees. Jediný, co tak ňák funguje je Warmonger při cca 50 FPS.
Když jsem šel přes Help v PhysX properties, ukázalo to, že by se v Settings při zvolení GeForce PhysX mělo zmáčknout tlačítko "Select GPU for GeForce PhysX". Já ho tam ale vůbec nemám! :runaway:angry
Je jistý, že ty ovladače pracujou (instalovaný po odinstalaci předchozích), protože bez nich měl WMG kolem 10FPS.
Co s tím? Přeinstalovat?:runaway:runaway
husky14 (4214)|14.8.2008 09:01
A není třeba to "Select GPU for GeForce PhysX" jen vysvětlení, že si máš vybrat GPU, který bude fyziku počítat? Z možností "No Acceleration", "GeForce PhysX" nebo "Ageia PhysX"?

A to sekání a pády: nemáš moc velkej přetakt? Hlavně ty paměti na 2,2 GHz jsou možná moc, některý 8800 GT/GTS s tím mívaly problémy a na předchozích driverech to ještě mohlo chodit.... nevím, jen uvažuju ;)
Deee-aN (3834)|14.8.2008 10:13
[quote=husky14;151633]A není třeba to "Select GPU for GeForce PhysX" jen vysvětlení, že si máš vybrat GPU, který bude fyziku počítat? Z možností "No Acceleration", "GeForce PhysX" nebo "Ageia PhysX"?

A to sekání a pády: nemáš moc velkej přetakt? Hlavně ty paměti na 2,2 GHz jsou možná moc, některý 8800 GT/GTS s tím mívaly problémy a na předchozích driverech to ještě mohlo chodit.... nevím, jen uvažuju ;)[/quote]
Můžu zkusit podtaktovat, až se k tomu dostanu.
Když si otevřu PhysX Properties -> Help -> Documentation, tak je tam na obrázku Settings jednoznačně tlačítko "Select GPU for GeForce PhysX". Oni ho tam dokonce mačkají a volí ze dvou možností GeForce PhysX Device Selection, mezi nimiž tedy žádný zásadní rozdíl nevidím.
Přidávám screeny ode mě a z nápovědy:
Screenshot 2008-8-14_10-4-46.png Screenshot 2008-8-14_10-9-34.jpg
husky14 (4214)|14.8.2008 10:16
Aha, tak to možná souvisí se SLI.... já to tam taky nemám (1x 8800 GT) ;)
Deee-aN (3834)|14.8.2008 10:18
[quote=husky14;151646]Aha, tak to možná souvisí se SLI.... já to tam taky nemám (1x 8800 GT) ;)[/quote]
Máš pravdu, je to kvůli SLI. Jdu podtaktovávat...
husky14 (4214)|14.8.2008 10:28
[QUOTE=deeean;151647]Máš pravdu, je to kvůli SLI....[/QUOTE]Ono to vlastně není kvůli SLI....

Ty máš teď možnost ke svý 8800 GTS přidat třeba 8500 GT (který do SLI nespojíš), ale musíš určit, která bude tu fyziku počítat (v tomhle případě nejspíš ta 8500 GT) ;)
Deee-aN (3834)|14.8.2008 10:45
Takže je to tak!:thumb Podtaktováno na default a Fluid demo běží. V 3DMarku06 pád z 13296 na 12568:cry. WMG beze změny, Great Kulu už nemám a ještě si znovu stáhnu ten PhysX benchmark. No a potom se zkusím protaktovat, kam až to půjde bez vlivu na výkon PhysX.
BTW, znamená to, že když si koupím nějakou třeba i relativně slabou kartu, která by šla připíchnout do mojí MoBo, tak mi to umožní po převedení PhysX na ní nataktovat 8800GTS zase na vyšší hodnoty? A hlavně mělo by to celé nějaký hlubší smysl? I vzhledem k tomu, že ohlašují několik nových her s podporou Nové PhysX do konce roku?
P.S.: Díky! (na RB mě to nepustí)
husky14 (4214)|14.8.2008 10:58
Na 3DMark se vybodni, ten už je ohranej.... [SIZE="1"](já vím, že v tom kaňonu vždycky zvítězíš)[/SIZE] ;)

Jestli máš 2 PCIe sloty, můžeš využít slabší VGA, která ti bude počítat fyziku, nebo to můžeš nechat jen na svý GTS.

Jestli to má smysl ti neřeknu, dema sem viděl, ale dema jsou dema a až budou reálně hry, bude to zas něco jinýho (uvidíme jak se k tomu vývojáři postaví) a rozhodneš se sám. Zatím bych imho moc neplašil a nekomplikoval to.... :)
Deee-aN (3834)|14.8.2008 11:05
Teď jsem stáhnul ten benchmark a když ho spustím tak, jak je to nastavený, mám jen černou obrazovku. Tu mám ostatně, i když si s tím nastavením hraju. Tak už fakt nevím...
husky14 (4214)|14.8.2008 11:10
A co Warmonger? Má smysl to stahovat? Je to aspoň trochu záživný, nebo je to jen ukázka toho, co by PhysX mělo umět?
Deee-aN (3834)|14.8.2008 11:28
Tak...určitě to něco ukazuje, ale... No,... je to zadarmo,...asi tak...
Všude hoří ohně, lítaj jiskry, plápolaj hadry a když do nich střelíš, tak sebou pěkně mrskaj a trhaj se, ale jinak nuda.
Spíš se těším na něco plnotučnýho. Nebo aspoň ten vylepšenej UT3, až ho dostahuju. Škoda, že se ten PhysX mod nedá nacpat na demo.
Deee-aN (3834)|14.8.2008 15:51
[quote=deeean;151661]Takže je to tak!:thumb Podtaktováno na default a Fluid demo běží. V 3DMarku06 pád z 13296 na 12568:cry. No a potom se zkusím protaktovat, kam až to půjde bez vlivu na výkon PhysX.
[/quote]
Takže mi teď demo běží i při těchhle taktech a v 3DMarku06 jsem na 13040:thumb. Jak je vidět, stačí málo navíc na těch pamětech a je tu problém...:runaway(bylo tam 1103)
Screenshot 2008-8-14_15-46-36.png
Pavel Boček (4169)|14.8.2008 20:50
A co framerate když necháš fyziku počítat GPU vs. CPU ?

IMHO PhysX bude mít hodně smysl hlavně v případech, když budete mít slabé CPU a k tomu výkonnou grafickou kartu. Ta by jinak byla bržděna procesorem, ale takhle převezme výpočty a procesor se bude flákat. Když má někdo C2D na 3,5 - 4 GHz, tak PhysX na GPU nemá asi moc smysl ;) Mohl by tuto teorii někdo ověřit v praxi :rules Nemám po ruce kartu se shadery :notsure
Deee-aN (3834)|14.8.2008 21:44
[quote=Pavel Boček;151867]A co framerate když necháš fyziku počítat GPU vs. CPU ?[/quote]
Qué?[quote=Pavel Boček;151867]
IMHO PhysX bude mít hodně smysl hlavně v případech, když budete mít slabé CPU a k tomu výkonnou grafickou kartu. Ta by jinak byla bržděna procesorem, ale takhle převezme výpočty a procesor se bude flákat. Když má někdo C2D na 3,5 - 4 GHz, tak PhysX na GPU nemá asi moc smysl ;) Mohl by tuto teorii někdo ověřit v praxi :rules Nemám po ruce kartu se shadery :notsure[/quote]
Třeba budu plácat nesmysly, ale já, lama, to chápu tak, že tenhle Pack#1 je cosi jako SW náhražka (tohle je blbý slovo, ale jiný mě teď hned nenapadá) fyzického PPU. Teď už mají GPU dostatečnou výpočetní kapacitu, aby zvládly práci za extra PPU ve skříni. Nemyslím, že by potom vůbec graf. karta chtěla půjčovat výpočty fyziky procesoru (CUDA???) a to zvlášť ve chvíli, kdy se, jak já tomu rozumím, začíná rozbíhat boj o budoucnost pojetí počítače jako takového. Tzn.: zvítězí v budoucnu GPU, které budou schopné zastat práci CPU, nebo CPU se schopností plnohodnotně počítat grafiku? IMHO budou tyto dva typy koexistovat vedle sebe a lidi si budou vybírat jestli chtějí pařit do bezvědomí a k tomu sem tam net a word, anebo budou spíš potřebovat velký výpočetní výkon a hrát vůbec, nebo jen trochu. Neboli jinak řečeno - koupím si do kompu nVidia HyperCUDA X9900 GTX++ nebo Intel i12 HyperCore?:D:D:D
Pavel Boček (4169)|14.8.2008 21:51
No, doteď fyziku ve hrách s PhysX počítalo CPU :notsure Třeba v takovém Infernalu. A AMD chce provozovat fyziku zkraje na CPU, tak proč by to nemělo být možné u NVIDIE ?

Podle mé představy by mělo stačit nainstalovat starší verzi PhysX, která běžela na CPU, udělat test a pak zkusit novější verzi, podporující společně s posledními drivery NVIDIE PhysX na GPU. Opravte mě, pokud plácám nesmysly :notsure:runaway

A je jisté, že VGA počítající fyziku spočítá o něco méně grafiky. Tak bych rád věděl, jestli na výkonném (=vysoce taktovaném) CPU je lepší nechat počítat fyziku procesor a grafiku GPU nebo obojí GPU...
Deee-aN (3834)|14.8.2008 22:46
Hele, tak to ti nepovím. Jak říkám, jsem lama, ale taky by mě to zajímalo. Člověk by rád našel optimální řešení.
Vzpomínám si na stať, kterou jsem kdysi někde zahlédl, o výhodnosti spojení výkonného CPU se slabším GPU a naopak proti spojení silného GPU a CPU, které si snad měly překážet a ubírat výkon navzájem.:notsure:notsure:notsure
husky14 (4214)|14.8.2008 22:49
[QUOTE=deeean;151769]Jak je vidět, stačí málo navíc na těch pamětech a je tu problém...:runaway(bylo tam 1103)[/QUOTE]Jj vidíš vidíš, já ti to říkal.... ;)
Pavel Boček (4169)|14.8.2008 22:54
[QUOTE=husky14;151930]...[/QUOTE]

Co ty říkáš na výše zmíněné ? CPU máš dost výkonné, zkusil bys to ?

deeean: zkoušel jsi vůbec stabilitu OC v ATiTool :) Já třeba dříve také ne a ačkoli mi X800 GTO běhávala stabilně či jen mírně artefaktovala, tak po vyzkoušení stability testu tak asi 100 chyb/s. Po stáhnutí frekvence jádra hard-rock stable ;)
Deee-aN (3834)|14.8.2008 23:15
[quote=Pavel Boček;151933]
deeean: zkoušel jsi vůbec stabilitu OC v ATiTool :) [/quote]
Ne, teď to běží. Jak dlouho? Zatím 3min. bez chyb.
husky14 (4214)|14.8.2008 23:31
[QUOTE=Pavel Boček;151933]Co ty říkáš na výše zmíněné ? CPU máš dost výkonné, zkusil bys to ?[/QUOTE]Imho byla fyzika ve hrách doteď záměrně dost vynechávaná právě kvůli tomu, že se počítala přes CPU a kvůli pár lidem, co si koupili PhysX Ageiu nemělo pro vývojáře smysl fyziku nějak zvlášť rozvíjet. Když teď můžou použít GPU (což je vlastně kopice CPU, i když jednodušších), dá se začít....

Zkoušet? Co zkoušet?
Atitool používám už dlouho na over/underclocking, protože je spolehlivější než třeba RT. Ale když sem nainstaloval drivery 177.83 a po restartu se Atitool spustil a nastavil jakýkoliv, třeba i default, profil (frekvence), monitor dostal jednu barvu a konec. Tak sem Atitoolu zakázal spouštění po startu, vyzkoušel ty nový PhysX dema a vrátil zpátky původní 175.19 a spustil Atitool....

Tím končím se zkoušením, pro mě zatím jakákoliv fyzika nemá smysl. Až budou hry, budou i jiný drivery a pak (pokud se mi ta fyzika bude líbit) začnu zase zkoušet ;)

Jinak myslím, že na netu se určitě daj najít testy na fyziku přes CPU a GPU.
Pavel Boček (4169)|15.8.2008 00:01
[QUOTE=husky14;151951]Imho byla fyzika ve hrách doteď záměrně dost vynechávaná právě kvůli tomu, že se počítala přes CPU a kvůli pár lidem, co si koupili PhysX Ageiu nemělo pro vývojáře smysl fyziku nějak zvlášť rozvíjet. Když teď můžou použít GPU (což je vlastně kopice CPU, i když jednodušších), dá se začít....[/QUOTE]

No, ale hry s PhysX existovaly. Právěže teď, když konečně začínáme mít spoustu CPU s přebytkem výkonu, se rozhodla to NVIDIA aplikovat. CUDA tu měla být už v roce 2006, teď to IMHO smysl má jen pro stará CPU, ale do toho se pouštět nechci, o tom toto vlákno není.

Chci říct, že u těch mmálo her s PhysX se to muselo počítat na CPU (snad nějaká emulace). Podle mě by to mělo jít stejně tak i teď - takže stáhneš nějaké to PhysX demo, nainstaluješ starší verzi PhysX a spustíš. Mělo by to jít. Pak akorát dinstaluješ novější verzi, poslední drivery NVIDIE a spustíš PhysX na shaderech :notsure

Bohužel to sám zkusit nemůžu, nemám po ruce žádnou NVIDII se shadery :runaway
husky14 (4214)|15.8.2008 00:12
[QUOTE=Pavel Boček;151960]Podle mě by to mělo jít stejně tak i teď - takže stáhneš nějaké to PhysX demo, nainstaluješ starší verzi PhysX a spustíš. Mělo by to jít. Pak akorát dinstaluješ novější verzi, poslední drivery NVIDIE a spustíš PhysX na shaderech :notsure[/QUOTE]Ta PhysX akcelerace se dá v driverech normálně vypnout, viz. deeeanovo screen na první stránce "No acceleration".... to je na zkoušení asi jednodušší ne?

Ale jak sem psal, 177.83 už sem odinstalil a dávat je tam znovu nebudu.... to může zkusit deeean ;)
Pavel Boček (4169)|15.8.2008 00:25
[QUOTE=husky14;151962]Ta PhysX akcelerace se dá v driverech normálně vypnout, viz. deeeanovo screen na první stránce "No acceleration".... to je na zkoušení asi jednodušší ne?[/QUOTE]

Co já vím co to udělá ? Třeba to vypne PhysX úplně. Já to pojal jako PhysX na GPU, PhysX na Ageia a PhysX vůbec :) Přece jen obojí jsou už upravené verze pro VGA...:notsure Jak říkám, nemám možnost zkusit, tak fakt nevím :) deeean píše že by rád našel řešení a nezkouší to :D

deeean: tak 5 minut bez chybky...jo a zkus si s tím PhysX pohrát, co ty na to...? Ukazují ta dema FPS ? Kdyžtak stáhni FRAPS :)
Deee-aN (3834)|15.8.2008 11:13
Teď koukám, kolik je tu reakcí:runaway. Na poslední tři příspěvky mě to neupozornilo.:angry
ATITool - běželo to cca 10 minut v poho a pak už mě to nebavilo...
Fluid demo - zkoušel jsem to i FRAPS-em už včera. Výsledky si ale nepamatuju přesně, takže znova...střih!...tak a mám výsledky: s akcelerací PhysX 26,855 avg. FPS, bez akcelerace 2,136 avg. FPS. Když přímo v demu přepnu h-čkem z HW na SW, mám 3,274 avg. FPS. Podle Správce úloh (ha,ha,ha...) jede v tomhle režimu, stejně jako v režimu bez akcelerace, procesor na cca 50%. V režimu s PhysX se pohybuje jeho zatížení kolem 30%, ale přesný nebo avg hodnoty nemám.
Pavel Boček (4169)|15.8.2008 22:38
No, nedokáže to využít víc jader...kdyby dokázalo, tak je to hned jiná. Ale i samotné zatížení s akcelerací je vysoké. Podle Fudzilly to funguje jen jako koprocesor (celá CUDA tak funguje, že), takže nic moc...četl jsem to jen zběžně, dneska se na to teprve vrhnu...

Nicméně pokud s tou zátěží nic neudělají, tak to bude asi tak, že na méně výkonných strojích bude CPU brzdit GPU bez PhysX a bude to nehratelné s PhysX :D
Deee-aN (3834)|15.8.2008 23:24
Sem přišel z putiky... Takže podotknu jen, že to zatížení je rovnoměrně rozložené na obě jádra ve všech případech (tedy podle Správce), neboli každé jádro běží na těch 50 respektive 30%.
Pavel Boček (4169)|15.8.2008 23:27
[QUOTE=deeean;152415]'Sem přišel z putiky... Takže podotknu jen, že to zatížení je rovnoměrně rozložené na obě jádra ve všech případech (tedy podle Správce), neboli každé jádro běží na těch 50 respektive 30%.[/QUOTE]

Říkal jsi prvně procesor. To by bylo typické chování, když chvíli to běží na jednom a chvíli na druhém jádře, ale celkově je zátěž 50 %, tedy jedno jádro plně zatížené. Jak to tedy je :confused:
Deee-aN (3834)|15.8.2008 23:53
[quote=Pavel Boček;152417]Říkal jsi prvně procesor. To by bylo typické chování, když chvíli to běží na jednom a chvíli na druhém jádře, ale celkově je zátěž 50 %, tedy jedno jádro plně zatížené. Jak to tedy je :confused:[/quote]
Sry za nepřesnost...
Přidám screeny. Zvláštní je, že teď to ukazuje o něco vyšší zatížení CPU. Každopádně rovnoměrnost zatížení se nemění, je zhruba stejná. Chtělo by to program, co to dokáže měřit přesně (hlavně avg po třeba tři minuty) a udělat aspoň pět měření a potom průměr. Nerozumím, proč to teď ukazuje větší zatížení CPU a nižší FPS:runaway:runaway:runaway
Jeden obrázek s akcelerací, druhý bez.
Screenshot 2008-8-15_23-35-10.jpg Screenshot 2008-8-15_23-44-58.jpg
Pavel Boček (4169)|16.8.2008 00:06
Důležité je, kolik má jeden proces ? Pokud přes 50 %, umí to využít dvě jádra.
Deee-aN (3834)|16.8.2008 00:19
Ty mi dáváš! Máš štěstí, že nevím, kolik těch vodek bylo...:D:D:D
S a bez:
Screenshot 2008-8-16_0-13-28.jpg Screenshot 2008-8-16_0-14-54.jpg
HiLow (1000)|16.8.2008 00:25
[quote=Pavel Boček;152448]Důležité je, kolik má jeden proces ? Pokud přes 50 %, umí to využít dvě jádra.[/quote]

Myslim, ze na tom screenu je videt, ze obe jadra jsou vyuzita temer stejne. Nepredpokladam, ze by v te chvili delal jeste neco jineho.
Deee-aN (3834)|16.8.2008 00:30
Už jen "Nečinné procesy".
fanynek (2048)|17.8.2008 16:49
Tak se přidám k vám, průkopníkům. Včera mi to nedalo a po čtení vašich příspěvků jsem si stáhl nejnovější drivery s PhysX (177.89). Verze 177.83 se jakosi nechtěla nainstalit a zamrzla v půlce instalace.
Zahrál jsem si 3D Mark06 před reinstalem a taky skoukl, jaký FSP budu mít na "starých" driverech 175.19 a těch nových.
V marku se mi zvedl počet bodů o nějakých 190, tj.1,5%, ale v Warmongerovi byl rozdíl daleko patrnější. Všechny efekty jsem nastavil na střed a na starších driverech se FSP pohyboval tak kolem desteti, hra byla taková přibržděná a trhaná. Po reinstalu to bylo úplně o něčem jiném. Šlapalo to jak hodinky a FSP šlo až k sedmdesáti. Blbec jsem nazapnul average.
Ke grafickému zpracování hry jako takové se nebudu vyjadřovat.:thumbdown Taky se mi fakt líbí v ovládacím panelu PhysX ty dema, kde prezentují to chování pevných předmětů a snaží se , aby to vypadalo opravdově. Myslím, že se jim to daří, ale jak píšete, že se nVidia snží sebrat práci CPU.....dost dobře si nedokážu představit, že by celou grafiku, efekty a fyziku měl počítat GPU. Vždyť to nebude stíhat. Nebo jo? Jestli jsem to blbě pochopil, tak mně nekamenujte. Jsem jen obyčejná lamička.:p
Deee-aN (3834)|17.8.2008 17:30
[quote=fanynek;152791].....dost dobře si nedokážu představit, že by celou grafiku, efekty a fyziku měl počítat GPU. Vždyť to nebude stíhat. Nebo jo? [/quote]
Z mý strany to byla spíš taková úvaha... Co my víme, s čím výrobci příjdou... Určitě jsem to nemyslel tak, že GPU nahradí CPU letos nebo příští rok. Uvažoval jsem spíš o vzdálenější budoucnosti. Tak minimálně 5 let.
Pavel Boček (4169)|17.8.2008 19:07
https://www.svethardware.cz/nvidia-by-mohla-mit-problemy-i-s-dalsimi-jadry-vydan-geforce-power-pack/24264

Momentálně PhysX silně závisí na procesoru (klidně to sami zkuste - pusťte Orthos a FPS asi půjdou do slideshow), takže naopak nejen že CPU neodlehčuje, ale ještě mu přitěžuje. Což znamená jediné - nové hry s PhysX budou stále na slabších CPU nehratelné a na výkonnějších CPU to bude horší. Nemluvě o tom, že hry budou zase graficky náročnější, takže jak to vidím to bude chtít tak možná C2D 3,5 GHz+ a minimálně 9800 GTX (nejlépe v kombinaci s 9500 GT pro PhysX), aby se to dalo trochu hrát :)
fanynek (2048)|17.8.2008 19:28
[QUOTE=Pavel Boček;152824]https://www.svethardware.cz/nvidia-by-mohla-mit-problemy-i-s-dalsimi-jadry-vydan-geforce-power-pack/24264

Momentálně PhysX silně závisí na procesoru (klidně to sami zkuste - pusťte Orthos s vyšší prioritou a FPS asi půjdou do slideshow), takže naopak nejen že CPU neodlehčuje, ale ještě mu přitěžuje. Což znamená jediné - nové hry s PhysX budou stále na slabších CPU nehratelné a na výkonnějších CPU to bude horší. Nemluvě o tom, že hry budou zase graficky náročnější, takže jak to vidím to bude chtít tak možná C2D 3,5 GHz+ a minimálně 9800 GTX (nejlépe v kombinaci s 9500 GT pro PhysX), aby se to dalo trochu hrát :)[/QUOTE]

Ha, tak tady je zakopanej čokl? Tak to schválně dneska vyzkouším. Ale jak zjistím při hraní, jak moc je vytěžovanej procesor? Existuje nějaký monitoring vytížení CPU, jako třeba Riva Tuneru ty grafy? ....když opomenu správce úloh.....
P.S. Stačí deaktivovat akceleraci ve vlastnostech panelu PhysX?
Screenshot%202008-8-14_10-9-34.jpg
Pavel Boček (4169)|17.8.2008 19:32
Tak pokud ti nestačí správce úloh :) Riva Tuner by to měl zvládat, pokud máš v počítači Everest. Sežere si to jeho knihovny a čte to pak všechno co Everest :)

Hlavně nezapomeň pro jistotu zatížit obě jádra, čili ten Orthos...

ADD// když vypneš akceleraci, tak bude všechno počítat jen procesor.
fanynek (2048)|17.8.2008 19:47
[QUOTE=Pavel Boček;152836]Tak pokud ti nestačí správce úloh :) Riva Tuner by to měl zvládat, pokud máš v počítači Everest. Sežere si to jeho knihovny a čte to pak všechno co Everest :)[/QUOTE]

Počkej, to mi hlava nebere :stupid..... Jak spolu souvisí Everest a Riva Tuner? Everest mám, ale jak přesvědčím RT, aby mi ukazoval v grafech to, co Everest ukazuje v číslech???
Ten zbytek jsem pobral.:D
Pavel Boček (4169)|17.8.2008 19:52
https://home.comcast.net/~boogie3/Riva%20guides%202.htm Jak tam jsou ty knihovny, tak si vybereš...
fanynek (2048)|17.8.2008 20:05
Díky.:thumb To bude pocuc.:notsure Dal bych ti RB, ale nepustí mně to.:( Jak přijdu z práce, hned se do toho opřu.
Deee-aN (3834)|17.8.2008 20:07
IMHO není od věci si přečíst reakci pod článkem. Rimmerak ma do značné míry pravdu.
Kolik lidí si ke hraní pouští Orthos?:notsure
Navíc se ukazuje, že v podstatě nikdo není schopný vyprodukovat jednoznačný názor na nové PhysX (což je pro ně spíš mínus), ale snad už se chystá pack#2.
Nakonec, kladu si otázku: musí mě zajímat, jakým způsobem dosáhli výzkumníci z NDR - pardon z nVidie:D zlepšení vizuální stránky her? Pokud toho zlepšení ovšem samozřejmě dosáhli, respektive jak velkého a za jak vysokou cenu. Když to poběží dobře a bude to vypadat hežčejc a já kvůli tomu budu muset jen přeinstalovat ovladače, je to v poho. Samozřejmě určitá část lidí bude muset kvůli hraní nových her posílit hardware PhysX - nePhysX, ale to se děje pořád (PhysX - nePhysX).
fanynek (2048)|17.8.2008 20:22
Ano. Pokud na to má člověk železo a nechce se mu nějak extra přemýšlet, proč je to tak hezké, tak je mu v podstatě jedno, jak a čím toho dosáhli. A to bude nejspíš případ většiny pařanů.
Pavel Boček (4169)|18.8.2008 01:08
[QUOTE=deeean;152851]Kolik lidí si ke hraní pouští Orthos?:notsure[/QUOTE]

To bylo jen pro demonstraci závislosti na CPU :) A mám obavu že to právě nebude jen o přeinstalování ovladačů. Podívej se, jak to demo graficky vypadá a pak jaký máš framerate a to je jen voda. Opravdu si myslíš, že nějaká příští hra s PhysX ti pojede plynule ? Představ si, co udělá s FPS takový výbuch který teď bude zase realističtější a s víc částicovými efekty.

[SIZE="1"]Nedá se sice soudit, dokud tu hry nebudou, ale bojím se toho, že plynulé to nebude...IMHO 8800 GT na to bude málo. A co bylo již před lety sliibováno ? Že voda bude vodovější a oheň ohňovější. No jen aby nakonec všichni nebyli naštvaní, že jen kvůli tomu jim to jede k uzoufání pomalu pokud zase neupgradují ;)[/SIZE]