reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Problém při prozkoumávání disku

toomm666 (2)|2.1.2010 16:16
Ahoj mám problém s HDD (http://www.suntech.cz/produkt/79278/...ache-cerny.htm), při zapnutí či připojení a následném otevření (prozkoumávání) se mi sekne PC a po delší chvíli se mi napíše že před použitím musím disk zformátovat. Problém je v tom, že na disku mám data (filmy, hudbu, protokoly do školy), které bych rád zachoval. Mysléte, že je možné nějak tyto data z HDD dostat zpět (nemyslím s pomocí firem, které toto dělají)
Dojigiri (1629)|2.1.2010 18:14
Rozhodně neformátovat. Otevřít Tento počítač a na dotyčné diskové jednotce Vlastnosti. Pokud to zobrazí filesystem RAW a velikost 0, pravděpodobně došlo k poškození prvního sektoru jednotky (boot sektor). Opravit by měl jít za pomoci programu TestDisk, pokud to bude tento případ.

Jako první bych zkusil program Partition Find And Mount, a pokud ty data uvidí dobře, obnovit boot sektor TestDiskem.

Obnova testdiskem:
* spustit TestDisk
* log Create anebo No log
* vybrat správnou jednotku, Proceed
* partition type: Intel
* Advanced, NTFS: Boot and MFT repair
* vybrat partition, zvolit Boot
* pod dotyčnou jednotkou zobrazeno Boot sector: Status: Bad a Backup boot sector: Status: OK; (pouze!!) pokud to tak bude, zvolit "Backup BS", čímž se obnoví boot sektor ze zálohy (pak by tam mělo být vidět Boot sector: Status: OK a Backup boot sector: Status: OK)
* zvolit Quit
* odpojit a znova připojit externí disk (pokud by byl disk připojen přímo v PC, restartovat PC) a zkontrolovat, jestli se povedlo a disk je ok
hl.hl (1387)|2.1.2010 18:27
[quote=toomm666;333549]Ahoj mám problém s HDD (http://www.suntech.cz/produkt/79278/...ache-cerny.htm), při zapnutí či připojení a následném otevření (prozkoumávání) se mi sekne PC a po delší chvíli se mi napíše že před použitím musím disk zformátovat. Problém je v tom, že na disku mám data (filmy, hudbu, protokoly do školy), které bych rád zachoval. Mysléte, že je možné nějak tyto data z HDD dostat zpět (nemyslím s pomocí firem, které toto dělají)[/quote]

Ja osobne pokud to je mozne bych vyndal disk z boxu a pripojil bych ho primo k pocitaci. A pak bych zkoumal co a jak dal. Preci jenom pri primem pripojeni je daleko vice moznosti nez pres USB. Pujde to?
toomm666 (2)|3.1.2010 18:26
[quote=Dojigiri;333610]Rozhodně neformátovat. Otevřít Tento počítač a na dotyčné diskové jednotce Vlastnosti. Pokud to zobrazí filesystem RAW a velikost 0, pravděpodobně došlo k poškození prvního sektoru jednotky (boot sektor). Opravit by měl jít za pomoci programu TestDisk, pokud to bude tento případ.

Jako první bych zkusil program Partition Find And Mount, a pokud ty data uvidí dobře, obnovit boot sektor TestDiskem.

Obnova testdiskem:
* spustit TestDisk
* log Create anebo No log
* vybrat správnou jednotku, Proceed
* partition type: Intel
* Advanced, NTFS: Boot and MFT repair
* vybrat partition, zvolit Boot
* pod dotyčnou jednotkou zobrazeno Boot sector: Status: Bad a Backup boot sector: Status: OK; (pouze!!) pokud to tak bude, zvolit "Backup BS", čímž se obnoví boot sektor ze zálohy (pak by tam mělo být vidět Boot sector: Status: OK a Backup boot sector: Status: OK)
* zvolit Quit
* odpojit a znova připojit externí disk (pokud by byl disk připojen přímo v PC, restartovat PC) a zkontrolovat, jestli se povedlo a disk je ok[/quote]


Každopádně děkuji za nápad avšak Boot sector: Status: Bad není u Boot sector i Backup boot sector je status OK už před zvolením "Backup BS"
Dojigiri (1629)|3.1.2010 21:34
Mimo ten box přímo připojit do pc jsi to zkoušel? Možný že je problém i v tom boxu a připojení přes usb ... ve Vlastnostech tý jednotky je teda co? Pokud jsou boot sektory ok tak je divný že to nejde otevřít. A co na to partition find and mount, připojít tu jednotku aby šlo aspoň vykopírovat důležitý data jinam?