reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

v biosu se mi neukazuje nový procesor

centurion_CZ (141)|31.10.2007 13:13
Mám problém. Upgradoval jsem své PC z dualcore E6420 (2,13 GHz) na quadcore Q6600, ale všude (systémové informace, bios, uvítací centrum) se mi ukazuje starý procesor a ve správci úloh se mi ukazují jen dvě jádra. Přitom procesor funguje dobře, ale potřeboval bych monitorovat zatížení jednotlivých jader a to mi není umožněno. I hodnocení systému podle W. Vista je mylné. Na stránkách prodejce mi poradili, ať vyzkouším, zda je v biosu nastaven autodetect. Kde tam tu funkci najdu, případně jak by se dal tento problém vyřešit? Děkuji za pomoc...
sestava: MB: Asus P5B-E
Ram:4gb
VGA: NVidia Geforce 8800GTX
Procerory: z E6420 na Q6600
mech13 (5526)|31.10.2007 13:17
urcite update biosu na nejnovsi, (mozna pomuze bios skusit smazat - najdi jumper clrcms nebo tak nejak)
jinak nevim jak jsou na tom win se zmenou poctu jader, mam stracha by nebylo potreba preinstalovat system
centurion_CZ (141)|31.10.2007 13:32
dík za radu, stáhl jsem si update na bios. Teď ho předpokládám musim dát na CD a spustit ho z něj v biosu, že ano?
pas!k (3765)|31.10.2007 13:44
K tomu biosu. Je nutne abys stahnul bios presne pro danou desku! Pozor nekdy hraji role i revize! U toho biosu by mel byt popis nejaky readme soubor nebo neco takoveho postupj presne dle popisu vtom navodu. BTW prvne bych zkusil ten clearcmos .. treba to ani nebude potreba.
centurion_CZ (141)|31.10.2007 14:02
a co to přesně je, ten clearcmos? Jak se to prosim spouští? Je to pokyn v Biosu?
mech13 (5526)|31.10.2007 14:08
je to vymazani cmos pameti, vetsinou na to je jumper na zakladni desce. nebo taky pomaha odpojit desku od zdroje a vytahnout na chvilku baterku
https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?t=4091
Styryx (351)|31.10.2007 14:30
[QUOTE=centurion_CZ;58204]a co to přesně je, ten clearcmos? Jak se to prosim spouští? Je to pokyn v Biosu?[/QUOTE]

Po konzultaci manuálu tvojí desky - strana 2-21

1. Odpojit počítač ze zásuvky (!!!! - pokud to neuděláš, můžeš zničit desku).

2. Vyndat baterii CMOS (vpravo dole na desce).

3. Přendat jumper CLRTC z pozice 1-2 do pozice 2-3, nechat víc než 10s a přendat zpátky (prostě ho dát do 2. polohy než kde je, jinak to stejně nejde, chvíli ho tam nechat a pak vrátit zpátky kde byl původně). Ten jumper je zhruba na kraji desky pod slotama pamětí.

4. Vrátit baterii CMOS.

5. Zapojit zpátky PC do zásuvky a zapnout.


Pokud to nepomůže, tak potom update Biosu. Nejjednodušší cesta je nainstalovat utilitu pro Win, která si to najde atd. sama, jinak stáhnout zde http://support.asus.com/download/download.aspx?SLanguage=cs-cz&model=P5B-E&type=map&mapindex=0 a nahrát na disketu (měl by umět i z CD ale v manuálu ho nezmiňujou). Předtím zkontroluj, že máš skutečně P54B-E a ne např. P5B-E Plus.
Bacha na to, že v průběhu flashe se nesmí vypnout počítač (ani např. výpadkem proudu, proto bez UPS je to cca 1 minuta strachu :) ). Pokud by to nedopadlo napoprvý, měl by umět obnovit Bios po vložení Support CD (to je CD, kde jsou ovladače desky atd.) a spuštění počítače.
centurion_CZ (141)|31.10.2007 14:51
děkuji za pomoc, teď defragmentuji disk, ale jakmile to donkončím, pokusím se o vymazání cmos paměti, popř. update...
centurion_CZ (141)|1.11.2007 21:35
dobrý večer, začínám si klást otázku, za co jsem zaplatil 6 a půl tisíce, protože ani po update biosu, jehož součástí bylo vymazání cmos paměti se mi nový procesor nezobrazil. Ani na Vistě ani v Biosu. Nevíte někdo co s tím.
mech13 (5526)|1.11.2007 21:47
jedom takova zaludna otazka: nestalo se nahodou ze jsi pri vymene procesory prohodil a dal tam zpatky ten puvodni?:)

co rika o procesoru CPU-Z? http://www.cpuid.com/cpuz.php (velvo nahore je ikonka download)

spust ho a udelej screenshot a dej ho sem na forum
centurion_CZ (141)|1.11.2007 22:55
mám to PC z jednoho obchodu, původní bylo od nich na zakázku, teď jsme si ho nechal upgradovat. Vůbec mě nenapadlo, že budu mít takový problémy. Cpu-Z také ukazuje dual core. Začínám mít pochybnosti, ale je pravda, že jistý výkonostní posun tu je, takže vážně nevím.
mám i screenshot, ale moc neumim html. co musim musim napsat, aby se zobrazil?
Screen01.JPG
mech13 (5526)|1.11.2007 22:58
staci pri tvorbe prispevku kliknout na spravovat prilohy a vyskoci docela prehledne okno...
nebo taky volbou "rychly upload obrazku"
centurion_CZ (141)|1.11.2007 23:03
dobrý, je u mého předchozího příspěvku
mech13 (5526)|1.11.2007 23:12
tak to je jasny, na procesor ani nesahly...

100% jistotu budes mit po sundani chladice CPU a setreni teplovodive pasty

zalezi na tobe jestli si to overis doma a zaneses jim to omlatit o hlavu, nebo jim to zaneses a nechas je at pred tebou sundaji chladic a ocisti procesor co na nem bude...

mel by tam byt toto: 2,4GHz/8M/1066/...

EDIT: tvuj tam ma 2,13GHz/4M/1066

EDIT2: pokud to tak skutecne je, tak nam sem napis co je to za obchod, vsem znamym rekni co jsou zac a udelej jim "dobrou" reklamu
q.PNG
centurion_CZ (141)|1.11.2007 23:15
dobře, v každém případě děkuji. Jestli tam bude problém (to ještě nevím) bude v Mironetu dusno. Trik je v tom, že když jsem tam byl, nedostal jsem zpět ten vymontovaný procesor, takže až si pro něj přijdu, jsem zvědavý co řeknou. Děkuji za pomoc.
mech13 (5526)|1.11.2007 23:23
sel bych po nich sakra tvrde, pokud ti jeste k tomu nevratily (ani nijak nezaplatili) vymontovane CPU tak to je tak povesit za *** do pruvanu. HODNE na tobe vydelali (chteli).
nenapada me zpusob jak by bios ani CPU-Z nepoznali procesor, takze si myslim ze tam urcite mas stary.

uz to vydim to vykrucovani jak se to muselo stat nestastnou nahodou, ze to okamzite uvedou do poradku a ze se mooc omlouvaji, ze takovy pripad se stava jednou za 10 let.

a pokud jeste budou zapirat, tak jim tam poslat bandu zfetovanejch negru s letlampou a klestema (viz pulp fiction:D)

btw jeste v kterem to bylo meste?

EDIT: urcite dej vedet jak to dopadlo, jak se zachovaji
a to jsem tu otazku ani puvodne pokladat nechtel, rikal jsem si ze prohdit CPU se neda jenom tak
BlackFrog (563)|1.11.2007 23:25
to je sileny o necem takovym sem fakt este neslysel :D

preju hodne stesti s vyrizovanim...
mech13 (5526)|1.11.2007 23:36
ted me napada radsi doma chladic nesundavej, bednu neotvirej a nechej to otevrit az je. mohli by te obvinit ze jsi to CPU prohodil a chces je okrast.
Pavel Boček (4169)|1.11.2007 23:37
Na jakou to nosíš pobočku...? Pokud do Brna tak to je asi normálka koukám...je tam na to jeden technik, furt nemá čas, mi naposled ohnul piny na A64 3200+...teď sem se na to vy***. Doporučuju si taky servis dělat sám, když to rozpečetíš přijdeš jen o servis zdarma. Po těchto zkušenostech už sestavy nikdy od nikud. S komponenty nikdy np, ale sestavy fakt už ne...

[QUOTE=mech13;58730]ted me napada radsi doma chladic nesundavej, bednu neotvirej a nechej to otevrit az je. mohli by te obvinit ze jsi to CPU prohodil a chces je okrast.[/QUOTE]

Proti něčemu takovýmu se dá bránit jednoduše - vezmeš kameru, najedeš na záběr pečeti, pak to votevřeš, sundáš chladič (pořád se zapnutou kamerou) a vezmeš CPU. Kdyby se cukali máš to zdokumentovaný :)
elpsycho (1602)|2.11.2007 02:41
A ten starý procesor (který podle všeho máš teď stále v PC) hlavně nedávej z ruky bez náhrady. Případně si ho nech a sám prodej, minimálně 2000 za něj dostaneš.

EDIT by mech13: tak tak, imho spis 2500,- az 3000,-
centurion_CZ (141)|2.11.2007 19:40
tak jsem dnes byl v obchodě, kde jsem si počítač nechal sestavit (je to v Praze, mimochodem) a přestože se mi při přijímání reklamace nikdo k chybě nepřiznal, dalo se mezi řádky rozpoznat rozčarování. Osoba co tam byla se mnou prý zaslechla, že pán u přepážky napůl řekl větu "Technik to ani nepodepsal". Já sám jsem to neslyšel, ale scénu jsem nakonec neudělal, protože se nakonec vážně možná jedná jen o chybu a mého počítače se během doby opravy ani nedotkli. U reklamace počítač před očima nerozebrali, mechanik asi neměl čas a pán, co to přijímá to asi nedělá. Tak jsem jim to tam nechal a odpověděli mi, že pokud se stala chyba, samozřejmě ji napraví. Jinak ten druhý "vymontovaný" procesor samozřejmě nebyl po ruce :) .
Tak děkuji za upozornění, možná by mi trvalo dlouho, než bych si uvědomil, že mám stále starý procesor. Na souzení je ale brzo, nějaké rozřešení sem napíšu, až mi počítač vrátí. Prý snad v pondělí...
mech13 (5526)|2.11.2007 20:45
tak to je teda pristup... v takovym pripade bych od nich cekal aspon maximalni vstricnost a snahu to okamzite napravit, nejlepe okamzite obed neobed technik netechnik - proste at se deje co se deje tak za 15 minut ti meli vracet pocitac s novym procesorem a stary procesor. pokud to uz vypada takto, ta bych trval i na vraceni BOX chladice k druhemu CPU, ten sis taky zaplatil...
centurion_CZ (141)|2.11.2007 21:20
dík za radu, řeknu si o něj. Jinak ale v tomto obchodě trvá všechno věčnost (při sestavování mého pc spálil motherboard a asi po týdnu tak začínali od nuly), proto, pokud to bude v pondělí, v tom problém nevidím. Proč to ale neudělali na místě a předemnou, to nechápu.
Sieben (513)|2.11.2007 22:08
a čas,cestu a námahu ti nikdo nezaplatí...nehledě na to, že si bez PC...

Zkus z nich aspoň vytáhnout slevu...třeba 10%, když už nic.
a jak psali nademnou - CPU+chladič ať ti daj. a nejlépe i krabičku:o)

Ale s tou slevou to zkus, nic za to nedáš(oháněj se tím, že tě chtěli okrást,že jejich přístup je neomluvitelný,skandální a neprofesionální a že tě stojí peníze)... a kdyžtak si nechcej zavolat vedoucího a bav se s ním
(já taklhe sebral prémie reklamačnímu technikovi v TS Bohemia/zm*d jeden/) :)
centurion_CZ (141)|2.11.2007 22:18
ještě že mám starší, ale pořád dobrý (a pučený) notebook. možná se o nějakou slevu pokusim, uvidim jak to bude vypadat, třeba budu mít ten den zrovna dobrou náladu:) ale kdo ví...
Intri (3490)|2.11.2007 22:27
Hmm, podobné svinstvo jsem zažil ( viz podpis ). A řeknu ti rovnou - vlídné slovo, na to zapomeň. Naprosto nekompromisně, tvrdě a agresivně, i kdyby se před tebou ti technici a prodavači klepali strachy a tisíckrát se ti omlouvali. Pohroz ČOIkou, řekni jim, že ať ti okamžitě vrátí PC s nainstalovaným Q6600 a ať ti dají ten původní procesor zpátky nebo vyplatí jeho plnou cenu. Když ti řeknou, že ten tvůj procesor nemají, ať ti dají nový. A fakt na tom trvej, neustupuj.
speedsnail (4876)|4.11.2007 02:15
trošku OT ale přeci: JE MI NA BLITÍ z toho, jak dokážou zacházet firmy s českými zákazníky! Navíc jedna z těch velkých. Tuhle epizodku rozešlu kámošům a ten disk si jdu koupit jinam. howg
centurion_CZ (141)|5.11.2007 22:22
tak pondělí je pryč, a zatím nikdo nevolal. To jsem teda zvědavej, jestli se už zitra ozvou... Pokud ne, budu je muset navštívit. No uvidíme, jak se to s tim pc vyvrbí...
Intri (3490)|5.11.2007 22:25
Však tam zítra fakt zajdi osobně a trvej na okamžitém vrácení PC. Klidně jim fakt vyhrožuj, čím můžeš, protože jsi jednoznačně v právu a jakýkoliv spor by prohráli.
centurion_CZ (141)|8.11.2007 20:00
tak až dnes (čtvrtek) mám počítač zpět a už z něj píši. Vše jsem dostal zpět a jako dárek za to, že se mě pokusili okrást jsem dostal nějaký program na editaci fotek (ne, photoshop to není). Není to sice rozchod v dobrém, ale snad už mi teď bude počítač sloužit bez problémů
mech13 (5526)|8.11.2007 20:05
takze vratily i stare CPU i s box chladicem?

aspon ze tak, doufam ze ti nedali nejaky freeware program...

EDIT: kdyz uz je pocitac zpet, dozvime se o ktery obchod se jednalo?
Sieben (513)|9.11.2007 13:42
[QUOTE=centurion_CZ;58722]dobře, v každém případě děkuji. Jestli tam bude problém (to ještě nevím) bude v Mironetu dusno. Trik je v tom, že když jsem tam byl, nedostal jsem zpět ten vymontovaný procesor, takže až si pro něj přijdu, jsem zvědavý co řeknou. Děkuji za pomoc.[/QUOTE]


Takže Mironet...
centurion_CZ (141)|9.11.2007 16:04
Jo, ten v Holešovicích. Program je "Photo studio 9"
centurion_CZ (141)|10.11.2007 11:32
no nic, podle všeho v mém počítači procesor vážně nebyl a nebýt vaší pomoci, asi bych hrál pořád na E6420 (což je sám o sobě výborný procesor), ale zaplatil bych za něco co jsem nedostal. Děkuji za pomoc a než půjdete do Mironetu, raději s promyslete, zda neznáte lepší a kvalitnější obchod.
pas!k (3765)|10.11.2007 11:51
Hmm na mironet sem nekolik let neslysel nic dobreho ale toto je extrem .. nikde nepises jestli ti vratili ten stary procesor .. Osobne v takovych vecech postupuji tak ze chci zpet penize za kazdou cenu .. proste princip je princip a pokud se ke me nekdo chova takto nekoupim si od nej ani sroubek.
Paluk (12)|11.11.2007 01:03
[QUOTE=centurion_CZ;61450]Jo, ten v Holešovicích. Program je "Photo studio 9"[/QUOTE]
Tak to tě zase natáhli, protože už je Zoner Photo studio 10 a verze č.9 je tuším z minulého roku, jinak nedávno byl tento program zdrama jako příloha na DVD časopisu Computer....Existuje více verzí, jakou ti dali?