reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NEW PC: Při hraní chvílema padne o 70% výkon..

repro (10)|31.1.2008 01:50
Zdravíím, Prosíím, nevíím :(
U všech her mi to tak po 5ti minutách hraní začne asi na 2 minuty sekat, pak to zase neseká 5minut a potom 2 minuty zase jo ... a takhle pravidelně pořád dokola :(( Těch 5 minut co to šlape fpoho, tak to je bez jedinýho zaseknutí na nejlepší grafiku.. a pak najednou padne výkon asi o 70% FPS na 2 minuty .. a seká to pořád stejně, ne že by to někdy seklo víc, nebo míň, ale pravidelně jakoby se strácel výkon na ty 2 minuty...
Nevim moc se vtomhle nevyznám :X takže bych byl rád za každou radu .. děkuju !!

Zkoušel jsem formátovat a nahrát všechny druhy ovladačů a stejně se problém nevyřešil..

Sestava:
CPU Pentium 2.8Ghz dvoujádrový,
ATI Sapphire Radeon x1600 Pro 256MB,
1024 MBRAM
Intri (3490)|31.1.2008 01:56
Zkontroluj teploty všeho možného v PC ( hlavně grafiky, pak procesoru ), vypadá to na přehřívání, kdy se přehřívající se součástka podtaktuje, aby se ochladila. Zkontrolovat tepoloty můžeš třeba programem Everest.
FilipZalud (2)|31.1.2008 03:13
asi to máš rozbité nebo co? ...

ne teď vážně,

budou to ty teploty, možná i zdroj
a když né ani jedno, tak to máš asi rozbité :-)

zkontroluj proud vzduchu, aby šel dobře dovnitř i ven (dovnitř i ven, dovnitř i ven, dovnitř i ven... popojedem) nesmí tam být žádné překážky jako kšandy apod. Case musí být samozřejmě zavřený.
A jestli máš na GPU referenční chladič doporučuji výměnu za nějaký lepší (čti dražší).

P.S. že ty jsi si to stavěl sám...
repro (10)|31.1.2008 04:04
teploty jsem kontrolovat Everestem... ale neměří teplotu grafárny, neznáš název programu kterej to umí?
ale vypadá to, že to přehříváním nebude..

Vzduch proudí snad dobře.. PC jsem si nestavil.. je kupovaný plně sestavený a nemůžu se ani podívat dovnitř... protože bych zrušil záruku...

Já už z toho vynervním.... Bych to rozkopal, kdyby to nestálo 20K... :<
Encore1106 (424)|31.1.2008 06:33
Jestli je kupovaný jako sestava a má plombu, tak ho odvez na reklamaci. Ještě můžeš zkusit třeba nějaký starší ovladače, pokud jsou.
repro (10)|31.1.2008 12:27
Projel jsem to testem, kterej budou používat asi v tý opravně... nic to nenašlo, tak mi to určitě pošlou z5, že je to OK... :// nejspíš...
Intri (3490)|31.1.2008 12:30
Projeví se to třeba v průběhu 3DMarku?
speedsnail (4876)|31.1.2008 12:44
Na první pohled to vážně vypadá na throttling procesoru. tady je program na detekci throttlingu. Tak ho zkus použít při zátěži (např orthos, nebo hry kde ti to blbne)
:slug
P@pi (1519)|31.1.2008 13:06
Už jsme to několikrát řešili např. zde. Projdi si to: https://www.svethardware.cz/forum/showthread.php?p=54521&highlight=throttling#post54521
repro (10)|31.1.2008 13:25
Jak poznám, jestli se to projeví v průběhu 3DMarku? :p
Zdá se mi, že když to seká a podívám se na využití CPU processu.. Tak u některých processu to využívá někdy víc CPU, než normálně... třeba explorer.exe využívá klidně i 20 CPU... a nějaký další programy (které asi nejdou ani zavřít) taky využívaj něco málo z CPU...
Přiložil jsem screen z využití CPU a z throttlewatch..

Mno tam sou spíš řešení stím, že můžu otevřít bednu.. což já nemůžu..
throttle.JPG cpu.JPG
P@pi (1519)|31.1.2008 13:34
OK, vemu to svým způsobem, protože neznám throttlewatch.

Stáhni RMClock: http://cpu.rightmark.org/download/rmclock_230_bin_upd1.exe
Stáhni Orthos: http://sp2004.fre3.com/beta/orthos_exe_20060420.cab

Nainstaluj/rozbal. Zapni RMClock (buď vyskočí okno nebo zapne dole v liště), dej záložku monitoring. Zapni orthos a dej start. Sleduj horní graf v monitoringu. Červená by měla být stejně jak fialová, jestli není, pak ti CPU throttluje.
Intri (3490)|31.1.2008 13:46
[quote=repro;85961]Jak poznám, jestli se to projeví v průběhu 3DMarku? :p[/quote]

Tím, že ho spustíš... Pokud by se to projevovalo i v něm ( náhlé rapidní snižování FP na určitou dobu ), dalo by se to snadno prokázat při reklamaci. Pak by stačilo jenom požadovat, aby v reklamačním listu bylo uvedeno, že se závada projevila při předávání do reklamace, a je to. Už se nebude moct nikdou vymlouvat, že se to neprojevilo. Při případném převzetí zpět z reklamace si můžeš 3DMark přinést na CD a přímo před zraky prodejce to otestovat, jestli se to bude chovat už normálně. Tak pro změnu bude alespoň jasné, jestli byl problém odstraněn nebo ne, pak by se zase nemohlo stát, že by ti jenom zformátovali disk ( což, jak jsi psal, nepomáhá ) a řekli, že to byla softwarová chyba. Resp. stát by se to mohlo, ale od toho by byl ten 3DMark, abys dokázal, že tomu tak není.
mech13 (5526)|31.1.2008 14:01
k tomu co psal intri - nechat ten 3DM bezet aspon 3x za sebou pro jistotu:)
repro (10)|31.1.2008 14:08
P@pi: Tak jsem to spustil jak si řekl a chvíly se držela červená s fialovou... ale pak fialová padla asi o 50% ... btw: co znamená když mi CPU throttluje. ? :o dá se to nějak vyřešit ??
přiložil jsem screen jak to asi throttluje....
test.JPG
repro (10)|31.1.2008 14:09
btw: nevím co je 3Dmark :o... kde ho najdu ? :)
mech13 (5526)|31.1.2008 14:21
throtluje: vklada prazdne cykly, protoze se prehriva a temi prazdnymi cykly se chrani proti prehrati a spaleni

proste se CPU nedostatecne chladi, zajdi do obchodu jim to omlatit o hlavu, poradne jim vynadej

3Dmark je test grafiky, hledej na http://www.futuremark.com , ale ten uz nebude potreba. to co jsi sem prave hodil jako screenshot je plne dostacujici dukaz

EDIT: a kdo ti vubec dnes prodl takovy komp? pentium-D - to se na tobe nekdo vyradil a vyprazdnoval sklady. kolik si za to nauctovali? uvazoval bych o vraceni cele sestavy a chtel vraceni penez a nebyl na ne mily
P@pi (1519)|31.1.2008 14:21
Snadno se to dá vyřešit -> snížit teploty -> reklamace, nový chladič, přidání ventilátorů, umístění PC na polární kruh, potopení do akvária...

EDIT: mech je rychlík a to tu ještě neni Speedy :-)
EDIT2: tak tu je, ale nespeedil :). Prostě to odnes do obchodu a jak říká Mech, omlať jim to o hlavu. Spoluúčast snad chtít nemůžou (jestli si to teda nenavrhoval sám), když ten PC prostě nefunguje v zimě. V létě by si v něm mohl opejkat buřty a to se to ještě za půl roku zanese...
speedsnail (4876)|31.1.2008 14:22
No už nic nehledej, je to Throttling (zpomalování kvuli vysoké teplotě) jak sme předpokládali.
Je potřeba vyřešit chlazení. Přidat fan na vyfukováni vzduchu, lepší chladič na procesor, jinou(lepší) case. A nebo všechno najednou.
S tou firmou promluv jak to chce řešit. Je dost pravděpodobný že budou chtít spoluúčast na těch úpravách, ale kazdopadne Ti dodali počítač kterej neni 100% funčkní (navíc je zima, v létě to bude jenom horší) a je to jen jejich blbost. Tyhle 2 testy co si provedl (orthos+RMclock) jim můžeš předvést na prodejně jako důkaz.

//mrchy sem to psal moc dlouhý :) :slug
///Spoluúčast by chtít neměli, ale z vlastní zkušenosti vim že to zkoušej..
Jinak je zajímavý že ten CPU throttluje v podstatě okamžitě po najetí zátěže, žádný že by se chvilku ohřejval.
P@pi (1519)|31.1.2008 14:26
[QUOTE=mech13;85981]
EDIT: a kdo ti vubec dnes prodl takovy komp? pentium-D - to se na tobe nekdo vyradil a vyprazdnoval sklady. kolik si za to nauctovali? uvazoval bych o vraceni cele sestavy a chtel vraceni penez a nebyl na ne mily[/QUOTE]

Počkat to je nový PC :D :D :D. Rofl, můžu se zeptat kolik stálo? Jenže s tim už nic neudělaš. Neni to špatný CPU, ale strašně žere a na dnešní dobu má fakt mizerný výkon, především na hry.
repro (10)|31.1.2008 14:47
Jo.. tak PC je starý asi 4 měsíce... No tak když mi máti koupí kompa bez mého vědomí, přiveze ho domů a myslí si že když to stálo 20tisíc, že to musí bejt pecka.... slysíte dobře: stálo to 20 tisíc bez monitoru :X
Problém je, že už vypršel měsíc, kdy jsme měli PC na test... a tak nevím co teď :( takže asi zajetz do tý firmy a říct že se to přehřívá ?
Otvírat to radši nebudu, abych mohl přidat ventilátory a další věci... Protože pak už to ani nebudu moct reklamovat..
Co je špatný na pentium-D ? :) já se vtom moc nevyznám :(
speedsnail (4876)|31.1.2008 14:53
Zajet do firmy a říct že se to přehřívá.. nic jiného se (bez porušení plomby) nedá dělat. Holt škoda že se na tu závadu nepřišlo dříve. Jinak otevřením case ti (většinou) zanikne záruka na servis, ale záruku na díly ti vzít nemůžou. A jak bylo řečeno, předveď jim co to dělá a nech to zapsat do přejímacího protokolu. Budou muset dát jinej chladič, možná nějakej větrák. Když se na vás napakovali tak těch pár stovek za chladič je nezabije.

//Pentium D neni vyloženě špatnej procesor, ale má vysokou spotřebu, tim pádem hodně hřeje, a vzhledem k frekvenci má slabší výkon. Pro pracovní stanici je to v pohodě procesor ale na hry se moc nehodí. Tam ho K8 (AMD X2) a Core (Intel Core2Duo) na stejný frekvenci drtěj klidně o 50 procent.
mech13 (5526)|31.1.2008 14:54
to PC mohlo mit cenu 20000 tak pred rokem, rokem a pul:( dnes bych za neho 10 nedal

pentuim-D neni uplne mizerne, ale v porovnani s dnesnimi CPU je nevykone a strasne se prehiva...

jedine jim to odvezt a vynadat jim. za 20 000 jsi mohl mit dvakrat tak vykony stroj. vynadej tatikovy a priste az budes neco kupovat tak konzultuj s nami;) (pokud se to bude tykat HW nebo SW:D)
Intri (3490)|31.1.2008 15:00
3DMark je program na testování výkonu grafických karet ( vesměs ). Kartu si velmi důkladně proklepne a dá jí pořádně zabrat. Najdeš ho na www.futuremark.com.
repro (10)|31.1.2008 15:11
Tak to sou teda parchanti.... :(
No tak já jim to tam teda asi odvezu.. nebo nejdřív tam zajedu a domluvim se snima..

Tak máti si myslí, že když je to nejdražší, tak je to nejlepší.. No a nedivil bych se, kdyby jí tuhle sestavu vnutil...

Ještě jsem přiložil screeny z Everestu ohledně sestavy PC...
sestava.JPG sestavaCPU.JPG senzory-teploty.JPG sestavaCPUID.JPG
P@pi (1519)|31.1.2008 15:23
Vidíte to co já?!? 533 MHz paměti v desktopu, tak to je brutus :D :D :D. Aha tak pak chápu, že u nás tady krachujou celkem solidní PC servisy a ty šunty tak nějak zůstávají, popř. ještě expandujou...

EDIT: snad je to jen špatně nastavený, teď koukám na ten 945G čipset :-)), no aspoň to neni VIA
Janyk1 (997)|31.1.2008 15:36
A ještě tam dali IDE disk, jaktože je název MB neznámý???
repro (10)|31.1.2008 15:43
:o každopádně všem děkuji za rady a ochotu pomoct...
snad to dobře dopadne... takovouhle sestavu za 20K a ještě ktomu nesprávně fungující... no slyšeli ste už někdy o horším nakupování ? :D
Intri (3490)|31.1.2008 15:50
Jj, z DXT... Jejich sestava byla taky naprosto nemožná, nejhorší sestava, s jakou jsem kdy přišel do styku.
husky14 (4214)|31.1.2008 16:12
[QUOTE=Janyk1;86008]A ještě tam dali IDE disk....[/QUOTE]A vsadim se, ze na tom bude FAT32 :mistake [SIZE="1"](uz sem par takovyhle "NEW" PC videl)[/SIZE]
Janyk1 (997)|31.1.2008 16:34
[QUOTE=husky14;86018]A vsadim se, ze na tom bude FAT32 :mistake [SIZE="1"](uz sem par takovyhle "NEW" PC videl)[/SIZE][/QUOTE]
Ne-li FAT16, ale když si to formátoval tak snad do NTFS, ne?
repro (10)|31.1.2008 16:38
FAT32, FAT16.. tak teď vůbec nevím o co jde :) no to je jedno...
Janyk1 (997)|31.1.2008 16:40