reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Asus TXP4-X Socket 7

trodas (1753)|15.4.2008 11:43
Připravte se na výlet do minulosti :) Asus TXP4-X je opravdu Socket 7 mainboard a pro ty, kteří si to už nepamatují - ano, to je Pentium 1. Píše se rok 1996. Intel 430 TX chipset.




Takže frekvence FSB je nastavitelná mezi 50, 55, 60 a 66Mhz. Jumpery. Násobiče a Vcore jak by smet. Vcore jde až do 3,5V, ale to je také normální Vcore v té době mnoha CPU... Maximální dokumentovaně podporovaná rychlost je 233Mhz - 66 x 3,5 :D A na milé desce se nám tu vyboulují I.Q. kondíky:




Vedle CPU socketu jsem ale zpozoroval vedle vyboulujících-se I.Q.ček také (s)Hitana. Čiže desku se už někdo pokoušel opravit či prodloužit její životnost. Na většině obrázků TXP4-X (či TX97-XE jenž vypadá velmi podobně, jen má osazenou audio a tak) na netu jsou tady osazeny jen spodní dva kondíky. Holt se opět šetřilo na úkor kvality a životnosti...




(s)Hitana jsou na místech očekávané nejvyšší zátěže, kde zřejmě I.Q. kondíky zcela vytekly a oprava byla tedy nezbytná. Škoda jen malého poškození několika pájecích míst pod kondíky. První opravář asi použil slabou pájku a málo či žádnou kalafunu, eh. Nebo měl málo zkušeností s pájení desek. Tak jako tak, deska naštěstí přežila.




Zajímavé je použití malých tantalových Kemet kondíků. Tenkrát to byl určitě pokus o kvalitu. S tím co dnes vím o šumu v tantalech, nevratných změnách v nich a jejich mizerných ESR parametrech mi to už jako moc dobrý nápad nepřijde.





Media bus 2 - co to jako, u všech čerů, má (či spíš mělo) být? Nemá někdo představu...?




Deska má i USB a filtrování 5V napětí pro něj se děje 100uF kondíky. Jen :) Časem se budou používat spíš 470uF a později i na MSI deskách - 1000uF kondíky ;) A keramické deskové kondíky? No to je unikát. A co to, Mexico?!




A tomuhle dalšímu "PCI set" čipu se časem začne říkat South Bridge :D No, to ještě hodně vody uteče... :)




Teď tu kraluje Pentium 233Mhz s MMX! :) 66 x 3,5!




A aby se mu dobře šlapalo, tak dostane pořádné kondíky - Samxony GC! :D




Kondík přidám i na místo, kde původně nebyl - je totiž vodivě spojeno s v pozadí zachyceným tantalem a ten je spojen s North Bridge čipem a tak ho preventivně raději přidáme. Co kdyby někoho napadlo, jak zvýšit FSB nad 66Mhz?




Místo pofiderních 100uF 16V kondíků dáme 120uF Panny FM kondíčky :D




V socketu někdo nechal místo na dva kusy větších tantalových SMD kondíků. To jsem nemohl nechat jen tak - po oškrábání trochy ochranného laku z mědi a laborování s pájkou se mi podařilo přidat dva kusy 10uF 16V keramických kondíků (a doslova natáhnout k nim ten cín) pro lepší filtraci Vcore přímo pod CPU. Overclock!





Celkový pohled na vrchní část mainboardu odhaluje jeho poměrně moderní návrh. ATX zdroj, použitelný Vcore design a také dimmy. To není tak zlé, ne? Dimmy mohou být od 8 do 128MB na bank (celých 256MB, wow!) a Simm banky berou 4 - 64MB moduly.




Pohled na ISA sloty je zase docela deprimující. Ten jejich ovládací obvod dole v popředí vypadá skoro jako Motorola 68000 processor - taková velká potvora! Mezi PCI sloty jsem přidal vypuštěně 2 kusy filtrovacích kondíků. Filtrují 5V, čiže 1000uF GC Samxonky na 6.3V jsou opět ideálními kandidáty.




Z návrhu Vcore někdo ukradl jeden mosfet - zřejmě měl být paralelně s stávajícím a možná/snad použili alespoň mosfet vyšší řady, když už jen jeden. Proč jen se mi nápis na mosfetu "BUZ102SL" nelíbí? :)




Jinak ale Vcore regulátor vypadá víc než dostatečně stabilně a seriózně navržen. Všimněte si síly drátu a počtu závitů na první, jen vstupní, tlumivce před mosfety. Nádhera, no ne?




No, dosti řečí. Na recap tohoto moba potřebujete:

Asus TXP4-X
-----------
14x 1000uF Samxon GC 6.3V d8
2x 120uF Panny FM 16V ( P12922-ND )
2x 10uF SMD 1210 keramic ( PCC216CT-ND )

Nějaké popisky a nastavení najdete v návodu k downloadu zde:
http://www.nodevice.com/driver/TXP4-X/get31584.html


No a jak to s 233Mhz Pentiem MMX jelo mě vidíte tady:




Zkusil jsem i "WinChip" 200Mhz procík a úspešně:




Hotovo a dalsi testovaní a třeba / možná i overclock nám (doufám?) předvede majitel - mech13 ;)
Protože v Anandtechu říkají, že to mobo umí i 75 a 83Mhz FSB:
http://www.anandtech.com/showdoc.aspx?i=70&p=2

50Mhz
FS0: 2-3
FS1: 2-3
FS2: 2-3

55Mhz
FS0: 2-3
FS1: 2-3
FS2: 1-2

60Mhz
FS0: 1-2
FS1: 2-3
FS2: 2-3

66Mhz
FS0: 2-3
FS1: 1-2
FS2: 2-3

75Mhz
FS0: 1-2
FS1: 2-3
FS2: 1-2

83Mhz
FS0: 1-2
FS1: 1-2
FS2: 2-3
johny__g (6387)|15.4.2008 11:53
Čím ty desky před focením čistíš? Vypadá jako nová. Tlakový vzduch nebo to ještě umýváš nějakým isopropylalkoholem apod?
K tomu Media Busu - je (byla) to specialita ASUSu, dělal do toho svoje karty. Mělo jít vlastně o spojení PCI i ISA sběrnice v jednom slotu, a na jedné kartě by pak byla jak grafika (PCI) tak třeba zvukovka (ISA). Ta karta vypadá třeba takhle, ale nikdy jsem ji na vlastní oči neviděl.
Pci-av868.JPG
trodas (1753)|15.4.2008 16:57
Desky cistim lihem, ale nejdrive normalne otru hadrou, pak suchym stetcem vyhazu zbytky prachu a pak lihem poleju a vysusim "vystrikanim" lihu do stran stetcem. To tak 4 - 5x opakujes s vhodnym stetcem a mas stejny vysledek jako ja ;)

Easy.

Jinak dik za vysvetleni, copak Ausus myslel tim Mediabusem ;) To jsem netusil, tyhle stare masiny jsou mimo me :D


Na druhou stranu, nedalo mi to, a zkusil jsem ten trik od Anandtechu s temi nedokumentovanymi pozicemi switcheru na 75 a 83Mhz FSB a fakt ze kdyz v biosu vypnes ty PCI delay transactiony a tak, jak to maji napsano ze musis, tak to jede. Tedy na 75Mhz. O 83Mhz rikaji, ze je to "tricky" a nepouzitelne a taky ze je. Kdyz nastavim 83Mhz FSB tak deska naskoci, strasne pomalu, a hlasi 50Mhz (!) a Memtest dokonce trva na 25Mhz...!



To je zajimavy, protoze svetovy rekord v nejnizsim clocku CPU-Z je 15,02Mhz ( http://valid.x86-secret.com/records.php ) a 25Mhz tedy neni uplne marne zkusit s CPU-Z :D Navic muzu zkusit dalsi prociky a... treba by se neco mohlo este nejak snizit, nebo nastavit nizsi nasobic, pokud by to slo... Nevim.
Ale ty Windows 2000 se i na tech 263Mhz (75x3,5) instaluji nejak strasne pomalu :(
ICEBOSS (3435)|15.4.2008 18:10
tuhle desku jsem tady nedavno prodaval mechovi 13... neni to ona? :-D Jela dlouhe roky nonstop v malym serveru, je to dobra deska :)
johny__g (6387)|15.4.2008 18:13
[QUOTE=trodas;112669]To je zajimavy, protoze svetovy rekord v nejnizsim clocku CPU-Z je 15,02Mhz ( http://valid.x86-secret.com/records.php ) a 25Mhz tedy neni uplne marne zkusit s CPU-Z :D Navic muzu zkusit dalsi prociky a... treba by se neco mohlo este nejak snizit, nebo nastavit nizsi nasobic, pokud by to slo... Nevim.
Ale ty Windows 2000 se i na tech 263Mhz (75x3,5) instaluji nejak strasne pomalu :([/QUOTE]

A já myslel že minimum co se komu povedlo na pentium platformě je tohle.

Co se týče nejrychlejšího možného CPU, pokud by deska zkousla K6-2, tak není problém provozovat ho na 6 x 66 = 400 MHz. Jen satčí násobič nastavit na 2x a jede to jako 6x.
-HoNY- (557)|15.4.2008 18:34
[quote=trodas;112580]Připravte se na výlet do minulosti ... na milé desce se nám tu vyboulují I.Q. kondíky... Vedle CPU socketu jsem ale zpozoroval vedle vyboulujících-se I.Q.ček také (s)Hitana. Čiže desku se už někdo pokoušel opravit či prodloužit její životnost...(s)Hitana jsou na místech očekávané nejvyšší zátěže, kde zřejmě I.Q. kondíky zcela vytekly a oprava byla tedy nezbytná. Škoda jen malého poškození několika pájecích míst pod kondíky.

První opravář asi použil slabou pájku a málo či žádnou kalafunu, eh. Nebo měl málo zkušeností s pájení desek. Tak jako tak, deska naštěstí přežila.[/quote]
Bylo nebylo, jednoho krásného rána léta páně 2004 si jistý nejmenovaný, svého času nejlepší moderátor jednoho nejmenovaného a zaprodaného fóra, usmyslel, že potřebuje za 30 minut vyměnit kondenzátory v routeru.

Tak povolal staného jinocha s mirkopájkou o malém příkonu 50VA, čili 35W. Flux byl drahý, kalafuny málo a výkonu ještě míň. Statnému jinochovi bylo tenkrát velmi často vtloukáno do hlavy, že trafopájka je velmi nebezpečná a počítač může nenávratně poškodit... také mu tehdy shitana ještě neodpálily žádný prasesor.

[quote=trodas;112580]
;) A keramické deskové kondíky? No to je unikát. A co to, Mexico?!
[/quote]
To je protizkratová pojistka. (popis F1 = Fuse)
trodas (1753)|15.4.2008 21:57
Ufff, chlapi, ja uz nemuzu.
Po nekolika hodinach pokusu to vzdavam - ta deska sice na 25Mhz jede, I posledni CPU-Z to rika, ale ulozit se validace neda, leda ze by to umelo CPU-Z pomoci prikazu z prikazove radky... :) Klavesnice nejede v tom "83Mhz FSB nastveni" ani mys nejede a to ANI v USB... Proste nic. Boot do Win 2000 s 25Mhz trva skoro 10 min.

Normalne nastavena na 75x3,5 (262) jede deska vyborne, stabilne a bezproblemove.


ICEBOSS - jo, to asik bude ona :)


johny__g - ne podle CPU-Z verifikace, tam je minimum 15,02Mhz. Mozna bys mu mel rici, ze... mu tak nejak unika prvni misto na svete v CPU-Z databazi :D
Deska ma K6 dat, K6-2 asi neda, mozna s nejakou upravou biosu? 75Mhz jede stable, nemusime na 66. A Windows 2000 jsou na tom prekvapive rychle (boot, i vypnuti...). Pokud tedy nejedu na 25Mhz...


-HoNY- - Aha! To ledasco vysvetluje! :D Dekuji za objasneni problemu :D
ICEBOSS (3435)|17.4.2008 08:20
aha... budu hadat... dalsi kousek bude ASUS P2B-S co sem mechovi taky prodaval :-D
mech13 (5526)|17.4.2008 08:41
ICE: neeeee:p
ICEBOSS (3435)|17.4.2008 12:19
to zkus, treba na ni pak toho tulene pretaktujes na 1800 MHz :-D... ale to bys musel nechat vymenit asi i clockgen.
mech13 (5526)|17.4.2008 12:44
[QUOTE=ICEBOSS;113254][SIZE="1"]to zkus, treba na ni pak toho tulene pretaktujes na 1800 MHz :-D... ale to bys musel nechat vymenit asi i clockgen.[/SIZE][/QUOTE]

[SIZE="1"]OT: a nerikal nekdo ze tam ten tulen je proto, ze na jinych deskach nezvladal bezet na FSB 133, tak se soupnul do BXka do serveru kde jel na 100?:notsure[/SIZE]
trodas (1753)|18.4.2008 11:16
Tualatina 1400 provozuji na 1680Mhz v Abit ST6R mobu take, ale to je asi dobry kousek. IHS dole. A 1750 ci 1800 neni problem, jen je treba trosku bumpnout Vcore :D

ICEBOSS - neuhodls :) Neva, uvidis :D
ICEBOSS (3435)|24.4.2008 10:42
[quote=mech13;113271]OT: a nerikal nekdo ze tam ten tulen je proto, ze na jinych deskach nezvladal bezet na FSB 133, tak se soupnul do BXka do serveru kde jel na 100?:notsure[/quote]
hm... aha. to je tenhle. no treba by to i dal :). Kazdopadne 112 by zvladat mel :-D
trodas (1753)|26.4.2008 13:46
Intel chipset/USB drivery podporující 430XT chipset pro Win98se (také) http://www.intel.com/design/software/drive...infinst_enu.htm
Asus downloady k TXP4-X mainboardu: http://support.asus.com/download/download....SLanguage=en-us
Asus flash utilitka AFLASH na flashovaní těchhle starých boardů: http://support.asus.com/technicaldocuments...SLanguage=en-us


To mobo je překvapivě rychlé v bootu a práci s Windows 2000 - samo vždy přetaktované na 75 x 3,5 - 262Mhz :D
http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=347811

Doufal jsem v to, že podle toho Anandtech návodu z toho dostanu funkčních 83Mhz FSB, ale když jsem to tak naswitchoval, tak se stalo něco zcela jiného :)

Ale nejdříve se, abyste to pochopili, podívejte na oficiální CPU-Z světové rekordy zde: http://valid.x86-secret.com/records.php



Jak vidíte docela dole, nejnižší ověřené CPU-Z výsledky jsou 15,02Mhz, 15,4Mhz a 15,8Mhz.
Teď když jsem nastavil těch "83Mhz FSB" na TXP4-X desce, tak se nic nedělo. Mašince trvalo neskutečně dlouho než se na obrazovce objevila vůbec zpráva od grafické karty. Minimálně minutu... Post zobrazoval rychlost procesoru 50Mhz, ale počítač se tak určitě nechoval a Memtest zobrazil něco drasticky odlišného:



Tak jsem si řekl - no, není to zrovna svěťák v nejnižším underclocku, ale co už. Mohl bych se tak na 50-tém místě na světe umístit a tak to zkusím validovat přes CPU-Z. Po dvou dnech laborování a proklínání jak zprovoznit nějaké vstupní zařízení (ani klávesnice, ani myš v PS/2 portu prostě nefungovaly) na tak nízkém taktu se mi to podařilo vyřešit (nápověda - externí karta s porty... ;) ) a tak jsem odeslal toto skóre, abych se podíval, jak si v světové konkurenci vedu:
25.08Mhz http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=347812

A pak mě to napadlo - kde že se těch 25,08Mhz bere? Násobič je nastaven na 3,5x - co když bych ho nastavil (to Pentium MMX 233 je odemknuté) na 2x...?

Tak jsem to zkusil a:



14,32Mhz http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=347812

A to už je světový rekord!
A navíc to bylo najednou všechno jasné. Výsledná FSB frekvence na které to mobo běží musí být 7,14Mhz a protože to mobo podporuje jen 2x; 2,5x; 3x a 3,5x násobiče (alespoň oficiálně) pro P233 MMX - co takhle Pentium 90Mhz (60 x 1,5) s násobičem zamknutým na 1,5...?

Tak a jedeme z kopce - 10,74Mhz:






10,74Mhz http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=348684

Toto už bylo třeba udělat s Windows 98 se, protože Windows 2000 odmítly startovat s P90 procíkem, jakmile jsem ho nastavil na 10,74Mhz. Na boot obrazovce s logem se to zasekne a nikdy se neobjevil ani indikátor průběhu, což je divné.
Možná to bylo jen pohnutou grafikou v prvním PCI slotu, jenž je jakýsi vyviklaný a když se grafika nakloní od CPU, tak mobo přestane postovat/fungovat.


Tenhle svěťák, to je prostě jen jedna velká hromada podivných náhod, abych byl upřímný. Byla to náhoda, že poté, co to mobo prošlo tolika uživateli se ho jeho současný majitel rozhodnul nechat recapovat. Byla to náhoda, že do něj někdo naflashoval TX97-XE bios - proto ty CPU-Z screeny ukazují že rekord byl udělán na TX97-XE místo na TXP4-X boardu. Byla to náhoda, že jsem se rozhodnul nainstalovat i všechny ty vypuštěné kondenzátory, jenž pravděpodobně umožnily aby těch 7,14Mhz FSB vůbec fungovalo. Byla to náhoda, že jsem po otestování boardu narazil na Anandtech recenzi (že ji ještě vůbec mají na webu!) jenž zmiňuje ty nedokumentované 75Mhz a "83Mhz" nastavení. A opět to byla náhoda, že jsem to nenechal na mecha13 a zkusil jsem si je sám. Byla to další šťastná náhoda, že jsem na otestování toho boardu dostal takové milé a odemknuté Pentium MMX 233 na hraní. A ten objev jak uložit CPU-Z validaci když skoro nic na tak supernízké frekvenci nefunguje, to byla další náhoda. Velmi šťastná, bych podotkl. A navíc byla sama o sobě velká náhoda, že jsem vůbec zjistil, že ten board umí fungovat na FSB 7,14Mhz - protože jen než ten board postne, tak to trvá cirka minutu... Což znamená, že než uvidíte na monitoru hlášku biosu grafiky, musíte si minutu počkat. Většina lidí by mobo prohlásila za mrtvé do 15 sec a na další čekání by rezignovali - zvlášť proto, že na normálních nastaveních postuje velmi rychle. Drtivá většina by řekla, za 30 sec, že mobo je určitě mrtvé, že jo? A čekali byste ještě po 40 sekundách? A po 50 sekundách? ;) Já si odskočil k druhému počítači, v tom byl ten "trik" :D

Takže takový je příběh nejnižšího CPU-Z ověřeného světového rekordu v podtaktování. Prostě hromada náhod :p
(k ustavení WR musíte poslat klukům na CPU-Z na email trošku víc dat, aby bylo jisté, že nepodvádíte - pokud někdo z vás někdy ustaví (nebo se o to alespoň pokusí) nějaký světový rekord tak nezapomeňte na to a počítejte s tím, že vás CPU-Z validace nejdříve vykopne ;) )

Jinak ten board i pěkne overclockuje, bohužel jen na 75Mhz FSB:


A teď jak dostat násobič 1x z nějakého procíku, jenž v tom mobu bude pracovat? Pentium 60 či 66 zní jako dobrá cesta, bohužel tyhle krámy jsou docela vzácný a potřebují také 5V (!!!). Maximum co TXP4-X podporuje je jen 3,5V.... http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium

Jaká je asi tak šance, že Pentium 60 či 66 postne na 3,5V - i jen třeba na 50Mhz... nebo 7,14Mhz...?
A postne na tom mainbordu vůbec, anebo nějaký bios problém ho zastaví?

Další nápad jak se dostat ještě níž je založen na faktu, že je tu 9 nastavení CPU multiplikátorů (3 switche) a jen 4 z nich jsou dokumentovány. Možná - pokud bych měl moc velké štěstí - možná bych z toho mainbordu mohl nějak vymáčknout 1x násobič. A pokud to odemknuté Pentium MMX 233 může vůbec fyzicky jet s 1x násobičem, no... to by bylo zajímavé.
Možná nějakým módem ho přinutit k 1x násobiči?
Nemá někdo nějaký nápad? :)
mech13 (5526)|27.4.2008 10:19
tak to je nadhera:) moje mobo dela svetove rekordy:inlove:D uz se tesim az konecne bude zase u me doma:)

btw u tech 14MHz mas stejny link jako u 25MHz - oba vedou na 25MHz

//kdy asi se tak ten rekord objevi u nich jako oficialni?
johny__g (6387)|27.4.2008 19:11
[QUOTE=trodas;116815]
A teď jak dostat násobič 1x z nějakého procíku, jenž v tom mobu bude pracovat? Pentium 60 či 66 zní jako dobrá cesta, bohužel tyhle krámy jsou docela vzácný a potřebují také 5V (!!!). Maximum co TXP4-X podporuje je jen 3,5V.... http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium

Jaká je asi tak šance, že Pentium 60 či 66 postne na 3,5V - i jen třeba na 50Mhz... nebo 7,14Mhz...?
A postne na tom mainbordu vůbec, anebo nějaký bios problém ho zastaví?[/QUOTE]

A nebude trošku vadit, že Pentium 60 je do socketu 4? To aby sis ještě koupil veliký kladivo, aby jsi ho tam dostal. ;)
-HoNY- (557)|27.4.2008 19:21
[quote=johny__g;117081]A nebude trošku vadit, že Pentium 60 je do socketu 4? To aby sis ještě koupil veliký kladivo, aby jsi ho tam dostal. ;)[/quote]
Kladivo netřeba, stačí PowerLeap!
johny__g (6387)|27.4.2008 19:29
[QUOTE=-HoNY-;117086]Kladivo netřeba, stačí PowerLeap![/QUOTE]

Já to pochopil tak, že chce dát Pentium 60 do té Asus desky. To PowerLeap vyráběl i redukce pro downgrade cpu? Aby šel starý socket 4 CPU dát do socket 5/7 desky? :notsure
-HoNY- (557)|27.4.2008 19:38
[quote=johny__g;117088]Já to pochopil tak, že chce dát Pentium 60 do té Asus desky. To PowerLeap vyráběl i redukce pro downgrade cpu? Aby šel starý socket 4 CPU dát do socket 5/7 desky? :notsure[/quote]
Někde měli i redukci socket 4 -> 5. Bude potřeba 5V na Vcore. Rozteč pinů je snad stejná ne?
trodas (1753)|25.5.2008 13:21
mech13 - jj, tve mobo si srihlo hned dva svetaky - 10 a 14Mhz, cize obsadilo prvni dve pricky v nejnizsim clocku v CPU-Z databazi :D
Ten spravny link na tech 14Mhz je tenhle: http://valid.x86-secret.com/show_oc.php?id=348683
Nekdo by to mozna mohl opravit... :p Uz tech svetaku bylo na me docela moc... :D

[QUOTE]//kdy asi se tak ten rekord objevi u nich jako oficialni?[/QUOTE]

To je VELMI dobra otazka. Stejne jsem se optal zde:
http://forum.x86-secret.com/showthread.php?p=110830
...a tak uvidime... ;)
Ono by to slo jeste niz... ;)


johny__g - obavam se, ze s velkym kladivem toho moc nevyresim, protoze Socket 4 ma piny usporadane v radach a Socket 7 uz diagonalne. Reseni je jedine redukce a zrejme potrebny externi zdroj 5V napeti...
Druha otazka je, jak se bude chipset tvarit na to...

Asi nejlepsi reseni jak se dostat jeste niz je modifikovat nejak ten Pentium MMX 233Mhz procik tak, aby pouzival natvrdo 1x nasobic. Pak je 7,14Mhz doma ;) :D
Dalsi moznost jenz navrhoval -HoNY- byla vypajet ten 14Mhz krystal a dat ho do socketu. A pak zkusit menit za 12 ci 10Mhz krystal, jestli to ten board alespon na tech 7Mhz nastavenich nejak zvladne... :)

mech13 si uz ale board odvezl, takze pokud nekdo nekde tuhle mrsku nevykope druhou pro me na experimenty, tak si hrat nemuzeme :p Muze jen mech ;)
mech13 (5526)|28.5.2008 19:38
[QUOTE=trodas;112580]
83Mhz
FS0: 1-2
FS1: 1-2
FS2: 2-3[/QUOTE]

tak soudruzi to nejspis spatne opsaly, tato kombinace je vazne nejaka divna, spravna mela byt:

83Mhz
FS0: 2-3
FS1: 1-2
FS2: 1-2

(zrcadlove obracene)

takto to vazne funguje, to MMXko 233 uz pak krouti skoro 3 stovky, jen to neustal radic disku:( uz to mam nachystany a rozdelany, jenom potrebuju nejake cas abych se k tomu poradne dostal a pohral si s tim...

XPcka na tom trochu blbly a nekdy se zhroutily, uvidim co na to W98
mech13 (5526)|31.5.2008 11:34
s tim tak blbnu a docela sranda:) zrovna mi tam bezi P75 (1,5x50) default cca 3.3V na 2,5V bez chladice:D

S3 trio 64V2/DX, 8,4GB quantum, 256MB SDRAM, SS 350W OEM
idle 25W
burn 25-26:D

teplota uprostred CPU max 52 stupnu:) (s vic voltama (2,8) to lezlo k 60...)

jen si tak vsimam, ze W98 jsou pekny potvory a vubec nesetri procak
s MMX@262 mely W98 v idle 40W a burn max 45, WXP SP2 idle 24W burn 42:notsure

EDIT: ta 75ka nepostne na 10MHz:cry:cry:cry

EDIT2: hmm, tak XP na 75MHz 2.1V 21-26W

EDIT3: po odpojeni HDD za provozu (CPU zustalo v idle): 15W (pripominam ze s cca 50% ztratama ve zdroji):D:D:D XP to ustaly a bezely, az po poklepani na tento pocitac to vytuhlo...

EDIT4: a bez vetraku a po vymene DS 256MB za SS 128MB 18W:) tj bez disku 13W

EDIT5: a nechapu, jak 430TX s max podporovanyma 256MB RAM zvlada 384MB:D a taky jak ta potvora pentak 75 jede i sFSB nastavenym na 66MHz porad na 50:(
trodas (1753)|16.7.2008 11:47
Gratuluji k odhaleni spravne kombinace pinu na 83Mhz FSB! :D ;)

Fakt dobre. Jsem rad, ze to tech 83Mhz dava - skoda jen radice disku, bez toho je to tak nejak... nepouzitelne. Asi urcite deska nema PCI lock... nebo je neco spatne. Kdyby se tam nekde daly pridat keramiky kolem toho cipu, tak by to mohlo byt zajimave... Treba by to uz ustal. Co radic na PCI s do PCI slotu? :)

[QUOTE]idle 25W
burn 25-26W[/QUOTE]

ROFL! :D Nj, tehdejsi prociky moc nepapkaly... :) Ani moc rozdilne mezi idle a burnem... :)

[QUOTE]jen si tak vsimam, ze W98 jsou pekny potvory a vubec nesetri procak[/QUOTE]

Win2k jsou na to lepsi... vlastne vsechno od NTcek nahoru. W98se ci ne se jsou este ten hodne stary a blby navrh. Asi jako DOS ci BIOS screen s 100% zatezi CPU i kdyz se nic nedeje...

[QUOTE]EDIT: ta 75ka nepostne na 10MHz[/QUOTE]

Cekals alespon minutu ci dve? Nase 90 postla na 10Mhz (7 x 1.5) opakovane a bezproblemove. Pravda, to same se neda rici o dalsich zarizenich na mainboardu a o tom je nasledny problem jak z toho dostat CPU-Z valid fajl :)

[QUOTE]EDIT2: hmm, tak XP na 75MHz 2.1V 21-26W[/QUOTE]

Vidis, rozdil! 4W! :p

[QUOTE]EDIT3: po odpojeni HDD za provozu (CPU zustalo v idle): 15W (pripominam ze s cca 50% ztratama ve zdroji)[/QUOTE]

:eek: :eek: :eek: WTF! Nech chudak board, co mu to delas?! :eek: :eek: :eek: Odpojovani HDD za chodu, no, copak to se dela?! To neni zadny hot-plug, kurna chlope :p

[QUOTE]tj bez disku 13W[/QUOTE]

Rekord? :)

[QUOTE]nechapu, jak 430TX s max podporovanyma 256MB RAM zvlada 384MB :D[/QUOTE]

Screen, screen! A memtest projede cely? Ani widle neprotestuji? WoW!
Jaka konfigurace dimmu ci dimmu a simmu byla pouzita?

[QUOTE]a taky jak ta potvora pentak 75 jede i sFSB nastavenym na 66MHz porad na 50 :([/QUOTE]

To je nejaky opravdu zvlastni kousek. Mozna chce pridat Vcore (skudlis na nem) aby povolil vyssi FSB? Ale je nemozny aby to ovlivnil, kdyz to nastavis jumperem... To me prijde tezce uveritelny... memtest rika take 5Mhz? A CPU-Z?
mech13 (5526)|18.7.2008 08:23
deska imho rozhodne nema PCI lock, ten se zacal obevovat az na konci novsi generace desek... a jestli dobre pocitam, tak ten radic by musel ustat 41,5MHz coz je docela dost... jeden PCI jsem zkousel ale taky nic. moc takovyho HW doma nemam...

ad "EDIT: ta 75ka nepostne na 10MHz" - pro jistotu jsem to nechal asi 10 minut...

jinak deska ted je docasne v serveru, pak poradne mrknu na tu RAM. trochu to tusim zlobilo... ale ta P75ka s tim FSB blbla i v CPU-z
trodas (1753)|27.2.2009 01:34
Tak malý update - Frantíci líní zprovoznili konečně pořádně tu CPU-Z databázi rekordů:
http://valid.canardpc.com/records.php

Lowest Frequency Reached :

* N? 1 : Szpecu(ocsystems.org) reached 10.19 MHz with an Intel Pentium (0.35 µm) [Details]
MB : ALADDIN5 (ALI Aladdin 5 rev 04) - RAM : 256 MB
* N? 2 : trodas reached 10.74 MHz with an Intel Pentium (0.35 µm) [Details]
MB : Asus TX97-XE (Intel i430TX rev 01) - RAM : 64 MB

Je hezký že jsem druhý na světě, nicméně chtěl bych zkusit to první místo... takže sežeň ještě jeden ten board, ať s ním můžu experimentovat trošku tvrdějc :) :D