reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zápach z PC (pálí se?)

WildChild (17)|13.9.2008 11:19
Zdravím. Mám doma jedno stařičké PC.
MB: ASUS A7V333-X
CPU: Sempron 3000+
RAM: 768MB
GK: Leadtek GF6600 (AGP)
HDD: WD 40GB + Seagate 250GB
Zdroj: EC 450W

K problému. Jednou jsem nechal přes noc běžet počítač kvůli stahování a ráno jsem se probudil do solidního smradu ala "něco se pálí". Tak jsem to tak po různu prohlížel a nic nezjistil. Zdroj smradu byl evidentně zdroj. To tam byl ještě starý Fortron 250W. Tak jsem běžel do obchodu a koupil jediný zdorj co měli na skladě (EC 450W). Jedním z důvodů bylo i občasné samo-restartování, nejspíš z nedostatku výkonu. Nicméně i po výměně zdroje se mi zdá, že to pořád smrdí, ikdyž v menší míře. Netušíte čím by to ještě mohlo být?
Budu doufat, že se do pondělí něco neuškvaří, protože potřebuji být nutně online a notebook je na cestách.
Díky za tipy.
elpsycho (1602)|13.9.2008 11:32
Jaksi to může být kterákoliv další elektronická součástka v PC...to znamená asi tak...cokoliv :) Takže jedině opticky zkontrolovat/pročenichat zbytek PC :)
johny__g (6387)|13.9.2008 11:35
Tenhle smrad ze spálených elektrosoučástek jen tak nevyvětrá, takže je možné že bude chvíli trvat než se z PC dostane pryč. Jestli po důkladné prohlídce nic spáleného nenajdeš, bude asi vše v pořádku.
Co ten starý zdroj, otevřel jsi ho? Bylo uvnitř něco spáleného?
WildChild (17)|13.9.2008 11:56
Žádnou viditělně spálenou součástku jsem nenašel...zato jedna (takový 2-3cm váleček) měla popraskané dvě obalové vrstvy a vypadá to, že každou chvíli z toho tišťáku vypadne. Tak nevím. Večer to ješte celý projedu vizuelně/čichove :D . Btw, dá se nějakým prostředkem vyčistit základní deska, popřípadě grafická karta? Líh?
kane.shw (1231)|13.9.2008 12:09
1. Předpokládám správně že ten "vyteklý" váleček jsi objevil v tom zdroji a ne někde jinde? Pokud to bylo ve zdroji tak to smrdělo na 90% právě to. Možná jsi zachránil svůj počítač před křemíkovým nebem! :)

2. Prohlédni základní desku, grafiku, příp. další karty a mrkni na něco nepěkného na nich - očazení nějaké té součástky na jejich PCB. Taky se mrkni jestli na tam nemáš nafouklé, či nějak více nahnuté kondenzátory (takové ty válečky ;)). To je tak vše, co můžeš jako lajk vyčmuchat ;)

3. Co chceš čistit? Běžně usazený prach vysaješ/vyfoukáš OPATRNĚ vysavačem. Máš tam něco poteklého? Pak by pomohl určitě technický líh, případně technický benzín.

PS: Pokud můžeš tak sem dej nějaké fotky (zdroje i té "špinavé" základovky a grafiky), to hodně pomůže :thumb
speedsnail (4876)|13.9.2008 12:10
Ta popraskaná součástka (zjevně kondenzátor) byla v tom odpáleném zdroji, nebo ji máš na základní desce?
V tvém zájmu doufám že ve zdroji, jinak je potřeba sehnat někoho kdo ti ten kondenzátor vymění než odejde deska uplně celá.. :(

dneska slowsnail? :slug :)
WildChild (17)|13.9.2008 12:25
Bylo to ve zdroji..tou "špínou" myslim vyrstvu prachu která prostě nejde vyluxovat. Teď když na to koukám, tak základní deska je úplně čistá. Ten bordel je jen na GK.Fotky doplním odpoledne mezi 17:00-18:00.
astec (1823)|13.9.2008 13:36
Ten smrrad se jen tak nevyvětrá, toho bych se nebál. někdy i nové zdroje trošičku zasmrdí. \když budeš vyfukovat, vysávat prach docela bych doporučoval držet ventilátorky aby se neroztočily.....
WildChild (17)|13.9.2008 17:44
Tak tady jsou ty fotky...je to focený telefonem,omlouvám se za kvalitu..já osobně nevídím na základní desce nic špatně. Ale smrdí to pořád a řek bych, že i docela stejně...když jsem to očmuchaval kolem dokola,přijde mi, že to nejvíc táhne na boku, kde je chycená deska, ale vychízí to jakoby z mezery mezi deskou a bednou...tam ale nic není ne? Možná už se mi to jen zdá, protože to čuchám celej den. Zkoušel jsem testy teplot a vše v normě. GK jsem z druhé strany nefotil , ale tam také vypadá vše v pořádku. Je tam akorát záběr na tu vrstvičku "přilepeného" prachu.
DSC00496.JPG DSC00497.JPG DSC00498.JPG DSC00502.JPG DSC00499.JPG
ICEBOSS (3435)|13.9.2008 17:49
kondiky na MB vypadaji nevytekle (coz neznamena, ze nemuzou byt vyschly :-D), jestli to PC nepada, tak to neres... :). Kdyby se to palilo, citil bys to poradne.
xmarek (1676)|13.9.2008 18:03
Starý prach, který je na součástkách dokáže být, při jejich zahřátí na provozní teplotu, velmi nepříjemný. Navíc si uživatel koleduje o problém. Např. požár. Ne, opravdu tu nechci dělat strašáka. Ale požár televizoru je v hodně případech zaviněn právě prachem.
KEOSAN (958)|13.9.2008 18:09
[QUOTE=WildChild;160944]Tak tady jsou ty fotky...je to focený telefonem,omlouvám se za kvalitu..já osobně nevídím na základní desce nic špatně. Ale smrdí to pořád a řek bych, že i docela stejně...když jsem to očmuchaval kolem dokola,přijde mi, že to nejvíc táhne na boku, kde je chycená deska, ale vychízí to jakoby z mezery mezi deskou a bednou...tam ale nic není ne? Možná už se mi to jen zdá, protože to čuchám celej den. Zkoušel jsem testy teplot a vše v normě. GK jsem z druhé strany nefotil , ale tam také vypadá vše v pořádku. Je tam akorát záběr na tu vrstvičku "přilepeného" prachu.[/QUOTE]

Je tam riadna vrstva prachu v zdroji, ktory s vlhkostou moze byt vodivy a mohlo by to zacat dymit. Skus to povysavat alebo prefuknut, ak ma vysavac opacny chod /alebo ak mas kompresor/. Co ma vsak dalej udivilo trochu bola druha fotka:

a/ na druhej fotke, hned vedla srobika je nejaka suciastka, ktorej akoby praskol obal. Vidno tam zbytky ciernej gumy/?/ a prasknuteho ruzoveho obalu a pod tym je nejaky zlty gel.

b/ v zadu vidno jeden kondik, ktory je vyhnuty do 45 stupnov - co je tiez podozrive. Mohlo ho vydut zo spodku. Nejavi sa mi, zeby tam bolo tak malo priestoru, zeby ho vyrobca musel nechavat ohnuty.
WildChild (17)|13.9.2008 18:38
[QUOTE=KEOSAN;160949]Je tam riadna vrstva prachu v zdroji, ktory s vlhkostou moze byt vodivy a mohlo by to zacat dymit. Skus to povysavat alebo prefuknut, ak ma vysavac opacny chod /alebo ak mas kompresor/. Co ma vsak dalej udivilo trochu bola druha fotka:

a/ na druhej fotke, hned vedla srobika je nejaka suciastka, ktorej akoby praskol obal. Vidno tam zbytky ciernej gumy/?/ a prasknuteho ruzoveho obalu a pod tym je nejaky zlty gel.

b/ v zadu vidno jeden kondik, ktory je vyhnuty do 45 stupnov - co je tiez podozrive. Mohlo ho vydut zo spodku. Nejavi sa mi, zeby tam bolo tak malo priestoru, zeby ho vyrobca musel nechavat ohnuty.[/QUOTE]

Ano ano je to přesně tak jak říkáš, je to ale původní zdroj, který do ničeho dávat nebudu, maximálně do popelnice :) . Ale taky mě to udivilo, nikdy se zdrojem nebylo manipulováno od 1. instalace do skříně, takže nevím jak se to stalo. Asi od výroby. Je to černá stvrdlá guma,pod tím růžové cosi (oboje popraskané) a pod tím další cosi již neporušené.
kane.shw (1231)|13.9.2008 18:55
No určitě ta druhá fotka zdroje neukazuje výrobní stav :D:D, takže imho je případ uzavřen.
Opatrně si to tam všechno povysávej, pár dní to trošku víc sleduj - smrad, chování počítače (restarty, zamrzání) a snad to bude v pohodě. Časem to snad vysmrádne;)
WildChild (17)|13.9.2008 19:03
OK, takže díky za tipy:) Kdyby něco, tak se zas ozvu:) Teď jdu řešit prasklé LCD na NB :(