reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Pomoc s výběrem MB pro AMD Phenom 9850 Black Edition (ASUS nebo Gigabyte)

freegate (14)|29.12.2008 09:52
Zdravím, měl bych dotaz jakou základní desku koupit. Mám v plánu koupit processor AMD Phenom 9850 Black Edition, RAM 4GB (2x2GB KIT) 800MHz. Počítač nebude sloužit ke hraní her, ale k práci s hudbou resp. skládání hudby na PC. Teď vlastním PC AMD Athlon X2 3800+, RAM 1GB (2x512MB KIT) 557MHz a bohužel tento procesor už absolutně nezvládá (zamrzá, seká se a CPU metr v programu, ve kterém skládám mi ukazuje potřebné využití CPU 150%) čili jsem nucen koupit lepší a výkonější PC.
Procesor jsem si vybral výše zmíněný AMD Phenom 9850 BE, ale netuším na jakou MB ho dát. Vybral jsem si ASUS M3N-HT Deluxe/HDMI, ale nejsem si jist zda-li je potřeba kupovat tak ''drahou'' desku. Na druhou stranu očekávám od desky stabilitu, kvalitu chipsetu, bezproblémovost (v rámci možností) + schopnost upragdu. Prosím pomozte mi s výběrem.
speedsnail (4876)|29.12.2008 10:22
Pro platformu AMD bych doporučil rozhodně i chipset AMD. Jelikož nepotřebujete výkonou grafickou kartu vybíral bych v chipsetu 780G mezi Asusem a Gigabytem.

Uvažujete i o platformě intel quadcore (45nm)? 4-jádra AMD na 65nm totiž nejsou zrovna šťastnou volbou. Mají nižší výkon a vyšší spotřebu. Pokud trváte na AMD, vyplatilo by se počkat na Phenom II.
freegate (14)|29.12.2008 11:06
[QUOTE=speedsnail;199989]Pro platformu AMD bych doporučil rozhodně i chipset AMD. Jelikož nepotřebujete výkonou grafickou kartu vybíral bych v chipsetu 780G mezi Asusem a Gigabytem.

Uvažujete i o platformě intel quadcore (45nm)? 4-jádra AMD na 65nm totiž nejsou zrovna šťastnou volbou. Mají nižší výkon a vyšší spotřebu. Pokud trváte na AMD, vyplatilo by se počkat na Phenom II.[/QUOTE]

Vzhledem k tomu, že platforma Intel je o nezanedbatelnou část dražší a hlavně co jsem zjistil, tak téměř nerozšířitelná (co se týče CPU => budoucnost), tak volím platformu AMD. Slot AM2+ je kompatibilní s procesory Phenom II a jsem si jist, že pořizovací cena Phenom II bude na začátku uvedení rozhodně vyšší než Phenom. Proto bych chtěl volit platformu AMD s procesorem Phenom.
Scream CZE (125)|29.12.2008 12:10
Ale i v tom pripade bych pockal az uvedou Phenom II, protoze ceny by mohli u Phenomu jit dolu.
johny__g (6387)|29.12.2008 13:04
Technická - ten program umí využít 4 jádra? Aby se to vůbec vyplatilo.
freegate (14)|29.12.2008 15:51
[QUOTE=Scream CZE;200027]Ale i v tom pripade bych pockal az uvedou Phenom II, protoze ceny by mohli u Phenomu jit dolu.[/QUOTE]

Aha.. teď jsem na netu vyčetl, že plánované datum uvedení Phenomu II má být 8.1.2009. Pořád jsem žil v domění, že Phenom II má vyjít někdy v půlce roku. Mno tak to si s procesorem asi ještě aspoň do té poloviny ledna počkám. :-) Každopádně díky za připomínku, protože jinak bych pořád žil v domění, že má vyjít někdy v půlce roku.
freegate (14)|29.12.2008 16:07
[QUOTE=johny__g;200040]Technická - ten program umí využít 4 jádra? Aby se to vůbec vyplatilo.[/QUOTE]

Mno.. toto je otázka na tělo, kterou mi nebyl schopen snad nikdo odpovědět. Já osobně si myslím že ano. Tento program není sám o sobě ''naprogramován'' na 4 jádrové procesory, ale vzhledem k tomu, že je (v podstatě) sámostatně jen stanicí pro přídavné VST pluginy, což jsou samostatné synthové či efektové moduly (aplikace), tak bych řekl že 4 jádra uplatním. A pokud se mílím, tak během roku 2009 má přijít tento program pro 4 jádrové procesory, čili stejně během příštího roku ten 4 jádro procesor uplatním. :-)
johny__g (6387)|29.12.2008 17:15
Ono by stačilo aspoň vědět, jestli využije ty dvě jádra. Jestli ano, tak je větší šance že se 4 nebude problém. Ale jestli se chystá nová verze ...