reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Gigabyte EP43-DS3

Kirk1 (850)|8.2.2009 00:10
Ahojte mam tuto ZD a stiahol som si novy bios http://www.giga-byte.com/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2846 (mam F3). Nato ze som ju kupoval v polovici januara dost stary a obcas mi robi problemy(ked zapnem pc po nacitani uvodnej obrazovky mi vypne a zapne pc)
Skusal som aj pretaktovat procesor ale viac ako na 2,5GHz som sa stabilne nedostal a ani som to dalej neskusaj na boxovanom chladici (od dnes Freezer 7 :-D)

Tak bios som stiahol ale nemozem ho upgrade proste ked spustim exač tak sa nic nestane nevie mi niekto poradit ako to mam urobit???
fanynek (2048)|8.2.2009 00:14
[QUOTE=Kirk1;216519]Ahojte mam tuto ZD a stiahol som si novy bios http://www.giga-byte.com/Support/Motherboard/BIOS_Model.aspx?ProductID=2846 (mam F3). Nato ze som ju kupoval v polovici januara dost stary a obcas mi robi problemy(ked zapnem pc po nacitani uvodnej obrazovky mi vypne a zapne pc)
Skusal som aj pretaktovat procesor ale viac ako na 2,5GHz som sa stabilne nedostal a ani som to dalej neskusaj na boxovanom chladici (od dnes Freezer 7 :-D)

Tak bios som stiahol ale nemozem ho upgrade proste ked spustim exač tak sa nic nestane nevie mi niekto poradit ako to mam urobit???[/QUOTE]
Ono se to tváří, jako .exe soubor, ale je to zabalený-něco jako ZIP. Když spustíš ten stažený ".exe soubor", tak vlastně spustíš extrahování do vybraného umístění-ne instalaci BIOSu.
Ten zapakovaný BIOS si rozbal na flashku (ohlídej si cestu, kam se rozbaluje) a potom při startu PC vlez do BIOS a klikni na F8 (myslím), což je utilita Q-flash, kde jen určíš, kde ten nový BIOS máš a odpal to.....řiď se pokyny.
Kirk1 (850)|8.2.2009 08:58
[QUOTE=fanynek;216521]Ono se to tváří, jako .exe soubor, ale je to zabalený-něco jako ZIP. Když spustíš ten stažený ".exe soubor", tak vlastně spustíš extrahování do vybraného umístění-ne instalaci BIOSu.[/QUOTE]


Ja rozumiem co je to SFX archiv. Skusal som to ako si mi radil F8 je utilita Q-flash ale ked ju dam mam na vyber iba FLopy (A) a neda sa tam urobit nic (najhorsie je ze flopynu nemam)
cool.user (2822)|8.2.2009 11:10
No a pak ti jeste zbyva, mnohymi kritizovano (mnou teda spis ne) update z prostredi windows.
fanynek (2048)|8.2.2009 11:55
[QUOTE=Kirk1;216602]Ja rozumiem co je to SFX archiv. Skusal som to ako si mi radil F8 je utilita Q-flash ale ked ju dam mam na vyber iba FLopy (A) a neda sa tam urobit nic (najhorsie je ze flopynu nemam)[/QUOTE]

Něco děláš špatně. Musí to jít. Dělal jsem to cca na 12-ti deskách EP35/EP43/EP45 a vždycky to fungovalo bez problému.
Zkusíme to ještě jednou.
1.Když rozbalíš ten archiv......máš tam toto?


Potom zkus tu složku nazvanou třeba BIOS EP43_F9 s těmahle třema souborama uložit na flashku (klidně dvě, páč se mi stalo, že některou prostě v tom Q-flashi není vidět) a taky na HDD, někam hned na "začátek", aby si si k ní nemusel proklikávat.
No, a potom při restartu klik na END, což je Q-Flash (jinak přímo z BIOSu to je ta F8) a tam by mělo být něco z těch device vidět.
robky (3195)|8.2.2009 12:09
A ešte nezabudni, že použitý usb kľúč alebo hdd musí byť naformátovaný systémom FAT16/32
fanynek (2048)|8.2.2009 12:16
[QUOTE=robky;216672]A ešte nezabudni, že použitý usb kľúč alebo hdd musí byť naformátovaný systémom FAT16/32[/QUOTE]

Jj. Já osobně používám pouze flashky (FAT32). I na ní musíš tu složku s novým biosem dát hned na "začátek" a ne nikam zahrabat.
Kirk1 (850)|8.2.2009 12:34
Bingo chalani cely problem bol v naformatovanom HDD (ALL NTSF) takže aj stare dobre formaty niekedy opat vyhravaju.
Inak tu F9 nedoporucujem robi mi blbosti (usudzujem ze sa na nej vobec ale vobec neda pretaktovavat) ako som ho upgrade tak piskanie vypnutie, piskanie vypnutie a az na 3 krat som sa dostal do systemu a to aj vtedy ked som mal v biose vsetko na defoltoch proste F9 = ble ale F8 sa mi zatial bohovo lubi este sa v nej musim poriadne prehrabat nejma veci okolo RAM.
Dakujem chalani este raz diki.
fanynek (2048)|8.2.2009 16:44
[QUOTE=Kirk1;216686]Bingo chalani cely problem bol v naformatovanom HDD (ALL NTSF) takže aj stare dobre formaty niekedy opat vyhravaju.
Inak tu F9 nedoporucujem robi mi blbosti (usudzujem ze sa na nej vobec ale vobec neda pretaktovavat) ako som ho upgrade tak piskanie vypnutie, piskanie vypnutie a az na 3 krat som sa dostal do systemu a to aj vtedy ked som mal v biose vsetko na defoltoch proste F9 = ble ale F8 sa mi zatial bohovo lubi este sa v nej musim poriadne prehrabat nejma veci okolo RAM.
Dakujem chalani este raz diki.[/QUOTE]

Jenom pro informaci. Tvůj BIOS F9 jsem dával v posledním měsíci na dvě desky EP43-DS3 kde jsem i taktoval a nezaznamenal jsem jediný problém. Vše chodilo bez problému. Jestli náhodou nebude problém jinde....:notsure Nemůžeš tady šířit paniku, když o tom nejsi 100%-ně přesvědčený.
Co takhle loadnout default nastavení, updatovat BIOS a pak si všechno pořádně projít a znovu nastavit?
Víš, že máš vše, co se týče OC správně nastavený? (frekvence, děličku, voltáž.....)
Neboť, -neber to osobně- ,většinou bývá problém mezi klávesnicí a židlí.
Kirk1 (850)|10.2.2009 21:16
No z niecim sa mi tam bije (naozaj neviem s cim) skusal som ju este raz (nedalo mi to) cely bios nastaveny na defoltoch a nic nepretaktoval som ani o 1FSB naviac znova taky isty problem ako aj prvy raz. A teraz na F8 v poho uz som sa dostal na 2,7 (zatial :-) uvidime)

[QUOTE=fanynek;216788]
Neboť, -neber to osobně- ,většinou bývá problém mezi klávesnicí a židlí.[/QUOTE]

A inak aj tu je mozno potencialny problem ale pomaly sa učime :-)
fanynek (2048)|11.2.2009 12:10
[QUOTE=Kirk1;218007]No z niecim sa mi tam bije (naozaj neviem s cim) skusal som ju este raz (nedalo mi to) cely bios nastaveny na defoltoch a nic nepretaktoval som ani o 1FSB naviac znova taky isty problem ako aj prvy raz. A teraz na F8 v poho uz som sa dostal na 2,7 (zatial :-) uvidime)



A inak aj tu je mozno potencialny problem ale pomaly sa učime :-)[/QUOTE]

Jj. Netrvrdím, že by to nemohlo někomu zlobit. Jak říkám: důvěřuj, ale prověřuj, a nebo dvakrát měř, jednou řež a podobný plky. Znáš to.
Důležitý je, že ti ten OC funguje a že to máš dobře vyladěný a nekraví to.:thumb
Kirk1 (850)|15.2.2009 12:08
Tak som sa dopracoval na max 2,92GHz CPU FSB 418 a koniec. Škoda CPU ma potencial ist aj vyssie ale asi som dozazil na strop ZD. Znižil som radic zo7 na 6 a na FSB som sa nedostal na viac ako 420 tam je jej strop(asi, myslim ze uzcite) Ram ma nebrzdili zvladnu v pohode 10666MHz pri 2,28V-2,3V (presiel memtest98+) takze smola ale aj tak colkom pekny uspech.(ale provozujem to na 2,8GHz a FSB 400 - pekne cisla :-))

For fanynek: Thanks RB ake mas skusenosti s FSB na tejto doske je to ich limit alebo nie?? Chcem vediet tvoj nazor. Diki
fanynek (2048)|15.2.2009 22:58
Vezmu to od konce....
-Protože jsem dával na tuhle MB CPU E5200, nemusel jsem nijak moc zvyšovat FSB, páč mu stačí z 200MHz na 266MHz, což dá ve výsledku slušných 1066MHz FSB (quad pumpe), 3,325GHz pro CPU a System Memory Multiplier (SPD) na 3, takže RAM si jedou svých 800MHz s CL4 na 1.9V.

-Podle mě jsi na FSB Wall nenarazil. Jenom jsi možná něco přehlídl v nastaveních.
1.Zkoušel jsi přidat voltáž NB? Já to mám označeno jako FSB OverVoltage Control. Jak ty, to teď z hlavy nevím :notsure Ale +0,1V tomu vůbec neuškodí.
:idea Ale v podstatě ty tohle řešit nemusíš, protože tam máš úžasnou položku (G)MCH Frequency Latch, což je vlastně změna STRAPu severního můstku. Takže i když ty si nastavíš nějakých 450MHz FSB, CPU ti pojede (možná) na 3,150GHz, tak frekvence NB nebude 1800MHz, ale nižší, podle toho, jak si to (G)MCH Frequency Latch nastavíš. [SIZE="1"](podle mě na 400MHz)[/SIZE] :idea
Kirk1 (850)|17.2.2009 18:05
Ak som ta dobre pochopil tak mam dat "strap" (G)MCH Frequency Latch na 400MHz.
Videl som tam tuto moznost ale nevedel som naco je v kazdom pripade to odskusam.
fanynek (2048)|17.2.2009 20:54
Jj. Vyzkoušej. A dej vědět, jak to cvrká. A nezapomeň po změně Strapu zkontrolovat fr. pamětí.
Sám jsem zvědavý.
Kirk1 (850)|21.2.2009 12:17
Tak som sa do toho dal a asi som narazil na "nekvalitny" kus (neviem kolko by FSB by mohli dat) takze som zmenil (G)MCH Frequency Latch z auto na 400MHz a nic (RAM som dal na 1066MHz a 2.3V CPU bolo 3.150GHz a FSB 444 - koli RAMkam) tak som skusal ci je to koli RAM (aj ked su na tej frekvencii odskusane ale vies "nahoda je blbec") dal som ich okolo 880MHz a nic. Tak som si myslel ze ma brzdi CPU (bol by som velmi nerad ale aj to sa stava) zmenil som mu nasibic zo 7 na 6 (isiel zhruba na 2.66GHz) a nic (stale som mal FSB 444) tak som dal FSB na 420 (418 este islo) RAM isli na 880MHz a CPU 2.52GHz a nic.

(Nic znamena ze som sa nedostal ani do biosu "az po samovolnom restarte" sa sam vratil do defoltu a ja som sa mohol dostat do biosu).

Takye y mojich chabych usudkov usudzujem, ze asi som narazil na strop ZD a mozno aj na menej kvalitn kus pricom ma velmi tesi uz aj tie dosiahnute vysledky v popise:thumb
fanynek (2048)|21.2.2009 12:46
:notsure Hm... to je divný.. Ne moc, ale trochu jo. Podle mě by ten P43 měl dát minimálně 450MHz FSB. Je fakt, že strop jsem nezkoušel, ale když P35 mi dá 500MHz s prstem v nose, tak snad přes 420MHz by měl jít.
Pravda je, že jsem někde četl, že stručně řečeno P43 jsou "nepovedené" P45. :notsure Chtělo by to někoho, kdo tuto desku má doma a zkoušel vyšší FSB.

-Další co mě napadlo:
Performance Enhance máš na Standard?
C.I.A.2. máš na Disable?
A máš tam položku Loadline Calibration? Měla by být na Auto. (Nikde ji tam ale v manuálu nevidím). S nastavením Auto jsem dosáhl nejvyššího OC a stability.

A kdyby se ti chtělo, můžeš vyfotit digiťákem komplet nastavení svýho BIOSu, hodit to do zipu (maximum je 19,07MB) a dát to sem jako přílohu. Třeba na něco přijdeme.

//EDIT// Zkoušel jsi přidat voltáž NB?
Kirk1 (850)|21.2.2009 13:48
No pridavat voltaz som nerobil (neviem asi mam boba) a s nicim inym som nerobil iba s FSB a RAM a V pre CPU a RAM (uz funguje upload??? to je super) tak som to vyfotil.
(Je to dost osemetne lebo mam iba jeden monitor, misku a klavesnicu a 2 PC tak musim prepinat a prehadzovat z jedneho na druhy :mistake - ten novy este nechcem pripajat na INT. pokial sa nerozhodnem aku ochranu tam dam)


/EDIT/ ani s Performance Enhance na standard nic.
DSC00916.JPG DSC00917.JPG DSC00918.JPG
fanynek (2048)|21.2.2009 15:43
No tak se přestaň strachovat a nastav pro CPU klidně Vcore alespoň 1,3250V a nejnižší násobič (6).
Těm RAMkám by mělo 2,1V bohatě stačit a nastav časování 5-5-5-18 a nejnižší děličku (2).

!!!MC Core vyzkoušej: na zahraničních fórech píšou, že snížení z 1,1V na 1,05V přineslo stabilitu; klidně ho ale zkus zvednout z 1,1V na 1,2V a napiš, co to dělá.

No a zkus tam prasknout FSB o něco vyšší, než jsi dosáhl doposud a uvidíš...... kua, proč by to nechodilo? Pravda, výrobce garantuje ve specifikacích desky až 1600MHz FSB (při O.C.) [4x400], ale tyhle desky umí daleko víc.
Kirk1 (850)|21.2.2009 16:11
(G)MCH Frequency Latch mam dat na 400MHz?
Vcore mam tak dolu lebo si moc nepytal scavy a aj menej sa hrial ale vyskusam len co s tym
(G)MCH Frequency Latch a Performance Enhance ???
Kirk1 (850)|21.2.2009 17:29
No takze Nasobic 6
FSB 450
Vcore - 1,3250V
RAM - 2,1V časovanie 5-5-5-18 delička 2
MC Core 1,2V
Performance Enhance - Standard
(G)MCH Frequency Latch - 400MHz

A nic iba sa mi tocil vetrak na CPU na maxa (2800ot. dost dobry hukot)
fanynek (2048)|21.2.2009 19:10
Takže to ani nenaběhlo? To je moc divný.
Jestli jak říkáš, máš jeden komp, zkusil bych se domluvit tam, kdes tu desku koupil, jestli by ti to nevzali na reklamaci.
I když oni ti možná řeknou, že výrobce udává FSB desky 1600 MHZ při O.C. a víc ti nikdo negarantuje, ale za pokus by to stálo. Člověk nikdy neví, na koho narazí. Třeba je na tý desce něco trochu špatně a fakt to uznají.:notsure
[SIZE="1"](je to jen nápad, co bych zkusil já, tak mě nakamenujte.)[/SIZE]
Kirk1 (850)|22.2.2009 03:25
[QUOTE=fanynek;222420]Takže to ani nenaběhlo? To je moc divný.
Jestli jak říkáš, máš jeden komp, zkusil bych se domluvit tam, kdes tu desku koupil, jestli by ti to nevzali na reklamaci.
I když oni ti možná řeknou, že výrobce udává FSB desky 1600 MHZ při O.C. a víc ti nikdo negarantuje, ale za pokus by to stálo. Člověk nikdy neví, na koho narazí. Třeba je na tý desce něco trochu špatně a fakt to uznají.:notsure
[SIZE="1"](je to jen nápad, co bych zkusil já, tak mě nakamenujte.)[/SIZE][/QUOTE]

To by bol sice dobry napad ale nerobi tam moc prijemny chap a keby som mu povedal ze chcem z MB vyytlacit viac ako udava vyrobca pri O.C. 1600MHz tak by sa na mna pozrel a povedal ze ked som chcel taktovat tak som si mal zobrat inu dosku, neverim ze by som jeho mohol na nieco namotat (skoda lebo ostatne komponenty mam od inakial a tam by som problem nemal menil som tam RAMky a v poho do 3 dni boli nove)

[QUOTE=meeee] Všimnul jsem si, že tam máš pod "DRAM Performance Control" "Performance Enhance" na "Turbo".

To taky může dělat nepořádek při OC. [/QUOTE]

Bolo to na Standard.

Asi viacej nezvladne.:( ale nevadi (mozno skusim CPU prebehnut na kamosovej doske zaujima kolko sa s neho da vytiahnut Everest v jednej zalozke pise ze max je 4GHz ale tomu sa asi neda verit aj ked odkial by Everest mal taketo info???)
speedsnail (4876)|22.2.2009 14:57
Podle mě jste příliš omptimističtí co se max fsb této desky týče. Imho 420 může zcela reálně být strop.. Spousta P35 desek od horších výrobců nezvládala ani 400fsb..
fanynek (2048)|22.2.2009 16:04
[QUOTE=speedsnail;222607]Podle mě jste příliš omptimističtí co se max fsb této desky týče. Imho 420 může zcela reálně být strop.. Spousta P35 desek od horších výrobců nezvládala ani 400fsb..[/QUOTE]

No, možné to je. Neříkám, že ne, ale zdá se mi to divný, když 965P uměla v pohodě 450MHz, P35 mi dá 500MHz a P43 by měla být minimálně stejně dobrá, možná o něco horší. A jde o GigyByte, což není žádný outsider.
Schválně zajdu ke známým, kterým jsem GA-P43-DS3 dával minulý měsíc do kompu a vyzkouším to.
Kirk1 (850)|22.2.2009 16:37
Jj. Potom to sem hod som zvedavy ci da viac ako mojich 418:thumb
speedsnail (4876)|22.2.2009 16:43
Jen připomenu, že já jsem se s touto deskou a E5200 nedostal přes 325fsb (podle toho jak se to chovalo velmi pravděpodobně fsb wall procesoru) viz. tento příspěvek
fanynek (2048)|22.2.2009 17:35
Tak to je fakt smůla. Ta deska by okamžitě šla.
Vždyť má garantováno od výrobce: Podpora FSB 1600 (OC) / 1333/ 1066 / 800 MHz, tzn., jestli nedala ani 333MHz stable, tak je to aušus a reklamace by ji neminula. Nebo se mýlím?
I když u E5200 je to irelevantní, páč 333 x 12,5 = 4162,5MHz a to už je na to CPU s defaultem 2500MHz docela mazec.

//EDIT// Díky Speedy ;)
speedsnail (4876)|22.2.2009 18:37
No ale já mám podezření že je to limit procesoru. Kdyby to bylo deskou, samozřejmě bych reklamoval..
fanynek (2048)|22.2.2009 19:01
:notsure Já to podle tohoto pochopil jako FSB wall: Speed-"fsb wall 330Mhz! (teoreticky by to mohl být strop desky, ale podle chování - 325 rock stable, 333pády i při jakémkoliv násobiči nebo napětí na CPu i desce, to na 90% vidím na fsb wall."

No, důležitý je, že se začíná možná pomalu ukazovat, že P43 má nezvykle nízký OC potenciál, neníliž pravda.:notsure
I když by to chtělo daleko víc poznatků, k vyvozování nějakých konkrétnějších závěrů.
speedsnail (4876)|22.2.2009 19:56
Fsb wall je termín který se používá, pokud vím, jen v souvislosti s procesory.

Ono je s jedním CPU imho nemožné zjistit jestli je to limit desky nebo fsb-wall na procesoru. :( Nicméně neměl jsem k dispozici jiný LGA775 procesor abych to ověřil. Pokud bude k dispozici a bude čas, mám v plánu to někdy otestovat (bohužel to znamená kompletní demontáž PC, protože chladič CM212 je upevněn zespoda).
fanynek (2048)|22.2.2009 20:45
[QUOTE=speedsnail;222686]Fsb wall je termín který se používá, pokud vím, jen v souvislosti s procesory.[/QUOTE]

Jaj? Já mám za to, že se to používá především v souvislosti s maximem FSB základní desky, respektive NB, tzn., na jaké maximální frekvenci je schopný pracovat.:notsure
cool.user (2822)|22.2.2009 20:47
Tentokrat ma pravdu snek. fsb wall se doopravdy pouziva v souvislosti c spu
fanynek (2048)|22.2.2009 20:53
Oki. Ale jak se teda říká stropu MB (NB)?