reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vytrhané kontakty u konektoru integrované grafiky

Petr S. (1220)|23.12.2006 17:38
Zdravím,

do dílny mi jeden známý přinesl pčítač se základní deskou Winnex P6I810 s integrovanou grafikou. U té mu právě blbnul obraz - prostě podle toho jak na konektor zatlačíte, tak se PC rozhodne zda ukáže něco na monitoru či nikoliv. Podle mě to ukazuje na chybu v kontaktech mezi motherboardem a konektorem VGA, což potvrzuje i skutečnost, že je tento konektor velmi vyviklaný...

Nejprve jsem k ní zkusil připojit PCI grafickou kartu, kterou mám vyzkoušenou že funguje. Ta se ale nechytla a monitor byl stále černý (i navzdory resetování Biosu - posléze jsem zjistil, že byl nastaven správně -> položka Primary Display Adapter na PCI). Nakonec se mi podařilo znovu v Biosu přiřadit nové systémové zdroje IRQ a DMA (přes ten starý vyviklaný konektor) a pak se už obraz na PCI chytil.

Počítač se teď ale vždy po paměťovém testu, vyhledání IDE zařízení zasekne a dál s ním není řeč. Při tom se na monitoru asi veprostřed objeví přes celou šířku červený proužek různé výšky. Pomůže až tvrdý reset.

Nemáte někdo podobnou zkušenost? Myslíte že by to mohl stále způsobovat vadné spojení mezi konektorem a motherboardem? Co myslíte, že by pomohlo?
Petr S. (1220)|30.12.2006 10:46
Nenapadá vás tedy něco? :confused:
wizaard (913)|31.12.2006 14:27
Já myslím, že by pomohla výměna desky ;). Promiň, ale líp neporadím. Pokud je špatný konektor, těžko to budeš sám opravovat.
Petr S. (1220)|31.12.2006 20:41
Já vím, to by byla asi nejjednodušší cesta, ale přece jen bych se chtěl pokusit ji trošku poštelovat...

Teď jsem se v ní trošku prohrábnul a zjistil jsem že jsou urvané kontakty země od konektoru VGA. Ten na té lépe přístupné straně jsem už spájel, takže ten je v pohodě. Problém bude s tím druhým, vadí mi tam totiž LPT konektor, který je přímo nad ním. Možná by to šlo mikropájkou, tu ale nemám a navíc pochybuji že by to šlo, protože tam je stěží vidět. A odpajovat celý LPT konektor abych se dostal na VGAčko se mi zrovna dvakrát nechce :hmm

Každopádně teď je to v takové fázi, že stačí na konektor trošičku zatlačit směrem k základní desce a monitor chytí signál a náběh počítače se nikde nesekne, pokračuje to až do Windows :thumb

Myslíte, že by vadilo, kdybych tam ten konektor třeba nějak ručně zafixoval? Mám na mysli nějakou improvizaci, třeba zařídit aby ten konektor něco drželo ve správné pozici, aby to mělo kontakt... Vím, je to prasárna, ale nic jiného mě teď už nenapadá. :cool: Možná by tam ale mohly vznikat nějaké výboje, které by mohly desku zničit... Nevím :confused: Co myslíte? :notsure

Jinak ta PCI grafika už zase nejede, mám takový špatný pocit, že aby šla tak to musí být nějak propojeno s tím konektorem integrované grafiky.
Petr S. (1220)|20.1.2007 15:40
Pánové, tak problém je asi vyřešen :eek:

Je to sice improvizace jak noha, ale povedlo se mi to... :thumb

Prostě jsem vzal kus záslepky vyvrtal do ní díru a tohle podivné zařízení použil k tomu, aby drželo konektor VGA ve správné pozici... :D

Elektrikářsky je to sice asi prasárna, ale funguje to a to je hlavní :thumb Tuhle improvizaci jsem si chtěl zvěčnit, takže sem brzy přidám i fotečku :idea
Petr S. (1220)|11.3.2007 14:53
Tak pozdě ale přece. Nějak jsem na to zapomněl :mistake

První obrázek představuje první nápad, ten ale špatně fungoval, protože dotyčný měl připojenu ještě tiskárnu do LPT a kvůli tomu nedržel příliš pevně. Druhý nápad, je ale o mnoho lepší upgrade ;)

PS: PC bezvadně funguje, není prostě nad improvizaci :D
Kopie - P1050075.jpg Kopie - P1050098.jpg
Erb (32)|6.6.2008 18:37
Zlatý český ručičky
kane.shw (1231)|6.6.2008 19:59
:D:D:D tak to je fakt dobrý :D:D:D

Není nad to, řešit důsledek a vykašlat se na příčinu :D:D:D (Myslím to v dobrém ;))

...ehm, nezkoušel jsi i jinou grafiku do PCI, nejlépe od jiného výrobce? Jen tak pro zajímavost ;)

Pokud už to takhle blbne, tak nevím, nevím ohledně spolehlivosti celého počítače :notsure, nebylo by lepší raději koupit novou desku? (tedy spíše bazarovou - usuzuju tak podle umístění gameportu a audia)
Petr S. (1220)|6.6.2008 21:15
Jj, sám se sobě divím, jak nádherně jsem to vymyslel :D

Jinou PCI jsem samozřejmě zkoušel, ovšem bez výsledku - je to celé asi nějak propojené s tím konektorem integrované grafiky (protože když šel ten, tak šla i ta grafika) - teda myslím, už je to přeci jen nějakej ten pátek...

Ohledně spolehlivosti: Ten komp dodnes funguje a ani jednou nezazlobil :)
scratchy27 (315)|2.1.2009 23:19
Tak to je fakt originál :-) BTW nestálo by za to to připájet? Myslím ten špatný kontakt, ne tu záslepku :-)
Petr S. (1220)|3.1.2009 08:11
Dík :-) Připájet by to samozřejmě bylo lepší, ale s klasickou pájkou, co mám doma, jsem se na to místo nedostal a mikropájku jsem neměl. Problém byl taky v tom, že ten přeražený kontakt byl mezi základní deskou a konektorem, takže hodně špatně přístupný.