reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak čistíte klávesnici?

michal.kolesa (357)|25.12.2009 04:27
Čekal jsem než PC něco dodělá a nudil jsem se. Tak jsem papírovou obálku a s tou jsem šťoural prach, vlasy, zbytky jídla z klávesnice.

Čím čistíte klávesnici vy?
Jak často ji čistíte?
Kozouš (500)|25.12.2009 05:55
Čistím dle potřeby, ale jelikož mám několik LX710 tak si ji vyměním a tu "špinavou" vyčistím až už nemám za co vyměnit :D

Čistění provádím klasicky - rozebrání, osprchování a usušení.
Sikil79 (429)|25.12.2009 10:23
Myju si ruce a nerozlívám kafe takže spíš jen setřu prachovkou.:D;)
robky (3195)|25.12.2009 10:27
V prvom rade ma napadá asi jedno: umývanie rúk, nepoužívať klávesnicu ako kozmetický stolík, podložku pod tanier s jedlom, popolník a podobne ...;)

Ak predsa, tak použiť vysávač alebo stlačený vzduch ... Pretrieť vlhkou(nie mokrou) hubkou namočenou v čistiacom prostriedku a klávesnica by mala byť ako nová ...
StD (1963)|25.12.2009 10:54
Takže abych to trochu shrnul, než se pan Kolesa probudí, když šel asi spát dnes v pět ráno...

Ideální je "Kozoušova metoda", tzn. rozebrat, vymýt, vytřít, vysušit, složit - dá se přitom použít i desinfekce, to když chcete používat KBD po někom jiném.

Metoda 2 je ta "houbičková s Jarem a vodou" - pochopitelně při vypnutém PC.
Metoda 3 vysavač - lze pravidelně při čistění stolu.

Stlačený vzduch v tomto případě nedoporučuji, protože za A) se ten bordel dostane i tam, kde dosud nebyl, tj. vzhůru; a za B) vyfouká ze všude kolem a je stejně potřeba generální úklid.

O tom, zda si neustále umývat ruce nebo používat bílé rukavice lze s úspěchem polemisovat... o vylévání tekutin a jídle na klávesnici už nikoli... :p

A co se "pravidelnosti" týče, záleží na čistotnosti a chování savce, který tu KBD používá. Mám tu funkční kousky staré i 20 let a současná Geniuska má "najeto" něco přes 10 milionů úhozů (=setřené popisky...) a čistěná byla "Kozoušovou metodou" 2x.
Suprak (408)|25.12.2009 11:38
[quote=StD;330373]O tom, zda si neustále umývat ruce nebo používat bílé rukavice lze s úspěchem polemisovat... o vylévání tekutin a jídle na klávesnici už nikoli... :p[/quote]

Když teda pomineme ty tekutiny a jídlo, budeme používat bílé rukavičky, tak pořád jsme na něco zapomněli. Ano je to síťka na hlavu. Vypadané vlasy jsou jednou z velkých složek většiny klávesnic.
astec (1823)|25.12.2009 11:44
Jen otřu, pak lehký poklep o hranu a když ani to nepomůže, protřepat a když ani to ne, tak nová
StD (1963)|25.12.2009 11:52
[quote=Suprak;330406]...Vypadané vlasy jsou jednou z velkých složek většiny klávesnic.[/quote]

Přesně + lupy, tj. to, co tam pak žije a vegetuje... Na to stačí i ten lux.

[quote=astec;330411]Jen otřu, pak lehký poklep o hranu a když ani to nepomůže, protřepat a když ani to ne, tak nová[/quote]

=Drsné metody, vyrábějící více škody než užitku... Násilníku! :D A koho by bavilo kupovat kždých půl roku novou?
Richmond (8084)|25.12.2009 11:56
Klavesnice= zrcadlo uzivatele, kdyz nekam prijdu a vidim spinavou klavesnici tak si slusne reknu o navlhceny ubrousek - to byste koukali, jak to tem prasatum dojde ;)

Kdyz uz cistit tak poradne a lihem, pekne vyndat klavesy dukladne vysmejcit/vysat/vycistit!
astec (1823)|25.12.2009 11:57
[quote=StD;330416]Přesně + lupy, tj. to, co tam pak žije a vegetuje... Na to stačí i ten lux.



=Drsné metody, vyrábějící více škody než užitku... Násilníku! :D A koho by bavilo kupovat kždých půl roku novou?[/quote]

Pokud nejses prase a klávesnice sttojí stovku... tak vydrží...
astec (1823)|25.12.2009 11:58
[quote=Richmond;330420]Klavesnice= zrcadlo uzivatele, kdyz nekam prijdu a vidim spinavou klavesnici tak si slusne reknu o navlhceny ubrousek - to byste koukali, jak to tem prasatum dojde ;)

Kdyz uz cistit tak poradne a lihem, pekne vyndat klavesy dukladne vysmejcit/vysat/vycistit![/quote]

No jo a le pak hledej ve vysavači klávesy a pružinky
Richmond (8084)|25.12.2009 12:04
[quote=astec;330423]No jo a le pak hledej ve vysavači klávesy a pružinky[/quote]
No vidis, to me nenapadlo vysat to vsechno vysavacem a pak to z ty vody vylovit :thumb S klasickym vysavacem bych to asi nezkousel, tam to udela vic skody nez uzitku + hafo prachu
robky (3195)|25.12.2009 12:06
[quote=Richmond;330429]No vidis, to me nenapadlo vysat to vsechno vysavacem a pak to z ty vody vylovit :thumb S klasickym vysavacem bych to asi nezkousel, tam to udela vic skody nez uzitku + hafo prachu[/quote]

to už klávesnicu môžeš hodiť rovno do práčky :thumb :D:D:D
astec (1823)|25.12.2009 12:07
[quote=robky;330431]to už klávesnicu môžeš hodiť rovno do práčky :thumb :D:D:D[/quote]

To je slovo do pranice...
s3jr4 (29)|25.12.2009 12:10
starou klavesnici sem drhnul houbickou a klavesy prav k kapse..
Richmond (8084)|25.12.2009 12:10
[quote=robky;330431]to už klávesnicu môžeš hodiť rovno do práčky :thumb :D:D:D[/quote]
To asi nebude delat dobre tem foliim co jsou uvnitr ne? Jinak bych byl spis pro mycku, ta je na tyhle veci sikovnejsi nez pracka ;)
Sikil79 (429)|25.12.2009 13:22
[quote=StD;330373]O tom, zda si neustále umývat ruce nebo používat bílé rukavice lze s úspěchem polemisovat...[/quote]

Nikdo tady nepíše o neustálém umývání rukou. Prostě jestli je mám zašpiněné po nějaké práci, nebo umaštěné po jídle, tak si je nejdřív umyju. Richmond má s tím zrcadlem pravdu.
StD (1963)|25.12.2009 13:39
[quote=Sikil79;330481]Nikdo tady nepíše o neustálém umývání rukou. Prostě jestli je mám zašpiněné po nějaké práci, nebo umaštěné po jídle, tak si je nejdřív umyju. Richmond má s tím zrcadlem pravdu.[/quote]
No jestli si myslíš, že současně se psaním tu ještě přesazuji kytky a mám ruce od hlíny, tak to nehrozí...

A jinak jen pro zajímavost - v práci, kde to je z určitých důvodů potřeba a myju si ruce cca 6x až 8x za směnu, tak mám přesto klávesnici pořád jak čuně a umývám houbičkou 1x měsíčně, kdežto doma, kde si jen umyju ruce po příchodu z venku nebo po nějaké práci, je pořád relativně čistá. Podotýkám, že nad oběma kouřím stále stejně (40-80 denně).
Sikil79 (429)|25.12.2009 15:01
[quote=StD;330486]No jestli si myslíš, že současně se psaním tu ještě přesazuji kytky a mám ruce od hlíny, tak to nehrozí...[/quote]
Až tak komplikovaně jsem to nemyslel, ale to je jedno.

BTW máte někdo zkušenosti s USB vysavači?
jrx (1880)|25.12.2009 15:04
Zrovna nedávno jsem čistil. Rozšroubovat, rozložit a ten plastový díl spolu s klávesami (pod nima je ten největší bordel) šup pod sprchu. Až se vyplaví všechen ten hnůj, vysušit, složit. Zašlé a zažloutlé klávesy vyčistit odmašťovačem (používám takové ty vaty na čištění ksichtu) a i po několika letech každodeního používání moje stařenka vypadá jako by zrovna vyšla z výroby a tak stejně dobře funguje.
vogon (96)|25.12.2009 15:33
Já ji jednou za čas odpojím, nad vanou pak decentně poklepem na klávesy vyklepu co se dá. Vyfoukám nebo vysaju - a jak bylo popsáno výš vlhká houbička s trochou jaru. :cool:
StD (1963)|25.12.2009 16:20
[quote=Sikil79;330508]...BTW máte někdo zkušenosti s USB vysavači?[/quote]
S USB přímo ne, ale mám takový mini (odstředivý se zásobníkem) na 2 AA baterky do prstů a funguje slušně. Používám ho však hlavně na MoBo, ne na hrubé nečistoty z KBD.
V4L1 (3)|25.4.2010 18:25
Zdravím, měl jsem už celkem špinavou klávesnici, a tak jsem se rozhodl ji nějak vyčistit. Vyšrouboval jsem všechny šrouby, co ze spodu byly (jiný tam nejsou), povolil všelijaký ty zobáčky, ale na krajích to pořád drželo v celku a nenašel jsem způsob, jak to rozebrat - takže jsem to vzal sprchou, nechal vyschnout a teď, když ji zapojím do PC, tak nejdou některé klávesy (cca 5). Je už klávesnice v ****** nebo to ještě půjde zachránit ? Nemá někdo podobnou zkušenost ?
StD (1963)|25.4.2010 19:39
[quote=V4L1;370701]Zdravím, měl jsem už celkem špinavou klávesnici, a tak jsem se rozhodl ji nějak vyčistit. Vyšrouboval jsem všechny šrouby, co ze spodu byly (jiný tam nejsou), povolil všelijaký ty zobáčky, ale na krajích to pořád drželo v celku a nenašel jsem způsob, jak to rozebrat - takže jsem to vzal sprchou, nechal vyschnout a teď, když ji zapojím do PC, tak nejdou některé klávesy (cca 5). Je už klávesnice v ****** nebo to ještě půjde zachránit ? Nemá někdo podobnou zkušenost ?[/quote]
To jsi musel na nějaký šroubek zapomenout, možná je překrytý samolepkou. Obvykle uprostřed. Neznám KBD, co by nešel rozebrat.
V4L1 (3)|25.4.2010 19:52
[quote=StD;370715]To jsi musel na nějaký šroubek zapomenout, možná je překrytý samolepkou. Obvykle uprostřed. Neznám KBD, co by nešel rozebrat.[/quote]

Mám tuhle klávesnici: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39306 opravdu už tam žádný šrouby nebyly .... a je jěště možnost, že i kdybych to celý rozebral, tak že bude fungovat ?
StD (1963)|25.4.2010 20:05
[quote=V4L1;370723]Mám tuhle klávesnici: http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=39306 opravdu už tam žádný šrouby nebyly .... a je jěště možnost, že i kdybych to celý rozebral, tak že bude fungovat ?[/quote]
Proč by nemělo? Když bude vše důkladně vysušeno na slunci a bude vše doléhat jak má. Zrovna před měsícem jsem takto jednu myl - protekla mi tudy (mj.) proudem citronová limonáda... :thumbdown a maká dál.
V4L1 (3)|25.4.2010 20:12
[quote=StD;370729]Proč by nemělo? Když bude vše důkladně vysušeno na slunci a bude vše doléhat jak má. Zrovna před měsícem jsem takto jednu myl - protekla mi tudy (mj.) proudem citronová limonáda... :thumbdown a maká dál.[/quote]

Tak dobrá - zkusím se s tím ještě ňák poprat ;-)
StD (1963)|25.4.2010 20:59
[quote=V4L1;370733]Tak dobrá - zkusím se s tím ještě ňák poprat ;-)[/quote]
Stačí lehce páčit širokým šroubovákem a musí ti být hned jasné, kde to ještě drží. U Microsoftí jsem prostřední šroubek pod samolepkou taky přehlédl.