reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Cvakání v PC při bootování

mamrut (41)|1.12.2011 10:40
Zdravím

v poslední době mi začalo v PC cvakat, takové to cvaknutí, které se jednou ozve při startu pc. Ale tady cvaká např. minutu stále a pak se buď rozjede, či spadne. někdy spadne i během provozu. PC doctor hlásí BIOHD-4 - corrupt boot path. Přeinstaloval jsem OS, vyměnil systémový HDD a nic. Výrobce i dodavatel mlčí. Hádám, že se jedná o slabý zdroj. Myslíte, že se jedná opravdu o slabý zdroj a pokud ano, jaký bych si měl pořídit? Děkuji mnohokrát za rady. Myslel jsme taky na přehrání biosu, ale na stránkách HP nabízejí pouze 32 bit BIOS.

Mám tedy:
HP COMPAQ dx2450 MT

Čipset:
NVIDIA nForce 430

Procesor:
AMD Phenom X4 9550 s frekvencí 2,2 GHz
2 MB L2 Cache
Patice Socket AM2+

Operační paměť:
4 x 1 GB DDR2 800 MHz - 4 sloty

Grafická karta:
ATI Radeon HD 5570 s 1024 MB vlastní paměti


Pevný disk:
1000 GB, Serial ATA II, 7200 RPM - systémový
a
1500 GB, Serial ATA II, 7200 RPM

Optická mechanika:
DVD±RW Lightscribe

Audio:
Integrovaný High Definition zvukový kodek

Komunikace:
Integrovaná síťová karta 10/100/1000 Mbit/s

Vstupy a výstupy:
1 x VGA
1 x DVI-I
1 x hdmi
1 x TV výstup
3 x HD Audio (7.1)
6 x USB 2.0 + 1 usb navíc napojené na motherboard a 4 usb s vlastním napájením
1 x RJ-45 (LAN)

Zdroj: 300 W
Richmond (8084)|1.12.2011 12:59
Zkus u někoho disk (stačí zapojit jen napájení), pokud bude cvakat (roztáčení ploten a následně hlaviček do polohy pro čtení) tak je ko disk. Zdroje dává HP delty a ty mezi nejhorší rozhodně nepatří, nicméně úplně vyloučit vada se jinak stejně nedá
mamrut (41)|1.12.2011 13:01
Zkusím, ač disk jsem vyměňoval.
Richmond (8084)|1.12.2011 13:20
Nejsou to náhodou Baracudy 11? :notsure
mamrut (41)|1.12.2011 14:47
Je to možné, už nevím, podívám se doma.
Richmond (8084)|1.12.2011 14:57
http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1050374/seagate-barracuda-7200-drives-failing

Každopádně bych napřed zkontroloval SMART (Crystal Disk Infem a HDTunem), HDTunem ještě zkontroloval povrch disku. Pokud bude disk vykazovat chyby tak reklamace. Pokud v záruce není tak z něj sundat elektroniku, očistit kontakty a přiohnout je aby se kontakty více napružily k motoru. Když stále nepomůže tak postavit/otočit na bok nebo ještě o čtvrt-půl (prostě decentně, ne aby vypadly :)) otáčky povolit dva-tři šroubky v prostoru kde je ramínko.
redhawk (15)|3.12.2011 12:09
cvakanie robi HDD.
Treba skontrolovat disk, respektive ho rovno vymenit
Odisiel mi teraz tak 320GB WD
mamrut (41)|5.12.2011 10:09
Děkuji všem za rady. PC jsem celý demontoval, vyčistil a vyměnil ten disk. Opravdu nešel ani zformátovat v externím boxu na ntfs, pouze na exfat. Tak nevím ,zda bude do budoucna ještě vůbec bezpečný jako záložní. PO výměně hdd a nainstalování nového systému vše ok. Jen se nemůžu dostat do některých svých souborů po této nové instalaci win a nový hadr. Použil jsem změnu vlastníka a přiřadit veškeré řízení tomuto novému vlastníku. U některých souborů to zabralo, u některých ne, nelze totiž u těchto některých souborů editovat povolení veškerého řízení. Nechápu proč. Asi bych měl přejít zpět z win prof na home edition. Nebo poradíte?
mamrut (41)|5.12.2011 10:32
Poznámka: Tyto soubory mám uložené na druhém disku v PC, který je v pořádku a zůstal tam ještě z minula. Měnil jsem jen systémový disk.
Richmond (8084)|5.12.2011 14:34
Trochu se v tom začínám ztrácet, takže si to zrekapitulujem (kdyžtak mě oprav)

[LIST=1]
  • Vyměnil jsi starý disk za nový
  • Na nový nainstaloval čerstvý systém
  • Starý (cvakající) disk jsi vložil do boxu, ale už nevíme jakého (eSATA je ok, u USB je nutné ohlídat si zda podporuje velké disky/48-bit adresování)
  • Takto připojený disk jsi formátoval čím? Byla vidět veškerá kapacita po odebrání všech partišen?
  • Nemůžeš se dostat k souborům na jakém disku? :notsure
  • mamrut (41)|5.12.2011 15:13
    Ahoj,

    1. ano původní systémový jsem dal do externího boxu a používám ho jako s tím exfatem, seagate tools na něm našel chyby a nedokázal je opravit. Jinak vidím celou kapacitu disku.

    2. ta práva vlastníka u některých souborů mě trápí na stávajícím HDD, které jsem ponechal v tom PC, kde jsem měnil pouze systémový HDD. V PC mám totiž dva interní HDD. Já u těch souborů můžu změnit vlastníka, ale už mi to nenabízí volbu zaškrtnout políčko Nahradit vlastníka v podřízených kontejnerech a objektech. Jenom tedy naštěstí jen u pár souborů.
    Richmond (8084)|5.12.2011 16:53
    Takže původní "cvakací" systémový 1000 GB hdd (který nešel naformátovat) máš v externím boxu. OK, ten je teď mimo hru (k němu se vrátíme později ;))

    Předpokládám, že na druhém pc máš zkopírované soubory z toho vadného a teď je chceš zkopírovat zpět na nový. V první řadě odblokuj soubory (je to hned na první kartě "Obecné"), pak si vytvoř uživatele Everyone (karta "Zabezpečení"), tomu potom předáš vlastnictví, potvrdíš hlášku, pozavíráš otevřená okna a neměl bys mít problém s žádnými soubory :notsure

    edit: kdyžtak sem hoď screenshot karty "Zabezpečení" u toho problémového souboru/složky. V českých Windowsech je to dost nešikovně přeložený - samý oprávnění, vlastník, oprávnění vlastníka :) Nebo můžeš zkusit WIN+R ? napsat control userpasswords2 ? Enter = mnohem přehlednější ;)
    Richmond (8084)|6.12.2011 03:56
    Pokud bys místo psaní commandu chtěl spíš "voblázkyy" ... :D

    [SPOILER=Jen pár kliknutí]
















    + pozavírat okna :)

    [/SPOILER]
    mamrut (41)|6.12.2011 09:10
    Děkuji kamaráde:)
    Richmond (8084)|6.12.2011 14:05
    Ten cvakací, nenaformátovatelný disk zformátuj programem HDD Low Level Format Tool (je na Hirens boot cd nebo ke stažení na homepage/slunečnici). Doporučuji disk připojit přes SATA (vyndat z toho USB boxu) a na pc pokud možno nic nedělat (shodíš pc nebo řadič = můžeš přijít o disk definitivně ;))
    mamrut (41)|6.12.2011 15:25
    Děkuji moc, o víkendu zkusím.